سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

از هیرکان تا گلستان - نمایش محتوای صدا

 

 

از هیرکان تا گلستان

از هیرکان تا گلستانعلاقه مندان به برنامه های تاریخی میتوانند هر هفته برنامه از هیرکان تا گلستان را دنبال کنند. این برنامه هر هفته در ساعت 6 صبح چهارشنبه ها از رادیو گلستان پخش میشود. توضیح و بسط موضوع  این برنامه به عهده کارشنان تاریخ استان میباشند.
ولایت گرگان، منطبق با سرزمین هیرکانی در متون و نقشه‌های باستانی، سرزمینی باستانی در ایران شامل ناحیه ی جنوبی و جنوب شرقی دریای خزر، و کمابیش منطبق با استان گلستان امروزی، که مشتمل بر بندر آبسکون، و شهرستان گنبد کاووس (که محل قرار گرفتن شهر گرگان است و تا زمان تغییر نام توسط رضا شاه، گرگان نام داشت و ناحیهٔ استرآباد  از ۱۲ آذر ۱۳۰۹ به دستور رضاشاه به شهرستان گرگان تغییر نام داد، که باعث ایجاد اختلالات زیادی در تاریخ‌نگاری گردیدو ناحیه دَهِسْتان (اخذ شده از نام قوم دَهه) در شمال ولایت، بوده‌است. ناحیهٔ دهستان گاهی مستقل و زمانی تابع هیرکانی بود.
نام گرگان در کتیبهٔ داریوش در بیستون به شکل وَرْکانْ یا وَرْکانه، و در وندیداد به صورت وِهْرْکانَه آمده‌است. صورت فارسی گرگان مقتبس از اروپایی آن، هیرکانی یا هیرکانیا یا هیرکانیه است. هیرکانی در اوایل شاهنشاهی هخامنشیان جزو سرزمین ماد بود و بعدها جزو متصرفات شاهنشاهی هخامنشی شد. جغرافی‌نویسان یونانی پس از دورهٔ رونق حوزهٔ علمی اسکندریه، اصطلاح دریای هیرکانی را به‌جای دریای کاسپین یا خزرکه هرودوت آن را مصطلح کرده بود به‌کار برده‌اند.

 

Loading the player...
عوامل تولید:

عوامل برنامه تهیه کننده : محسن بنیامین
 گوینده و نویسنده : یحیی دیوانی
 صدابردار : نازنین فنرسکی

تاریخ تولید: مرداد 97
آدرس کوتاه :