سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

دلهای پاک - نمایش محتوای صدا

 

 

دلهای پاک

دلهای پاک


به مناسبت روز عرفه ویژه برنامه ای با عنوان دلهای پاک در رادیو گلستان تهیه و تدارک دیده شده است که در روز یک شنبه 20 مرداد ساعت 15:00 از شبکه رادیویی گلستان به مدت 20 دقیقه پخش خواهد شد.

پیامبر اکرم فرمودند: « خداوند متعال چهار روز را نسبت به ایام د یگر برتری داده است، یکی روز عید فطر و دیگری روز جمعه، عید قربان و روزی عرفه است.» اهمیت روز عرفه، عرفه به معنای شناخت است، یعنی روز عرفه روزی شناختی است که انسان به شناخت خدا می رسد. روز عرفه نیز، به نوعی عید است، با توجه به اینکه عید نامیده نشده است، ولیکن از نظر امام معصوم (ع) روز عرفه، عیدی است از اعیاد مسلمین شمرده می شود و علت تقدم عید عرفه، روز عرفه و عید قربان بر این است که انسان اول با کسب معرفت به خداوند تقرب پیدا کند.

زمانی که انسان خدای متعال نعمتی را به او عطا می کند، بنده به شکرانه آن نعمت عملی را انجام می دهد و به شکرانه شناخت انسان نسبت به خداوند، قربانی  انجام می دهد. دو را ه مهم برای رسیدن به معرفت سیر انفسی و سیر آفاقی است، از این روی که انسان در سیر انفسی ابتدا شناختی نسبت به خود پیدا می کند و در سیر آفاقی عالم هستی را می نگرد، چرلا که سیر در دورن خود انسان و عالم هستی راه هایی برای رسیدن به شناخت پروردگار است. وجود امام حسین (ع) در مناجات عرفه به هر دو مسیر سیر انفسی و سیر آفاقی بسیار اشاره کرده است و توجه بسیاری به شناخت انسان و شناخت خداوند متعال دارد.

 

Loading the player...
عوامل تولید:

تهیه کننده و نویسنده: رابعه اخلومدی

گوینده: فاطمه شاه حسینی

گزارشگر: مینا رهروان

صدابردار: عاصمه میرسیدی

تاریخ تولید: مرداد 98
آدرس کوتاه :