جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

آبشار شادان یا آبشار هفت طبقه - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

آبشار شادان یا آبشار هفت طبقه

آبشار شادان یا آبشار هفت طبقه


استانگردی

آبشار شادان یا آبشار هفت طبقه در ۷ کیلومتری جنوب شهرستان کردکوی در دل جنگلهای بکر و طبیعی دامنه کوه البرز قرار دارد. ارتفاع آبشار در حدود ۴۰ متر است که آب در شکست های زیبا در هفت نقطه آن منظره ای زیبا را ایجاد کرده است و به همین دلیل است که به آبشار هفت طبقه نیز معروف شده است .
جالب این است که این آبشار تا چند سال قبل ناشناخته بود تا در تاریخ 7 اردیبهشت سال 1382 در پی جست وجوی 7 نفر از اعضای هیات کوهنوردان کردکوی شناسایی شد.

به طور نسبی طی کردن مسیر دسترسی به آبشار حدود دو ساعت زمان می برد.  آن مسیر 2 ساعته، جاده جنگلی ای معروف به "مشتی مسیر" است که درطرف راست آن جاده، منظره کوه و در طرف چپ آن، دره قرار دارد و چشمه های بسیاری در آن جوشیده است. در طی این مسافت، مکان هایی چون "چشمه ی تیل سره" (به معنی منطقه پوشیده از گل) و "توسکا چشمه" نیز به چشم می خورد.

مسیر برگشت از آبشار طولانی تر از مسیر رفت آن است، ولی خوشبختانه شیب آن ملایمتر است. در طی مسیر بازگشت از وسط سه رودخانه باید عبور کرد البته کار چندان سختی نیست، چون به همین منظور در این فصل برای عبور از عرض رودخانه تنه درختی را در آب افکنده اند واز آن، حالت پل درست کرده اند.
اما گذر کردن از رودخانه وسطی که تامین کننده آب آبشار نیز هست، دشوار می باشد. بنابراین در هنگام عبور از رودخانه دوم دقت بسیاری باید کرد و تمام وسایل امنیتی لازم را به همراه خود باید داشت. طنین گوش نواز این رودخانه ها در تمام طول مسیرموسیقی خوش آهنگی را در فضای بکرچنین طبیعت زیبایی می پراکند و گوش را می نوازد.

بعد از عبور از این سه رودخانه راه همواری وجود دارد که امتداد آن به جنگل زیبا و با شکوهی، با درختان سر به فلک کشیده و بی برگ و چلمهای تیغ دار و سبز بر می خوریم که از سراشیب دره تا دامنه ارتفاعات را فرا گرفته است.

در این مکان دو آبشار یکی در سمت راست و یکی در سمت چپ وجود دارد. آبشار سمت راستی که آبشار اصلی است بسیار پرآب تر و مرتفع تر است و وقتی به پایین سرازیر می شود به علت ارتفاع زیادش، بخشی از آن به حالت پودر در می آید و آبشار سمت چپ که کوچکتر است، وحشی تر و خروشان تر از آبشار سمت راستی می باشد.

راه دسترسی به آبشار شادان معمولا از مسیر "د او (دو آب)" که همان طور که از نامش پیداست محل تلاقی دو رودخانه می باشد، است. این مکان حدود 490 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد.
در اینجا جریان دو رودخانه از دو جهت مختلف و معکوس با هم تلاقی می کنند و دو مسیر متفاوت را به وجود می آورند. مسیر سمت چپ با شیب ملایمی به "آبشار هفت طبقه" و مسیر سمت راست به "یال درازنو" منتهی شده است.
اولین یال در منطقه ای به ارتفاع 1170 متر واقع شده است و در ادامه آن دو یال دیگر قرار دارد.
در مسیر "یال درازنو" چشمه ای با نام محلی "غم هامِن" (به معنی مکان همواری که حزن انگیز است) قرار داشته است. بومیان آن منطقه ادعا دارند که چون جایگاه جوشش این چشمه در مکانی غریب و حزن آلود است در نتیجه این نام برای این مکان انتخاب شده است.
برای رفتن به آبشار معمولا از مسیر داو (دو آب) حرکت می‌کنند. مسیر سمت راست به یال درازنو منتهی می‌شود و مسیر سمت چپ به آبشار هفت طبقه،  بعد از ۲ ساعت پیاده روی در شیبی ملایم به پای آبشار می‌رسید. در اینجا ۲ آبشار وجود دارد که آبشار جنوبی کوچکتر و خروشانتر است.  برای رسیدن به آبشار حدود ۱ ساعت پیاده روی لازم است.


در این مسیر، جاده جنگلی ای معروف به "مشتی مسیر" است که درطرف راست آن جاده، منظره کوه و در طرف چپ آن، دره قرار دارد و چشمه های بسیاری در آن جوشیده است. در طی این مسافت، مکان هایی چون "چشمه ی  تیل سره" (به معنی منطقه پوشیده از گل) و "توسکا چشمه" نیز  به چشم می خورد.
در مورد این جاده گفته می شود که در سال های پیش فردی که قصد بهره برداری از این جنگل را داشته این جاده را احداث کرده و از آن به بعد این جاده به "مشتی مسیر" معروف شده است.


مسیر برگشت از آبشار طولانی تر از مسیر رفت آن است، ولی خوشبختانه شیب آن ملایمتر است. در طی مسیر بازگشت از وسط سه رودخانه باید عبور کرد البته کار چندان سختی نیست، چون به همین منظور در این فصل برای عبور از عرض رودخانه تنه درختی را در آب افکنده اند واز آن، حالت پل درست کرده اند. اما گذر کردن از رودخانه وسطی که تامین کننده آب آبشار نیز هست، دشوار می باشد. بنابراین در هنگام عبور از رودخانه دوم دقت بسیاری باید کرد و تمام وسایل امنیتی لازم را  به همراه خود باید داشت.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


در گزارش زیر لیستی از غذا‌هایی که به...
مکتوب
ابتدا سنگ نوردان برای بالابردن تمرکز و...
9 ساله از گرگان
11 ساله ازتهران
9 ساله از گرگان
با فرا رسیدن فصل پاییز موسم برداشت انار...
ارسال مردمی
موشن گرافی
پروتئین در ساختار و عملکرد بافت های بدن...
محققان دانشگاه هاروارد می گویند چند میوه...
انگل ها مهمان ناخوانده در بدن انسان...
آزمایش خون شامل موارد یا شاخصه‌های...

پربازدیدترین های ماه اخیر

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

برداشت طلای سرخ در گلستان
عکس
برداشت طلای سرخ در گلستان
«وامنان» روستایی از توابع آزادشهر در دل کوه‌های البرز چندسالی است به مرکز کشت زعفران در استان گلستان تبدیل شده و محصول برداشت شده مزارع آن، جزء با کیفیت ترین زعفران‌های کشور شناخته می‌شود.
توصیه های مقام معظم رهبری در جمع ستاد ملی کرونا
توصیه های مقام معظم رهبری در جمع ستاد ملی کرونا
عکس نوشته+اینفوگرافی
حرف دل پرستاران بخش کرونا
حرف دل پرستاران بخش کرونا
ویدئو
۱۸ غذایی که آرام آرام ما را می‌کشند
سبک زندگی
۱۸ غذایی که آرام آرام ما را می‌کشند
در گزارش زیر لیستی از غذا‌هایی که به آرامی شما را می‌کشند معرفی می‌شود. سعی کنید آن‌ها را نخورید و یا مصرف آن را تا آنجا که می‌توانید محدود کنید.
احداث گلخانه با استفاده از سیستم زمین گرمایشی
احداث گلخانه با استفاده از سیستم زمین گرمایشی
با استفاده از این سیستم دمای مورد نیاز گیاهان از عمق زمین و بصورت یکنواخت وارد محیط گلخانه می‌شود.
استوری موشن آغاز امامت امام زمان(ع)
استوری موشن آغاز امامت امام زمان(ع)
موشن گرافیک
امنیت سایبری و استوری هفته نیروی انتظامی
امنیت سایبری و استوری هفته نیروی انتظامی
اینفوگرافیک+ویدئو
کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
پیشگیری از کرونا
کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
مکتوب
احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت
احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت
مدیر کل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صمت از احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت با همکاری تشکل‌های بخش خصوصی خبر داد.
استوری پلیس مقتدر
استوری پلیس مقتدر
ویدئو+پوستر
استوری با هم برای امنیت و سلامت
استوری با هم برای امنیت و سلامت
عکس نوشته+ویدئو
نکات ایمنی در راه اندازی لوازم گرمایشی
نکات ایمنی در راه اندازی لوازم گرمایشی
بی احتیاطی در راه اندازی لوازم گرمایشی می‌تواند خطر بزرگی برای خانواده‌ها داشته باشد. با رعایت نکات ایمنی، جانِ خود و عزیزانمان را ایمن کنیم.
خاطره آزاده گلستانی
خاطره آزاده گلستانی
موشن گرافیک
ربیع وحدت و همدلی
ربیع وحدت و همدلی
ویدئو
استوری آغاز ربیع الاول
استوری آغاز ربیع الاول
ویدئو
استوری هفته نیروی انتظامی
استوری هفته نیروی انتظامی
پوستر
استوری هفته وقف
استوری هفته وقف
ویدئو