سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۰

انقراض نسل با ارزش زل مازندران با صنعتی سازی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

انقراض نسل با ارزش زل مازندران با صنعتی سازی

انقراض نسل با ارزش زل مازندران با صنعتی سازی


این مستند با بیان اینکه این گونه نادر و مقاوم در حال منقرض شدن است در یک قسمت 29 دقیقه ای ساخته شده است.

نوای چوپان با هدف اشاره به اینکه زل مازندران از جمله دام‌هایی است که می‌تواند آب و هوای متغیر و خشک را تحمل کند و با فقیرترین علوفه و غذاها به رشد خود ادامه دهد تولید شده است.

گوسفند زل ژنوتیپ منحصر به فردی داشته و تنها نژاد بی‌دنبه ایران می‌باشد. این نژاد را حد فاصل بین گوسفندان اهلی و وحشی می‌دانند که به جای دنبه دارای ‌دمی بصورت دنبالچه باریک متشکل از 7 مهره است که به ندرت طول آن از 10 الی 12 سانتیمتر تجاوز می‌نماید و به لحاظ تنوع اقلیمی منطقه و نیز سازگاری گوسفند زل با اقلیمهای کوهستانی و کوهپایه‌ای، این دام به دلیل نداشتن دنبه‌ و بلندی نسبی دست و پا و نیز سبک بودن وزن حیوان توانایی زیادی در راهپیمایی و پیمودن مسیرهای مرتفع دارد.

همچنین با توجه به تعدد جمعیت بهره‌بردار مرتعی (7 / 5 برابری ظرفیت)، چرای مازاد دام بر ظرفیت مرتع (5 / 2 برابر)، زمان بیش از اندازۀ چرای روی مراتع (در حدود 2 برابر)، هزینه و زمان‌بر بودن اصلاح و احیاء مراتع و بسیاری موارد دیگر؛ جهت پرورش دام و اقتصادی شدن آن؛ می‌بایست به روش‌های تولید ارزان و پایدار روی آورد که یکی از این روش‌ها؛ ارتقاء پرورش گوسفند از حالت سنتی به صنعتی بود و به دنبال آن طرح خروج دام از جنگل و رو آوردن بیشتر روستاییان به زندگی شهری کم کم شاهد انقراض این گونه در استان های مازندران و گلستان گونه بومی این منطقه خواهیم بود و...

Loading the player...
سال تولید: 9/5/94
عوامل تولید:

 به تهیه کنندگی و کارگردانی محمد زمان رضایی

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.