جهش تولید | شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۹

بهترین جایگزین برای قطع بی رویه جنگل های هیرکانی چیست؟ - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

بهترین جایگزین برای قطع بی رویه جنگل های هیرکانی چیست؟

بهترین جایگزین برای قطع بی رویه جنگل های هیرکانی چیست؟محقق مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گلستان گفت: سالانه در کشور حداقل به حدود ۱۶ میلیون مترمکعب چوب در صنایع مبلمان، دکوراسیون‌های خانگی، مواد کامپوزیتی چوب و پلاستیک، کاغذ، هنرهای دستی و تخت خرد چوب نیاز داریم که بهترین گزینه برای تامین آن زراعت چوب است.

اسدالله کریمی دوست  با تأکید بر اهمیت کشت گونه‌های مختلف درختان مناسب با شرایط ادافیکی و آب و هوایی منطقه، اظهار کرد: بدون انجام کار تحقیقاتی نباید کشت گونه‌ای را توسعه داد.

وی واردات، توسعه طرح‌های زراعت چوب و مازاد مقطوعات باغات و جنگل‌ها را از راه‌های تأمین چوب برشمرد و افزود: با توجه به ارزش اکولوژیک بسیار بالای جنگل‌های طبیعی، نباید به سمت برداشت چوب از آن برویم. از محل مازاد مقطوعات باغات و حاشیه اراضی کشاورزی نیز در بهترین حالت بین یک تا ۲ میلیون مترمکعب چوب داریم. از طرف دیگر واردات چوب هم با توجه به موضوع قرنطینه آفات و بیماری‌ها و ارزبری بسیار بالا، گزینه خوبی نیست لذا بهترین راه زراعت چوب است.

کریمی دوست، استفاده از گونه‌های زودبازده و سریع‌الرشد را یکی از بهترین راهکارهای تأمین مواد اولیه لیگنوسلولوزی دانست و گفت: تولید چوب نسبت به بسیاری از زراعت‌ها، جذابیت اقتصادی بالاتری دارد و بخش خصوصی و زارعین محلی و خرده پا می‌توانند به آن ورود کنند.

این محقق مرکز تحقیقات گلستان با اشاره به کشت صنوبر، تصریح کرد: گونه صنوبر برای اراضی بدون مشکل شوری، دارای خاک سبک‌تر و بدون مشکل آب، گزینه مناسبی است. در گیلان به‌عنوان استان پیشرو در کشت صنوبر، در حال حاضر حداقل ۱۸۰ هزار هکتار از اراضی به کشت این گونه اختصاص داده شده است.

وی با اشاره به کشت صنوبر در استان گلستان، بیان کرد: کشاورزان با مدیریت مناسب می‌توانند از هر هکتار صنوبر در طول یک سال تا ۲۴ مترمکعب چوب برداشت کنند و در یک بازه ۱۰ سال، ۲۴۰ مترمکعب چوب را به فروش برسانند.

کریمی دوست در ادامه به گونه اکالیپتوس اشاره کرد و گفت: گونه اکالیپتوس نیاز آبی کمتری نسبت به صنوبر دارد و می‌توان آن را در استان‌هایی از جمله خوزستان و لرستان، گلستان و... توسعه داد. در گلستان اراضی لب‌شور شمال استان به‌ویژه شهرستان گنبدکاووس، قابلیت کشت اکالیپتوس را دارند.

صنوبر

این محقق مرکز تحقیقات گلستان خاطرنشان کرد: در دهه هفتاد استقبال بسیار خوبی از اکالیپتوس در گلستان شد اما سرمای غیرمترقبه سال ۸۶، باعث خشکیدگی اندام‌های هوایی درختان اکالیپتوس شد. سرمای آن سال بی‌سابقه بود و حتی بسیاری از درختان دیگر از جمله مرکبات را نیز آسیب زد. در واقع در آن سرما کشاورزان خسارتی ندیدند زیرا بلافاصله با پیشنهاد کارشناسان، قطع یکسره درختان اکالیپتوس در دستور کار قرار گرفت و زارعین چوب‌های با قطر بیش از ۲ سانتیمتر را به کارخانجات فروختند. سال بعد از آن نیز مجدداً تنه درختان جست زدند و زمین زراعی بدون نیاز به هزینه خرید نهال و نهال‌کاری، مملو از نهال‌های جست جدید شد. قوی‌تر بودن ریشه درخت نیز کاهش رشد درخت بر اثر سرمازدگی را جبران کرد.

کریمی دوست بیان کرد: تجربه نشان داده تنه درختان تا ۵ مرحله توانایی جست مجدد را دارند و زارعین می‌تواند بدون نیاز به نهال‌کاری و تنها با مدیریت جست‌ها، زراعت چوب را در اراضی خود داشته باشد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: گلستان از نظر شرایط ادافیک و آب و هوایی بسیار متنوع است، به همین خاطر باید تنوع گونه‌ها را در این استان داشته باشیم. بر روی برخی از گونه‌ها که کشت آن در استانانجام گرفته، کار تحقیقاتی انجام نگرفته و نیاز است این کار صورت گیرد. البته در حال حاضر مرکز تحقیقات پروژه‌هایی را در این خصوص در دست اجرا دارد.

وی با بیان اینکه به‌طورکلی به دنبال این هستیم اراضی کشاورزی با بازدهی کمتر را به زراعت چوب اختصاص دهیم، تصریح کرد: گونه‌های دیگر با نیاز آبی و غذایی کمتر و با تحمل شوری بالا وجود دارند که می‌توان آنها را در اراضی کم بازده کشت کرد. توصیه کشت این گونه‌ها نیاز به انجام کار تحقیقاتی دارد.
اکالیپتوس
این محقق مرکز تحقیقات گلستان در خصوص کشت پالونیا در استان، گفت: هنوز کارهای تحقیقاتی توسط این مرکز در خصوص پالونیا انجام نشده است. تا کار تحقیقاتی به‌طور کامل و با در نظر گرفتن همه جوانب صورت نگرفته نمی‌توان هیچ توصیه‌ای را به کشاورزان برای کشت این گونه داشت.

وی با اشاره به اینکه زراعت چوب کم زحمت است، گفت: در سال اول کشت صورت می‌گیرد و در سال‌های بعد زحمت چندانی متوجه کشاورز نمی‌شود و فقط نگهداری انجام می‌گیرد. کشاورز برای مدیریت درآمد می‌توانند در کشت اول انبوهی از نهال‌ها را با کم کردن فاصله کشت کند و از سال سوم و چهارم، تعدادی از نهال‌ها را قطع و عایدی میان‌مدتی داشته باشند. البته هر چه سن درخت بالاتر برود، تولید چوب بیشتر و قیمت گران‌تر می‌شود.

کریمی دوست بیان کرد: امیدواریم با حمایت دولت، مشکلات اعتباری برطرف شود و زارعین و بخش خصوصی با جدیت بیشتری به زراعت چوب ورود کنند.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


در طب سنتی از برگ‌ها و سرشاخه‌های گل دار...
خاصیت پوست موز از خود این میوه غنی از...
آنچه معلوم است این که ترکمن‌ها از...
عفونت دستگاه ادراری می‌تواند بر هر بخشی...
اینفوگرافی
انار میوه‌ای خوش طعم و بهشتی است که در...
ویدئو
ویدئو
اینفوگرافی
عکس
پوستر نوشت
نقاشی های مخاطبان
مجموعه عکس نوشته
عکس نقاشی

پربازدیدترین های ماه اخیر

نظرسنجی مخاطبین

مخاطب گرامی نظر شما در مورد برنامه های صدای مرکز چیست؟

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

صدا و حرف های شهید فخری زاده
صدا و حرف های شهید فخری زاده
کلیپ
اتاق عملیات تروریست ها
اتاق عملیات تروریست ها
پوستر
فخر ایران در بین عنصرهای کم نظیر علمی
فخر ایران در بین عنصرهای کم نظیر علمی
اینفوگرافی
چقدر با این ضدعفونی کننده قوی مجاری تنفسی آشنایید؟
چقدر با این ضدعفونی کننده قوی مجاری تنفسی آشنایید؟
در طب سنتی از برگ‌ها و سرشاخه‌های گل دار گیاه پولک به عنوان آنتی بیوتیک استفاده می‌کنند.
خواص پوست این میوه غنی از انرژی،از خودش بیشتر
خواص پوست این میوه غنی از انرژی،از خودش بیشتر
خاصیت پوست موز از خود این میوه غنی از انرژی، بیشتر است.
پرورش قرقاول در حیاط خانه
پرورش قرقاول در حیاط خانه
زوج جوان گلستانی در فضای ۳۰متر مربعی حیاط خانه خود، قرقاول پرورش می‌دهند.
نماهنگ فخرایران
نماهنگ فخرایران
نماهنگ
به یاد شهید محسن فخری زاده
به یاد شهید محسن فخری زاده
پوستر+ویدئو
استوری میرزا کوچک خان سردار جنگل
استوری میرزا کوچک خان سردار جنگل
موشن استوری
سوزن‌دوزی؛ هنری از میان نقوش هندسی تا نغمه‌های ترکمن
سوزن‌دوزی؛ هنری از میان نقوش هندسی تا نغمه‌های ترکمن
آنچه معلوم است این که ترکمن‌ها از قدیم‌الایام به تهیه ابریشم به عنوان ماده اصلی سوزن‌دوزی پرداخته و دختران و زنان لباس‌های خود را با نخ‌های ابریشمین که با رنگ‌های طبیعی رنگرزی می‌شد، سوزن‌دوزی می‌کردند.
کشت زعفران گلخانه‌ای شهروند گنبدی/ تولید عسل طبیعی در محیط شهری گنبد + تصاویر
کشت زعفران گلخانه‌ای شهروند گنبدی/ تولید عسل طبیعی در محیط شهری گنبد + تصاویر
چندسالی است که رهبر معظم انقلاب اقتصاد و تولید را سرلوحه شعارهای سال قرار داده و به نوعی توجه به این مسائل را در رفع مشکلات اقتصادی و کاهش تحریم‌ها را مهم می‌داند، یک شهروند گنبدی با پشتکار خود ثابت کرد که کارهای به ظاهر نشدنی قابل اجرا است.
تصاویر هوایی جاده های پاییزی جنگل های هیرکانی
تصاویر هوایی جاده های پاییزی جنگل های هیرکانی
در آخرین ماه پاییز جنگل های تاریخی هیرکانی جلوه از یک تابلوی نقاشی هزار رنگ را به تصویر کشیده اند.
عفونت دستگاه ادراری و کلیوی
عفونت دستگاه ادراری و کلیوی
عفونت دستگاه ادراری می‌تواند بر هر بخشی از دستگاه ادراری، از جمله کلیه‌ها تاثیرگذار باشد.
استوری به مناسبت روز مجلس
استوری به مناسبت روز مجلس
موشن استوری
دانشمندانی که توسط موساد ترور شدند
دانشمندانی که توسط موساد ترور شدند
اینفوگرافی
نگاه کارآفرینانه به ظرفیت‌ها
نگاه کارآفرینانه به ظرفیت‌ها
توسعه اقتصادی به نگاه کار آفرینانه به ظرفیت‌ها نیازمند است.
رنگهای پاییزی جنگل‌های هیرکانی
رنگهای پاییزی جنگل‌های هیرکانی
«جنگل‌های هیرکانی» در زبان رایج و عامیانه‌ی مردم ایران زمین با عنوان جنگل‌های شمال نامیده می‌شود و دومین اثر بزرگ طبیعی و متراکم‌ترین ناحیه جنگلی ایران را تشکیل می‌دهند.