سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

آب هدیه الهی - نمایش محتوای صدا

 

 

آب هدیه الهی

آب هدیه الهی


آب هدیه الهی ، عنوان برنامه ای است که در رادیو گلستان با مشارکت آب منطقه ای استان گلستان تهیه شده است  و در مورد اهمیت مصرف درست آب، مشکلات خشکسالی های اخیر، راهکارهای صرفه جویی، تلاش های انجام گرفته در جهت مهار آبهای زیرزمینی به کمک کارشناسان و مردم بحث و گفتگو می پردازد. این برنامه روزهای فرد ساعت ۸:40 تقدیم شنوندگان رادیوگلستان می شود.

استان گلستان که روزگاری سرزمین پُرآب محسوب می‌شد این روزها با تداوم کاهش بارندگی و دبی رودخانه‌ها و خالی شدن سدها ناگزیر تسلیم خشکسالی شده است.  مصرف بی‌رویه آب به‌ویژه در حوزه کشاورزی زمینه بروز چالش حتی برای مصرف خانگی را در این استان پدید آورده است. شاید کمتر کسی باور کند که اکنون آب آشامیدنی 110 روستای گلستان با تانکر تأمین می‌شود موضوعی که به گفته مدیرعامل آبفای روستایی در فصل تابستان 171 روستای دیگر هم به جمع آن اضافه می‌شود. از دیگر سو بر اساس داده‌های آماری هواشناسی طی چند سال اخیر بیشترین بارش گلستان مربوط به سال زراعی 90 تا 91 به میزان 712/1 میلی‌متر و کمترین آن در سال زراعی گذشته (96-95) با 449.8 میلی‌متر بوده است و همچنان در حال م شده می باشد.

در 10 سال اخیر منهای سال‌های 91 و 93 در استان خشک‌سالی پیوسته وجود داشته که اثرات این پدیده در رودخانه‌ها خودش را به‌خوبی نشان می‌دهد و برخی رودخانه خشک یا کم آب شده اند و برخی دیگر از دائمی به فصلی تغییر وضعییت یافته اند. طی 10 سال اخیر میزان آبدهی رودخانه‌های گلستان ازجمله شصت کلاته گرگان 40 درصد، رودخانه زرین گل علی‌آباد کتول 45 درصد و چهل چای مینودشت 28 درصد کاهش یافته است. در سال 96 آب‌گیری مخازن سدهای استان با کاهش 25 درصدی نسبت به پارسال از 97 به 73 میلیون مترمکعب کاهش یافت. با توجه به اینکه 87 درصد آب گلستان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، کشاورزان باید در آب‌های زیرزمینی حداقل 20 درصد و در بهره‌مندی از آب‌های سطحی حداقل 50 درصد صرفه‌جویی کنند. وی علل کاهش منابع آبی گلستان را تغییر اقلیم و کاهش بارندگی، افزایش غیرعادی دما، برداشت بی‌رویه از سفره‌های زیرزمینی برشمرد

 مردم استان واقعیت کم‌آبی و اثرات سوء خشک‌سالی را باور کنند. تداوم خشک‌سالی باید جدی گرفته و برای مقابله با آن اقدام‌ها ازجمله فرهنگ‌سازی در جامعه شتاب بیشتری گیرد.

 

Loading the player...
عوامل تولید:

تهیه کننده : حمید کاویانی

 نویسنده: شهده شاکری نژاد

 صدابردار: مجید کریمی

 گوینده : شارمین علاقمند

گزارشگر : مرضیه اسدی

تاریخ تولید: تیر 97
آدرس کوتاه :