سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

اسباب بازی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

اسباب بازی

اسباب بازی


والدین باید اجازه دهند کودکان مطابق میل و علاقه خودشان انتخاب کنند، هر دو جنس بهتر است که مهارت های اجتماعی و تجسمی خود را تقویت کنند. توجه داشته باشید اسباب بازی ها تآثیر زیادی روی رفتار کودکان می گذارند برای مثال تفنگ، شمشیر و مدل های جنگی رفتار پرخاشگرانه را بیشتر می کنند.

خرید اسباب‏بازی‏ برای کودک باید جنبه تشویقی داشته باشد. بچه باید برای رسیدن به خواسته‏های خود کمی تلاش کند اگر کودکی همیشه همه چیز برای او به راحتی و بدون هیچ تلاشی فراهم ‏شود، در آینده همین انتظار را خواهد داشت.

نگام خرید اسباب بازی برای کودک نه تنها تناسب آن با محدوده سنی ضروری است بلکه باید از بی خطر بودن وسرگرم کنندگی آن هم مطمئن بود. اسباب بازي نبايد كودك را به سوي خشونت و تكرار رفتارهاي خشن سوق دهد، اسباب بازی های چوبی و فلزی یا چینی و شکستنی را در اختیار کودکان قرار ندهید، توجه داشته باشید اسباب بازی های کودکان کمتر از 2 سال نباید به گونه ای باشد که قطعات آن و یا خود آن  را کودک  به دهان ببرد. نکاتی ساده اما مهم را هنگام انتخاب اسباب بازی ها در نظر داشته باشند.

1- استاندارد بودن، شکل ظاهری مناسب و تناسب اسباب بازی با سن کودک اصل اول در انتخاب شماست.

2- کودک برای بازی با وسیله ای که قصد خرید آن را دارید نیازمند توانایی فیزیکی است پس قوای جسمانی فرزندتان را در نظر بگیرید.

3- درک چگونگی بازی با اسباب بازی همان چیزی است که در تعیین گروه سنی کودک به آن اشاره می شود. بنابراین به توانایی کودک توجه داشته باشید.

4- انتخاب رنگ ها و وسایل جذاب برای کودکان در سنین مختلف از طریق مطالعه یا جست و جو در اینترنت به راحتی امکان پذیر است.

5- به ایمن بودن خود اسباب بازی و بخش هایی از آنکه می تواند به محل تجمع میکروب ها تبدیل شود نیز توجه کنید.

6- وجود سیم بلند، طناب یا روبان در برخی اسباب بازی ها و دسترسی کودکان به آنها، اسباب بازی ها را به وسایلی پرخطر تبدیل می کند. ممکن است کودک این وسایل را ببلعد یا درون گوش و بینی خود فرو ببرد.

7- شاید اسباب بازی هایی که صداهایی بلند تولید می کنند برای کودکان جذاب باشند اما می توانند به اعصاب شنوایی کودکان آسیب برسانند.

بازی یكی از كاركردها و نیازهای كودك محسوب می‌شود كه ضمن سرگرم كردن كودك ، او را برای ورود به زندگی واقعی آماده می‌سازد. اما انتخاب اسباب‌بازی مناسب موضوعی است كه باید مورد توجه خانواده‌ها قرار گیرد. هیچ چیز برای كودك جای اسباب بازی را نمی‌گیرد.

او با اسباب بازی خود تنها بازی نمی‌كند، بلكه اسباب بازی را تبدیل به موجودی جاندار می‌كند كه با او دوست می‌شود، دعوا می‌كند، درد‌دل می‌كند، نصیحت می‌كند، نگرانی‌هایش را در میان می‌گذارد و استرس خود را تخلیه می‌كند. طبیعی است كه در این بین اسباب بازی‌های مورد استفاده كودك نیز اهمیت زیادی دارد.

یادآوری دوران کودکی خاطره اسباب بازی های دلخواه را برای ما زنده می کند. چرا که اسباب بازی ها از عوامل عمده شادی و نشاط در کودک و همچنین ابزاری برای یادگیری و رشد هستند .

ژان پیاژه معتقد است که در گزینش اسباب بازی برای کودک باید دقت شود ، چرا که در شکل دادن به تمایلات عاطفی و روانی او نقش مهمی ایفا می کند و چنانچه در انتخاب آنها دقت و توجه کافی نشود ، تمایلات کودک ناخواسته به گونه ای دیگر شکل می گیرد.

والدین باید این نکته را بدانند که کدام اسباب بازی برای کودک مفید وکدام مضر است واسباب بازی که انتخاب می کنند مناسب همان سن باشد
برای مثال ،اسباب بازی مناسب از بدو تولد تا یک سالگی وسایل درخشان ورنگی است .اسباب بازی های متحرک وصدادار جغجغه ها، عروسک های رنگی قابل شست وشو وحیواناتی که چشم های آنها دوخته شده باشد نمونه ای از این وسایل است . در این سن کودک به جست وجوی اطراف خود می پردازد و هر چه را که دستش برسد در دهان می گذارد پس باید وسایل شکستنی و خطرناک را از دسترس کودک دور کرددوران کنجکاوی بیش از حد کودک 3-1 سالگی است، پس کتاب هایی نیاز دارد که صفحات آنها پارچه ای یا مقوایی محکم باشد وجنس اسباب بازی ها باید پلاستیکی یا پارچه ای باشد . استفاده از ابزار آلات موسیقی ماشین ها واگن های چرخ دار بزرگ برای کشیدن وهل دادن مناسب هستند. از خرید اسباب بازی های ریز و کوچک که سبب خفگی در کودک می شود باید خودداری کرد

درسن 5-3 سالگی کودک پیش دبستانی دائما درحال به دست آوردن مهارت های جدید است وبخش عظیمی از وقتش را نقاشی می کند مداد شمعی ،گچ آبرنگ برای نقاشی وسرگمی هایی نظیر پازل ،خمیر بازی،خواندن کتاب های شعروقصه و استفاده از وسایل ساده نجاری باغبانی وپزشکی برای این گروه سنی مفید است و از خرید اسباب بازی های الکتریکی باید خود داری کرد چرا که حس کنج کاوی کودک را کاهش می دهد .
کودک پیش دبستانی فعال و سرشار از انرژی است و نیازمند فعالیت هایی مثل دوچرخه سواری ، توپ بازی و...... است تا انرژی درونی خود را تخلیه کند

کودکان در سن 12-6سالگی احساس بهتری از خود دارد وفعالیت هایی را که سریع تر به نتیجه واقعی می رسد ، دوست دارد ، واز خیاطی کردن ، آشپزی کردن وبازی های فکری لذت می برد . کودک دبستانی به ورزش هایی نظیر شنا ، فوتبال و دوچرخه سواری و وسایل ورزشی مثل توپ بسکتبال ، راکت تنیس ، کفش اسکیت و.... علاقه شدید دارد از خرید تفنگ های ترقه ای و مواد آتش زا باید خودداری کرد . در این سن، بیشتر کودکان ونوجوانان مجذوب وشیفته بازی های رایانه ای می شوند . بازی های رایانه ای کودک را وارد دنیای دیگر می کند که اختیارش در دست آن است . به همین دلیل کودک از این بازی ها لذت فراوانی می برد . هماهنگی چشم ودست ، پرورش عضلات ظریف کودک و تسهیل کردن فرآیند یادگیری از مزایای این بازی ها است .

اما آسیب های روانی – تربیتی که باعث تقویت حس پرخاشگری ، انزوا طلبی وتنبل شدن ذهن می شود وآسیب های جسمانی از معایب این بازی ها است و برخی متخصصان مغز واعصاب معتقدند که بازی های پر هیجان رایانه ای که طی آن صفحه نمایشگر رایانه ای پی در پی از فلاش ها وشعاع خیره کننده نوری پوشیده می شود در نوجوانانی که از نظر عصبی ضعیف اند و استعداد ابتلا به صرع دارند تحریکات شدید عصبی ایجاد می کند.

پروفسور لی پیرمسون معتقد است که بهترین راه حل ، خارج کردن رایانه از اتاق کودک است و راه حل دیگری این است که پدر و مادر در بازی های رایانه ای با کودک مشارکت کنند که در این صورت می توانند بعد از پایان بازی محتوای آن را مورد نقد وبررسی قرار دهند . پس بهتر است پدران ومادران همراه کودک خویش به کوهستان ، راهپیمایی ، باشگاه ها و میدان های ورزشی بروند وبه بازی های مورد علاقه کودک بپردازند تا انرژی عصبی و روانی آنها تخلیه شود .


مضرات بعضی اسباب بازی ها را بشناسیدیكی از نكات اساسی كه در انتخاب اسباب بازی كودك وجود دارد این است كه كودكان خردسال عادت دارند، همه چیز را به سوی دهان ببرند. بعضی از اسباب بازی‌ها مانند اسباب بازی‌های كوچك، دكمه، تیله و... ممكن است مجاری هوا را مسدود كنند و موجب خفگی شوند، به همین علت توصیه می‌شود تا سن ۳ سالگی اسباب بازی‌هایی در اختیار كودك قرار دهید كه موجب خفگی او نشود. از طرف دیگر كودكان، مخصوصا بین ۶ تا ۱۸ ماهگی، به هر چیز گاز می‌زنند.
اسباب‌بازی باید از جنسی باشد كه در اثر گاز زدن نشكند. برای این سن كودكان اسباب بازی‌های نرم و قابل شست‌وشو و نشكن مناسب‌تر است. توجه داشته باشید كه قسمت‌های مختلف اسباب‌بازی خوب به هم متصل شده باشد؛ چون اگر زود از هم جدا شده یا بشكند؛ ممكن است قسمت‌های شكسته شده به كودك شما آسیب برساند.

اگر اسباب بازی از سرب ساخته شده باشد، بسیار خطرناك است؛ زیرا سرب به علت نرمی زیاد به دست كودك مالیده می‌شود و به هنگام خوردن چیزی وارد بدن شده، باعث مسمومیت تدریجی در او می‌شود. این موضوع شامل اسباب‌بازی‌هایی كه حاوی رنگ‌های دارای سرب هستند نیز صدق می‌كند. نكته دیگر این‌كه نشریات و روزنامه‌ها هم سرب دارند اگر كودك آنها را بخورد همراه مركب، سرب وارد بدن او می‌شود.

تفنگ، اسباب‌بازی مورد علاقه اكثر كودكان است. البته روان‌شناسان مخالف اسباب‌بازی‌های خشن هستند و معتقدند اسباب‌بازی نباید كودك را به سوی خشونت و تكرار رفتارهای خشن سوق دهد. از سوی دیگر بیشتر این اسباب بازی‌ها به نحوی ساخته شده اند كه صداهای بلندی تولید می‌كنند.
كودكان نیز علاقه دارند كه بچه‌های دیگر را غافلگیر كرده و به همین خاطر تفنگ را در نزدیك گوش آنان به صدا درمی‌آورند. در این حالت ممكن است پرده گوش كودك صدمه دیده، موجب آزار و اذیت او شده یا برای همیشه او را از داشتن یك گوش سالم محروم كند.
اسباب بازی خوب‌
متخصصان علوم رفتاری معتقدند اسباب بازی باید باعث فكر كردن و رشد تخیل كودك شود یا او را با مفاهیم مختلف مثل رنگها شكل‌ها و... آشنا سازد. از طرف دیگر متناسب با سن او باشد. اگر اسباب بازی برای كودك سخت باشد او را خسته می‌كند و اعتماد به نفس او را كم می‌كند. از سوی دیگر اگر خیلی ساده هم باشد كودك را به فكر كردن وادار نمی‌كند.

نکته                                  

همیشه همه بچه ها از چیزهایی كه در اطرافشان می بینند برای بازی و سرگرمی خود استفاده می كنند اما آنچه در این زمینه از اهمیت ویژه یی برخوردارست نوع و انتخاب اسباب بازیهایی است كه برای كودكان در نظر گرفته می شود زیرا ممكن است بعضی از اسباب بازیهای خریداری شده به نظر والدین جالب باشد اما جذابیت چندانی برای كودكان نداشته باشد .پس بنابراین می توان اسباب بازیهایی را برای كودكان انتخاب كرد كه ضمن داشتن دوام،استقامت ،ایمنی و جنبه تفریحی ،آنان را به خلاقیت و ابتكار برای ساخت دنیای متفاوت ولی به همان اندازه واقعی شان كمك كن

اسباب بازیهای مناسب برای كودكاناسباب‌بازی مناسب، اسباب‌بازی‌ است كه خود كودك بازی كند نه این‌كه اسباب‌بازی، بازی كند و كودك تماشا كند. از این منظر تمام اسباب بازی‌های باطری دار زیر سوال می‌روند. اسباب‌بازی‌هایی هستند كه شكل و اندازه‌ای خاص ندارند و كودك می‌تواند به ذوق و سلیقه خود آنها را تغییر دهد، زیرا بسیار به رشد خلاقیت كودك كمك می‌كند.

اسباب بازیهای سرگرم كننده و آموزشی مثل كارتهای رنگارنگ،مهره و كتابهای آموزشی برای شناخت اعداد ،حروف و كلمات

اسباب بازیهای موزیكال كه دارای صدای ملایم باشد برای كودكان لذت بخش است زیرا باعث شور و نشاط در آنان می شود

سرگرمی های خلاق که ضمن بازی باعث پرورش خلاقیت در کودکان می شود مانند ساخت کاردستی های کاغذی

عروسكهای پارچه یی و نرم در اندازه های كوچك و بزرگ برای كودكان جالب هستند و حتی برای مدت های طولانی آنان را به عنوان همدم و همراه برای خود نگهداری می كنند و این گونه اسباب بازیها باعث رشد قدرت تكلم در كودكان می شود

خمیر بازی كه خلاقیت را در بچه ها برمی انگیزد و آنان را برای ساختن اشكال مختلف كمك می كند

پازل كه به كودكان كمك می كند تا برای چیدن دقیق آنها تلاش كنند

لگو و مكعب های ساختمان سازی به قدرت هماهنگی و یافتن مهارت بیشتر در استفاده از دست ها به كودك كمك می كند.

استفاده از مواد رنگی ،ماژیك و مداد شمعی برای نوشتن و نقاشی كردن.

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


آیران قایران" (آیران به معنای ماست و...
مسابقه‌ی عکاسی کمدی حیات‌ وحش که هرساله...
سومین سرطان شایع در خانم‌ها در ایران و...
میل و هوس شدید به شیرینی جات می تواند به...
طناب زدن خانم‌ها چگونه باید باشد تا ضرر...
۶ نوع محتوا که هرگز نباید در شبکه‌های...
گزارش تصویری
موشن گرافی
موشن گرافی
یکی از علل اصلی که کودکان عرق می‌کنند...
پخت شیرینی “پیشمه” در بین ترکمن‌ها رواج...
زیبایی حیاط خانه‌ای روستایی در گرگان با...
گزارش تصویری
هوشیاری راننده و سد کردن مسیر با خودرو،...
اینفوگرافی
مصرف غذای وعده های اصلی در سحری ،کمک به...
موز از جمله میوه‌هایی است که وقتی در...

پربازدیدترین های ماه اخیر

نظرسنجی مخاطبین

مخاطب گرامی نظر شما در مورد برنامه های صدای مرکز چیست؟

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

سیاه رودبار؛ دهکده ملی صنایع دستی
سیاه رودبار؛ دهکده ملی صنایع دستی
روستای سیاه رودبار از توابع شهرستان علی آبادکتول استان گلستان، به عنوان دهکده ملی صنایع دستی، ثبت شده است
برداشت هلو در باغات گلستان
برداشت هلو در باغات گلستان
در انتهای فصل بهار، برداشت هلو در باغات استان گلستان آغاز شده است.
مناظره های انتخاباتی؛ فرصتی برای آشنایی صحیح با برنامه های داوطلبان ریاست جمهوری
مناظره های انتخاباتی؛ فرصتی برای آشنایی صحیح با برنامه های داوطلبان ریاست جمهوری
نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری عصر دیروز برگزار شد و فرصتی را فراهم کرد تا مردم با برنامه های اقتصادی داوطلبان آشنا شوند.
گلستان سیاه پوش در سوگ صادق آل محمد
گلستان سیاه پوش در سوگ صادق آل محمد
مراسم عزاداری سالروز شهادت امام جعفر صادق علیه السلام، دیشب و امروز با رعایت شیوه نامه‌ای بهداشتی در گلستان برگزار شد.
سلام بر تو‌ای روح خدا
سلام بر تو‌ای روح خدا
فرا رسیدن سالروز رحلت جانسوز بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، بزرگ مردی پارسا و مردمی‌ترین و متواضع‌ترین رهبر دنیا امام خمینی(ره) تسلیت باد.
به صورت متمرکز: برگزاری مراسم گرامیداشت امام خمینی(ره) در ۱۴شهرستان گلستان + فیلم
به صورت متمرکز: برگزاری مراسم گرامیداشت امام خمینی(ره) در ۱۴شهرستان گلستان + فیلم
دویست برنامه برای گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل عظیم الشان در گلستان برگزار می‌شود.
استوری انتخابات ۱۴۰۰
استوری انتخابات ۱۴۰۰
عکس نوشته و پوستر
دشت شقایق
دشت شقایق
دشت شقایق استان گلستان پناهگاه بسیاری از حیوانات بوده و قشنگ‌ترین گل‌ها و کمیاب‌ترین گیاهان را در خود جای داده است.
سازمان اطلاعات مخفی انگلیس
سازمان اطلاعات مخفی انگلیس
ویدئو
دیدگاهای رهبرانقلاب در مورد انتخابات
دیدگاهای رهبرانقلاب در مورد انتخابات
عکس نوشته+ویدئو+اینفو
همراه شو (1)
همراه شو (1)
ویدئو
"آیران قایران" سوپی دلچسب برای روز‌های گرم
آیران قایران" (آیران به معنای ماست و قایران به معنای جوشیده است) نام سوپی لطیف است که در سفره ترکمن‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد.
سرگرمی های خرس مادر و توله هایش+ فیلم
سرگرمی های خرس مادر و توله هایش+ فیلم
خرس قهوه ای مادر و دو توله اش در ارتفاعات شهرستان کردکوی هنگام بازی کردن، شکار دوربین عکاس حیات وحش شده اند.
متن کامل دستورالعمل بهداشتی انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات کشور منتشر کرد
متن کامل دستورالعمل بهداشتی انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
متن+اینفوگرافی
تصاویری جالب از مسابقه کمدی حیات وحش در سال ۲۰۲۱
تصاویری جالب از مسابقه کمدی حیات وحش در سال ۲۰۲۱
مسابقه‌ی عکاسی کمدی حیات‌ وحش که هرساله برگزار می‌شود، امسال پیش از اتمام، تعدادی از جالب‌ترین تصاویر دریافتی خود را به‌ اشتراک گذاشته است.