جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

تفرجی به یاد ماندنی بر بام گلستان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

تفرجی به یاد ماندنی بر بام گلستان

تفرجی به یاد ماندنی بر بام گلستان


Loading the player...

تفرجی به یاد ماندنی بر بام گلستان

جهان نما منطقه‌ای بکر با طبیعتی زیبا و هوایی خنک که در این فصل سال میزبان گردشگران از سراسر ایران است.

ایران، مناطق حیرت انگیز زیادی دارد و جهان نما در ۸۵ کیلومتری گرگان و جنوب شرقی شهرستان کردکوی یکی از این مناطق حیرت انگیز است. جدا از منظره حیرت انگیز جهان نما و دید وسیعی که از بالای آن میتوان به جنگل های پایین دست داشت، دلایل دیگری هم باعث می‌شود عزم سفر به جهان نما را جزم کنیم.  جنگل‌های جهان نما از نوع جنگل‌های هیرکانیست که از قدیمی‌ترین جنگل‌های دنیا به شمار می‌رود، جنگل هایی که ایران در تلاش است تا آنها را به عنوان میراث جهانی به ثبت برساند.


منطقه‌ حفاظت‌شده‌ جهان‌نما در استان گلستان و در ۶۰ کیلومتری شهر کردکوی قرار دارد و فاصله‌ آن تا گرگان ۸۵ کیلومتر است.

بعد از کردکوی با گذر از جنگل امام رضا علیه السلام  به دهکده‌ی جهان‌نما می‌رسید. جهان‌نما روستایی ییلاقی است که ۳۰۸۶ متر از سطح دریا بالاتر قرار گرفته، پس ارتفاعش خیلی زیاد است. وسعت این ناحیه‌ سرسبز حدود ۳۰ هزارو ۶۵۰ هکتار است.

حدود ۶۰۷ گونه گیاه آوندی در این منطقه شناسایی و ثبت شده. این منطقه بعد از پارک ملی گلستان، وسیع‌ترین منطقه حفاظت شده استان گلستان است، تنها منطقه‌ای در ایران که زیستگاه قابل سکونت برای ببر محسوب می‌شود.
چرا باید اینجا را ببینیم؟

یکی از دست‌نخورده‌ترین جنگل‌های ایران را در دهکده‌ جهان‌نما پیدا می‌کنید. این منطقه از سال ۱۳۵۲ به‌عنوان منطقه‌ حفاظت‌شده اعلام شد.

در این دهکده روستاییان گوسفندان را به چرا می‌برند و روستاییان در کار پرورش کندوی عسل هم دستی بر آتش دارند. تابستان‌ها شور زندگی در این‌جا موج می‌زند. ولی سرمای زمستان باعث میشود اهالی به مناطق گرمتر کوچ کنند.

حتی تابستان‌ها ممکن است در این‌جا باران ببارد. پس برای دیدن آن لازم است با ماشین دو دیفرانسیل و شاسی بلند سفر کنید. احتمال این‌که ماشین در گل گیر کند هم وجود دارد.

به جهان‌نما که برسید، می‌توانید کلبه های روستاییان را کرایه کنید و شب را همان‌جا بمانید. البته اگر اهل طبیعت‌گردی باشید، همان‌جا چادر هم می‌توانید، می‌زنید. در این صورت از روستا دور نشوید، چراکه در این منطقه حیوان وحشی هم هست.

جهان نما جنگلی‌ست که بیشتر وقت‌ها مه آن را فرا گرفته، مه ها ظهر به بعد ظاهر میشوند و تا شب هستند. کمی جنگل را که پیش بروید به کلبه‌ای هم می‌رسید که می‌توانید در آن چای و املت دلچسبی بخورید.

اگر اهل کوهنوری باشید، می‌توانید به دل کوه بزنید. هوا که صاف باشد از بالای ارتفاعات منطقه می‌توانید منظره‌ یک دست سبز پایین پای‌تان را ببینید که شبیه کارت پستال‌هاست. البته در هوای مه‌آلود یا ابری اینجا یک چیز دیگر است.

در این منطقه از داشتن چشمه، رودخانه هم بی‌نصیب نیست. این چشمه‌ها در فصل بهار حسابی پرآب می‌شوند و خیلی‌ها را راهی این منطقه می‌کنند.

بیشترین محصولی که در این روستا کشت می شود، گندم، جو، سبزیجات و سیب‌زمینی است. با وجود مرتع‌های سرسبزی که در این منطقه هست،‌ محصولات دامی زیادی هم پیدا می‌شود. پشم و گوشت و لبنیات در ییلاق جهان‌نما زیاد است. پس موقع برگشت شیر،کره و پنیر هم می‌توانید بخرید.

قدیم‌ترها بیشتر خانه‌های روستایی از چوب، گل و آجر ساخته می‌شدند؛ ولی این روزها پای سیمان و تیرآهن هم به ساخت و سازها باز شده.

در جنگل جهان‌نما بیشتر از تصورتان درخت‌های متنوع می‌بینید. راش، آزاد، ممرز، نمدار، سرخدار، مریم گلی، نسترن و درمنه در کنار علفزارها و بوته‌زارهای وسیع، این منطقه را پوشانده.

ببر را که گفتیم ولی جهان‌نما زیستگاه اصلی خرس، خوک وحشی، گرگ، پلنگ، میش،‌ قوچ، کل و بز هم هست.

مرال(گاوهای وحشی)، گرگ، راسو، شغال، خارپشت و بعضی از دوزیستان هم در جهان‌نما زندگی می‌کنند. در سوته کولیجال و گرمه، خرس، شوکا و پلنگ هم زندگی می‌کند.

در گشت‌وگذار در دهکده‌ جهان‌نما چند رودخانه‌ مهم می‌بینید، مثل رود چهارباغ، رودخانه مغزی، رودخانه ترکت و سفیدرود.

چشمه‌هایی هم وجود دارد که می‌توانید دقایقی را کنارشان باشید و پایتان را در آب خنکشان بگذارید. مثل چشمه‌ شاهپسند، مارسنگ، مرادچشمه، قل‌قل و کلی چال.

گورستان‌ تاریخی کمرسرک و برج اردکان همان حوالی هستند و از جاهای تاریخی منطقه محسوب می‌شوند.


توصیه ویژه

این روستا امکانات ویژه‌ای برای توریست‌ها ندارد، فقط کلبهای اقامتی روستاییان وجود دارد، اما همین نکته باعث جذابیت بیشتر آن شده است.

در کردکوی باک بنزین را پر کنید. زنجیر چرخ همراه داشته باشید و پیش از سفر چرخ‌ها و برف‌پاکن‌ها را چک کنید.

در روستای درازنو هر چه را از قلم انداخته بودید، از بقالی بخرید. از این دهکده‌ ییلاقی زیبا که بیرون بروید، دیگر موبایل آنتن نمی‌دهد و از چیزهای زندگی شهری مثل برق، تلفن یا سرویس بهداشتی هم چیزی نمی‌بینید.


در راه رسیدن به این منطقه، جایی که از روستای رادکان را پشت سر می‌گذارید و وارد جاده‌ حاجی‌آباد می‌شوید، روی تپه‌ای برج اردکان را پیدا می‌کنید. این برج تاریخی، ۳۵ متر ارتفاع دارد. روی برج کتیبه‌های بسیار قدیمی نوشته شده.

خود منطقه کردکوی که در ۵۶ کیلومتری جهان نما قرار می‌گیرد منطقه‌‌ایست دیدنی و موقع سفر جاهای دیدنی گرگان را هم نباید از دست داد.
 بهترین فصل سفر

جهان‌نما پاییز و زمستان‌های دیدنی اما خیلی سردی دارد، بنابراین،‌ اگر کوهنورد یا طبیعت‌گرد حرفه‌ای نیستند، به شش ماه دوم سال حتی فکر هم نکنید. اما بهار و تابستان داستان‌اش فرق دارد. در این دو فصل هوا خوب است، چشمه‌ها و رودخانه‌ها پرآب هستند. از فروردین تا آخر شهریور بهترین وقت رفتن به اینجاست.


چه وسایلی همراه ببریم؟

زنجیر چرخ، چند بطری آب، زیرانداز و اگر قرار است شب را در طبیعت بگذرانید، کیسه خواب، گاز پیک‌نیک، غذای سبک و آب بیشتر، چراق قوه، کفش کوه‌پیمایی، لباس اضافه و چادر ضد آب با خودتان ببرید.

اگر قصد دارید در روستای جهان‌نما کلبه اجاره کنید، همه چیز همراه داشته باشید. همه چیز یعنی وسایل خواب و خوراک. احتمالا در کلبه فقط بخاری هیزمی وجود داشته باشد.
کجا اقامت کنیم؟

بیشتر توریست‌هایی که به دهکده‌ جهان‌نما می‌روند، شب را در کلبه‌های اجاره‌ای یا در چادر می‌مانند. اما ممکن است شما بخواهید صبح خیلی زود به جهان‌نما بروید و تا عصر برگردید. در این صورت پیشنهاد می‌کنیم در هتل ‌های گرگان اقامت کنید.

بین هتل‌های گرگان اقامت‌گاه‌های خوبی وجود دارد که قیمت هر شب اقامت در آنها باتوجه به امکاناتی که دارند از ۹۷ شروع می‌شود.


مسیر دسترسی
از فلکه‌ی شهرداری کردکوی به سمت راست که به روستای درازنو می‌رود، راه را ادامه بدهید.

نگران طولانی بودن مسیر نباشید. از بین پارک جنگلی باصفای کردکوی می‌گذرید که خستگی به تنتان باقی نمی‌گذارد.

یک ساعت راه در پیش است تا به رادکان برسید. در این‌جا تابلوی کوچک راهنما را دنبال کنید که جهت جهان‌نما را نشان می‌دهد.

مقصد بعدی حاجی‌آباد است که با گذشتن از جاده‌ خاکی و مرتفع به آن می‌رسید. منتظر پیچ و خم بیشتری در جاده باشید، ولی جهان نما زیاد دور نیست.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


عکس نقاشی
مکتوب
ابتدا سنگ نوردان برای بالابردن تمرکز و...
9 ساله از گرگان
11 ساله ازتهران
9 ساله از گرگان
با فرا رسیدن فصل پاییز موسم برداشت انار...
ارسال مردمی
موشن گرافی
پروتئین در ساختار و عملکرد بافت های بدن...
محققان دانشگاه هاروارد می گویند چند میوه...
انگل ها مهمان ناخوانده در بدن انسان...
آزمایش خون شامل موارد یا شاخصه‌های...
ویدئو
پوستر+متن
گزارش تصویری از دومین جشنواره ملی ازدواج...
مدت نماهنگ: 1:22
مکتوب
برخی غذا‌ها باعث افزایش حافظه می‌شوند،...
ویدئو و اینفوگرافیک

پربازدیدترین های ماه اخیر

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

استوری پلیس مقتدر
استوری پلیس مقتدر
ویدئو+پوستر
استوری با هم برای امنیت و سلامت
استوری با هم برای امنیت و سلامت
عکس نوشته+ویدئو
امنیت سایبری و استوری هفته نیروی انتظامی
امنیت سایبری و استوری هفته نیروی انتظامی
اینفوگرافیک+ویدئو
نکات ایمنی در راه اندازی لوازم گرمایشی
نکات ایمنی در راه اندازی لوازم گرمایشی
بی احتیاطی در راه اندازی لوازم گرمایشی می‌تواند خطر بزرگی برای خانواده‌ها داشته باشد. با رعایت نکات ایمنی، جانِ خود و عزیزانمان را ایمن کنیم.
کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
پیشگیری از کرونا
کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
مکتوب
خاطره آزاده گلستانی
خاطره آزاده گلستانی
موشن گرافیک
ربیع وحدت و همدلی
ربیع وحدت و همدلی
ویدئو
استوری آغاز ربیع الاول
استوری آغاز ربیع الاول
ویدئو
استوری هفته نیروی انتظامی
استوری هفته نیروی انتظامی
پوستر
استوری هفته وقف
استوری هفته وقف
ویدئو
مجموعه استوری ایام آخر ماه صفر
مجموعه استوری ایام آخر ماه صفر
پوستر+استوری+اینفوگرافی
آیین حلیم پزان در ایام آخر صفر
آیین حلیم پزان در ایام آخر صفر
گزارش تصویری
شهادت امام رضا (ع)
شهادت امام رضا (ع)
پوستر+ ویدئو
استوری رحلت پیامبر(ص)
استوری رحلت پیامبر(ص)
استوری
روز نابینایان
روز نابینایان
استوری + پوستر
پوستر روز جهانی استاندارد
پوستر روز جهانی استاندارد
پوستر
ورزش اسلک لاین
گزارش تصویری
ورزش اسلک لاین
ابتدا سنگ نوردان برای بالابردن تمرکز و تعادل این ورزش را ابداع کردند و به مرور اسلک لاین در سراسر جهان گسترش یافت. کمتر از یک دهه است این ورزش به کشورمان وارد شده است.