جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

خانه باغ ها، رقیب تولیدات کشاورزی گلستان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

خانه باغ ها، رقیب تولیدات کشاورزی گلستان

خانه باغ ها، رقیب تولیدات کشاورزی گلستان


خانه باغ ها، رقیب تولیدات کشاورزی گلستان

خانه باغ ها، رقیب تولیدات کشاورزی گلستان

خانه باغ ها در گلستان به رقیبی برای تولید محصولات کشاورزی تبدیل شده اند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای گلستان این روز‌ها اگر گذری به حاشیه شهر‌ها و یا اطراف روستا‌های گلستان داشته باشید، خانه‌های نقلی رنگارنگی را در میان اراضی کشاورزی می‌بینید که شاید دلتان بخواهد روزی را دور از هیاهوی شهر و دغدغه‌های فانتزی اش در آن سپری کنید.

اما این تفریح و گریز از شهر فقط یک روی سکه است و روی دیگر آن از پدیده‌ی کوچک شدن اراضی و تغییر کاربری آن‌ها خبر می‌دهد، پدیده‌ای چالش برانگیز که با میل به کوچک کردن اراضی به بهانه نداشتن صرفه اقتصادی کشت محصول زراعی ، خواسته یا ناخواسته به سوی نابودی کشاورزی در گلستان پیش می‌رود.

گلستان ۶۵۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد که سالانه حدود ۳ میلیون تن محصول در آن تولید می‌شود و در تولید محصولات استراتژیکی مانند دانه‌های روغنی، گندم، پنبه و برنج جزء ۴ استان برتر کشور از نظر میزان و کیفیت تولید است.

امید کابلی مسئول سمن خانه جوان فرید روستای کفشگیری گرگان که در زمینه حفظ طبیعت و اصالت روستا‌ها فعالیت دارد با ابراز تاسف از این اقدام می‌گوید: عده‌ای که بیشتر افراد متمکن هستند بی رحمانه به جان زمین‌های کشاورزی افتاده و آن‌ها را به خانه باغ تبدیل می‌کنند، مسئله‌ای که می‌تواند میزان تولیدات گلستان را کاهش دهد.

او گفت: اکنون که در دوران تحریم به سر می‌بریم مسئله امنیت غذایی اهمیت بیشتری پیدا کرده است وبه جای توسعه کشت دانه‌های روغنی، گندم و برنج، اراضی کشاورزی به سوی کوچک شدن حرکت می‌کند و به تدریج از چرخه تولید خارج می‌شوند.

خانم متانت دماوندی کارشناس ارشد کشاورزی هم در این راستا می‌گوید: در نگاه اول این کار شاید فرصتی برای پیشرفت اقتصادی خانواده باشد، اما در بلند مدت چیزی جز افزایش هزینه‌ها، هدر رفت انرژی، پول و سرمایه نیست، همچنین با تغییر کاربری اراضی و کاهش تولید محصولات کشاورزی به زیان اقتصاد کشور است.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی گلستان هم تبدیل زمین‌های کشاورزی حاصلخیز را به خانه باغ کاری غیر حرفه‌ای دانست و افزود: ایجاد خانه باغ در مکان‌هایی مانند دامنه کوه‌ها مناسب و از لحاظ گردشگری به نفع استان ماست، اما در زمین‌های زراعی حاصلخیز بسیار زیان بار است.

حسن خسروی گفت: ۵۰ درصد اراضی کشاورزی گلستان آبی و درجه یک هستند و سالانه قابلیت کشت ۲ تا ۳ محصول را دارند.

وی افزود: بر اساس قانون در گلستان در زمین‌هایی با قطعات ۵۰۰ و یک هزار متری فنس کشی ممنوع است و در صورت احداث باغ حداقل فضا باید نیم هکتاری باشد تا جهاد کشاورزی مجوز‌های لازم را برای حصار کشی و یا ساخت خانه صادر کند.

خسروی همچنین در مورد ساخت خانه‌های کارگری گفت: در زمین‌های کشاورزی، کشاورزان برای ساخت خانه کارگری باید طبق کمیسیون تبصره یک مجوز‌های مربوطه را از جهاد کشاورزی شهرستان خود دریافت کنند و متراژ خانه‌های کارگری در نقاط مختلف استان متفاوت است.

وی ادامه داد: در شهرستان‌های کردکوی و بندرگز به دلیل مساحت کم زمین‌های کشاورزی حداقل مساحت باغ باید ۵ هزار مترمربع و زیربنای خانه کارگری ۳۰ تا ۳۵ متر باشد.

خسروی افزود: در بقیه شهرستان‌های استان حداقل مساحت برای احداث باغ یک هکتار است و متراژ ساخت خانه کارگری ۴۰ تا ۴۵ متر می‌تواند باشد.

او گفت: همچنین ساخت و ساز در زمین‌های محدوده شهر گرگان و اطراف روستا‌های مصوب طرح هادی همچنان غیر مجاز و ممنوع است.

کاری که در سال‌های اخیر در راستای برخورد با ساخت و ساز‌های غیر مجاز در اراضی کشاورزی نمود بیشتری داشته تخریب بنا‌های ساخته شده است تا درس عبرت برای کسانی شود که در اندیشه داشتن خانه باغ هستند.

تخریبی که هدر رفت سرمایه و انرژی از معایب آن است، در حالی که شاید بتوان با آگاهی بخشی به کشاورزان فروشنده زمین و خریداران هنگام معامله و الزامی کردن ثبت مهر جهاد کشاورزی زیر هر برگه معامله نوشدارو قبل از مرگ سهراب بود و از این هدر رفت سرمایه جلوگیری کرد.

البته از سال گذشته یگان حفاظت از اراضی کشاورزی در گلستان با ۱۴ گشت شبانه روزی تشکیل شده و مردم هم می‌توانند تخلفات را از طریق سامانه ۱۳۱ اطلاع رسانی کنند.

مختار مهاجر رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان هر گونه ساخت و ساز در اراضی کشاورزی که معمولا با تغییر کاربری هم همراه هست را آفت کشاورزی گلستان می‌داند و می‌گوید: در چند سال گذشته جلوی ساخت و ساز‌ها را گرفته ایم و اقدامات پیشگیرانه‌ی ما قابل مقایسه با پنج سال گذشته نیست، اما این کار باید با جدیت تداوم پیدا کند.

وی افزود: در ۶ ماهه نخست امسال ۵۰ مورد حکم تخریب تغییر کاربری اراضی کشاورزی و ۱۰۰ مورد نیز جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز در مراحل اولیه ساخت اجرا شد.

مهاجر ادامه داد: مردم قبل از خرید ملک حتما از سازمان جهاد کشاورزی استعلام بگیرند و توجه داشته باشند در صورتی اجازه احداث خانه باغ در حدود ۳۰ تا ۴۵ متری داده می‌شود که متراژ باغ بیش از ۵ هزار متر باشد.

حسین نصراله نژاد کشاورز یکی از روستا‌های غرب گلستان که حدود ۸۰۰ متر از زمین کشاورزی ۴ هزار متری خود را به یک زوج جوان گرگانی با قیمتی بالا فروخته است می‌گوید: با پولی که از فروش این قطعه زمین کوچک نصیبم شد و در بانک سپرده گذاری کردم توانستم در آمدی ثابت کسب کنم که با کشت و زرع و تولید گندم و کلزا و امثال آن در سال نصیبم نمی‌شد، ضمن اینکه باز هم زمین و ملک برایم باقی مانده است.

این کشاورز گلستانی یکی از ده‌ها و شاید صدها کشاورزیست که در راستای کوچک شدن اراضی کشاورزی گلستان و تغییر کاربری آن‌ها ناخواسته قدم بر می‌دارد و حالا فرصتی برای مقابله با بی توجهی به معیشت و در آمد کشاورزان به سبکی متفاوت پیدا کرده است.

محمدرضا عباسی معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان با اشاره به قانون حفظ اراضی زراعی می‌گوید: این قانون به تنهایی کارساز نیست و باید با فرهنگ سازی و ایجاد میل باطنی در کشاورزان با مشوق‌هایی مانند ترویج روش‌های جدید کشاورزی پایدار که به افزایش درآمد آنان می‌انجامد جلوی این پدیده را گرفت.

مسئله‌ای که تاکید کارشناسان نیز هست و با توجه به اینکه استان گلستان یکی از قطب‌های کشاورزی کشور به شمار می‌رود، و نقش آن در توسعه اقتصادی و امنیت غذایی این سرزمین پوشیده نیست توجه به حفظ کاربری اراضی زراعی باید در اولویت اقدامات مسئولان مربوطه باشد، زیرا زمینی که کاربری زراعی آن از دست برود دیگر بازگشت به حالت قبل برای آن سخت می‌شود و این یعنی تهدید امنیت غذایی مردم.
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


زوج گلستانی با جمع آوری بیش از ۲هزار و...
اینفوگرافی
این هنریکی از زیرشاخه‌های صنایع چوب نیز...
برخی افراد بر اثر خوردن ماهی همراه با...
عروسک دست‌ساز زنان روستای قلعه قافه از...
اینفوگرافی
با توجه به شیوع کرونا گلستانی ها امسال...
بهترین راه لاغری بدون بازگشت و سریع در...
اینفوگرافی
نقاشی
فیلم و شعرخوانی
عکس تبریک یلدا
نقاشی تبریک شب یلدا
نقاشی تشکر از کادر درمان
بهترین غذا‌ها را به سبد غذایی خود اضافه...
این جوان خوش ذوق گرگانی ۱۵ سالی است که...
کودکان هم باید برای پیشگیری از کرونا...
کبد یک ارگان اصلی است که چندین کار را...
ویدئو
در طب سنتی از برگ‌ها و سرشاخه‌های گل دار...

پربازدیدترین های ماه اخیر

نظرسنجی مخاطبین

مخاطب گرامی نظر شما در مورد برنامه های صدای مرکز چیست؟

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

زراعت چوب، یک تیر و دونشان
زراعت چوب، یک تیر و دونشان
طرح ملی زراعت چوب از سال 84 اجرایی شد ، طرحی که هم جیب کشاورزان را پر پول می کند هم از قطع درختان جنگل جلوگیری می کند.
برف؛ زیبایی و آرامش
برف؛ زیبایی و آرامش
تصاویر زیبا از طبیعت برفی در گرگان
مزرعه گل نرگس در گلستان
مزرعه گل نرگس در گلستان
بزرگترین مزرعه یکپارچه گل نرگس کشور در آزاد شهر استان گلستان قرار دارد.
موفق ترین مذاکره کننده ی ایرانی که بود؟
موفق ترین مذاکره کننده ی ایرانی که بود؟
موشن گرافی
تجارت پرسود در بیابان
تجارت پرسود در بیابان
پرورش شتر مرغ یک فعالیت تولیدی و تجاری بسیار پرسود بوده و تک تک اعضای این پرنده سودآور است، البته همان قدر که سودآور است سختی و زحمت هم دارد.
نقاشی شهید سلیمانی
نقاشی شهید سلیمانی
پوستر
سبک زندگی حضرت فاطمه (س)
سبک زندگی حضرت فاطمه (س)
اینفوگرافی
استوری های شهادت حضرت فاطمه (س)
استوری های شهادت حضرت فاطمه (س)
موشن استوری
رونق تولید تنور گازی در گنبدکاووس
رونق تولید تنور گازی در گنبدکاووس
در این واحد تولیدی ماهانه یک هزار و پانصد تنورگازی تولید می شد که بعلت افزایش تقاضا در ایام کرونا، واحد جدیدی ایجاد شد.
کارگاه خانگی پرورش قارچ دکمه‌ای
کارگاه خانگی پرورش قارچ دکمه‌ای
بانوی کارآفرین بندرخمیر در منزل خود کارگاه تولید قارچ راه اندازی کرده و به پرورش این محصول مشغول است.
رونمایی از تندیس سردار سلیمانی در گرگان
رونمایی از تندیس سردار سلیمانی در گرگان
امروز از تندیس سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی در گرگان رونمایی و در ورودی گرگان نصب شد.
رونق دوباره تولید با حمایت دستگاه قضایی گلستان
رونق دوباره تولید با حمایت دستگاه قضایی گلستان
یک دامداری صنعتی در آق قلا که از چهار سال قبل به دلیل مشکلات مالی تعطیل شده بود ، با حمایت ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری کل گلستان و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان دوباره به چرخه تولید بازگشت.
امیر کبیر ،امیر خرد در سیاست ایران
امیر کبیر ،امیر خرد در سیاست ایران
اینفوگرافی+ویدئو
جشنواره قرآنی
جشنواره قرآنی "چلچراغ آسمانی" فراخوان داد
فراخوان دومین جشنواره "چلچراغ آسمانی" باهدف تبلیغ و ترویج معارف قرآن و عترت در فضای مجازی و شناسایی استعدادهای برتر در زمینه تولیدات رسانه‌ای اعلام شد.
چهلم فخر ایران و ترانه روح دماوند
چهلم فخر ایران و ترانه روح دماوند
ویدئو+ترانه+متن
"زیارت" روستای ملی جاجیم بافی را بیشتر بشناسید
در این گزارش به معرفی هنر جاجیم بافی در روستای زیارت گرگان می‌پردازیم.
روستای زیبای سیاه رودبار
روستای زیبای سیاه رودبار
روستاهایی که در پیچ‌و‌تاب کوهستان جای گرفته‌اند و چشم اندازی زیبا از کوه و جنگل را جلوی چشمانتان به نمایش می‌گذارند.
گره چینی
گره چینی
این هنریکی از زیرشاخه‌های صنایع چوب نیز میباشد و هنری زیبا و اصیل است که زحمت و هزینه زیادی هم دارد.
کدام مواد غذایی را با یکدیگر مصرف نکنیم؟
کدام مواد غذایی را با یکدیگر مصرف نکنیم؟
برخی افراد بر اثر خوردن ماهی همراه با ماست و دوغ سردی‌شان می‌کند، ولی بعضی دیگر دچار هیچ نوع عارضه‌ای نمی‌شوند. مهم آن است که بدانیم کدام مواد غذایی را با هم مصرف نکنیم.