سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

برای مقابله با کرونا بهترین واکسن، ماسک است - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

برای مقابله با کرونا بهترین واکسن، ماسک است

برای مقابله با کرونا بهترین واکسن، ماسک است


گفتگوی ویژه؛

برای مقابله با کرونا بهترین واکسن، ماسک است

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای مقابله با کرونا بهترین واکسن و حتی بهتر از آن استفاده از ماسک است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای رضا ملک زاده در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: مردم برای جلوگیری از ابتلا به کرونا ماسک بزنند تا دارو و واکسن این بیماری تولید شود.
وی گفت: ابتلا به بیماری کرونا شکل خانوادگی یافته و با توجه به سرمای هوا نگرانی افزایش مبتلایان و تلفات جدی است.
معاون وزارت بهداشت افزود: اگر با این روش پیش برویم و محدودیت های ستاد مقابله با کرونا رعایت نشود تعداد ابتلا و تلفات افزایش می یابد زیرا بیش از 50 میلیون نفر از جمعیت کشور هنوز مستعد ابتلا به ویروس کووید 19 هستند.


آقای ملک زاده با بیان اینکه در ابتدای شیوع بیماری کرونا، نوع ویروس از نوع ووهان چین بود گفت: دو ماه است ویروس اروپایی وارد کشور شده که قدرت ابتلای آن بیشتر است.
وی افزود: با سردی هوا ویروس وضع بهتری می یابد و تغییر نوع زندگی مردم و حضور در فضاهای بسته موجب انتشار بیشتر این بیماری می شود.
معاون وزارت بهداشت گفت: مسافرت ها و تجمع های خانوادگی باید در این فصل متوقف شود.
آقای ملک زاده افزود: ویروس کرونا نخستین بار در ایتالیا جهش یافت و اکنون این ویروس از اروپا وارد ایران شده است.
وی گفت: باید مراکز 16 ساعته و سامانه 4030 را برای جلوگیری از مراجعه بیمارانی که نیاز به بستری ندارند به بیمارستان ها تقویت کنیم و فقط افرادی به بیمارستان مراجعه کنند که اکسیژن خون آنان کاهش یافته است.
معان وزیر بهداشت افزود: بر اساس بررسی ها بسیاری از داروهایی که در بیمارستان ها به بیماران داده می شد به ویژه داروی ضد ویروس تأثیر زیادی نداشته است و این داروها باید در هفته نخست و ابتدای بیماری استفاده شود.
آقای ملک زاده گفت: تا حدودی ترس از بیماری کرونا لازم است اما زیاد بودن ترس از این بیماری خوب نیست زیرا بیشتر بیماران خودشان خوب می شوند.
وی افزود: افراد بالای 65 سال، بیماران قلبی و عروقی، مبتلایان به فشار خون و افرادی که چاق هستند حتی در سنین جوان تر باید احتیاط کنند.
آقای ملک زاده گفت: مردم باید بدانند باید از این بیماری پیشگیری شود زیرا چین، ژاپن و ویتنام توانستند آن را کنترل کنند و اگر مردم ما نیز شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کنند بیماری کنترل می شود.
وی افزود: مطالعات بسیاری در عرصه بین المللی روی داروها انجام شد البته داروها قبلاً مورد تأیید بودند و در چندین مطالعه بزرگ چند هزار نفره مشخص شد بیشتر داروهای ضد ویروسی در مراحل اولیه بیماری مؤثر هستند و فقط داروی دگزامتازون در مراحل بعدی مؤثر است که اکنون از آن استفاده می کنیم.
معاون وزارت بهداشت گفت: داروهای ضد ویروس را در ابتدای بیماری باید استفاده کنیم تا مبتلایان به صورت سرپایی درمان شوند.
آقای ملک زاده افزود: مطالعات متعددی در دنیا درباره این ویروس در حال انجام است اما تولید هر دارویی برای آن دو تا سه سال زمان می برد.
وی گفت: به طور جدی تا یک سال آینده با این ویروس درگیر هستیم.
آقای ملک زاده اضافه کرد: بر اساس مطالعه اواخر اردیبهشت امسال حدود 17 تا 18 درصد مردم کشور با ویروس کوویدـ19 تماس داشتند اما با توجه به گستردگی بیماری در ماه های اخیر تخمین می زنیم حداکثر 35 میلیون نفر از هموطنان به ویروس کوویدـ19 مبتلا شده باشند و 50 میلیون نفر هنوز مستعد عفونت این ویروس هستند.
وی گفت: اگر شیوه نامه های بهداشتی رعایت نشود و تعداد زیادی بیمار به بیمارستان ها مراجعه کنند با توجه به فصل سرما نمی توانیم پاسخگوی همه آنان باشیم.
آقای ملک زاده افزود: بررسی 40 میلیون مبتلا به ویروس کووید19 در دنیا نشان می دهد تعداد افرادی که دوباره به این ویروس مبتلا شده 4 یا 5 نفر بوده اند.
معاون وزارت بهداشت گفت: با توجه به اینکه ویروس ممکن است سه تا پنج ماه در بدن بیمار بماند تصور می شود عفونت های مجدد، عفونت های مزمن هستند.
وی افزود: سیستم ایمنی بدن، ایمنی نسبتاً خوبی در مقابل این ویروس ایجاد می کند و کسانی که مبتلا به کرونا می شوند در مقابل ابتلای مجدد به این بیماری ایمن هستند.
آقای ملک زاده گفت: بر خلاف آنفلوانزا که جهش هایی دارد که نمی توان با آن مقابله کرد ویروس کووید19 اینگونه نیست و ایمنی سلولی بسیار قوی در بدن علیه آن ایجاد می شود.
وی افزود: 200 واکسن در دنیا در دست تولید است که 30 مورد به مرحله انسانی رسیده و 6 واکسن وارد مرحله جدی شده است.
معاون وزارت بهداشت گفت: واکسن های در دست ساخت داخلی در مراحل اولیه هستند و به مرحله انسانی نرسیده اند.
آقای ملک زاده افزود: انگلیس و امریکا در این زمینه جلوتر هستند و آزمایش ها روی 30 هزار نفر در حال انجام است.
وی گفت: در خوشبینانه ترین حالت پنج ـ شش ماه دیگر واکسن کرونا آماده می شود البته تولید انبوه آن نیز مسئله دیگری است.
معاون وزارت بهداشت افزود: مردم از ماسک که مانند واکسن است استفاده کنند تا از زمستان عبور کنیم.
آقای ملک زاده درباره داروهای سنتی برای مقابله با کرونا نیز گفت: گروهی در کشور هستند که علم را قبول ندارند و ما به آنان شبه علم می گوییم و اینها مانع بزرگی برای کار علمی در کشور هستند.
وی افزود: برای مؤثر بودن دارو باید هزار یا 2 هزار نفر را در این زمینه با یکدیگر مقایسه کنیم.
آقای خسرو صادق نیت رئیس بیمارستان امام خمینی نیز گفت: این بیمارستان 500 تخت برای بیماران سرطانی دارد که اگر آنها را به بیماران کرونایی اختصاص دهیم ارائه خدمات به بیماران سرطانی محدود و تأخیر در درمان این بیماران و بیماران قلبی و عروقی موجب افزایش خطر مرگ در آنان می شود.

 


وی افزود: اکنون مشکل درباره بیماران کرونایی شدت بیماری و بدحالی بیماران است که در هشت ماه گذشته چنین اتفاقی نیفتاده بود که بیماران کرونایی در اورژانس جانشان را از دست بدهند.
آقای صادق نیت گفت: بسیاری از بیماران از ترس مراجعه به بیمارستان در منزل درمان می کنند که برخی از آنان درمان های غیر علمی است و زمانی که به بیمارستان مراجعه می کنند بد حال هستند و بلافاصله نیاز به بخش ویژه دارند.
رئیس بیمارستان امام خمینی افزود: اگر این بیماران به موقع به بیمارستان مراجعه کنند می توانیم در بخش عادی به آنان خدمات دهیم.
وی با بیان اینکه نگران مراجعه دیر هنگام بیماران هستیم گفت: در برخی روزها یک یا دو مرگ در اورژانس بیمارستان امام خمینی اتفاق می افتد.
آقای صادق نیت افزود: بیماران از خود درمانی پرهیز کنند و با استفاده از درمانگاه های 16 ساعته و تماس با 4030 برای آنان مشخص می شود به بستری نیاز دارند یا ندارند.
وی گفت: 70 تا 80 درصد بیماران کرونایی که به بیمارستان مراجعه می کنند با درمان سرپایی مرخص می شوند البته در ماه های گذشته این تعداد بیش از 90 درصد بیماران را شامل می شد.
رئیس بیمارستان امام خمینی افزود: بیمارانی که در بخش عادی بستری می شوند دوران بستری آنان یک هفته است و بیمارانی که در بخش ویژه بستری می شوند دستکم دو هفته تا یک ماه و برخی نیز بیش از یک ماه دوره درمان آنان زمان می برد.

استقبال وزارت بهداشت از نیروهای داوطلب

رئیس بیمارستان امام خمینی گفت: اگر به بیماران کرونایی آموزش مناسب داده شود آنان می توانند دوره نقاهت خود را در خانه سپری کنند و از این کار نتایج خوبی گرفته ایم.
آقای صادق نیت در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری افزود: در هشت ماه گذشته کمک های زیادی را از نیروهای داوطلب به ویژه جوانان دریافت کردیم و در اوج نخست بیماری 300 نفر و اکنون 100 نفر نیروی داوطلب در بخش های مختلف بیمارستان امام خمینی کمک می کنند.
رئیس بیمارستان امام خمینی گفت: از کمک نیروهای داوطلب استقبال می کنیم و با آموزش آنان از این نیروها استفاده خواهیم کرد.
آقای صادق نیت درباره تأثیر داروی موسوم به امام کاظم (ع) افزود: اینکه یک دارو را به نام ائمه (ع) بگذاریم باید احتیاط شود زیرا این داروها باید دوره مشخصی را بگذرانند تا تأثیر آنها مشخص شود.
وی گفت: اگر مسائل دینی را با مسائل تجربی پزشکی قاطی کنیم مسیر درستی را طی نخواهیم کرد.
آقای حسین قاسمی دبیر کمیته امنیتی و انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز گفت: تاکنون مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا برای هفته پیش رو به دست ما نرسیده است اما بر اساس اطلاعات منتشر شده این محدودیت ها یک هفته اعمال می شود و اگر لازم باشد امکان تمدید آن وجود دارد.

 


وی افزود: با توجه به اینکه 43 شهرستان بر اساس اعلام وزارت بهداشت وضع مناسبی ندارند مشاغل نوع 2 نیز به مشاغل نوع 3 و 4 در محدودیت ها اضافه شده اند.
آقای قاسمی گفت: به جز مشاغلی که مربوط به موارد ضروری مانند معیشت، خدمات درمانی، امدادی و انتظامی هستند بقیه مشاغل در گروه های 2 ، 3 و 4 قرار می گیرند.
وی افزود: امروز کیفیت مصوبات ستاد ملی کرونا به این 43 شهر ابلاغ می شود.
آقای قاسمی گفت: راجع به محدودیت های سفر به این شهرها پیشنهادهایی ارائه شده است اما نیاز به بررسی دارد زیرا برخی سفرها کاری و در چرخه تأمین و توزیع کالا و خدمات است.
آقای مسعود یونسیان اپیدمیولوژیست دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این برنامه گفت: از مجموع هزار و 560 مبتلای شناخته شده کرونا در کشور 10 درصد مربوط به دو هفته اخیر است.


وی افزود: این درصد در دنیا بیشتر از آن چیزی است که ما کشف کرده ایم.
آقای یونسیان گفت: از نظر تعداد مرگ و میر نیز 12 درصد تلفات کرونا مربوط به دو هفته اخیر است اما در دنیا شش و نیم درصد آمار مرگ و میر در این مدت اتفاق افتاده و نسبت تلفات ما به دنیا بیشتر است.
وی افزود: در تعداد موارد بیماری رتبه 13، مرگ و میر رتبه 10 و در تست ابتلا به کرونا رتبه 18 دنیا را داریم اما از نظر نسبت تست به جمعیت رتبه 118 دنیا را به خود اختصاص داده ایم که بسیار پایین تر از میانگین جهانی است.
آقای یونسیان گفت: نگران بیمارانی هستیم که سرپایی درمان و مرخص می شوند زیرا بیشترین انتشار ویروس در روزهای نخست ابتلا اتفاق می افتد.
وی افزود: از دلایل بستری کردن بیماران ،قطع زنجیره بیماری است و بر این اساس بیماران سرپایی را به جای فرستادن به منزل باید به نقاهتگاه ها بفرستیم.
آقای یونسیان گفت: شیوع ویروس به رفتار جامعه بستگی دارد و اعمال قرنطینه ها باید همراه با حمایت مناسب از کسانی باشد که کسب و کار آنان تعطیل می شود.
وی افزود: اگر از این افراد حمایت نکنیم نباید انتظار رعایت صد درصدی شیوه نامه های بهداشتی را داشته باشیم.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


مصرف غذای وعده های اصلی در سحری ،کمک به...
موز از جمله میوه‌هایی است که وقتی در...
با شناخت انواع سبزیجات بهاره می­ توانید...
پرورش بادمجان در باغچه آشپزخانه شما خیلی...
اوتیسم را از دریچه و شناختی دیگر ببینید...
اینفوگرافی
هیچ ماده غذایی به تنهایی نمی‌تواند ریسک...
در این مطلب وب گردی با غذا‌هایی اعتیاد...
ماشین ظرفشویی رستوران‌ها بسیار گران بوده...
اصول پیاده روی درست را بشناسید و انجام...
پرورش گل آلوئه‌ورا در باغچه خانه چگونه...
کرونا اگر چه فرصت پهن‌کردن سفره عید را...
امسال وضعیت ذخیره آب پشت سد‌ها چندان...
در این مطلب نکات کلیدی در مورد گلکاری در...
توربافی یکی از هنرهای دستی چند صدساله...
تلاقی هنر دستان با هنر طبیعت توسط بانوی...
بسیاری از افراد از کابوس و خواب بد رنج...
تعریق شدید، به خصوص زمانی که فرد در حال...
خستگی چشم یا سندرم بینایی از بیماری‌های...
دو هفته به آغاز سال نو باقی مانده و با...
پدیده جوی شفق قطبی، شب تماشایی فنلاند را...

پربازدیدترین های ماه اخیر

نظرسنجی مخاطبین

مخاطب گرامی نظر شما در مورد برنامه های صدای مرکز چیست؟

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

روز‌های پایانی نام نویسی انتخابات هیات مدیره سهام عدالت
روز‌های پایانی نام نویسی انتخابات هیات مدیره سهام عدالت
داوطلبان برای شرکت در انتخابات اعضای هیات مدیره شرکت‌های سرمایه گذاری سهام عدالت استانی فقط ۳ روز دیگر فرصت دارند.
استوری های ویژه ماه رمضان
استوری های ویژه ماه رمضان
موشن+پوستر
ضرورت مصرف غذای وعده های اصلی در سحری
ضرورت مصرف غذای وعده های اصلی در سحری
مصرف غذای وعده های اصلی در سحری ،کمک به روزداری ضروریست.
بهترین رییس جمهور
بهترین رییس جمهور
اینفوگرافی
چکار کنیم پوست موز قهوه ای یا سیاه نشود؟
نگهداری اصولی از میوه سیر کننده
چکار کنیم پوست موز قهوه ای یا سیاه نشود؟
موز از جمله میوه‌هایی است که وقتی در مجاورت هوا قرار بگیرد به سرعت شروع به سیاه شدن می‌کند، اما می‌توان این روند را کاهش داد.
اوقات شرعی ماه رمضان 1400
اوقات شرعی ماه رمضان 1400
پوستر+جدول
سفر مجازی به طبیعت گرگان + فیلم
سفر مجازی به طبیعت گرگان + فیلم
طبیعت شهرستان گرگان در فصل بهار به دلیل داشتن جاذبه های طبیعی، بسیار چشم نواز است.
سفری مجازی به زیباترین آبشار خزه ای گلستان + فیلم
سفری مجازی به زیباترین آبشار خزه ای گلستان + فیلم
شهرستان علی آباد کتول در استان گلستان که در دامنه جنوبی البرز قرار دارد، زیبایی های طبیعی خاصی دارد.
کرونا از آنچه فکر می‌کنیم به ما نزدیک‌تر است
کرونا از آنچه فکر می‌کنیم به ما نزدیک‌تر است
موج چهارم کرونا و حضور پر رنگ ویروس کرونای انگلیسی با کسی تعارف ندارد و در صورت رعایت نکردن دستورات بهداشتی می‌تواند همه را در گیر کند.
علائم جدید کرونای انگلیسی
علائم جدید کرونای انگلیسی
یکی از علائم جدید کرونای انگلیسی درد کمر و ساق پا است.
نحوه کاشت سبزی ارگانیک در خانه
نحوه کاشت سبزی ارگانیک در خانه
با شناخت انواع سبزیجات بهاره می­ توانید محصولات ارگانیک و تازه را در خانه پرورش دهید.
اصلا انرژی هسته ای به چه درد میخورد؟ + اینفوگرافی
به مناسبت روز ملی فناوری هسته ای؛
اصلا انرژی هسته ای به چه درد میخورد؟ + اینفوگرافی
علوم و فناوری هسته ای به عنوان فناوری برتر محسوب می شود. امروزه تاثیر این علوم بر افزایش دانش بشری غیرقابل تردید است و می تواند به عنوان یک عنصر اساسی و مبنای ضروری برای توسعه پایدار به شمار آید.
عملیات واکسیناسیون «پاکبانان» شهرداری گرگان
عملیات واکسیناسیون «پاکبانان» شهرداری گرگان
با شروع پیک چهارم کرونا در استان گلستان عملیات واکسیناسیون پاکبانان شهرداری گرگان انجام شد.
اوتیسم را با کلیدواژه بازی ببینید
اوتیسم را با کلیدواژه بازی ببینید
اوتیسم را از دریچه و شناختی دیگر ببینید که توانسته است والدین را با کلیدواژه بازی، وارد دنیای کودکان کند.
بیماری که خطر مرگ با کرونا را ۹ برابر می‌کند
بیماری که خطر مرگ با کرونا را ۹ برابر می‌کند
داشتن بیماری زمینه‌ای یکی از عاملان مهم و اصلی مرگ مبتلایان به ویروس کروناست، به تازگی ارتباط بین مشکلی دیگر و مرگ براثر کووید ۱۹ شناسایی شده است.
خوردن این ماده غذایی در صبحانه استرس را کم می کند
خوردن این ماده غذایی در صبحانه استرس را کم می کند
صبحانه مهمترین وعده غذایی انسان در طول روز است. میزان انرژی و کارآمدی انسان در ابتدا و طول روز بستگی به صرف صبحانه دارد.
اختیارات رئیس جمهور در قانون اساسی چیست ؟
اختیارات رئیس جمهور در قانون اساسی چیست ؟
۳۶ اصل از اصول قانون اساسی کشور مربوط به اختیارات و وظایف رئیس جمهور است.
تجلی سوزن دوزی در گلستان با هنرمندی بانوی کارآفرین +فیلم
تجلی سوزن دوزی در گلستان با هنرمندی بانوی کارآفرین +فیلم
یکی از تولیدات بسیار زیبا و فوق­ العاده محبوب در میان ایرانیان سوزن ­دوزی زنان ترکمن است که هنوز هم بعد از گذشت سال ها از بین نرفته و نسل به نسل ادامه دارد.
ساخت جمعیت در ایران
ساخت جمعیت در ایران
اینفوگرافی