سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

تاریخچه مرکز

 

 

تاریخچه مرکز گلستان

فعالیت رادیویی مرکز « رادیو گرگان » از سال 1332 هـ ش با نام رادیو ارتش آغاز شد. ساختمان  اداری و مرکز تولید و پخش در ابتدای کار در اداره پست و تلگراف شهرواقع در گرگان  قرار داشت و فرستنده آن نیز در « پارک شهر امروز گرگان » نصب بود .دو فرستنده پرقدرت رادیویی بندرترکمن در 12 فروردین سال 1362 شروع به کار نمود و از همان سال نیز تولید و پخش برنامه های برون مرزی مرکز به زبان ترکمنی آغاز شد . 

برنامه سازی تلویزیونی در این مرکز از آبان ماه سال 1369 آغاز شد ، آثار تولیدی  محلی  و برخی  برنامه ها که به زبان ترکمنی تولید  می شد ،  از مرکز مازندران پخش می گردید . سیمای مرکز گلستان بطور مستقل در نیمه اول سال 1378 رسماً به بهره برداری رسید . که هفته ای 600 3 دقیقه برنامه سازی داشته است .در 27 اسفند سال 1383با افتتاح شبکه استانی ،  سیمای مرکز با تولید و پخش روزانه260 دقیقه برنامه فعالیت خود را بطور جدی آغاز نمود .

در مجموع صدا و سیمای مرکز گلستان در حال حاضر با یک ایستگاه فرستنده پرقدرت تلویزیونی ، 121 ایستگاه زمینی و ماهواره ای و رله تلویزیونی برنامه های مختلف شبکه های سراسری و محلی سیما را به سمع و نظر مردم استان می رساند که طبق برنامه تصویبی تا پوشش کامل نقاط محروم هر ساله به طور متوسط 10 ایستگاه ماهواره ای را طراحی ، نصب و راه اندازی خواهد کرد .مجموعه ساختمان تولید و پخش صدا و سیمای مرکز گلستان در زمینی به وسعت 46000 هزار متر مربع واقع شده است و 11000 مترمربع زیر بنا دارد .