سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

درمان گیاهی بیماری قلب و عروق - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

درمان گیاهی بیماری قلب و عروق

درمان گیاهی بیماری قلب و عروق


 

از آغاز تمدن بشري گياهان نه تنها در طبخ غذاهاي مورد استفاده انسان ها نقش مهمي داشته اند، بلکه در درمان هاي طبي هم همراه انسان بوده اند. گياه پزشکي و گياه درماني منشأ پيدايش داروهاي بسياري از جمله داروي افدرين بوده است که از گياه افدرا به دست آمده و يا داروي ديگوکسين که از گياه Digitalis purpurea توليد شده است. با پيشرفت هاي حاصل شده در امر پزشکي، طب سنتي و گياه پزشکي جايگاه خود را از دست داده است، ولي در بسياري از نقاط جهان هنوز اعتماد خاصي نسبت به اين گونه داروها وجود دارد.
متأسفانه به دليل استفاده ناآگاهانه و خودسرانه برخي از مکمل هاي گياهي و تداخل آنها با بسياري از داروها به ويژه داروهاي قلبي- عروقي عوارض جبران ناپذيري هم ممکن است ايجاد شود، بنابراين در کنار تأثيرات مفيد و مثبت آنها بايد از عوارض ناشي از تداخل آنها با ساير داروها هم آگاه بود.
در جهان حدود 15 ميليون نفر در معرض خطر تداخل گياهان دارويي و داروهاي پزشکي مي باشند و مصرف کنندگان اين گونه داروها اطلاعات کمي در مورد تداخل داروهاي گياهي با ساير داروها و عوارض جانبي ناشي از آنها دارند. گياهان بسياري وجود دارند که داراي اثرات درماني و پيشگيري کننده از بيماري هاي قلبي- عروقي هستند و بر بالا بودن چربي خون، فشار خون و نارسايي قلبي از طريق ايجاد اثرات آنتي اکسيداني، ضد لخته اي، کاهش دهنده فشار خون و جلوگيري از سخت شدن عروق، تنظيم ضربان قلب و گشادکنندگي عروق تأثيرگذار هستند. داده هاي به دست آمده از مطالعات اپيدميولوژيک نقش آنتي اکسيدان ها و فلاونوئيدهاي موجود در گياهان را در بهبود سلامت قلب و عروق به اثبات رسانده اند.
از طرفي گياهان ممکن است تأثيرات منفي هم بر عملکرد قلب و عروق داشته باشند؛ از جمله ايجاد آريتمي، فشار خون و ايجاد اثرات مشابه جريانات عصبي سمپاتيک که باعث ايجاد تداخل در فعاليت قلب مي شود.
براي مثال برخي از گياهان دارويي با داروهاي ضد انعقادي تداخل پيدا کرده و باعث افزايش اثر دارو و ايجاد احتمال خونريزي مي گردند. داروي وارفارين يکي از داروهاي مورد مصرف در بيماري هاي قلبي- عروقي است که تداخل آن با گياهان اهميت حياتي براي بيمار دارد.
در زير برخي از مکمل هاي گياهي که با وارفارين تداخل دارند ذکر شده است:
زنجفيل: اين داروي گياهي از تشکيل لخته در خون جلوگيري مي نمايد لذا بايد از مصرف آن خودداري شود.
سير: ثابت شده است که سير از تشکيل لخته در خون جلوگيري مي کند و باعث افزايش رقت خون مي گردد، بيماراني که وارفارين مصرف مي نمايند، نبايد بيشتر از 1 حبه سير در روز مصرف کنند، زيرا ممکن است باعث رقيق شدن بيش از حد خون و احتمال خونريزي گردد.
چاي سبز: چاي سبز باعث خنثي شدن اثر وارفارين مي گردد، بنابراين افرادي که چاي سبز و وارفارين مصرف مي نمايند بايد خون خود را مرتباً چک کنند تا اثر دارو کم نشده باشد.
خيار: پوست خيار حاوي ويتامين K مي باشد. تا حد امکان خيار را بدون پوست مصرف نماييد.
گزنه: برگ هاي گياه گزنه داراي ويتامين K مي باشند و اثر وارفارين را کاهش مي دهند، بنابراين از مصرف آن بايد خودداري شود.
سويا: مصرف فرآورده هاي لوبياي سويا و شير سويا باعث کاهش اثر ضدلخته اي وارفارين و افزايش احتمال بروز لخته مي گردد. از مصرف فرآورده هاي حاوي سويا خودداري نماييد.
زردچوبه و پياز: اين دو ماده غذايي هم داراي اثرات ضد لخته اي مي باشند و مصرف زياد آنها باعث افزايش احتمالي خونريزي مي گردد. مصرف 1 عدد پياز کوچک در روز منعي ندارد.

در مورد ميوه ها هم دو مورد استثناء وجود دارد:
انبه و گريپ فروت.

گريپ فروت: در صورت مصرف مداوم آب گريپ فروت، اثر وارفارين زياد شده و احتمال خونريزي را افزايش مي دهد. در صورت مصرف وارفارين از مصرف گريپ فروت و آب گريپ فروت خودداري نماييد.
گريپ فروت در مختل شدن اثر داروهاي ديگري هم نقش دارد و افرادي که از داروهاي آنتي هيستامين، داروهاي کاهش دهنده کلسترول و آرام بخش استفاده مي نمايند، نيز بايد از مصرف آن خودداري کنند.
انبه: مصرف فراورده هاي انبه و آب و عصاره انبه باعث افزايش اثر ضد لخته اي وارفارين و احتمال خونريزي مي گردد، بنابراين از مصرف آن خودداري نماييد.
در ادامه؛ به بررسي اثرات مفيد چند گياه در سيستم قلبي مي پردازيم:
تعداد زيادي از گياهاني که حاوي گليکوزيد مي باشند، داراي خاصيت تقويت کنندگي قلب هستند و باعث افزايش قدرت انقباضي قلب مي شوند. همانند داروي ديگوکسين که از گياه Digitalis purpurea به دست مي آيد و در درمان بيماري نارسايي قلبي کاربرد دارد و دوز مصرف آن بايد با توجه به شرايط خاص بيمار تنظيم گردد.
همچنين افرادي که تحت درمان با ديگوکسين مي باشند، بايد از مصرف همزمان داروهاي گياهي چون شيرين بيان، اسفرزه، بارهنگ و جين سينگ که ممکن است باعث افزايش سميت ديگوکسين و يا کاهش اثر آن شود، جداً خودداري نمايند، زيرا در هر دو حالت ممکن است باعث به خطر افتادن زندگي آنها گردد.

گياه گل مار( Snake root يا Respentina)

حاوي ترکيب آلکالوئيدي reserpine بوده و از سال 1931 به عنوان داروي کاهش دهنده فشار خون مورد بررسي قرار گرفت و يکي از اولين داروهايي بود که در مقياس وسيع جهت درمان فشار خون، مورد استفاده قرار گرفت. اين دارو تأثير خود را از طريق بلوکه کردن غيرقابل برگشت آمين هاي بيوژن مانند نور اپي نفرين، دوپامين و سروتونين در سيستم اعصاب محيطي و مرکزي اعمال مي کند. reserpine از طريق کاهش بازده قلبي، کاهش مقاومت عروق محيطي، کاهش ضربان قلب و کاهش ترشح رنين باعث کاهش فشار خون مي گردد. با عرضه داروهاي جديد فشار خون که عوارض کمتري بر سيستم اعصاب داشتند، توليد و عرضه اين دارو کمتر شد.
گياه چهار کاسبرگي( Stephania tetrandra) در طب چيني به عنوان داروي کاهش دهنده فشار خون مورد استفاده بوده است. تتراندرين آلکالوئيدي است که از اين گياه به دست مي آيد و اثري مشابه وراپاميل ( داروي کاهنده فشار خون) دارد. استفاده خودسرانه از اين گياه ممکن است باعث ايجاد عوارض جانبي مانند جهش ژني و مشکلات سيستم ايمني شود.
گياه سرخ وليک يا زالزالک( crataegus hawthorn) جهت درمان آنژين صدري( درد قفسه سينه) مؤثر تشخيص داده شده است. برگ ها و گل هاي اين گياه حاوي ترکيبات فعال بيولوژيکي مانند پروسيانين هاي اوليگومريک، فلاونوئيدها و کاتشين ها مي باشند. همچنين داراي خواص آنتي اکسيداني هستند و از تشکيل ترومبوکسان A2( ترکيب مؤثر در ايجاد لخته) هم جلوگيري مي کنند. به علاوه مانع افزايش کلسترول، تري گليسيريد و LDL شده و از پيشرفت آترواسکلروز، تجمع کلسترول در کبد( از طريق تجزيه آن به اسيدهاي صفراوي) و سنتز کبدي کلسترول جلوگيري مي نمايند.

ريشه و دانه گياه جينکو بيلوبا در طب چيني استفاده هاي زيادي داشته است، ولي استفاده از آن در طب نوين از قرن بيستم آغاز شده است. فلاونوئيدهاي موجود در جينکو بيلوبا باعث کاهش نفوذپذيري سرخرگ ها مي شوند. همچنين داراي خاصيت بلوکه کردن راديکال هاي آزاد بوده و ترپن هاي موجود در آن مانند جينکولوئيدها از فعاليت فاکتورهاي فعال کننده پلاکتي جلوگيري مي نمايند. به علاوه ثابت شده است که باعث کاهش مقاومت عروقي و بهبود جريان خون بدون تأثير بر فشار خون مي گردند. همچنين تأثيرات مثبت آن بر خستگي، بهبود حافظه و خلق و خو به اثبات رسيده است.
برگ هاي گياه رزماري باعث افزايش جريان خون، کمک به هضم غذا، بهبود خلق و خو و افزايش انرژي مي شوند. تحقيقات زيادي در مورد اثر آنتي اکسيداني ترکيبات دي ترپنوئيد آن مخصوصاً کارنوزيک اسيد و کارنوزول صورت گرفته است. همچنين از توليد سوپراکسيدها جلوگيري مي کند. روغن هاي معطر آن نيز داراي اثرات ضد ميکروبي بوده و پيگمان هاي آن باعث نفوذ پذيري عروق مي شوند.
در کنار افزايش مصرف داروهاي گياهي، بايد اطلاعات مفيدي هم در خصوص تداخلات اين گونه مکمل ها با داروهاي مصرفي در اختيار بيماران قرار گيرد تا از عوارض احتمالي تداخلات آنها که گاهي بسيار حياتي مي باشند، جلوگيري گردد. در پايان به بيماران قلبي که از داروهاي ضد انعقادي چون وارفارين و يا داروي ديگوکسين استفاده مي نمايند، توصيه مي شود با توجه به حياتي بودن اين داروها براي آنها، از مصرف هرگونه داروي گياهي همراه با آنها جداً خودداري نمايند.

درمان گیاهی بیماری قلب و عروق-سير و قلب ،خيار و قلب

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


هوشیاری راننده و سد کردن مسیر با خودرو،...
اینفوگرافی
مصرف غذای وعده های اصلی در سحری ،کمک به...
موز از جمله میوه‌هایی است که وقتی در...
با شناخت انواع سبزیجات بهاره می­ توانید...
پرورش بادمجان در باغچه آشپزخانه شما خیلی...
اوتیسم را از دریچه و شناختی دیگر ببینید...
اینفوگرافی
هیچ ماده غذایی به تنهایی نمی‌تواند ریسک...
در این مطلب وب گردی با غذا‌هایی اعتیاد...
ماشین ظرفشویی رستوران‌ها بسیار گران بوده...
اصول پیاده روی درست را بشناسید و انجام...
پرورش گل آلوئه‌ورا در باغچه خانه چگونه...
کرونا اگر چه فرصت پهن‌کردن سفره عید را...
امسال وضعیت ذخیره آب پشت سد‌ها چندان...
در این مطلب نکات کلیدی در مورد گلکاری در...
توربافی یکی از هنرهای دستی چند صدساله...
تلاقی هنر دستان با هنر طبیعت توسط بانوی...
بسیاری از افراد از کابوس و خواب بد رنج...
تعریق شدید، به خصوص زمانی که فرد در حال...
خستگی چشم یا سندرم بینایی از بیماری‌های...

پربازدیدترین های ماه اخیر

نظرسنجی مخاطبین

مخاطب گرامی نظر شما در مورد برنامه های صدای مرکز چیست؟

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

نجات کودک بازیگوش از مرگ/وقتی خدا میخواهد مویی از سر این کودک کم نشود
نجات کودک بازیگوش از مرگ/وقتی خدا میخواهد مویی از سر این کودک کم نشود
هوشیاری راننده و سد کردن مسیر با خودرو، جان کودک بازیگوش را در شهر جلین استان گلستان نجات داد.
جشنواره گل های لاله
جشنواره گل های لاله
گزارش تصویری
مراسم رژه خودرویی در تیپ ۲۳۰ ارتش در گلستان
مراسم رژه خودرویی در تیپ ۲۳۰ ارتش در گلستان
سردار "سعید دادگر" با صدور پیامی فرا رسیدن روز ارتش را به تمامی دلاورمردان غیور ارتش جمهوری اسلامی ایران تبریک گفت.
اصول تغذیه در ماه رمضان
اصول تغذیه در ماه رمضان
اینفوگرافی
روز‌های پایانی نام نویسی انتخابات هیات مدیره سهام عدالت
روز‌های پایانی نام نویسی انتخابات هیات مدیره سهام عدالت
داوطلبان برای شرکت در انتخابات اعضای هیات مدیره شرکت‌های سرمایه گذاری سهام عدالت استانی فقط ۳ روز دیگر فرصت دارند.
استوری های ویژه ماه رمضان
استوری های ویژه ماه رمضان
موشن+پوستر
ضرورت مصرف غذای وعده های اصلی در سحری
ضرورت مصرف غذای وعده های اصلی در سحری
مصرف غذای وعده های اصلی در سحری ،کمک به روزداری ضروریست.
بهترین رییس جمهور
بهترین رییس جمهور
اینفوگرافی
چکار کنیم پوست موز قهوه ای یا سیاه نشود؟
نگهداری اصولی از میوه سیر کننده
چکار کنیم پوست موز قهوه ای یا سیاه نشود؟
موز از جمله میوه‌هایی است که وقتی در مجاورت هوا قرار بگیرد به سرعت شروع به سیاه شدن می‌کند، اما می‌توان این روند را کاهش داد.
اوقات شرعی ماه رمضان 1400
اوقات شرعی ماه رمضان 1400
پوستر+جدول
سفر مجازی به طبیعت گرگان + فیلم
سفر مجازی به طبیعت گرگان + فیلم
طبیعت شهرستان گرگان در فصل بهار به دلیل داشتن جاذبه های طبیعی، بسیار چشم نواز است.
سفری مجازی به زیباترین آبشار خزه ای گلستان + فیلم
سفری مجازی به زیباترین آبشار خزه ای گلستان + فیلم
شهرستان علی آباد کتول در استان گلستان که در دامنه جنوبی البرز قرار دارد، زیبایی های طبیعی خاصی دارد.
کرونا از آنچه فکر می‌کنیم به ما نزدیک‌تر است
کرونا از آنچه فکر می‌کنیم به ما نزدیک‌تر است
موج چهارم کرونا و حضور پر رنگ ویروس کرونای انگلیسی با کسی تعارف ندارد و در صورت رعایت نکردن دستورات بهداشتی می‌تواند همه را در گیر کند.
علائم جدید کرونای انگلیسی
علائم جدید کرونای انگلیسی
یکی از علائم جدید کرونای انگلیسی درد کمر و ساق پا است.
نحوه کاشت سبزی ارگانیک در خانه
نحوه کاشت سبزی ارگانیک در خانه
با شناخت انواع سبزیجات بهاره می­ توانید محصولات ارگانیک و تازه را در خانه پرورش دهید.
اصلا انرژی هسته ای به چه درد میخورد؟ + اینفوگرافی
به مناسبت روز ملی فناوری هسته ای؛
اصلا انرژی هسته ای به چه درد میخورد؟ + اینفوگرافی
علوم و فناوری هسته ای به عنوان فناوری برتر محسوب می شود. امروزه تاثیر این علوم بر افزایش دانش بشری غیرقابل تردید است و می تواند به عنوان یک عنصر اساسی و مبنای ضروری برای توسعه پایدار به شمار آید.