جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ فروردین ۱۳۹۹

انگور فرنگی سیلان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

انگور فرنگی سیلان

انگور فرنگی سیلان


انگور فرنگی سیلان یا کیتمبیلا:

 

 

گیاه "انگور فرنگی سیلان" یا "کیتمبیلا" یکی از گیاهان جنس Dovyalis و خانواده بید می باشد. به دلیل تولید میوه های خوراکی کشت می گردد. امروزه در برخی موارد نیز برای تهیه ی آبمیوه کشت می شود.

 

   
 
 

خصوصیات گیاهشناسی:

 

این گیاه معمولاً به صورت درختی یا درختچه ای بوده که تا حدود 6 متر ارتفاع رشد می کند و دارای خارهای تیزی به طول 3 تا 6 سانتیمتر روی ساقه و در مجاورت برگ ها است.

برگ ها دارای آرایش متناوب، ساده، دارای پهنکی نیزه ای شکل، به طول 5 تا 10 سانتیمتر و عرض 1 تا 3 سانتیمتر و با حاشیه ای یکپارچه یا دندانه دار می باشند.

 

گل ها بسیار کوچک و نامشخص، به صورت منفرد یا خوشه ای و بدون گلبرگ هستند. این گیاهان دوپایه بوده و گل های نر و ماده به صورت جدا از هم روی گیاهان متفاوتی قرار دارند. اگرچه تعدادی از گل های ماده نیز از طریق پارتنوژنیک (بدون گرده اشفانی) تولید میوه می کنند.

 

میوه های این گیاه خوراکی؛ دارای پالپی به رنگ ارغوانی تیره و پوستی مخملی؛ کروی شکل؛ سته ای؛ به قطر 2 تا 3 سانتیمتر؛ بسیار آبدار؛ با طعمی ترش و اسیدی و دارای چندین عدد بذر می باشند. طعم و مزه ی این میوه ها مشابه طعم انگور فرنگی است. به همین دلیل به آن انگور فرنگی سیلانی نیز گفته می شود. این میوه ها اغلب به صورت تازه یا در مرباها مورد استفاده قرار می گیرند. 

 

کولتیوارهای بی خار این گونه ی گیاهی نیز از طریق مهندسی ژنتیکی پرورانده شده که به دلیل بی خار بودن، برداشت میوه ها را آسان می کند و همچنین میوه های بزرگتری نیز تولید می کند.

 
 

شرایط محیط رشد:

 

رشد این درخت در شرایط ایده آل، بسیار سریع خواهد بود.

در فیلیپین، از سطح دریا تا ارتفاعات 800 متر بالاتر از سطح دریا دیده می شود. در مالایا، از نزدیک سطح دریا تا ارتفاعات 1200 متر بالاتر از سطح دریا نیز می روید.

نسبت به خاک های خشک و نیز خاک های مرطوب مقاوم است. اگرچه رطوبت زیاد در طول دوره ی میوه دهی ضروری است و به بهبود کیفیت و کمیت میوه ها کمک می کند.

در گستره ی وسیعی از خاک ها از نظر بافت می تواند رشد کند اما خاک های غنی از مواد غذایی، بیشترین میزان محصول میوه را تولید می نماید.

به افتاب کامل تا کمی سایه پراکنده در طول رشد نیاز دارد.

میوه دهی این گیاه از فصل بهار شروع شده و تا اوایل تابستان ادامه دارد. در برخی از نواحی، هر درخت ممکن است چندیم محصول در طول سال تولید نماید.

 
 

کاربردها:

 

از میوه های این گیاه به صورت خام خوری و تازه خوری و یا در تهیه ی انواع مرباها، ژله ها، نوشیدنی ها و کنسروهای میوه استفاده می شود.

 
 

ارزش غذایی:

 

هر صد گرم از بخش خواکی (میوه های) گیاه انگور فرنگی سیلان دارای 81.9-83.6 گرم آب، 0.174-0.206 گرم پروتئین، 0.64-1.02 گرم روغن، 1.7-1.9 گرم فیبر خام، 0.61-0.63 گرم خاکستر، 12.6-13.3 میلیگرم کلسیم، 24.5-26.8 میلیگرم فسفر، 0.91-1.41 میلیگرم آهن، 0.125-0.356 میلیگرم کاروتن، 0.017 میلیگرم تیامین، 0.033-0.042 میلیگرم ریبوفلاوین، 0.261-0.316 میلیگرم نیاسین و 91.7-102.5 میلیگرم اسکوربیک اسید می باشد.

 
 

تکثیر:

 

تکثیر درخت یا درختچه ی کیتمبیلا یا انگور فرنگی سیلانی از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد.

 
 
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


پربازدیدترین های اخیر

رهبر ما
فضای مجازی گلستان

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

خونه می مونم کتاب می خونم
کمپین
خونه می مونم کتاب می خونم
پوستر و متن
حلول ماه شعبان و اعیاد شعبانیه مبارکباد
از هفتم فروردین
حلول ماه شعبان و اعیاد شعبانیه مبارکباد
پوستر
پویش خانواده سالم
پویش خانواده سالم
بازیهای خانوادگی، لحظات شاد، خلاقیت های هنری و آموزشی
سین هشتم شهید سلیمانی
تولیدات فضای مجازی
سین هشتم شهید سلیمانی
پوستر
جهش تولید
جهش تولید
مجموعه پوستر
ماجراهای آقای فُلان ای بابا
ماجراهای آقای فُلان ای بابا
انیمیشن
یا باب الحوائج
تسلیت
یا باب الحوائج
پوستر
پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹
سال جهش تولید
پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹، سال جدید را سال «جهش تولید» نام‌گذاری کردند.
بازجویی از آقای فلان
بازجویی از آقای فلان
انیمیشن طنز
شعر و برف
شعر و برف
ویدئو
چرا باید در خانه بمانیم
کرونا
چرا باید در خانه بمانیم
متن
نقاشی روی شن
نقاشی روی شن
ویدئو
در خانه بمانیم
کمپین
در خانه بمانیم
پوستر
درخت به ما زندگی می دهد
روز درختکاری
درخت به ما زندگی می دهد
کارتون
سوالات رایج در مورد کرونا
سوالات رایج در مورد کرونا
پوستر