جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

آثار توسّل در زندگی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

آثار توسّل در زندگی

آثار توسّل در زندگی


1) آية الله بهاء الدینی(ره) و عشق به اهل بیت
عشق و علاقه‌ی فراوان به رسول خدا و شور و شوق بسیار به اهل بیت از اوان کودکی در وجود این فقیه فرزانه وجود داشته است. نقل خاطرات آن زمان از زبان ایشان در این زمینه شنیدنی است. ایشان می¬فرمودند:
«در سن سه چهار سالگی بودم که به حرم حضرت معصومه سلام الله علیها دختر گرامی موسی بن جعفر علیه السلام، علاقه داشتم، همراه پدرم به آنجا می¬رفتم و سعی داشتم به زوّار آن حضرت خدمت کنم. در تاریکی شب به آب انبار سی چهل پلّه ای می¬رفتم و برای زوّار حرم آب می¬آوردم»
ارادت بسیار این فقیه اهل بیت(س) موجب شده است که در ایّام جشن و شادی و یا سوگ و ماتم آل الله علیهم السلام، مجلس تشکیل داده تا از گلستان دانش و بینش و پهنه‌ی وسیع رحمت و لطف آن خاندان، شکوفه¬های معرفت نصیب علاقه¬مندان گردد.
ایشان در بیان مقام اهل بیت و اهمیّت مجالس ایشان می¬فرمودند:
«مقام ایشان[اهل بیت] در دنیا قابل تصوّر نیست، جهان مثل اینها را ندارد. بدانید تمام این مجالس هم از برکات این ذوات مقدّس است. کلمات، آثار و این مجالس همه مال اینهاست. اگر پیامبر نبود، این مجالس هم نبود. اگر حیاتی در آفریش هست حیات پیغمبر خداست. همه به برکت حیات پیامبراست. بدانید که پیامبر خدا به گردن همه‌ی اجتماع، به گردن جن و انس و ملائکه تا روز قبامت دارای حق است»
2) امام خمینی(قده)؛ توسّل و عشق به اهل بیت
ایشان در تمام مدّت اقامتشان در نجف اشرف، هر شب به حرم مطهّر امیر المؤمنین علیه السلام شرفیاب شده و به زیارت می¬پرداختند و به جز در موارد استثنائی، هیچگاه این عمل از ایشان ترک نشد. در ایّام زیارتی نیز در کنار قبر شریف امام حسین علیه السلام حاضر می¬شدند و در دهه‌ی عاشورا، هر روز زیارت عاشورای معروفه را با صد سلام آن می¬خواندند. فرزند ایشان می¬گوید:
«شبی در عراق کودتا شد. هر اتاقی را گشتم، ایشان را نیافتم. رفتم پشت بام دیدم امام رو به حرم حضرت امیر المؤمنین علیه السلام نموده و مشغول زیارت هستند»
یکی از بستگان امام می¬گوید:
هر شب در یک ساعت خاص، ایشان به کنار قبر مولای متّقیان می¬آمدند و زیارت جامعه می-خواندند، زیارتی که یک ساعت وقت می¬خواهد، ولی انسان در این زیارت احساس می¬کند که واقعاً در برابر امامان معصوم خویش، آنچه را که حق آنان است بازگو می¬کند و در حقیقت یک دور درس امام شناسی است و شوخی نیست که امام 15 سال به این زیارت مقیّد بودند.
علاقه‌ی امام به اهل بیت علیهم السلام در حدّ وصف ناشدنی است. امام عاشق آنهاست، عاشقی که تا صدای یا حسین بلند می¬شود، بی اختیار اشک می¬ریزد. امام با اینکه در مقابل مصیبت¬ها صابر است وحتّی در برابر مشکلاتی چون شهادت حاج آقا مصطفی، اشک نمی¬ریزد، امّا به مجرّد اینکه روضه خوان بگوید: السلام علیک یا ابا عبدالله، قطرات اشک از دیدگانش فرو می¬ریزد و این واقعاً علاقه‌ی کمی نیست و در همان موقعی که بسیاری از شبه روشنفکران قبل از انقلاب به عزاداری و سینه¬زنی می¬تاختند و اگر این فرهنگ رشد پیدا می¬کرد، آثاری از شعائر اسلام باقی نمی¬ماند، امام شدیداً به ترویج همان سنّت¬های دیرینه عزاداری می¬پرداخت و نیز می¬بینیم که چگونه مردم را به برگزاری هرچه باشکوه¬تر عزاداری¬های اهل بیت سفارش می¬کردند.
گاهی روضه خوانها می¬آمدند و خدمت ایشان می¬نشستند و اشعارسنّتی می¬خواندند و ایشان گریه می¬کرد و حتّی برای مراعات حال امام گاهی به خواندن کمی از مصیبت اکتفا می¬کردند؛ چراکه گاهی گریه امام به حدّی می¬رسید که ایشان را دچار ناراحتی می¬کرد و این برای سلامتی ایشان خوب نبود.
3) علّامه‌ی طباطبائی(قده) و عشق به اهل بیت علیهم السلام]
ولای اهل بیت علیهم السلام و عشق به ایشان از ویژگی¬های برجسته‌ی روحی علامه‌ی طباطبائی به شمار می¬رفت. ارادات ایشان به اهل بیت و به ویژه به ساحت مقدّس حضرت امیرالمؤمین علیه السلام تا سرحدّ دلدادگی و عشق بود. یکی از شاگردان علّامه در این خصوص می¬گوید:
«هیچ به خاطر ندارم که اسم هر یک از ائمّه را بدون ادای احترام برده باشند. در مشهد که همه ساله مشرّف می¬شدند و تابستان را در آنجا می¬ماندند، وقتی وارد صحن رضوی می¬شدند، بارها که در خدمتشان بودم، می¬دیدم که دست¬های مرتعش خود را روی آستانه‌ی درب حرم می-گذاشتند و با بدن لرزان از جان و دل آستانه‌ی در را می¬بوسیدند. گاهی از محضر ایشان التماس دعایی درخواست می¬شد که می¬گفتند: «بروید از حضرت بگیرید ما اینجا کاره¬ای نیستیم. همه چیز آنجاست.»
غالباً در مجالس روضه و مرثیه‌ی روزهای جمعه شرکت می¬کردند و گاهی با تمام وجود، زار زار گریه می¬کردند به طوریکه تمام بدنشان می¬لرزید و از چشمهای درشت و جذّابشان، اشک سرازیر می¬شد.
دلباختگی و شیفتگی و علاقه‌ی وی نسبت به خاندان پیامبر صلی الله و علیه و آله و سلم به حدّی بود که در مواردی که مصیبت و مرثیه و امثال آن برپا بود، کتاب و تألیف را یک سره به سویی می¬نهاد.
4) آية الله بروجردی(قده)
احترام مرجع فقید جهان تشیع حضرت آية الله بروجردی به ساحت مقدّس ائمّه‌ی معصومین علیهم السلام  بسیارمثال زدنی و اعجاب انگیز بود.
حضرت آية الله شیخ علی صافی گلپایگانی در این زمینه می¬فرمودند:
«یک وقت عدّه‌ی¬ای از مردم برای دیدار ایشان آمده بودند، فردی در میان آنان گفت: برای سلامتی امام زمان و آية الله بروجردی صلوات. ایشان با عصبانیّت فرمودند: «این شخص را از اینجا بیرون کنید، چرا اسم مرا در کنار اسم زمان آورده است»
یکبار نیز شاه عربستان به ایران آمد و برای ایشان هدایایی را فرستاد. البته ایشان جز قرآن و مقداری پرده‌ی کعبه، مابقی را رد کردند و در ضمن درخواست ملاقات با ایشان را داشت ولی آية الله بروجردی پاسخ ردّ دادند. درباره‌ی علّت این امر فرمودند: این شخص اگر بیاید قم و به زیارت حضرت معصومه سلام الله علیها نرود، توهین به آن حضرت خواهد بود و من آنرا به هیچ وجه تحمّل نمی¬کنم.
5) آية الله گلپایگانی(قده) و شور حسینی
مرجع فقید جهان تشیع حضرت آية الله گلپایگانی که ولادت خویش را مدیون توسّل به آستان اهل بیت می¬دانست و از همان کودکی شاهد عشق و شور زاید الوصف پدرش نسبت به ساحت مقدّس امام حسین علیه السلام بود، از اوایل زندگی با محبّت اهل بیت خو گرفته و در  سراسر وجودش، عشق به امامان موج می¬زد. هرگز دیده نشده است که پیش روی ایشان، نامی از مصائب اهل بیت برده شود و اشک¬ از چشمان او جاری نگردد. به مجرّد اینکه خطیب یا هر کس دیگر سخن از شداید زندگی ائمّه به زبان می¬آورد، صورت ایشان در هاله¬ای از غم و اندوه فرو رفته و با دستمال صورت خود را می¬پوشاند. در تمام ایّام موالید مجلس جشن و روز¬های سوگواری اهل بیت مجلس عزاداری از دیرباز و حتی پیش از مرجعیّت در بیت محترم ایشان برقرار بود و هزاران نفر از طبقات مختلف در آن شرکت می¬نمودند و شاید مجلسی به عظمت و وسعت آن در جهان شیعه برگزار نمی¬گردید.
حجة الأسلام و المسلمین آقای بشیری، یکی از خطبای قم نقل می¬کند:
زمانی که ایشان در بیمارستان بستری بودند، روزی به من اطّلاع دادند که به بیمارستان آمده و چند لحظه¬ای حدیث کساء خوانده و ذکر مصیبت بنمایم. منهم رفته و خواستم شروع نمایم که معظّم له فرمودند: کمی صبر کنید و آنگاه نشسته و عبا و قبا و عمّامه‌ی خود را طلبیدند و گفتند: مجالس امام حسین با مجالس دیگر تفاوت دارد و انسان باید با احترام و با لباس رسمی در آن مجلس بنشیند.
فرزند ایشان حاج آقا باقر گلپایگانی نقل می¬کند:
در یکی از روزهای دهه‌ی محرّم که یکی از خطباء بر روی منبر، مشغول ذکر مصیبت بود، اشک چشمان آقا جاری شد. پس از اتمام منبر خواستم قطره¬ای را که در ساعات مقرّر باید در چشمان ایشان می¬چکاندم، بریزم. امّا ایشان مانع شده و فرمودند: « گرچه من قائل به طهارت مطلق داروها هستم، امّا نمی¬خواهم اشک چشمانم با چیزی غیر اشک مخلوط شود»
6) برنامه¬ای از توسّل آیت الله بهجت(حفظه¬الله)
یکی از برنامه¬های روزانه‌ی مرجع عالی قدر جهان تشیّع حضرت آية الله بهجت(حفظه الله) تشرّف روزانه‌ی ایشان به حرم مطهّر حضرت معصومه سلام الله علیها می¬باشد. سالهاست که ایشان پس از ادای نماز صبح و در ساعات اوّلیه‌ی صبح به حرم کریمه‌ی اهل بیت مشرّف شده و با احترام و خشوع و خضوع خاصّی در مقابل ضریح مطهّر می¬ایستند و پس از خواندن زیارت عاشورا، در گوشه-ای از حرم نشسته و ساعتی را به انجام برنامه‌ی خاص معنوی خویش می¬پردازند.
عنایت خاص ایشان نسبت به زیارت عاشورا بسیار درخور توجّه است تا جائی که در مورد این زیارت شریف می¬فرمایند:
«بنده خیال می¬کنم فضیلت بکاء بر سیّد الشهداء علیه السلام بالاتر از نماز شب باشد؛ زیرا نماز شب عمل قلبی نیست بلکه همانند یک عمل قلبی است و حزن و اندوه و بکاء، عمل قلبی است  به حدّی که بکاء و اشک از علائم قبولی نماز وتر است»
7) آیت الله قدوسی و تداوم بر زیارت عاشورا
عالم نستوه حضرت آیت الله قدوسی(ره) که در راه پیروزی انقلاب اسلامی مجاهدت¬های فراوانی را نمود و در نهایت در این راه به شهادت رسید را می¬توان نمونه‌ی روشنی از شیفتگان و دوستداران واقعی اهل بیت عصمت و طهارت به شمار آورد. حضرت  آیت الله قدوسی در جریان انقلاب اسلامی در ترغیب مردم به حضور در صحنه و شکستن حکومت نظامی اعلام شده از سوی رژیم پهلوی سعی وافر داشتند وخود ایشان با وجود بیماری و کهولت سن پیشاپیش صفوف راهپیمایان حضور داشتند.و از پیروزی انقلاب با حکم امام راحل به سمت دادستانی کل کشور منصوب شدند.
از ویژگی¬های بارز شخصیّتی این عالم بزرگوار، توسّل و ارادت خاص ایشان به ائمه‌ی اطهار و مداومت بر اقامه‌ی مجالس عزا  سوگواری ایشان بود.
برگزاري مراسم دعاي ندبه در هر هفته ، برقراری مجالس عزا داري در ماه محرم و فاطميه در منزل ايشان كه قريب نيم قرن سابقه داشت و توسلات خاص به حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه از جمله برنامه¬های هر ساله‌ی ایشان بود.
همچنین از جمله‌ی برنامه¬های روزانه که ایشان هر روز بر آن مداومت داشتند خواندن زیارت جامعه و زیارت عاشورا با صد سلام بود.
یکی از دوستان ایشان می¬گوید:
«به نظر می¬رسد ایشان نسبت به خواندن زیارت عاشورا مواظبت داشت؛ چون موقعی که دادستان کل بود، من در خواب دیدم که بر اثر خواندن زیارت عاشورا، به ایشان علوم خاصّی داده شده است. وقتی به ایشان عرض کردم، متأثّر شد و گفت: مدّتی است توفیق پیدا نکرده¬ام و این بر اثر کارشان در دادستانی بود و آن کارها را اولی می¬دانست. از اینرو بود که فرمودندمدّتی است به خواندن زیارت عاشورا موفّق نشده¬ام.»
8) استاد دشتی(ره) و توسّل به اهلبیت
نام استاد محمد دشتی با نام نهج البلاغه گره خورده است و نام ایشان یادآور تلاش¬های ارزشمند و بلند مدّت ایشان بر روی سخنان گهربار مولای متّقیان می¬باشد. موفقیّت ایشان در زمینه‌ی تألیف و به ویژه جمع¬آوری و تهیّه‌ی و تنظیم الفاظ نهج البلاغه به حدّی است که کتاب معجم المفهرس لالفاظ النهج البلاغه‌ی ایشان به یکی از کتب کاربردی در نزد محقّقین تبدیل گشت تا جائی که مقام معظّم رهبری پیرامون این کتاب، به ایشان عرض کرد که «معجم شما، همیشه در کنار قرآن و مفاتیح من است و از آن استفاده می‏کنم»
مرحوم محمد دشتی با وجود عمر کوتاه، ولی پربرکت خود، منشأ آثار و برکات بسیاری شد. از ایشان بیش از صد و ده جلد کتاب به یادگار مانده که تنها یک کتاب ایشان، بالغ بر پانزده جلد می‏باشد. در این جا به گوشه‏ای از آثار این محقق فرزانه اشاره می‏شود: آینده و آینده‏سازان، اسناد و مدارک نهج البلاغه در دو جلد، پیام‏های عاشورا، ترجمه نهج البلاغه، مذهب روشنفکری، فرهنگ سخنان حضرت امام حسن علیه‏السلام و امام حسین علیه‏السلام ، نهج الحياة، مجموعه الگوهای رفتاری امام علی علیه‏السلام در پانزده جلد و دیوان اشعار.
از جمله نکات مهم و مؤثر در زندگی استاد دشتی که می¬توان آنرا از جمله رموز موفقّت ایشان برشمرد، توسّل و توکّل بسیار قوی به ائمّه‌ی اطهار است. ایشان توکّل را به عنوان کلید تمام مشکلات می¬دانستند و از آن هرگز غافل نمی¬شدند. ایشان دراین زمینه می¬فرمودند:
«ائمّه‌ی اطهار واسطه‌ی فیض الهی هستند و نردبان ارتباط ما با خداوند متعال، با متوسّل شدن به این نورهای آسمانی، می¬توان تمام مشکلات لاینحل را حل کرد.»
دربسیاری از موارد، با توسّل خاصی که بارها آنرا تجربه کرده بودند، مشکلات بسیار مهمّی را حل کردند. شیوه‌ی ایشان در اینگونه امور ، توسّل به یکی از ائمّه‌ی اطهار با هدیه کردن 14 هزار صلوات به ساحت مقدّس ایشان بود.
استاد در سالهای آخر عمر پربرکتشان می¬فرمودند:
«دیگر مزاحم تمام ائمّه‌ی اطهار شده¬ام و حال به امامزاده¬ها نیز با این شیوه توسّل را شروع کرده¬ام. از حضرت معصومه سلام الله علیها شروع کردم و الان به شش ماهه‌ی اباعبدالله رسیدم.»

 

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


عکس نقاشی
مکتوب
ابتدا سنگ نوردان برای بالابردن تمرکز و...
9 ساله از گرگان
11 ساله ازتهران
9 ساله از گرگان
با فرا رسیدن فصل پاییز موسم برداشت انار...
ارسال مردمی
موشن گرافی
پروتئین در ساختار و عملکرد بافت های بدن...
محققان دانشگاه هاروارد می گویند چند میوه...
انگل ها مهمان ناخوانده در بدن انسان...
آزمایش خون شامل موارد یا شاخصه‌های...
ویدئو
پوستر+متن
گزارش تصویری از دومین جشنواره ملی ازدواج...
مدت نماهنگ: 1:22
مکتوب
برخی غذا‌ها باعث افزایش حافظه می‌شوند،...
ویدئو و اینفوگرافیک

پربازدیدترین های ماه اخیر

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

استوری پلیس مقتدر
استوری پلیس مقتدر
ویدئو+پوستر
استوری با هم برای امنیت و سلامت
استوری با هم برای امنیت و سلامت
عکس نوشته+ویدئو
امنیت سایبری و استوری هفته نیروی انتظامی
امنیت سایبری و استوری هفته نیروی انتظامی
اینفوگرافیک+ویدئو
نکات ایمنی در راه اندازی لوازم گرمایشی
نکات ایمنی در راه اندازی لوازم گرمایشی
بی احتیاطی در راه اندازی لوازم گرمایشی می‌تواند خطر بزرگی برای خانواده‌ها داشته باشد. با رعایت نکات ایمنی، جانِ خود و عزیزانمان را ایمن کنیم.
کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
پیشگیری از کرونا
کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
مکتوب
خاطره آزاده گلستانی
خاطره آزاده گلستانی
موشن گرافیک
ربیع وحدت و همدلی
ربیع وحدت و همدلی
ویدئو
استوری آغاز ربیع الاول
استوری آغاز ربیع الاول
ویدئو
استوری هفته نیروی انتظامی
استوری هفته نیروی انتظامی
پوستر
استوری هفته وقف
استوری هفته وقف
ویدئو
مجموعه استوری ایام آخر ماه صفر
مجموعه استوری ایام آخر ماه صفر
پوستر+استوری+اینفوگرافی
آیین حلیم پزان در ایام آخر صفر
آیین حلیم پزان در ایام آخر صفر
گزارش تصویری
شهادت امام رضا (ع)
شهادت امام رضا (ع)
پوستر+ ویدئو
استوری رحلت پیامبر(ص)
استوری رحلت پیامبر(ص)
استوری
روز نابینایان
روز نابینایان
استوری + پوستر
پوستر روز جهانی استاندارد
پوستر روز جهانی استاندارد
پوستر
ورزش اسلک لاین
گزارش تصویری
ورزش اسلک لاین
ابتدا سنگ نوردان برای بالابردن تمرکز و تعادل این ورزش را ابداع کردند و به مرور اسلک لاین در سراسر جهان گسترش یافت. کمتر از یک دهه است این ورزش به کشورمان وارد شده است.