سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

تنبیه کودک - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

تنبیه کودک

تنبیه کودک


 

 

اگر کودک کار ناشایستی انجام دهد مادر در بسیاری از مواقع نیاز به تنبیه او دارد. یا حتی نیاز به تنبیه پسر یا دختر نوجوان خود پیدا می کند اگر حرفش را گوش ندهند . سن کودک تو هر چند سال باشد باید دررفتار خود جدی باشی و اگر تصمیم به تنبیه کودک خود گرفتی ، نباید از این کار صرفه نظر کنی .

در اینجا برخی از ایده ها و راهنمایی که به تو کمک خواهد کرد به شیوه های مختلف و مناسب فرزند خود را در مراحل مختلف سنی تنبیه کنی . ارائه می شود  .

نوزادان تا دو سالگی

کودک در دوره پس از تولد تا دوسالگی ازسرشتی کنجکاو برخوردار است . بنابراین بهتر است در این دوره برخی از اشیا مانند تلویزیون و جواهر آلات کوچک و وسایل رفت وروب و دارو ها را از جلوی او بردار اگر می بینی که کودکت شیئی رامی گیرد که ممکن است او رادر معرض خطر قراردهد ،تو باید که با گفتن نه او را منع کنی ، یا او را از اتاق خارج کنی یا با کار دیگری  سر گرمش کنی . اما اگر شروع به گاز گرفتن یا زدن یا پرت کردن غذا نمود باید به او توضیح دهی که این کار او قابل قبول نیست وسپس اورا وادار کنی به مدت یک الی دو دقیقه به تنهایی بنشیند تا آرام شود . این را باید بدانی که به طور کلی کتک زدن شیوه درستی برای تنبیه کودک در همه مراحل سنی نیست وباید این رادر نظر داشته باشی که کودکی دوساله ارتباط بین کار اشتباه خود و مجازات بدنی را درک نمی کند . مادر نیز باید اطمینان حاصل کند که رفتارش مقابل فرزندش رفتار درستی است به عنوان مثال از کودک خود نخواهد که اسباب بازی هایش را مرتب کند در حالی که وسایلش را در جاهای مختلفی از خانه پرت کرده است .

کودک سه تا پنج سال .

به محض این که کودک شروع به رشد نمود به خصوص در دوره بین سه و پنج سالگی . شروع به درک ارتباط بین اعمال خود و عواقب آنها خواهد کرد . بنابراین دراین دوره باید  قوانین حاکم بر خانه و خانواده ی خود  را به کودکت آموزش دهی . همچنین باید انتظارات خود را به او بگویی که چگونه باید رفتار کند. قبل از این که کاری انجام دهد واورا مجازات کنی .به عنوان مثال اگر کودک سه ساله ات  برای اولین بار با مدادهای رنگی شروع به نقاشی بر روی دیوارهای اتاق نشیمن کرد . باید با او صحبت کنی وبگویی که کاری که او انجام داد کاری غیر قابل قبول است و اگر دوباره این کار را انجام دهد باید در تمیز کردن دیوار به تو کمک کند وتا پایان روز حق استفاده از مداد رنگی را نخواهد داشت . واگر بعد از چند روز یک بار دیگر بر روی دیوار این کار را تکرار کرد باید به او یاد آوری کنی  که باید  فقط بر روی کاغذ از این مدادها استفاده کند .و  تنبیهایی که به او وعده داده بودی را اجرا کن . همچنین هر مادر باید ازاهمیت ستایش مثبت فرزند خود آگاه باشد . اگر کودکت را به تنها نشستن مجازات می کنی باید او را در جایی بنشانی که او وادار شود که به کاری که انجام داده است فکر کند . مثلا او را  به اتاقش که در آن تلویزیون یا کامپیوتر وجود دارد نفرست .  همچنین به کودک خود رفتار درستی که باید انجام دهد را بیاموز  . وفقط او را به خاطر رفتار ناشایستش مجازات نکن .

کودک شش تا نه سال

اگر کودک شما در دوره بین شش تا نه سالگی است مجازات او سود مند است . چه به او بگویی که در جایی به تنهایی بنشیند . یا آگاه کردن او از کار اشتباهی که انجام داده و یکی از مجازات ها ی گفته شده را اعمال کنی . تو باید درک کنی که در رفتار خود ثابت قدم باشی .ودر تصمیم گرفته شده در تنبیه فرزندت کوتاه نیایی  تا اقتدارت پیش او زیر سؤال نرود . همچنین نباید مجازات های غیر ممکنی را برای فرزندت مطرح کنی . به عنوان مثال به او نگو که اگر در را ببندد به او هیچ وقت اجازه ی تماشای تلویزیون را نخواهی داد .

کودک نه تا دوارده سال .

کودک بین 9 تا 12 سال احساس اعتماد به نفس در او شروع به شکل گرفتن می کند . و می خواهد که مسئولیت پذیر باشد . در نتیجه می توانی شیوه تعامل با عواقب اشتباهاتی که مرتکب می شود را به او یاد دهی . پس به عنوان مثال اگر کودک تکالیف خود را انجام نداد به او در انجام تکالیفش کمک نکن بلکه بگذار بدون انجام تکالیفش به مدرسه برود تا باعواقب آنچه که انجام داده است مواجه شود  . بدیهی است که هر مادری می خواهد عواقب ناشی از اشتباهات فرزندش را خود به عهده بگیرد اما برای مادر بهتر است که در بعضی از وقت ها  اجازه دهد فرزندش شکست بخورد تا عواقب شکستش را خودش ببیند  .

نوجوان 13 و بالاتر

بچه از سن 13 سالگی آنچه از او خواسته شده  وعواقب رفتارها را می داند . با در نظر گرفتن این مسأله که فرزند نوجوان شما در این مرحله نیاز به قاعده و قانون خاص خود دارد .  می توانی قوانینی را برای دیدار دوستانش یا بازگشت به خانه قرار دهی . باید توجه داشته باشی که فرزند نوجوانت شاید از قوانین تو گله مند باشد  اما در همان زمان به اقتدار تو پی خواهد برد .


 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


آیران قایران" (آیران به معنای ماست و...
مسابقه‌ی عکاسی کمدی حیات‌ وحش که هرساله...
سومین سرطان شایع در خانم‌ها در ایران و...
میل و هوس شدید به شیرینی جات می تواند به...
طناب زدن خانم‌ها چگونه باید باشد تا ضرر...
۶ نوع محتوا که هرگز نباید در شبکه‌های...
گزارش تصویری
موشن گرافی
موشن گرافی
یکی از علل اصلی که کودکان عرق می‌کنند...
پخت شیرینی “پیشمه” در بین ترکمن‌ها رواج...
زیبایی حیاط خانه‌ای روستایی در گرگان با...
گزارش تصویری
هوشیاری راننده و سد کردن مسیر با خودرو،...
اینفوگرافی
مصرف غذای وعده های اصلی در سحری ،کمک به...
موز از جمله میوه‌هایی است که وقتی در...

پربازدیدترین های ماه اخیر

نظرسنجی مخاطبین

مخاطب گرامی نظر شما در مورد برنامه های صدای مرکز چیست؟

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

سیاه رودبار؛ دهکده ملی صنایع دستی
سیاه رودبار؛ دهکده ملی صنایع دستی
روستای سیاه رودبار از توابع شهرستان علی آبادکتول استان گلستان، به عنوان دهکده ملی صنایع دستی، ثبت شده است
برداشت هلو در باغات گلستان
برداشت هلو در باغات گلستان
در انتهای فصل بهار، برداشت هلو در باغات استان گلستان آغاز شده است.
مناظره های انتخاباتی؛ فرصتی برای آشنایی صحیح با برنامه های داوطلبان ریاست جمهوری
مناظره های انتخاباتی؛ فرصتی برای آشنایی صحیح با برنامه های داوطلبان ریاست جمهوری
نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری عصر دیروز برگزار شد و فرصتی را فراهم کرد تا مردم با برنامه های اقتصادی داوطلبان آشنا شوند.
گلستان سیاه پوش در سوگ صادق آل محمد
گلستان سیاه پوش در سوگ صادق آل محمد
مراسم عزاداری سالروز شهادت امام جعفر صادق علیه السلام، دیشب و امروز با رعایت شیوه نامه‌ای بهداشتی در گلستان برگزار شد.
سلام بر تو‌ای روح خدا
سلام بر تو‌ای روح خدا
فرا رسیدن سالروز رحلت جانسوز بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، بزرگ مردی پارسا و مردمی‌ترین و متواضع‌ترین رهبر دنیا امام خمینی(ره) تسلیت باد.
به صورت متمرکز: برگزاری مراسم گرامیداشت امام خمینی(ره) در ۱۴شهرستان گلستان + فیلم
به صورت متمرکز: برگزاری مراسم گرامیداشت امام خمینی(ره) در ۱۴شهرستان گلستان + فیلم
دویست برنامه برای گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل عظیم الشان در گلستان برگزار می‌شود.
استوری انتخابات ۱۴۰۰
استوری انتخابات ۱۴۰۰
عکس نوشته و پوستر
دشت شقایق
دشت شقایق
دشت شقایق استان گلستان پناهگاه بسیاری از حیوانات بوده و قشنگ‌ترین گل‌ها و کمیاب‌ترین گیاهان را در خود جای داده است.
سازمان اطلاعات مخفی انگلیس
سازمان اطلاعات مخفی انگلیس
ویدئو
دیدگاهای رهبرانقلاب در مورد انتخابات
دیدگاهای رهبرانقلاب در مورد انتخابات
عکس نوشته+ویدئو+اینفو
همراه شو (1)
همراه شو (1)
ویدئو
"آیران قایران" سوپی دلچسب برای روز‌های گرم
آیران قایران" (آیران به معنای ماست و قایران به معنای جوشیده است) نام سوپی لطیف است که در سفره ترکمن‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد.
سرگرمی های خرس مادر و توله هایش+ فیلم
سرگرمی های خرس مادر و توله هایش+ فیلم
خرس قهوه ای مادر و دو توله اش در ارتفاعات شهرستان کردکوی هنگام بازی کردن، شکار دوربین عکاس حیات وحش شده اند.
متن کامل دستورالعمل بهداشتی انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات کشور منتشر کرد
متن کامل دستورالعمل بهداشتی انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
متن+اینفوگرافی
تصاویری جالب از مسابقه کمدی حیات وحش در سال ۲۰۲۱
تصاویری جالب از مسابقه کمدی حیات وحش در سال ۲۰۲۱
مسابقه‌ی عکاسی کمدی حیات‌ وحش که هرساله برگزار می‌شود، امسال پیش از اتمام، تعدادی از جالب‌ترین تصاویر دریافتی خود را به‌ اشتراک گذاشته است.