جهش تولید | شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۹

انرژی پاک - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

انرژی پاک

انرژی پاک


گزارش مکتوب:

انرژی خورشیدی در گلستان چشم به راه حمایت دولت

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما:آسمانی صاف  تا کمی ابری ،این پیش بینی  هوای بیشتر  روز های  سال در گلستان است.

مریم نیکزادفر کارشناس هواشناسی گلستان می گوید: بررسی های آماری  اداره کل هواشناسی گلستان  نشان می دهد این استان با  دارا بودن متوسط 2407 ساعت آفتابی در سال فرصت مناسبی برای بهره برداری ازانرژی مجانی و پاک است.

جدول متوسط ساعات آفتابی در سال

گرگان       2242      ساعت   

گنبد کاووس2444    ساعت

کلاله        2522      ساعت

مراوه تپه   2719     ساعت

علی آباد کتول 2125ساعت

بندر ترکمن 2365    ساعت

بندر گز 2191         ساعت

اینچه برون 2662   ساعت

مینودشت  2395   ساعت

محمود محمد قلی پور رییس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی  گلستان  می گوید: مجموعه تابش سالانه خورشید  در گلستان بین 400 تا هزار و500 کیلو وات ساعت بر متر مربع   بر آورد می شود .

در مجموع در گلستان 300 روز از 365 روز سال دارای آفتاب مناسب است که استان  ما را برای استفاده از  انرژی خورشیدی مناسب کرده است.

به گفته محمد رضا پاکزاد مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع نیروی برق گلستان با پیشرفت فن آوری و افزایش بهره وری تغییرات  آفتاب و آب و هوا  تاثیر کمی بر میزان نوسان تولید و بهره وری نیرو گاه های برق خورشیدی دارد.

انرژی پاک

افزایش تقاضای برق در استان کد دار بودن  1000 روستا ،پراکندگی  دامداری ها، 1000مرغداری  ، 22 هزار چاه آب کشاورزی  فرستنده های رادیو تلویزیون، دکل های مخابراتی و موبایل ،ایستگاه های شرکت گاز در پهنه 20 هزار کیلومتر مربعی دشت ها و کوهستان های استان  همگی به برق نیاز دارند  که  برق رسانی با تاسیسات شبکه کشوری علاوه بر سرمایه های بسیار زیاد  اتلاف انرژی در طول مسیر و فرسودگی و هزینه بالای تعمیر و نگهداری به ویژه بعد از طوفان و برف را به همراه دارد.انرژی پاک

 مزایای استفاده از انرژی تجدید پذیر از جمله پاک و ارزان بودن آن باعث شده وزارت نیرو وشرکت توزیع نیروی برق گلستان  برای توسعه آن برنامه ریزی و اقدام کنند.خرید نیروی برق از تولید کنندگان نیرو گاه های کوچک خانگی که در طول روز به برق تولیدی خود نیاز ندارند زمشوقی است برای استفاده از پشت بام هایی که  شیروانی بوده  یا حتی پشت بام هایی آپارتمانی . پاکزاد می گوید شرکت توزیع نیروی برق هرکیلو وات انرژی خورشیدی را امسال 1040 تومان می خرد و هر چند سال یک بار این قیمت را افزایش می دهد.

وی می گوید: برای ایجاد یک نیرو گاه خانگی 5 کیلو وات علاوه بر 50 تا 60 متر پشت بام شخصی و غیر مشاع حدود75 میلیون تومان  سرمایه نیاز دارد  که شامل پنل خورشیدی ،اینور تر 12 ولت به 220 ولت ، باطری و کنتور  و ماژول  است که به گفته پاکزاد مدیر دفتر بازار برق شرکت نوزیع نیرو برق گلستان این هزینه  ظرف سه یا 4 سال به جیب مالک بر می گردد البته قیمت این تجهیزات هم در سه سال اخیر 3 برابر شده  و سرمایه  صاحبان آن افزایش یافته است.

توسعه نیرو گاه های متوسط  بالا تر از 100 کیلووات  و کمتر از 100 کیلووات و نیرو گاه های بالاتر از7 مگاوات و کمتر از 7 مگاوات در استان هم از سال 96 شروع شده است.

انرژی پاک

با افزایش  نیاز مصرف کنندگان از یک سو و  علاقه سرمایه گذاران به تولید و فروش  برق نیرو گاه های  خورشیدی استان  افزایش یافته است.

پیک مصرف برق گلستان در تابستان به 1500 مگاوات و در زمستان  375 تا 400 مگاوات است.

محمد باقری شهروند گرگانی که زمستان پارسال بر روی  پشت بام خانه خود  نیروگاه خورشیدی 5 کیلو وات نصب کرده می گوید: حدود 50 میلیون تومان برای من هزینه داشته و 20 متر مربع از پشت بام  را اشغال کرده است.

وی از نصب این سامانه راضیست و می افزاید بدون نصب باطری برق تولیدی در ساعات روشنایی روز  مستقیم به  شبکه توزیع نیروی برق  ارسال  می شود و ظرف سه یا 4 سال هزینه های خود را جبران می کند.

وی با گله از  مجری طرح می گوید هنوز ماژول ارتباط کنتور برق با ادره برق  تحویل بنده  نشده و تنها به صورت  دستی  میزان برق  تولیدی بنده محاسبه می شود و هنوز پولی دریافت نکرده ام.

حسینی یکی دیگر شهروندان  گلستانی می گوید  با توجه به مزایای این سامانه اگر دولت وام های ارزان قیمت در اختیار بگذارد  حاضرم  این سامانه را در پشت بام منزل خود  نسب و راه اندازی کنم. 

از سال 96 تا کنون در گلستان 15 نیرو گاه بالای 7 کیلو وات و 8 نیرو گاه زیر 7 کیلو وات  مجوز تاسیس گرفته اند علاوه بر آن یک نیروگاه بالای 7 مگاوات  در مراوه تپه  و یک نیرو گاه بالای 7 مگاوات در علی آباد کتول فعالند. 75 نیروگاه  برق خانگی ،53 نیروگاه برق مقیاس کوچک در استان ایجاد شده است،7  نیروگاه  تجدید پذیر زیر 100 کیلو وات  به بهره برداری رسیده و قرار است 200 امام زاده و موقوفه اداره کل اوقاف  استان هم به  سامانه برق خورشیدی مجهز شوند. همچنین 5 نیروگاه بالای 100 کیلو وات هم در دست احداث است و قرار است تا سال 1400، 22 مگاوات نیروگاه  تجدید پذیر و 301 مگاوات  نیروگاه  مقیاس کوچک به بهره برداری برسد.

استان گلستان در بخشی از ظرفیت های تولید برق با طرح های جدید همراه شده است.استفاده از پنل های خورشیدی شناور بر روی  آب بندانها باعث  افزایش بهره وری  پنل ها بخاطر وجود رطوبت وکاهش تبخیر آب در زیر سایه خود می شود.

انرژی پاک

14 سد بزرگ مخزنی با ظرفیت سالانه 290 میلیون متر مکعب ، سطح مخازن آبی را به ظرفیت بکری برای تولید برق خورشیدی گرده است.

سید حسن حسینی مدیر شرکت آب منطقه ای گلستان می گوید: وسعت این سد ها  5هزار هکتار است  و سرمایه گزاران می توانند پنل های خورشیدی را  روی آب مخازن نصب  و برق تولید کنند.

محمد رضا پاکزاد مدیر دفتر بازار برق  استان می گوید:این طرح پیش از این در کشور های آلمان  ،فرانسه و چین اجرا شده و در گلستان هم قابل  اجراست.

بخش دیگر تقاضای برق مربوط به چاه ها و پمپ های آب  دارای مجوز بهره برداری حاشیه رودخانه هاست که هزینه سوخت و تعمیر و نگهداری بسیاری به  کشاورزان تحمیل می کند  ، آلودگی محیط زیست را به همراه دارد و دولت برنامه های مختلفی برای برق دار کردن  چاه های کشاورزی  طرح ریزی کرده اما به علت پراکندگی آنها و نیاز به بودجه زیاد هنوز چندان  تامین نشده است.

انرژی پاک

توسعه فن آوری پنل های خورشیدی باعث شده  کف کش های  کوچک با پنل های کوچک برای این چاه ها طراحی و روانه بازار  شود که با هزینه  کمتر از 12 میلیون تومان عرضه می شود.

تبلیغات جدید فضای مجازی از افزایش شرکت های تولید پنل های خورشیدی ارزان قیمت کوچک و  قابل حمل و نقل (بدون باتری ذخیره) حکایت دارد زیرا در کنار مزایای فراوان نصب این  سامانه  باید امنیت  مکان نصب را هم تامین کرد .

انرژی پاک

در صورت تامین امنیت  مکان نصب روزانه حدا اقل 10 ساعت می تواند  آب پمپاژ کند.

نتیجه:

توسعه استفاده از این انرژی پاک نیاز به فرهنگ سازی مصرف کنندگان، در دسترس بودن فن آوری ارزان و پیشرفته با بهره وری بالا ،توجه دولت به  پیشرفت  تحقیق و توسعه واحد های صنعتی  تولید  سلول های خورشیدی،افزایش حمایت های دولتی و تسهیلات ارزان قیمت برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان نیاز دارد .

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


در طب سنتی از برگ‌ها و سرشاخه‌های گل دار...
خاصیت پوست موز از خود این میوه غنی از...
آنچه معلوم است این که ترکمن‌ها از...
عفونت دستگاه ادراری می‌تواند بر هر بخشی...
اینفوگرافی
انار میوه‌ای خوش طعم و بهشتی است که در...
ویدئو
ویدئو
اینفوگرافی
عکس
پوستر نوشت
نقاشی های مخاطبان
مجموعه عکس نوشته
عکس نقاشی

پربازدیدترین های ماه اخیر

نظرسنجی مخاطبین

مخاطب گرامی نظر شما در مورد برنامه های صدای مرکز چیست؟

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

صدا و حرف های شهید فخری زاده
صدا و حرف های شهید فخری زاده
کلیپ
اتاق عملیات تروریست ها
اتاق عملیات تروریست ها
پوستر
فخر ایران در بین عنصرهای کم نظیر علمی
فخر ایران در بین عنصرهای کم نظیر علمی
اینفوگرافی
چقدر با این ضدعفونی کننده قوی مجاری تنفسی آشنایید؟
چقدر با این ضدعفونی کننده قوی مجاری تنفسی آشنایید؟
در طب سنتی از برگ‌ها و سرشاخه‌های گل دار گیاه پولک به عنوان آنتی بیوتیک استفاده می‌کنند.
خواص پوست این میوه غنی از انرژی،از خودش بیشتر
خواص پوست این میوه غنی از انرژی،از خودش بیشتر
خاصیت پوست موز از خود این میوه غنی از انرژی، بیشتر است.
پرورش قرقاول در حیاط خانه
پرورش قرقاول در حیاط خانه
زوج جوان گلستانی در فضای ۳۰متر مربعی حیاط خانه خود، قرقاول پرورش می‌دهند.
نماهنگ فخرایران
نماهنگ فخرایران
نماهنگ
به یاد شهید محسن فخری زاده
به یاد شهید محسن فخری زاده
پوستر+ویدئو
استوری میرزا کوچک خان سردار جنگل
استوری میرزا کوچک خان سردار جنگل
موشن استوری
سوزن‌دوزی؛ هنری از میان نقوش هندسی تا نغمه‌های ترکمن
سوزن‌دوزی؛ هنری از میان نقوش هندسی تا نغمه‌های ترکمن
آنچه معلوم است این که ترکمن‌ها از قدیم‌الایام به تهیه ابریشم به عنوان ماده اصلی سوزن‌دوزی پرداخته و دختران و زنان لباس‌های خود را با نخ‌های ابریشمین که با رنگ‌های طبیعی رنگرزی می‌شد، سوزن‌دوزی می‌کردند.
کشت زعفران گلخانه‌ای شهروند گنبدی/ تولید عسل طبیعی در محیط شهری گنبد + تصاویر
کشت زعفران گلخانه‌ای شهروند گنبدی/ تولید عسل طبیعی در محیط شهری گنبد + تصاویر
چندسالی است که رهبر معظم انقلاب اقتصاد و تولید را سرلوحه شعارهای سال قرار داده و به نوعی توجه به این مسائل را در رفع مشکلات اقتصادی و کاهش تحریم‌ها را مهم می‌داند، یک شهروند گنبدی با پشتکار خود ثابت کرد که کارهای به ظاهر نشدنی قابل اجرا است.
تصاویر هوایی جاده های پاییزی جنگل های هیرکانی
تصاویر هوایی جاده های پاییزی جنگل های هیرکانی
در آخرین ماه پاییز جنگل های تاریخی هیرکانی جلوه از یک تابلوی نقاشی هزار رنگ را به تصویر کشیده اند.
عفونت دستگاه ادراری و کلیوی
عفونت دستگاه ادراری و کلیوی
عفونت دستگاه ادراری می‌تواند بر هر بخشی از دستگاه ادراری، از جمله کلیه‌ها تاثیرگذار باشد.
استوری به مناسبت روز مجلس
استوری به مناسبت روز مجلس
موشن استوری
دانشمندانی که توسط موساد ترور شدند
دانشمندانی که توسط موساد ترور شدند
اینفوگرافی
نگاه کارآفرینانه به ظرفیت‌ها
نگاه کارآفرینانه به ظرفیت‌ها
توسعه اقتصادی به نگاه کار آفرینانه به ظرفیت‌ها نیازمند است.
رنگهای پاییزی جنگل‌های هیرکانی
رنگهای پاییزی جنگل‌های هیرکانی
«جنگل‌های هیرکانی» در زبان رایج و عامیانه‌ی مردم ایران زمین با عنوان جنگل‌های شمال نامیده می‌شود و دومین اثر بزرگ طبیعی و متراکم‌ترین ناحیه جنگلی ایران را تشکیل می‌دهند.