بازگشت به صفحه کامل

یادلامه

یادلامه


در ایام سوگواری سید الشهدا مردم ترکمن استان گلستان با شرکت در مراسمات عزاداری، دسته زنی و ... همراه با دیگر هم میهنان عزیزمان یاد قیام امام حسین علیه السلام  را زنده نگه میدارند و آداب و رسومی خاص در این روزها انجام میدهند، در همین راستا در واحد برونمرزی رادیو گلستان ویژه برنامه ای به زبان ترکمنی پیرامون محرم با عنوان یادلامه در روزهای عاشورا، تاسوعا، اربعین و چهل و هشتم تولید و پخش خواهد شد. مدت این برنامه 120 دقیقه می باشد.

ترکمن‌ها در روز عاشورا نماز نافله‌ای را اقامه می کنند که چهار رکعت است و ثواب آن را به روح امام حسین (ع) هدیه می کنند و امید دارند که شفاعت ایشان نصیب حال آنان نیز شود.

ترکمن‌ها علاوه بر خواندن نمازهاي نافله  مانند: روزه گرفتن، صدقه دادن ، پختن انواع نان و غذاهای  محلی، دعوت از اهالی محله در مراسم ناهار، و خواندن دعا و قرآن  برای امام حسین  و یارانشان دارند. در اين روز اغلب ترکمن‌ها روزه می گيرند و بر اين اعتقادند که روزه گرفتن در اين ماه گناهان يک سال گذشته  آنها را پاک می کند .

مردمان ترکمن در این ماه فرزندان خود را که تازه متولد می‌شوند به دلیل اهمیت و احترام به نوه پیامبر (ص) به نام عاشورا نامگذاری می‌کنند و هرگاه نوزاد پسری در این ماه متولد شود نام عاشورگلدی، عاشورمحمد، عاشوربردی، عاشورقلی، عاشوربای، عاشور و اگر نوزاد دختر بود نام عاشور بی‌بی، عاشورسلطان، عاشورتاج و یا عاشورا نامگذاری می‌شود.

زنان ترکمن با پخت نذری‌های مختلف و توزیع آن میان عزاداران حسینی و همسایه‌ها به نوعی در این مراسم ها  خود را سهیم می‌دانند.

این نذری‌ها شامل آش و نان محلی و برخی خوراکی‌های سنتی ترکمن‌ها از جمله پیشمه است،  که این نذری‌ها علاوه بر توزیع میان هیئت‌ها، دسته‌های عزاداری و نمازگزاران ظهر عاشورا در مساجد برای عصر عاشورا و افطار روزه‌ داران ترکمن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ناقه گردانی یا همان گرداندن شتر به همراه کجاوه یکی دیگر از سنت‌های ترکمن‌ها در عاشورا است و  در این  روز مردمان ترکمن با بستن شال و چارقد به این کجاوه به نوعی به حضرت زینب (س)، حضرت سکینه و حضرت رقیه (س)، عرض ارادات کرده و طلب برآورده شدن حاجات  خود را می‌کنند.

امام حسین (ع) محبوب دل‌های همه آزادگان جهان فارغ از قومیت، مذهب، دین و ملیت است و آزادگی و عزت او و یاران باوفایش همه مرزهای جغرافیایی و نژادی را درنوردیده و به عاملی مستحکم برای تقویت وحدت و یکدلی همه مظلومان و مستضعفان جهان برای ایستادگی در برابر مستکبران تبدیل شده است.

Loading the player...
عوامل تولید:

تهیه کنندگان: عبدالطیف گرکز، لطیفه دوجی، احمد قرنجیک

گویندگان: سارا سوقی، سلیمه مهرورز، سولگین قلیچ تقانی، جمشید آق چلی، بی بی زلیخا کر

صدابردار: خدر مجیدی نیا، عبدالحنان حنفی، گل محمد گلشاهی

تاریخ تولید: شهریور 98
آدرس کوتاه :