جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

سیّد ضیاءالدّین عمادی استرآبادی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

سیّد ضیاءالدّین عمادی استرآبادی

سیّد ضیاءالدّین عمادی استرآبادی


والد معظّمشان حضرت آیت الله مرحوم حاج سیّد محمّد استرآبادی از عالمان بزرگ شهر های نجف اشرف و تهران بودند که از شاگردان بزرگانی چون مرحوم آخوند خراسانی و مرحوم سیّد محمّد کاظم طباطبایی محسوب می شدند .

نسب گهربار معظّم له با چند واسطه به  امامزاده  سیّد عماد الدّین  حسینی علوی مدفون در یکی از مصافات هزار جریب می رسد که از طرف آن امامزاده عظیم الشأن نیز  با چند واسطه به حضرت امام زین العابدین«علیه السّلام» می رسد.

حضرت آیت اللّه مرحوم حاج سیّد ضیاءالدّن استرآبادی  از همان اوائل کودکی به همراه والد معظّمشان در دروس اساتید بزرگ نجف اشرف شرکت می کردند و از همان سنین کم با فضای علمی و معنوی حوزه های علمیّه آشنا شدند .

تحصیلات:

معظّم له پس از طی دروس مقدّمات و سطح نزد اساتیدی چون پدر بزرگوارشان و همچنین مرحوم آیت اللّه حاج آقا سیّد محمّد وحید در تهران ، به شهر مقدّس قم رهسپار شده و از جمله خوشه چینان خرمن معارف والای آن حوزه ی  غنی و بسیار عالی شدند .

ایشان در شهر مقدّس قم و در جوار کریمه  ی اهل البیت «علیهم السّلام» از محضر بزرگانی چون  حضرات آیات عظام ، حاج شیخ عبد الکریم حائری یزدی(مؤسّس حوزه علمیه ی قم)، مرحوم حاج سیّد حسین طباطبایی بروجردی ، مرحوم حاج سیّد محمّد تقی خوانساری ، مرحوم حاج سیّد صدر الدّین صدر و... بهره مند شده و از شاگردان مبرّز و ممتاز آن بزرگان محسوب می شدند.

لازم به ذکر است ایشان از جمله عالمانی بودند که در زمان بستری بودن مرحوم آیت اللّه العظمی بروجردی در بیمارستان فیروز آبادی شهر مقدّس ری ، به نزد ایشان رفته و از حضرتشان تقاضا کردند که ایشان دیگر به بروجرد نرفته و به شهر مقدّس قم هجرت کرده و زعامت این حوزه ی علمیه را بر عهده بگیرند که با موافقت مرحوم آیت اللّه بروجردی همراه بود .

معظّم له پس از تلاش های مستمر و  عالیه ی خود سر انجام در دو سن هفده و سی و پنج سالگی به تأ یید عالمان بزرگ حوزه های علمیه به درجه ی اجتهاد نائل آمدند و از بزرگانی چون  حضرات آیات عظام ، مرحوم حاج سیّد ابوالحسن اصفهانی ، مرحوم حاج سیّد محسن حکیم ، مرحوم حاج سیّد محمّد تقی خوانساری و... اجازه ی اجتهاد داشتند.

معظّم له  و بزرگان حوزه ی قم:

ایشان با بزرگان و اساتید معظّم حوزه ی علمیه قم روابطی بسیار نزدیک داشتند که توجّه و عنایت ویژه ی آن بزرگان  نشانه ی مقامات عالیه ی علمی و معنوی ایشان است.من جمله :

مرجع عالیقدر حضرت آیت اللّه العظمی حاج شیخ لطف اللّه صافی گلپایگانی «دام الظلّة» در جایی فرمودند :« ما زمانی که به درس مرحوم آیت اللّه حاج سیّد محمّد تقی خوانساری می رفتیم ، در ابتدای شروع مجلس که طلّاب وارد می شدند ، هر طلبه ای که به آقای خوانساری سلام می کرد ، ایشان با رویی خوش و با لبخند جواب سلام او را می دادند ، ولی وقتی که آقای استرآبادی وارد می شد ، ایشان تمام قد در مقابلشان بلاند می شدند و استاد در مقابل شاگرد تمام قد بلند می شد.(نقل به مضمون).»

فرزند آیت اللّه استرآبادی ، حاج سیّد حسین استرآبادی «دام الظلّة» برای بنده نقل می فرمودند که روزی جمعی از تجّار به خدمت آیت اللّه مرحوم بروجردی آمده بودند براس حساب وجوهات و... ، وقتی که مرحوم بروجردی با پرس و جو از ایشان مطّلع شدند که آنها از بازار تهران آمده اند ، ایشان را به آیت اللّه استرآبادی ارجاع داده بودند که گفته بودند از این به بعد این وجوهات را به ایشان بدهید و سه بار فرموده بودند « ایشان امین من هستند ...» .

همچنین در جای دیگری نقل کردند که  میان آن دو بزرگوار رابطه ی پدری و فرزندی برقرار بود و آیت اللّه استرآبادی به مرحوم بروجردی «پدر جان »عرض  می کردند و آیت اللّه بروجردی به ایشان «فرزندم »خطاب می کردند.

هجرت به تهران :

معظّم له پس از فوت مرحوم والدشان در سال هزار و دویست و شصت و پنج قمری ، به تهران هجرت کرده و در آنجا ریاست مدرسه ی علمیه ی محمّدیه را عهده دار شده و به سر پرستی طلّاب پرداختند ، و همچنین در تهران در مدرسه ی مروی و مسجد جامع بازار نیز تدریس داشتند .

مبارزات:

در ابتدا لازم به ذکر است که در حوزه ی علمیه ی قم چهار نفر از عالمان بودند که با هم دوستی و رفاقت صمیمانه ای داشتند  که آن چهار بزرگوار عبارت بودند از حضرات آیات ، مرحوم حاج سیّد ضیاءالدّین استرآبادی ، مرحوم امام خمینی ، مرحوم حاج سیّد محمّد صادق  لواسانی  و مرحوم حاج شیخ مرتضی حائری یزدی ( فرزند مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری مؤسّس حوزه ی قم مقدسه)، و این ارتباط و دوستی تا سالهای بعد هم ادامه داشته و متداوم بود .

معظّم له در زمینه ی مبارزات علیه حکومت صاغوتی پهلوی ، بسیار فعّال بودند  و از چهره های شاخص در این زمینه محسوب می شدند.

معظّم له در سال هزار و سیصد و چهل و دو به همراه عدّه ی زیادی از عالمان تهران که از آن جمله بزرگانی چون مرحوم آیت اللّه مطهّری و مرحوم آیت اللّه غفّاری و... بودند ، دستگیر و به زندان   منتقل شدند که بر اساس اسناد موجود در ساواک ، آن جمع عالمان دستگیر شده به مرورو آزاد شدند ، ولی معظّم له به همراه مرحوم آیت اللّه خندق آبادی همچنان در زندان  ماندند.

همچنین در زندان بر اثر آزار و اذیّت ها ، پای ایشان شکست و مدّت چند ماه در بیمارستان شهر بانی بستری شدند.

معظّم له بعد از استخلاص ، به شهر مقدّس نجف اشرف رفته و ضمن زیارت مولا  حضرت امیر المؤمنین «صلوات اللّه علیه» با مرحوم امام خمینی نیز دیدار کردند که در این دیدار مرحوم امام به ایشان می گویند :«شنیدم شما را اذیّت کردند .» و ایشان پاسخ می دهند :«چون در راه خدا و مذهب بوده انشاءاللّه مأ جور (اجر برنده) خواهیم بود .(نقل به مضمون).»

خصائص اخلاقی:

معظّم له صاحب مکارم و خصائص اخلاقی نیکویی بودند که این اخلاق و سیره ی الهی در زندگتنی ایشان کاملا مشهود بود .

یکی از اطرافیانشان نقل می کرد که در ایّام محرّم که مراسم ها و مجالس عزاداری در حسینیّه ایشان برگزار می شد ، هر کسی که وارد می شد ، چه جوان ، پیر ، کودک و...، ایشان تمام قد در مقابلشان از جا بلند می شد و احترام می کرد ، ما به ایشان عرض می کردیم که آقا شما با این سنّتان و این مریضی تان نمی خواهد زحمت بکشید ، ولی ایشان می فرمودند :«نه ، عزای جدّم است.»

همچنینفرزند  معظّم لهنقل می فرمودند :«ایشان  بر روی رساله ی عملیه ی خود ، نام آیت اللّه مرحوم بروجردی را نوشته بودند و در زیر آن با خط ریز نوشته بودند «با نظر حقیر»، روزی یکی از  اطرافیان که استاد دانشگاه و فرد باسوادی بود به ایشان عرض کرد که آقاجان شما اجازه بفرمایید که ما اسم آقای بروجردی را از روی رساله برداریم و نام شما را بنویسیم ، ایشان پس از اتمام حرف های او ، فرمودند :« اوّلا ای ن افتخار من است که نام استادم بر روی رساله ی عملیّه من باشد ، ثانیا من این کار را کردم که نام ایشان را زنده نگاه دارم ، ثالثا بر فرض شما همه ی این کار ها را هم کردید ، این داخل را می خواهید چه کنید ؟ »و در اینجا فرزن معظّم له اشاره به قبر مطهّرشان کردند و منظورشان این بود که این کار ها چه فایده ای برای قبر و قیامت من دارد؟.»

فعّالیّت ها :

معظّم له در زمینه ی فعّالیّت های عمران ینیز اقداماتی را انجام دادند از قبیل : ساخت حسینیه ی استرآبادی در محلّه ی پامنار که در زمان حیات پر برکتشان ، مجالس و مراسم های بسیاری با حضور معظّم له در این محل منعقد می شد .

ایشان همچنین قطعه زمینی را در جاده نهار خوران گرگان که از اموال پدری ایشان بود ، به سازمان آموزش و پرورش اهدا کردند.

همچنین مبلغی را به ساری جهت مرمّت قبر امامزاده سیّد  میر عماد الدّین « علیه السّلام» فرستادند .

ارتباط با دیگر علما :

ایشان با عالمان و بزرگان هم عصر خود روابطی بسیار نزدیک و دروستانه داشتند ، من جمله : ایشان با علّامه حاج سیّد محمّد حسین طباطبایی « رحمة اللّه علیه » عقد اخوّت داشته و از دوستان نزدیک ایشان بودند .

همچنین در آن اجازه ی اجتهادی که از جانب آیت اللّه حاج سیّد محمّد تقی خوانساری« رحمة اللّه علیه » برای ایشان صادر شده بود آمده : « یغبطه الاقران » یعنی او مورد  غبطه ی اطرافیان خود قرار گرفته .

تألیفات :

ایشان آثار بسیاری در زمینه ی تأ لیف دارند که هر کدام به حق از آثار بسیار ماندگار و نافع و درخشان جهان تشیّع می باشد ، از آن جمله : طریق الحّق (الکلام یجرّ الکلام) ، شیعه اثنی عشری ، عقائد الأمامیّة ، الحجّة المنتظر «علیه السّلام»، مناسک حج مطبوع ، رساله ی توضیح المسائل ، شرح زیارت جامعه ی کبیره ، رساله ی صلوة الّیل ، حاشیه بر عروة الوثقی ، رساله ای در زکوة ، ابدیّت روح و فانی نشدن آن و...

وفات :

فرزند معظّم له نقل می کردند که:«در ایّام آخر عمر شریف ایشان  که در خانه بستری بودند ، روزی خیلی با عجله به من فرمودند که :« برو لباسهای من را بیاور ، آقایان تشریف آورده اند .»من هرچه در اتاق نگاه می کردم کسی را نمی دیدم و ایشان با عجله همین جملات را تکرار می کردند .»

بله آن مرد ملکوتی و آن افلاکی خاک نشین که سالهای سال در آسمان مهر دلدار بال و پر گشوده بود  و بر  سر کوی  حضرات اهل البیت « علیهم السّلام » سائلی کرده و مقیم آستان پر برکت ایشان بود ، دیگر اکنون هوای  دیاری دیگر داشت ، هواه قرب ، هوای وصل ، هوای انس ...

سر انجام معظّم له پس از سالها عمر با برکت و نورانی و پس از عمری نشر معارف عالیه ی آل اللّه « صلوات اللّه علیهم اجمعین » در روز یکشنبه شانزدهم شعبان المعظّم سال هزار و  چهار صد و بیست و پنج  هجری قمری ( هزار و سیصد و هشتاد و سه شمسی) در بیت خود در تهران  چشم از جهان فرو بسته و به ملکوت اعلی پر کشید .

پیکر معظّم له پس از تشییعی با شکوه ، در حرم مطهّر حضرت عبد العظیم الحسنی « علیه السّلام » در شهر مقدّس ری ، در قطعه ی چهارصد و چهل و چهار  به خاک سپرده شد .
و سلام علیه یوم ولد و یوم یموت و یوم یبعث حیّا

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (3 آرا)
The average rating is 2.6666666666666665 stars out of 5.


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
غلط گیری لطفا مصطفی ۱۳۹۸/۰۲/۲۴ ۰۵:۰۱

مصطفی
غلط گیری لطفا
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۸/۰۲/۲۴ ۰۵:۰۱

انار میوه‌ای خوش طعم و بهشتی است که در...
ویدئو
ویدئو
اینفوگرافی
عکس
پوستر نوشت
نقاشی های مخاطبان
مجموعه عکس نوشته
عکس نقاشی
عکس
قوم ترکمن قالیبافی را در کنار دامداری،...
ویدئو+صوت+متن

پربازدیدترین های ماه اخیر

نظرسنجی مخاطبین

مخاطب گرامی نظر شما در مورد برنامه های صدای مرکز چیست؟

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

اندر حکایات گرانی مرغ
اندر حکایات گرانی مرغ
کاریکاتور
روز تشکیل بسیج سازندگی
روز تشکیل بسیج سازندگی
ویدئو
سخنان رهبر انقلاب درجلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی
سخنان رهبر انقلاب درجلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی
پوستر+متن+عکس نوشته+اینفوگرافی
عرصه های مختلف بسیج
عرصه های مختلف بسیج
ویدئو + اینفوگرافی
مکتب حاج قاسم و از شئون عاقبت بخیری
مکتب حاج قاسم و از شئون عاقبت بخیری
ویدئو و اینفوگرافی
واقعه ۵ آذر ۵۷ در گرگان
واقعه ۵ آذر ۵۷ در گرگان
مردم انقلابی گرگان در پنجم آذر۵۷ به مناسبت گرامیداشت هفتم شهدای مشهدمقدس، علیه رژیم طاغوت، تظاهراتی ۳۰هزار نفره برگزار کردند.
قیام پنجم آذر گرگان غریب در تاریخ انقلاب
قیام پنجم آذر گرگان غریب در تاریخ انقلاب
تظاهرات چند هزار نفری مردم گرگان علیه رژیم پهلوی به علت هتک حرمت زائران امام رضا (ع) در سال ۵۷ به شکل‌گیری قیام خونین پنج آذر و شهادت ۱۴ نفر و مجروح شدن بیش از صد تن انجامید اما این واقعه در لابه‌لای تاریخ پرفراز و نشیب انقلاب کمرنگ شد.
ویژه های حادثه 5 آذر گرگان
ویژه های حادثه 5 آذر گرگان
موشن +استوری+پوستر
استوری میلاد حسن عسگری(ع)
استوری میلاد حسن عسگری(ع)
ویدئو
نامرئی
نامرئی
ویدئو
بسیج از دل مردم است
بسیج از دل مردم است
ویدئو
استوری و نماهنگ برای هفته گرامیداشت بسیج
استوری و نماهنگ برای هفته گرامیداشت بسیج
ویدئو و اینفوگرافی
دیده ی باز
دیده ی باز
نماهنگ
تابش اعتقادات کهن قوم ترکمن از دریچه پوشاک
استانگردی
تابش اعتقادات کهن قوم ترکمن از دریچه پوشاک
یکی از راه‌های شناخت مردم یک جغرافیا مطالعه آداب، باورها، صنایع‌دستی و پوشاک آنان است که هم‌آمیختگی زیادی با هم داشته و موجب ایجاد افسانه‌ها، اسطوره‌ها و تمغاهای قومی می‌شود.
رنگهای پاییزی جنگل‌های هیرکانی
رنگهای پاییزی جنگل‌های هیرکانی
«جنگل‌های هیرکانی» در زبان رایج و عامیانه‌ی مردم ایران زمین با عنوان جنگل‌های شمال نامیده می‌شود و دومین اثر بزرگ طبیعی و متراکم‌ترین ناحیه جنگلی ایران را تشکیل می‌دهند.
جایگاه ویژه انار بین ترک‌های قزلباش رامیان
استانگردی
جایگاه ویژه انار بین ترک‌های قزلباش رامیان
انار میوه‌ای خوش طعم و بهشتی است که در اواسط فصل پاییز قابل برداشت و استفاده می‌شود. این میوه سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها، آهن و ویتامین‌ها است، از این رو در درمان بیماری‌های قلبی و عروقی و انواع سرطان‌ها و کم‌خونی‌ها مفید است.
تصاویر جزیره ۷۰۰ هکتاری آکاز در کنار خلیج گرگان
استانگردی
تصاویر جزیره ۷۰۰ هکتاری آکاز در کنار خلیج گرگان
کاهش سطح آب خلیج گرگان به دلیل فروکش‌کردن تبادل آبی این زیستگاه با دریای خزر سبب شد جزیره‌ای به مساحت تقریبی ۷۰۰ هکتار در نزدیکی جزیره آشوراده از دل آب بیرون بیاید.
استوری محدودیت‌ های کرونایی
استوری محدودیت‌ های کرونایی
پوستر
نماهنگ محمد
نماهنگ محمد
ویدئو