جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

امید به زندگی در یک معلول - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

امید به زندگی در یک معلول

امید به زندگی در یک معلول


Loading the player...

میترا دختری است که با مشکل معلولییتش به خوبی کنار آمده است و با امید فراوان به زندگی اش ادامه می دهد.

در بين افراد جامع کسانی هستند که علاوه بر مشکلات روحی، مشکلات جسمی و حرکتی نيز دارند. آری معلولان علاوه بر تمامی مشکلات و حوادث زندگی، مشکلات جسمی را نيز تحمل می کنند. همين نکته مهم ترين مبحث در مورد اعتماد به نفس و تقويت روحيه برای ادامه زندگی است. اگر فرد معلول روحيه زندگی کردن و اميد خود را از دست بدهد نمی توان توقع داشت که زندگی سالم و سرشار از آرامشی داشته باشد.

حال بايد ديد در اين بين چه کسانی می توانند نقش موثر و مفيدی درتقويت اراده و داشتن روحيه مناسب و حس اعتماد به نفس برای اين قشر داشته باشند.

اولين و مهم ترين کسی که می تواند نقش بسيار موثری در اين امر داشته باشد خود فرد معلول است که به نوعی مشکل جسمی و حرکتی دارد. اگر فرد معلول خودش را قبول داشته باشد و روحيه مناسب و اميد به زندگی را در خود تقويت کند هيچگونه مشکلی نمی تواند مانع پيشرفت و موفقيت او شود.

البته گاهی اوقات مسائل و مشکلات مختلف دست به دست هم داده و در تضعيف روحيه فرد معلول موثر واقع می شوند. بعنوان مثال نگاه های مردم، ديد غلط جامعه نسبت به افراد معلول، حس ترحم ديگران، مشکلات زندگی و معضلات رفت و آمد، کمبود امکانات رفاهی و مناسب برای اين قشر از جامعه و همه اينگونه مشکلات و عوامل که قسمت عمده ای از زندگی معلولان را شامل می شود موجب کاهش اراده و تضعيف روحيه فرد می شوند

در درجه دوم خانواده فرد معلول می تواند نقش موثری در تقويت اراده و روحيه فرد داشته باشد. اگر خانواده بين فرزند معلول و غيرمعلول خود تفاوت قائل نشود و به دور از هر گونه ترحم و دلسوزی سعی در استقلال فرزند خود داشته باشد می توان اميدوار بود که فرد معلول در زندگی شخصی و آينده خود بسيار قوی و غير قابل شکست حاضر شود.

دسته ديگر، دوستان و همسالان فرد معلول هستند. طی دوران تحصيلی، دانشگاه، امور شغلی، تفريحی و تمامی مراحل زندگی، همسالان و دوستان افراد معلول می توانند نقش موثری در زندگی آنها داشته باشند.  چه بسيار افرادی که به خاطر داشتن دوست و هم صحبت خوب و مفيد، به زندگی اميدوار شده اند و تمامی سختی ها را به جان خريده اند تا پابه پای دوستان خود برای داشتن آينده ای روشن تلاش کنند.

درک متقابل و فرق قائل نشدن ميان افراد باعث می شود که فرد معلول همپای ديگران تلاش کند و با تمامی مشکلات اعم از جسمی و روحی و روانی بجنگد، اما آيا همه افراد بدين امر مهم و وظيفه انسانی خود عمل می کنند؟  آيا تمامی افراد جامع سعی می کنند لااقل لحظه ای هم که شده خود را به جای فرد معلول حس کنند؟ آيا سعی می کنند با در نظر گرفتن شرايط خاص اين دسته افراد، مشکلات رفت و آمدی و شرايط زندگی آنها را تجسم کنند؟

آيا افراد به اين نکته توجه می کنند که خدايی ناکرده شايد روزی چنين حوادث خاصی برای آنها نيز اتفاق افتد؟ آنگاه چه توقعی از افراد ديگر و جامعه ای که در آن زندگی می کنند خواهند داشت؟ آيا افراد جامعه درک می کنند که نقص عضو و معلوليت، محروميت نيست بلکه محدوديت است.

دسته بعدی مسئولان و مجريان امور هستند. اگر مسئولان و مجريان هر جامعه ای برای حضور معلولان در بين اجتماع مردم تلاش کنند بطور حتم راهکارهای مختلفی نيز برای حل مشکلات به وجود خواهد آمد. اما در اين بين تنها سازمان بهزيستی مسئول تمامی اوامر نيست بلکه تک تک افراد جامعه مسئول اجرای امور هستند. از بين بردن مشکلات مختلف معلولان تنها مختص قشر خاص و سازمان خاصی نمی شود. معلولان هم عضوی از اجتماع عظيم مردم هستند و بعلت داشتن شرايط جسمی خاص نيازمند سرويس دهی های خاصی نيز هستند.

داشتن روحيه مناسب، شاد و اراده ای محکم و قوی مستلزم ديدگاه روشن بينانه اجتماع است. وقتی فرد معلولی شروع به تلاش و تکاپو برای ساختن آينده ای روشن برای خود و جامعه می کند، اگر افراد مختلف و خانواده ها و تمامی اقشار جامعه مدام کمبودها و نواقص جسمی او را گوشزد کنند آنگاه ديگر نمی توان اميدوار بود که عاقبت جامعه معلولان به سرانجامی شيرين و دلپذير برسد.

همه ما به حقيقت افراد معلول و با استعدادی را ديده ايم که درخشيده اند و مقام های بسيار باارزشی برای کشورمان کسب کرده اند. پس در اينکه می توان روی معلولان حساب کرد  شکی نيست. اما در اين بين برمی گرديم به اراده و روحيه خود افراد معلول. آيا يک فرد معلول اعم از جسمی و حرکتی می تواند آن قدر به خود و اراده خود ايمان داشته باشد که حتی مشکلات نيز نتواند در تضعيف روحيه اش موثر باشد؟ البته که می تواند، اما رسيدن به اين مرحله از اراده نيازمند عزمی راسخ و پشتکاری عظيم است.

معلول اگر خود را قبول کند و به خدای خود ايمان داشته باشد و مطمئن باشد که به همه چيز خواهد رسيد پس مشکلات و فراز و نشيب ها نميتواند مانع رسيدن به اوج قله های خوشبختی و موفقيت شود. اگر از خداوند ياری بخواهيم و عزم خود را جزم کرده و حرکت کنيم همچنين به داشتن آينده ای درخشان اميدوار باشيم ديگر دليلی برای ياس و نوميدی نخواهد ماند.

در اين بين افرادی که بر اثر ضايعات نخاعی ناشی از حوادث و عوامل مختلف دچار معلوليت جسمی و حرکتی شده اند مستلزم شرايط ويژه و رسيدگی های موثرتری هستند. فردی که از ابتدای زندگی سالم بوده و بعد از مدتی در اثر حادثه يا تصادف يا هر گونه معضلی دچار معلوليت ميشود. برای وفق دادن روحيه خود باشرايط ايجاد شده نياز به زمان بيشتری دارد.

قبولاندن شرايط جديد و عادت کردن به معلوليت مورد نظر، برای فردی که دچار آسيب نخاعی شده است بسيار مشکل تر از فردی است که از ابتدای زندگی معلوليت داشته است. اين امر نکته بسيار حادی است . روان شناسان و جامعه شناسان نيز برای يافتن راه حل های مناسب در تلاشند. اما باز هم اراده خود فرد مهم ترين و بارزترين نکته اساسی برای قبول کردن و وفق دادن شرايط است.

سرنوشت دست خودماست و خداوند ما را مختار آفريده، اگر بخواهيم ميتوانيم با هر نوع شرايطی زندگی کنيم و برای داشتن يک زندگی آرام، شکرگزار پروردگارمان باشيم. همينطور اگر نخواهيم شرايط را قبول کنيم، ميتوانيم زندگی را بر خود و اطرافيان تلخ کرده و در انزوا و تنهايی، آينده خود و خانواده مان را تباه کنيم. لذا قبول کنيم که زندگی ادامه دارد و ما نيز عضوی از قشر عظيم اجتماع هستيم و حق زندگی و نفس کشيدن داريم. آنگاه اگر برای رسيدن به نقطه های روشن و فتح آسمان خوشبختی تلاش کنيم، بايد مطمئن باشيم که جامعه نيز ياری مان خواهد کرد.

مطمئن باشيم که موفق خواهيم شد زيرا هر لحظه و همه جا خداوند ياريمان می کند. لبخند بزنيم و شاد باشيم که زندگی از آن بندگان است. به اميد روزی که همه ما انسان ها اعم از معلولان و غيرمعلولان به اوج قله های خوشبختی و سعادت دنيوی و آخروی برسيم.

اگر فرد معلول خودش را قبول داشته باشد و اميد به زندگی را در خود تقويت کند هيچگونه مشکلی نمی تواند مانع پيشرفت و موفقيت او شود.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


مکتوب
ابتدا سنگ نوردان برای بالابردن تمرکز و...
9 ساله از گرگان
11 ساله ازتهران
9 ساله از گرگان
با فرا رسیدن فصل پاییز موسم برداشت انار...
ارسال مردمی
موشن گرافی
پروتئین در ساختار و عملکرد بافت های بدن...
محققان دانشگاه هاروارد می گویند چند میوه...
انگل ها مهمان ناخوانده در بدن انسان...
آزمایش خون شامل موارد یا شاخصه‌های...
ویدئو
پوستر+متن
گزارش تصویری از دومین جشنواره ملی ازدواج...
مدت نماهنگ: 1:22
مکتوب
برخی غذا‌ها باعث افزایش حافظه می‌شوند،...
ویدئو و اینفوگرافیک

پربازدیدترین های ماه اخیر

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

استوری موشن آغاز امامت امام زمان(ع)
استوری موشن آغاز امامت امام زمان(ع)
موشن گرافیک
امنیت سایبری و استوری هفته نیروی انتظامی
امنیت سایبری و استوری هفته نیروی انتظامی
اینفوگرافیک+ویدئو
کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
پیشگیری از کرونا
کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
مکتوب
حرف دل پرستاران بخش کرونا
حرف دل پرستاران بخش کرونا
ویدئو
احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت
احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت
مدیر کل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صمت از احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت با همکاری تشکل‌های بخش خصوصی خبر داد.
استوری پلیس مقتدر
استوری پلیس مقتدر
ویدئو+پوستر
استوری با هم برای امنیت و سلامت
استوری با هم برای امنیت و سلامت
عکس نوشته+ویدئو
نکات ایمنی در راه اندازی لوازم گرمایشی
نکات ایمنی در راه اندازی لوازم گرمایشی
بی احتیاطی در راه اندازی لوازم گرمایشی می‌تواند خطر بزرگی برای خانواده‌ها داشته باشد. با رعایت نکات ایمنی، جانِ خود و عزیزانمان را ایمن کنیم.
خاطره آزاده گلستانی
خاطره آزاده گلستانی
موشن گرافیک
ربیع وحدت و همدلی
ربیع وحدت و همدلی
ویدئو
استوری آغاز ربیع الاول
استوری آغاز ربیع الاول
ویدئو
استوری هفته نیروی انتظامی
استوری هفته نیروی انتظامی
پوستر
استوری هفته وقف
استوری هفته وقف
ویدئو
مجموعه استوری ایام آخر ماه صفر
مجموعه استوری ایام آخر ماه صفر
پوستر+استوری+اینفوگرافی
آیین حلیم پزان در ایام آخر صفر
آیین حلیم پزان در ایام آخر صفر
گزارش تصویری
شهادت امام رضا (ع)
شهادت امام رضا (ع)
پوستر+ ویدئو
استوری رحلت پیامبر(ص)
استوری رحلت پیامبر(ص)
استوری