جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

تالاب سولوکلی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

تالاب سولوکلی

تالاب سولوکلی


سولوکلی بزرگ‌ترین تالاب کوهستانی ایران در گالیکش قرار دارد.

تالاب سولوکلی (Solokli wetland) پارک ملی گلستان در موقعیت جغرافیایی N372933 - E554622 واقع است.

«سولوک» در زبان ترکمنی به معنای «زالو» است و «لی» به معنای «محل» است. بنابراین سولوکلی در لغت به معنای «زیستگاه زالو» است.

بسیاری از مردم محلی و محققین معتقدند زالوی این تالاب مرغوب‌ترین نوع زالو است و هرساله در فصل بهار به این تالاب رفته اقدام به جمع‌آوری زالو برای مصارف تب سنتی می‌کنند.

تالاب سولوکلی در شمال پارک مکی گلستان و از زیستگاه‌های اصلی ببر مازندران درگذشته بوده است.

آب تالاب سولوکلی از چشمه تأمین می‌شود. چشمه تالاب سولوکلی در فصول پرآبی محیط آبی وسیعی را در پارک به وجود می‌آورد که ازنظر تنوع اکوسیستمی بسیار حائز اهمیت است.

چشمه‌های پارک ملی گلستان مهم‌ترین منابع آبی پارک را تشکیل می‌دهند که در تمام سطح آن پراکنده‌اند اما جنوب غربی پارک از چشمه‌های بیشتری برخوردار است.

حداکثر عمق این تالاب یک متر است و 4 هکتار مساحت دارد و از نقاط بکر و بسیار زیبا در کشور است.

این تالاب در حدود 450 هزار سال قبل با گونه‌هایی از درمنه و ریش بز پوشیده بوده است. به نظر می‌رسد، کاهش فشار فعالیت انسان و یا یک تغییر رویداد اقلیمی مؤثر، منجر به توسعه جنگل شده است. همچنین، تضمین‌کننده زیستگاه 76 گونه از گیاهان آبزی است. تعداد 6 گونه گیاه که در سایر مناطق ایران اصلاً وجود ندارد، منحصراً در این تالاب رویش دارند.

گونه‌ای جدید از میگوی آب شیرین نیز در این تالاب زندگی می‌کند. طول عمر گونه 2 ماه است.

میگوی آب شیرین سولوکلی (Chirocephalus soulukliensis) یک‌گونه جدید از پریان میگوهاست. این میگو را کریستوفر راجرز و محمود صوفی از پارک ملی گلستان و تالاب سولوکلی در مقاله‌ای علمی در مجله زوتاگزا (Zootaxa) گزارش کرده‌اند. این‌گونه به‌آسانی به‌وسیله ضمیمه شاخک خود که تک‌لایه‌ای یا تک شانه‌ای است، از هم‌جنس‌های خود جدا می‌شود.

تنها عنکبوت آبزی دنیا نیز در این تالاب زیست می‌کند. درواقع، خاستگاه آن شمال اروپا است و آخرین حد پراکنش آن در ایران منحصراً تالاب سولوکلی است.

گفتنی است ازآنجایی‌که این منطقه تحت حفاظت مدیریت پارک ملی گلستان است برای رفته به آنجا باید مجوز اخذ کرد و ورود به آنجا بدون مجوز غیرقانونی است.

پارک ملی گلستان در 30 کیلومتری شرق شهرستان زیبای گالیکش و در منتهی‌الیه حوزه استحفاظی استان گلستان (به سمت خراسان شمالی) قرار دارد.

این پارک نخستین پارکی است که در ایران عنوان پارک ملی را به خود اختصاص داد. این پارک تا قبل از سال 1336 از شکارگاه‌های شناخته‌شده و پرآوازه کشور محسوب می‌شد و به جنگل گلستان مشهور بود.

در 19 مرداد سال 1336 به نام منطقه حفاظت‌شده ˈ آلمه وایشکیˈ تحت حفاظت و حمایت کانون شکار ایران قرار گرفت.

 

پارک ملی گلستان که با وسعت 91 هزار و 895 هکتار تحت حفاظت قرارگرفته در سال 1977 به‌عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره انتخاب و به پروژه شماره 8 برنامه انسان و کره مسکون (MAB) یونسکو اهداء شد و تاکنون نیز جایگاه خود را در خانواده ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره جهان حفظ کرده است.

این پارک در شرق استان گلستان و در حدفاصل استان‌های گلستان و خراسان شمالی قرار دارد که مدیریت آن در اختیار شهرستان گالیکش است.

پارک ملی گلستان پناهگاهی کم‌نظیر برای حیات‌وحش است که 1362 گونه گیاهی که یک‌پنجم فلور گیاهی ایران را شامل می‌شود.

همچنین تاکنون 69 گونه پستاندار، 150 گونه پرنده، سه گونه دوزیست و 24 گونه از خزندگان در این پارک شناسایی‌شده‌اند که نشان از اهمیت حیاتی این پارک دارد.

این پارک شامل دره‌ها و چشم اندازهای متنوع، منابع آبی متعدد نظیر رودخانه‌ها، نهرها و چشمه‌ها و آبشارها است و از تنوع زیستی و ارزش‌های اکوتوریستی بالایی برخوردار است.

پوشش گیاهی این پارک شامل بلوط، بلند مازو، ممرز، انجیلی، پلت، شیردار، کرکو، آزاد، اوری، توسکای قشلاقی، کلهو، انجیر، توت، ملچ، داغداغان، ازگیل و ولیک، زالزالک، سیاه تلو، گوجه وحشی، شیرخشت، گردو، تمشک، انار وحشی، گلابی وحشی، زرشک، تاغ، گز، پرند، کاروانکش، گون، چوبک، درمنه، خارشتر و ارس است.

جاده ترانزیتی و بین‌المللی تهران به مشهد مقدس نیز از وسط این پارک ملی عبور می‌کند. برای رفتن به تالاب سولوکلی ابتدا به روستای تنگراه از توابع بخش لوه شهرستان گالیکش می‌رویم و پس از طی 13 کیلومتر راه شوسه به روستای قوشه چشمه از توابع این بخش می‌رسیم.

روستای قوشه چشمه یکی از سه‌راه دسترسی به تالاب سولوکلی است. از روستاهای سوار و زاو شهرستان کلاله نیز می‌توان به سمت این تالاب رفت اما مسیر دسترسی از روستای قوشه چشمه هموارتر است.

برای رسیدن به این تالاب که در ارتفاع 1100 متری از سطح دریا قرار دارد باید با پایی پیاده یا اسب و قاطر راه پیمود.

از روستای قوشه چشمه که راهی می‌شوید از حاشیه بیلی کوه (کوه قطار) که به شکل یک قطار نمایان است باید عبور کرده و مسیر 20 کیلومتری را با دنبال کردن درختانی که به رنگ قرمز در این راه رنگ‌آمیزی شده‌اند به تالاب سولوکلی رسید.

شنیده‌های مردم محلی حکایت از آن دارد درگذشته‌ای نه‌چندان دور خلبانی خارجی با بالگردش با بیلی کوه برخورد کرده و فوت‌شده است.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


عکس نقاشی
مکتوب
ابتدا سنگ نوردان برای بالابردن تمرکز و...
9 ساله از گرگان
11 ساله ازتهران
9 ساله از گرگان
با فرا رسیدن فصل پاییز موسم برداشت انار...
ارسال مردمی
موشن گرافی
پروتئین در ساختار و عملکرد بافت های بدن...
محققان دانشگاه هاروارد می گویند چند میوه...
انگل ها مهمان ناخوانده در بدن انسان...
آزمایش خون شامل موارد یا شاخصه‌های...
ویدئو
پوستر+متن
گزارش تصویری از دومین جشنواره ملی ازدواج...
مدت نماهنگ: 1:22
مکتوب
برخی غذا‌ها باعث افزایش حافظه می‌شوند،...
ویدئو و اینفوگرافیک

پربازدیدترین های ماه اخیر

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

استوری پلیس مقتدر
استوری پلیس مقتدر
ویدئو+پوستر
استوری با هم برای امنیت و سلامت
استوری با هم برای امنیت و سلامت
عکس نوشته+ویدئو
امنیت سایبری و استوری هفته نیروی انتظامی
امنیت سایبری و استوری هفته نیروی انتظامی
اینفوگرافیک+ویدئو
نکات ایمنی در راه اندازی لوازم گرمایشی
نکات ایمنی در راه اندازی لوازم گرمایشی
بی احتیاطی در راه اندازی لوازم گرمایشی می‌تواند خطر بزرگی برای خانواده‌ها داشته باشد. با رعایت نکات ایمنی، جانِ خود و عزیزانمان را ایمن کنیم.
کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
پیشگیری از کرونا
کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
مکتوب
خاطره آزاده گلستانی
خاطره آزاده گلستانی
موشن گرافیک
ربیع وحدت و همدلی
ربیع وحدت و همدلی
ویدئو
استوری آغاز ربیع الاول
استوری آغاز ربیع الاول
ویدئو
استوری هفته نیروی انتظامی
استوری هفته نیروی انتظامی
پوستر
استوری هفته وقف
استوری هفته وقف
ویدئو
مجموعه استوری ایام آخر ماه صفر
مجموعه استوری ایام آخر ماه صفر
پوستر+استوری+اینفوگرافی
آیین حلیم پزان در ایام آخر صفر
آیین حلیم پزان در ایام آخر صفر
گزارش تصویری
شهادت امام رضا (ع)
شهادت امام رضا (ع)
پوستر+ ویدئو
استوری رحلت پیامبر(ص)
استوری رحلت پیامبر(ص)
استوری
روز نابینایان
روز نابینایان
استوری + پوستر
پوستر روز جهانی استاندارد
پوستر روز جهانی استاندارد
پوستر
ورزش اسلک لاین
گزارش تصویری
ورزش اسلک لاین
ابتدا سنگ نوردان برای بالابردن تمرکز و تعادل این ورزش را ابداع کردند و به مرور اسلک لاین در سراسر جهان گسترش یافت. کمتر از یک دهه است این ورزش به کشورمان وارد شده است.