حمایت از کالای ایرانی | دوشنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۷

در ایام نوروز - نمایش محتوای خبر 2

 

 

اخبار سایت

در ایام نوروز

همه دیدنی‌های استان گلستان

گلستان همانگونه که از نامش پیداست استانی سر سبز و زیبا که در نواحی شمال شرقی  ایران واقع شده است.

ناهارخوران
 
ناهار خوران نقطه ‌ای جنگلی در جنوب شهر گرگان است که در فاصله ۸ کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد ، یکی از نقاط گردشگری ایران و استان گلستان به شمار می رود که دارای شهرتی ملی است به طوری که برای بسیاری نام گرگان ، ناهار خوران را در ذهن تداعی می کند . ار روایت های قدیمی نیز چنین بر می ‌آید که حجاج گرگانی که برای زیارت خانه کعبه به مکه عزیمت می ‌کردند و یا برای زیارت بارگاه امام رضا به مشهد مشرف می‌ شده اند در راه بازگشت کاروان از کوه های جنوب گرگان به منطقه زیارت می‌ رسیده اند و در آنجا پس از چندین ماه دوری ، اطرافیان آنان به استقبال آنان می ‌رفته اند و در منطقه فعلی ناهار خوران جهت صرف ناهار توقف می ‌کرده اند که امروزه به ناهار خوران مشهور شده است.
دریاچه مصنوعی گنبد
 
نخستین دریاچه مصنوعی گلستان واقع در گنبد کاووس پس از چهار سال از احداث به انوع پسابها و آلاینده ها آلوده شده است. این دریاچه که به مساحت پنج هکتار و گنجایش 120 هزار مترمکعب آب در سال 84 و در ورودی شهر گنبد کاووس احداث شد.
آبشار شادان
 
آبشار شادان(هفت طبقه) ۷ کیلومتری جنوب شهرستان کردکوی در دل جنگلهای بکر و طبیعی دامنه کوه البرز قرار دارد.
 
کردکوی در ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان گرگان قرار دارد.
پارک جنگلی امام رضا
 
پارک جنگلی امام رضا(ع) در چهار کیلومتری جنوب شهر کردکوی این روزها استقبال‌کننده ازگردشگران بسیاری است که برای یافتن لحظاتی همراه باآرامش و استفاده از آب و هوای مطلوب گلستان به این استان سفر کرده‌اند.
این پارک تفریحی در منطقه جنگلی پلنگ پا و در میان درختان انبوه پهن برگ خزری با مساحتی در حدود ‪ ۵۴هکتار قرار دارد تا مسافران و زایران حرم امام هشتم (ع) در مسیر سفر به مشهد از این منطقه زیبا بهره‌مند شوند
جنگل چهل چای
 
این پارک جنگلی در 7 کیلومتری شهر مینودشت واقع شده ، و همواره پذیرای مسافرین عزیز و شهروندان مینودشتی و شهرهای مجاور میباشدپارك چهل چاي مينودشت به طور خودجوش و با توجه به استعداد منطقه و از طريق مقامات محلي به عنوان منطقه گردشگري محسوب شده است.
آبگرم زیارت
 
آب گرم زیارت در حاشیه جنوبی روستای زیارت ،واقع در 12 کیلومتری جنوب گرگان ، در مجاورت امام زاده ی معروف این روستا ،به نام امام زاده عبدالله قرار دارد .وجود این امام زاده باعث شده است که پیشینیان نام زیارت را براین آبادی بگذارند. در بین امام زاده وآب گرم ،رودخانه زیارت (خاصه)رود جریان دارد.
 
آب گرم زیارت دارای چهار مظهر ومحل خروجی به فاصله تقریبی 20-10 متر است . اولین مظهر چشمه زیر تخته سنگی است.
تپه قلعه خندان
 
تپه قلعه خندان مربوط به دوره ساسانیان و دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در گرگان، میدان مازندران، جبهه جنوبی خیابان عدالت واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۶۴ با شمارهٔ ثبت ۱۷۰۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.تپه قلعه خندان در جنوب غربی شهر گرگان قرار دارد و برای نخستین بار ژاک دمرگان در سال ۱۸۹۶ میلادی از این تپه بازدید و نقشه و تصاویری چند از تهیه نمود. در سال ۱۳۸۸ گروه باستان شناسی، میراث فرهنگی استان گلستان در آن گمانه‌های به منظور لایه نگاری و مشخص کردن سازه‌های معماری آن انجام داد. آثار بدست آمده شامل خشت‌های ۸×۳۸×۳۸ سانتی متری متعلق به اواخر دوره ساسانی و آثاری از قرون اولیه اسلام تا دوره صفویه بود. این قلعه تا دوره صفویه در درون برج و باروی استرآباد قرار داشته و بعد از تخریب آن در دوره افشاریه، برج و باروی جدیدی در دوره قاجاره کشیده شد که قلعه خندان در بیرون از شهر قرار داشته‌است.
امامزاده نور
 
امامزاده نور مربوط به سدهٔ ۹ ه. ق. است و در شهرستان گرگان، بخش مرکزی، محله سرچشمه گرگان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۲۱ با شمارهٔ ثبت ۳۴۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.امامزاده اسحاق معروف به امامزاده نور که نسبت آن به حضرت موسی کاظم منتهی می گردد 0و از ابنیه قرن نهم هجری ( دوره سلجوقی ) محسوب می شودبهترین ارزیابی تاریخی از این زیارتگاه توسط سوکک p.p.soucek در دوران پر اهمیت معماری ایرانی است .
آبشار رنگو
 
آبشار رنگو گرگان و جنگل زيباي رنگو(رينگو) در پانزده کيلومتري جنوب غربي گرگان واقع است. اين آبشار و چشمه زيبا از مسير پارک جنگلي و روستاي توشن در پنج کيلومتري جنوب گرگان قابل دسترسي است. از کوچه هاي روستاي توشن، راه جنگل پيداست. هر کوچه اي به جاده اي خاکي و مزارعي ختم مي شود که تا چندي پيش، بخشي از جنگل بوده اند. پس از پيمودن دو کيلومتر، از روستاي توشن و عبور از مسيري خاکي در ميان بوته هاي تمشک و درختان بلند، به کنار رودخانه اي مي رسيم که از چشمه هاي زلال جنگل و ارتفاعات رنگو سرچشمه مي گيرد. جنگلي که از روستاي توشن ما را به مناطق ديگر مي رساند، رنگو نام دارد.
چشمه سید کلاته
 
در فاصله ۶ کیلومتری جنوب شهر رامیان چشمه ای زیبا و پرآب در زیر درختانی بلند و کهن نزدیک ذخیره گاه زربین در جوار روستاهای باقر آباد و سید کلاته جریان دارد . چشمه ای پرآب که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می سازد.
چشمه لال
 
چشمه لال واقع در استان گلستان- مینودشت روستای بش اویلی این چشمه در وسط جنگل قرار داره که تابستون ها واسه شنا کردن خیلی مناسبه بهار و تابستون که میشه جمعه ها و روزای تعطیل اینجا خیلی شلوغ میشه دلیل نامگذاری چشمه به لال این است که آب این چشمه در سکوت کامل از درون کوه بیرون آمده و بدون صدا از وسط جنگل به داخل رودخانه میریزد.
خلیج گرگان
 
وجود خلیج گرگان با وسعت 68800 هكتار كه به طول 5/6 كیلومتر از دریا منفك گردیده از مهمترین محورهای دارای قابلیت توریستی است. سواحل جنوبی و شرقی دریای خزر برخلاف سواحل شمالی آن هیچگاه دوره یخبندان ندارد، لذا پیوسته شرایط جلب توریست داشته و آماده انجام همه گونه است.
 
خلیج گرگان (استرآباد) بزرگترین خلیج دریای خزر است که بر اثر پیشروی و گسترش شرقی رشته ساحلی شبه جزیرهٔ میانکاله در جنوب شرقی دریای کاسپین (خزر) تشکیل شده‌است. وسعت خلیج گرگان حدود ۴۰۰ کیلومتر مربع است. خلیج گرگان کم عمق است به طوری که با در نظر گرفتن بالاآمادگی آب، حداکثر عمق آن به ۴ متر می‌رسد و از غرب به شرق تا حوالی ضلع جنوبی آشوراده به عمق آب افزوده می‌شود.خلیج گرگان (استرآباد) بزرگترین خلیج دریای خزر است که بر اثر پیشروی و گسترش شرقی رشته ساحلی شبه جزیرهٔ میانکاله در جنوب شرقی دریای کاسپین (خزر) تشکیل شده‌است. وسعت خلیج گرگان حدود ۴۰۰ کیلومتر مربع است. خلیج گرگان کم عمق است به طوری که با در نظر گرفتن بالاآمادگی آب، حداکثر عمق آن به ۴ متر می‌رسد و از غرب به شرق تا حوالی ضلع جنوبی آشوراده به عمق آب افزوده می‌شود.
آرامگاه مختوم قلی فراغی
 
آرامگاه مختومقلی مربوط به اواخر دوره قاجاریه - دوره پهلوی است و در شمال استان گلستان، شهرستان گنبد کاووس، روستای آق تقه واقع شده‌است. این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۲۲۵۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
این آرامگاه شامل مقبرهٔ مختومقلی فراغی شاعر ملی ترکمن‌ها (مرگ در ۱۱۶۹ یا ۱۱۷۶ ه.ش) و پدرش دولت محمد آزادی می‌شود. در دههٔ ۱۳۷۰ بنایی بر روی این مقبره ساخته شده و در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۷۸ با حضور صفر مراد نیازوف رئیس جمهور وقت ترکمنستان و عطاالله مهاجرانی وزیر وقت فرهنگ و ارشاد ایران افتتاح شد.
خرابه های شهر تمیشه
 
روستاي سرکلاته از توابع بخش مرکزي شهرستان کردکوي، با مختصات جغرافيايي 54 درجه و 4 دقيقه طول شرقي و 36 درجه و 44 دقيقه عرض شمالي، در چند کيلومتري جنوب غربي شهر کردکوي ودرشرق شهرستان بندرگز قرار دارد.
 
اين روستا از شمال به اتوبان اصلی از شرق به روستاي سالیکنده، از جنوب به اراضي جنگلي و از جنوب غرب به روستاي کارکنده محدود مي‏شود.
 
روستاي سرکلاته از سطح دريا 300 متر ارتفاع دارد و تحت تأثير اقليم کوهپايه‏اي و خزري آب و هواي آن معتدل است و فاصله اندکي با خلیج استراباددارد.
 
منطقه روستاي سرکلاته، در دوره‏هاي مختلف تاريخي مورد توجه حاکمان وقت بوده است. بقاياي شهر قديمي تميشه در غرب روستا، گوياي اين توجه است.
کاخ موزه گرگان
 
كاخ شهر گرگان پس از مرمت به كاخ موزه گرگان تبديل شد. اين بنا كه در دو طبقه به سبك اروپايي در سال 1317ه.ش به دستور رضاخان در كنار مجموعه اي از ساختمان هاي اداري ساخته شده است. كاخ شهر گرگان با قدمتي بيش از70 سال در سال ۱۳۴۳ه.ش. به عنوان بيست و چهارمين موزه كشور و نخستين موزه شمال كشور مطرح بوده كه در سال 1336ه.ش. به ثبت آثار ملی رسیددر حال حاضر، در طبقه همكف اين كاخ فقط تعدادی شی كشف شده از شهر تاریخی جرجان به نمایش گذاشته شده و در عین حال بخش مشاهیر شامل تندیس چند از اندیشمندان و نام آوران جرجان و استرآباد در این طبقه قرار دارد و به بخش مشاهیر مشهور است. در طبقه بالا با اشياي مربوط به دوره پهلوي دوم تجهيز شده است. اين كاخ در پارك شهر گرگان واقع شده است.
جنگل قرق
 
 اين پارک جنگلي نيز از آب و هواي مطبوعي برخوردار است که محل مناسبي براي استراحت و تفريگاه به شمار مي آيد
از امکانات اين پارک جنگلي مي توان به : شبکه هاي آب رساني ، سرويس بهداشتي ، پارک وحش، پارک کودک، آلاچيق، نماز خانه فروشگاه و رستوران و همچنين ساختمان نگهباني و انتظامي اشاره کرد.
یاریم تپه
 
این تپه و محوطه باستانی آن در 12 کیلومتری شهر جرجان (گرگان تختگاه مرکز ایالت گرگان تاریخی) یا جنوب گنبد فعلی در 500 متری روستای آق چلی بالا واقع شده است. چون رودخانه قره سو از سمت جنوب آن گذشته و تقریباً نیمی از قسمت شمال تپه را شسته، به همین دلیل به لهجه ترکی و ترکمنی مردم این ناحیه به آن یاریم تپه(نیم تپه) می گویند.
جاده و پل های شاه عباسی
 
در دوره صفوي به دستور شاه عباس و جهت دسترسي سريع و راحت کاروانيان جاده هاي ارتباطي در سراسر ممالک تحت امر احياء و احداث شده است. ازجمله جاده سنگفرش معروف به جاده شاه عباسي که استانهاي گيلان و مازندران و گلستان را به مرکز شاهي يعني اصفهان متصل مي کرد.در اثر گذشت زمان بخش اعظم اين جاده از بين رفته است.
 
در استان گلستان در جنوب شهرستان کردکوي بقاياي جاده شاه عباسي حدفاصل روستاهاي سرکلاته ,ساليکنده , کردمحله, بالاجاده ديده مي شود.
رود ساری سو
 
 این رود از ارتفاعات مربوط به رشته کوه گلیداغ و اطراف آن سرچشمه می گیرد و پس از طی مسافت زیادی از میان تپه ماهورهای شن و ماسه بادی در نزدیکی روستای تمرقره قوزی از سمت راست به گرگان رود می پیوندد . بستر این شاخه مانند گرگان رود مارپیچی و نسبت به زمین های اطراف گودتر است . مقدار مواد معلق این شاخه زیاد است ، و در مواقع سیلابی مقدار عظیمی مواد دانه ریز رسوبی را که از کناره دیواره های خود می کند ، و وارد گرگان رود می نماید.

گزارش تصویری آرشیو

فریاد تظلم خواهی مردم در گرگان طنین...
گردشگران 5 کشور جهان با حضور در...
مراسم قرآن به سر در علی آباد کتول ...

اطلاعیه های استان

مسیرهای راهپیمایی روز قدس
مسیرهای راهپیمایی روز قدس
مسیرهای راهپیمایی روز قدس
به گزارش خبر گزاری صدا وسیما، شورای فرهنگی تبلیغات اسلامی استان گلستان، از عموم مردم فهیم و بزگوار استان دعوت کرد که با حضور پرشور خود در راهپیمایی روز جهانی قدس در روز 18 خرداد برگ زرین دیگری در کتاب استکبار ستیزی و حمایت از مظلومین به نام خود به...
اطلاعیه مهم وزارت اطلاعات
اطلاعیه مهم وزارت اطلاعات
اطلاعیه مهم وزارت اطلاعات
اطلاعیه مهم وزارت اطلاعات ️در این ایام در صورت مشاهده فعالیت ها و یا اشخاص مشکوک به تروریست در هر محلی که هستید سریعا با شماره ۱۱۳ وزارت اطلاعات تماس بگیرید.
اجرای طرح ویژه امداد و حمل رایگان خودرو در جاده‌های کشور
سفر های نوروزی
اجرای طرح ویژه امداد و حمل رایگان خودرو در جاده‌های کشور
انجمن صنفی امداد خودرویی کشور در ایام نوروز طرح ویژه امداد و حمل رایگان خودرو در جاده‌های کشور اجرا می‌کند.  ‌رییس انجمن صنفی امداد خودرویی کشور در حاشیه سفر به استان هرمزگان گفت: این طرح برای نخستین بار از ۲۵ اسفند تا ۲۵ فرودین در سراسر...
مشاهده آرشیو