جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

علائم شایع کمبود پروتئین در انسان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

علائم شایع کمبود پروتئین در انسان

علائم شایع کمبود پروتئین در انسان


پروتئین در ساختار و عملکرد بافت های بدن انسان نقش‌های مهمی بر عهده دارد و کمبود آن برای سلامت افراد مخاطره آمیز است.

به گزارش خبرنگار حوزه سلامت گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما ، پروتئین در ساختار عضلات، پوست، مو، ناخن، آنزیم‌ها و هورمون‌ها وجود دارد؛ و نقش‌های مهمی بر عهده دارد. تقریبا همه بافت‌های بدن به نوعی چه مستقیم، چه غیر مستقیم تحت تاثیر پروتئین هستند. امروزه در کشور‌های توسعه یافته، با رشد صنایع غذایی و غذا‌های آماده و فرآوری شده، اکثر غذا‌ها حاوی پروتئین هستند. در نتیجه، کمبود پروتئین واقعی در کشور‌های توسعه یافته نادر است. با این حال، برخی افراد ممکن است در معرض خطرات ناشی از فقدان این ماده با ارزش و حیاتی باشند.
 
کمبود یا فقر پروتئین منجر به بروز مشکلات بهداشتی مختلف می‌شود، نسخه در این مقاله به بررسی ۸ نشانه و علامت شایع کمبود پروتئین یا فقدان آن می‌پردازد.
 

علائم شایع کمبود پروتئین در انسان

 
کمبود پروتئین چیست؟

 
هنگامی که میزان و سطح پروتئین مورد نیاز بدن در دسترس نباشد و از طریق رژیم غذایی حال حاضر خود قادر به دریافت مقدار کافی پروتئین نباشید در این حالت شما دچار فقر یا کمبود پروتئین هستید. برآورد‌ها حاکی از آن است که حدود یک میلیارد نفر در سراسر جهان از مصرف پروتئین ناکافی رنج می‌برند.
 
با وجود اینکه بیشتر کودکان در کشور‌های جهان سومی و توسعه نیافته از این مشکل رنج می‌برند، اما بعضی افراد در کشور‌های توسعه یافته نیز در معرض خطر هستند؛ که این فقدان شامل افرادی می‌شود که از رژیم غذایی نامتعادل برخوردار هستند (به ویژه افراد مسن‌تر و بیماران بستری شده در بیمارستان‌ها).
 
شدیدترین نوع کمبود پروتئین در بیماران مبتلا به کواشیورکور (kwashiorkor) دیده می‌شود. این بیماری اغلب در کودکان کشور‌های در حال توسعه اتفاق که با قحطی و رژیم‌های غذایی نامناسب تغذیه می‌شوند شایعتر است.
 
کمبود پروتئین می‌تواند تقریبا تمام جنبه‌های عملکرد بدن را تحت تاثیر قرار دهد. در نتیجه، کمبود آن با بسیاری از علائم همراه است.
 


ادم یا (Edema)

ادم از علایم کمبود شدید پروتئین است که بعید است در کشور‌های توسعه یافته رخ دهد. ادما به متورم شدن یا پف کردن پوست اطلاق می‌شود که یکی از علایم کلاسیک بیماری کواشیورکور (kwashiorkor) است. دانشمندان بر این باورند که کاهش مقدار آلبومین سرم که یک یک پروتئین در پلاسمای خون است باعث بروز چنین بیماری می‌شود.
 
علائم شایع کمبود پروتئین در انسان

 
آلبومین از تجمع بیش از حد مایع در بافت‌ها و سایر قسمت‌های بدن جلوگیری می‌کند. با کاهش سطح آلبومنی سرم، مایع در بافت‌ها تجمع پیدا کرده و باعث بروز تورم یا ادم می‌شود. به همین دلیل کاهش و کمبود پروتئین می‌تواند موجب تجمع مایع در حفره شکم شود. شکم متورم نشانه ایاز بیماری کواشیورکور است.

 

 
کبد چرب (Fatty Liver)

 
یکی دیگر از علائم رایج کواشیورکور، داشتن کبد چرب و یا تجمع چربی در سلول‌های کبدی است. اگر بیماری درمان نشود احتمال مبتلا به بیماری کبد چرب، التهاب و نارسایی کبد خواهد شد. کبد چرب یک بیماری بسیار شایع در افراد چاق و کسانی که سوء مصرف الکل دارند است.

علائم شایع کمبود پروتئین در انسان

 

 
مشکلات و بیماری‌های پوست، مو و ناخن

 
اغلب علایم و نشانه‌های کمبود پروتئین در بافت پوست، مو و ناخن قابل مشاهده هستند. از آنجایی که پروتئین یکی از مواد سازنده این بافت‌ها است به طبع علایم کمبود پروتئین در آن‌ها ظاهر خواهد شد.
 
علائم شایع کمبود پروتئین در انسان


 برای مثال یکی از علایم بیماری کواشیورکور نازک شدن و پوسته پوسته شدن، بروز قرمزی و لکه‌ها روی پوست در کودکان است.
 تغییر رنگ مو، ریزش مو (آلوپسی) و ناخن‌های شکننده نیز علائم شایع کمبود پروتئین هستند.

 


 
کاهش توده عضلانی

 
بزرگترین مخزن ذخیره پروتئین در بدن انسان عضلات و بافت ماهیچه‌ای بدن است. هنگامی که پروتئین موجود در غذا کم باشد یا به اندازه کافی پروتئین دریافت نشود، بدن به اجبار از پروتئین ذخیره شده در عضلات استفاده می‌کند. در نتیجه کم کم بافت عضلانی تحلیل می‌رود.
 
علائم شایع کمبود پروتئین در انسان

 
حتی کمبود متوسط و معمولی پروتئین ​ممکن است باعث کاهش بافت عضلانی شود به خصوص در سالمندان. یک مطالعه بر روی مردان و زنان سالخوره نشان داده شد که کاهش توده عضلانی در میان کسانی که کمترین میزان پروتئین مصرف کرده بودند بیشتر از سایرین بود. مصرف پروتئین به اندازه کافی حتی بدن را در محافظت از عضلات حمایت می‌کند.


 
احتمال بروز شکستگی در بافت استخوان

 
علاوه بر عضلات، استخوان‌ها و بافت اسکلتی هم دست خوش تغییرات ناشی از کمبود پروتئین خواهد شد. کاهش سطح پروتئین بدن، می‌تواند باعث تضعیف و نازک شدن استخوان‌ها و در نتیجه شکستگی آنان شود.
 
بر اساس مطالعه‌ای که بر روی زنان یائسه صورت گرفته، مشخص شده است که زنانی که بیشتر از دیگران پروتئین دریافت میکنند با کاهش خطر ابتلا به شکستگی استخوان‌های لگن همراه هستند. یک مطالعه دیگر در زنان یائسه در همین خصوص صورت گرفت، که نشان داد زنانی که روزانه و به مدت ۶ ماه ۲۰ گرم مکمل پروتئین دریافت کرده‌اند، حدود ۲.۳% کمتر از سایرین به کاهش توده استخوانی دچار می‌شوند.
 
علائم شایع کمبود پروتئین در انسان
 


 
تاخیر در رشد کودکان

 
پروتئین نه تنها به حفظ توده عضلانی و استخوانی کمک می‌کند، بلکه برای رشد بدن نیز ضروری است. با این اوصاف کمبود پروتئین یا نارسایی آن در کودکان می‌تواند با مشکلات رشد همراه باشد.
 
علائم شایع کمبود پروتئین در انسان

 
تاخیر در رشد یکی از علایم شایع سوء تغذیه در کودکان است. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ صورت گرفت نشان می‌داد که ۱۶۱ میلیون کودک در جهان با مشکل تاخیر در رشد مواجه هستند. همین مطالعات نشان می‌دهد که ارتباط قوی بین کمبود پروتئین و کاهش رشد یا مشکلات مربوط به رشد کودک وجود دارد. تاخیر در رشد یکی از نشانه‌های بیماری کوارشیورکور است.
 

افزایش شدت عفونت
 
کمبود پروتئین حتی قادر است روی سیستم ایمنی بدن تاثیر بگذارد. می‌تواند موجب بروز اختلال در سیستم ایمنی بدن شود. اختلال عملکرد سیستم ایمنی که یکی از علایم نارسایی و فقر پروتئین است موجب شدید شدن عفونت در بدن می‌شود. حتی کاهش مصرف میزان کم پروتئین، ممکن است باعث کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن شود. یک مطالعه کوچک در زنان مسن نشان داد که رژیم کم پروتئین ۹ هفته‌ای باعث کاهش پاسخ‌های ایمنی و افزایش عفونت در این مدت شد.
 
علائم شایع کمبود پروتئین در انسان


افزایش اشتها و مصرف کالری زیاد

 
هرچند که کاهش و یا تضعیف آن یکی از علایم کمبود شدید پروتئین است، اما کمبود ملایم پروتئین موجب افزایش غذا و تمایل به دریافت کالری زیاد است.

زمانی که بدن با کمبود پروتئین مواجه می‌شود با مکانیزم‌هایی، سعی در افزایش اشتها می‌کند. تا موفق به دریافت مقادیر مورد نیاز پروتئین خود شود. اما کاهش ملایم پروتئین به معنی میل به خوردن همه چیز‌ها نیست.
 
 
علائم شایع کمبود پروتئین در انسان
 
 
در بسیاری از افراد تنها اشت‌ها برای آن دسته از مواد غذایی افزایش پیدا می‌کند که به آن علاقه زیادی دارند. اگر در تمام طول روز احساس گرسنگی می‌کنید، سعی کنید نوشیدنی‌های حاوی پروتئین را به هر وعده غذایی خود اضافه کنید.
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


عضو انجمن زنان و مامایی ایران با تأکید...
ویدئو
غذای کودک باید سر ساعت معین و در محیط...
ماد ران امروزی دغدغه‌های زیاد‌ی دارند که...
روز مادر مبارکباد
اینفوگرافی
در شب میلاد حضرت فاطمه(س) ،عروس و داماد...
مادران شهدا شاهدانی بی ادعا هستند که با...
برنده لوح تقدیر بهترین پویانمایی از...
زوج گلستانی با جمع آوری بیش از ۲هزار و...
اینفوگرافی
این هنریکی از زیرشاخه‌های صنایع چوب نیز...
برخی افراد بر اثر خوردن ماهی همراه با...
عروسک دست‌ساز زنان روستای قلعه قافه از...
اینفوگرافی
با توجه به شیوع کرونا گلستانی ها امسال...
بهترین راه لاغری بدون بازگشت و سریع در...
اینفوگرافی
نقاشی
فیلم و شعرخوانی
عکس تبریک یلدا

پربازدیدترین های ماه اخیر

نظرسنجی مخاطبین

مخاطب گرامی نظر شما در مورد برنامه های صدای مرکز چیست؟

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

«آی جان عبادی» بانوی کارآفرین گلستانی
«آی جان عبادی» بانوی کارآفرین گلستانی
«آی جان عبادی» بانوی کارآفرین گلستانی با تکیه بر هنر و استعداد خود و بر اساس تجربه‌ای ۲۰ ساله در عرصه هنرهای دستی ترکمن و ساخت فرش‌های چرم به موفقیت رسیده است.
کدام زنان در معرض خطر سرطان سینه هستند؟
کدام زنان در معرض خطر سرطان سینه هستند؟
عضو انجمن زنان و مامایی ایران با تأکید بر اینکه سرطان سینه پس از سرطان پوست دومین بیماری شایع در میان زنان است، گفت: از فاکتور‌های اصلی ابتلا به این سرطان، جنسیت و سن افراد است که به طور معمول در سن یائسگی و پس از آن نمود می‌یابد که متاسفأنه در...
شکوفه‌های زودرس بهاری گلستان
شکوفه‌های زودرس بهاری گلستان
گرمای هوا در فصل زمستان موجب گل دادن درختان شده است، درختانی که در بهار شکوفه می‌دهند و این شکوفه‌ها تبدیل به میوه می‌شود، اما این روزها در گوشه و کنار شهر پر شده از درختانی که سرشار از شکوفه هستند.
با ایران حرف بزن
با ایران حرف بزن
ویدئوی مردمی
شب آرزوها؛ شبی که خدا بی حساب می‌بخشد
شب آرزوها؛ شبی که خدا بی حساب می‌بخشد
ویدئو + اینفوگرافی + متن
کودکتان غذا نمی‌خورد؟ راه حل چیست؟!
کودکتان غذا نمی‌خورد؟ راه حل چیست؟!
غذای کودک باید سر ساعت معین و در محیط روشن و خوشایند و در ظروف خوش رنگ در اختیار او قرار گیرد.
ظرفیت های اشتغال در بندرگز
ظرفیت های اشتغال در بندرگز
ویدئو + مقاله
اعمال ماه رجب، ماه خدا
اعمال ماه رجب، ماه خدا
ایتفوگرافی+متن
ظرفیت های اشتغال در گُمیشان
ظرفیت های اشتغال در گُمیشان
مقاله
تولید ملی و خودکفایی ثمره اعتماد به جوانان
تولید ملی و خودکفایی ثمره اعتماد به جوانان
سازنده دستگاه هشدار دهنده نشت گاز مونوکسید کربن یکی از مخترعان جوان گلستانی است که نیاز به حمایت مسئولان دارد.
گلستان بزرگترین تولیدکننده یُد خاورمیانه
گلستان بزرگترین تولیدکننده یُد خاورمیانه
با فعالیت کارخانه یُد در گلستان، ایران به یکی از قطب‌های تولید یُد جهان تبدیل شده است.
هفت سر فصل اساسی گام دوم
هفت سر فصل اساسی گام دوم
اینفوگرافی
تخت سلطنت روی خون ملت
تخت سلطنت روی خون ملت
ویدئو
سیاست قطعی ایران درباره برجام
سیاست قطعی ایران درباره برجام
ویدئو