جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

دورهمی در شب چله، ممنوع/دورهمی‌های کوچک اولین آیتم افزایش میزان شیوع کرونا در کشور‌ها - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

دورهمی در شب چله، ممنوع/دورهمی‌های کوچک اولین آیتم افزایش میزان شیوع کرونا در کشور‌ها

دورهمی در شب چله، ممنوع/دورهمی‌های کوچک اولین آیتم افزایش میزان شیوع کرونا در کشور‌ها


دورهمی در شب چله، ممنوع/دورهمی‌های کوچک اولین آیتم افزایش میزان شیوع کرونا در کشور‌ها
در وضع فعلی بیماری کرونا:

عضو بورد سلامت در بلایای وزارت بهداشت با اشاره به وضع فعلی بیماری کرونا در کشور بر برگزار نکردن دورهمی‌ها و استفاده از فضای مجازی برای دیدار اقوام تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه سلامت گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما، آقای دکتر غلامرضا معصومی متخصص طب اورژانس و رییس پدافند غیرعامل دانشگاه علوم پزشکی ایران، افزود: در جا‌هایی که میزان دسترسی به تلفن هوشمند و اینترنت کمتر است، ظرفیت‌های دیگری داریم که می‌توان از آن‌ها برای کاهش دورهمی‌ها و ارائه آموزش در زمینه بیماری کووید-۱۹ بهره گرفت.
وی اضافه کرد: طبق آخرین تحقیقاتی که درباره علل افزایش و گسترش بیماری کووید-۱۹ در دنیا به ثبت رسیده است، دورهمی‌های کوچک اولین آیتمی بوده که منجر به افزایش میزان شیوع کرونا در کشور‌ها شده است. به احتمال بسیار زیاد اگر تحقیق جامعی در کشور ما هم انجام شود، به چنین نتایجی می‌رسیم.

دورهمی فقط برگزاری مهمانی نیست!

وی افزود: البته این دروهمی‌ها صرفا محدود به دورهمی‌های تفریحی و خانوادگی نیست، بلکه به هر دلیلی افراد در مکان کوچک جمع شوند، این دورهمی مفهوم پیدا می‌کند؛ بنابراین دورهمی فقط مشمول مهمانی‌ها نشود، بلکه هر جایی که تعدادی از مردم در یک محیط کوچک گرد یکدیگر جمع شوند، مشمول این موضوع و دورهمی‌های کوچک می‌شود. اعم از دورهمی در سیستم‌ها و ادارات دولتی، تجمع در فروشگاه‌ها و ... بنابراین در همه جا باید منع دورهمی رعایت شود.

غربالگری خانه به خانه برای شناسایی کرونا

دکتر معصومی با بیان اینکه این نتیجه از طریق تحقیقات به دست آمده و باید به آن اعتماد کرد، ادامه داد: البته اقدامات خوبی در کشور ما انجام شده است. در حال حاضر طرح شهید سلیمانی در کشور در حال اجرا است که حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، با همکاری شهراری‌ها، بخشداری‌ها و... در حال انجام این اقدام هستند. در این طرح به این صورت است که خانه به خانه سراغ مردم می‌روند. اگر در خانه‌ای فرد علامت‌داری نبود، شماره تماس‌هایی در اختیار خانواده قرار می‌گیرد که اگر فردی بیمار یا دچار علائم شد، بتواند با سیستم بهداشتی تماس بگیرد. در عین حال اگر کسی در خانواده بیمار باشد، افراد خانواده و افراد در تماس با آن‌ها را مورد بررسی و غربالگری قرار می‌دهند و به صورت یک زنجیره شبکه‌ای از افرادی که ممکن است دچار بیماری شوند، پیگری می‌شود. در عین حال تمهیداتی هم اندیشیده شده درباره ایزوله و جداسازی مناسب بیماران و آغاز درمان سریع علائم، تا از این طریق بتوان میزان ابتلا و فوتی‌ها را کاهش داد.

بجای برگزاری دورهمی، از فضای مجازی استفاده کنید

وی با ارائه توصیه‌هایی به مردم در زمینه رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در شرایط موجود در مناسبت‌هایی مانند شب یلدا، گفت: توصیه ما به مردم این است که به جای برگزاری دورهمی‌ها، تا حد امکان از فضای مجازی استفاده کنند. خوشبختانه طی این مدت هم ظرفیت خوبی برای اینترنت از سوی وزارت ارتباطات انجام شده است و می‌توان از این بستر استفاده کرد.

درخواست ویژه از بزرگان محلی در مناطقی که به تلفن همراه هوشمند و اینترنت دسترسی ندارند

دکتر معصومی تاکید کرد: البته باید قبول کرد که تعداد زیادی از مردم کشورمان به این ابزار‌ها و گوشی‌های هوشمند دسترسی ندارند و امکان استفاده از فضای مجازی برای همه افراد وجود ندارد. از طرفی بحث‌های فرهنگی کشورمان مطرح است که به خصوص در جا‌هایی که ضریب دسترسی به تلفن همراه هوشمند و استفاده از اینترنت کمتر است، روابط فامیلی و صله رحم بسیار بیشتری وجود دارد. بر این اساس فکر می‌کنم در این مناطق باید سراغ ظرفیت‌های دیگر هم برویم. در جا‌هایی که میزان دسترسی به تلفن هوشمند و اینترنت کمتر است، ظرفیت‌های دیگری داریم که می‌توان از آن‌ها برای کاهش دورهمی‌ها و ارائه آموزش در زمینه بیماری کووید-۱۹ بهره گرفت. به عنوان مثال بزرگان روستا یا بخش، ائمه جمعه، مساجد محلات و... واقعا باید در این زمینه اقدام کنند و از این افراد درخواست ویژه دارم که در حوزه آموزش به مردم در زمینه کرونا و عدم برگزاری دورهمی‌ها ورود کنند، ارتباطات بیشتری با مردم برقرار کرده و آموزش‌های لازم را ارائه دهند؛ چراکه در این مناطق چنین آموزش‌هایی موثرتر است.
وی همچنین گفت: البته نهایتا استفاده از فضای مجازی برای این مناسبت‌ها می‌تواند رکن اصلی باشد. باید توجه کنیم که سلامت عزیزان‌مان مهمتر از دیدن ما و دید و بازدید‌ها است. قطعا دیدن افراد بسیار خوب است. گاهی با یک بغل کردن می‌توان هزاران حرف را زد، اما قطعا سلامت عزیزان‌مان بیش از این‌ها اهمیت دارد، اگر به این موضوع فکر کنیم، راحت‌تر می‌توانیم با این شرایط کنار آییم و این دوران را به خوبی بگذرانیم.
آقای معصومی گفت: خوشبختانه اتفاقات و مسیر خوبی در کشور در حال شکل گیری است که امیدواریم با کمک و همراهی مردم این اتفاقات بیشتر شود و همانطور که در حال حاضر بیمارستان‌ها و اورژانس‌ها در حال خلوت شدن از بیماران کرونایی است، این روند به سمت صفر ادامه پیدا کند.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


عضو انجمن زنان و مامایی ایران با تأکید...
ویدئو
غذای کودک باید سر ساعت معین و در محیط...
ماد ران امروزی دغدغه‌های زیاد‌ی دارند که...
روز مادر مبارکباد
اینفوگرافی
در شب میلاد حضرت فاطمه(س) ،عروس و داماد...
مادران شهدا شاهدانی بی ادعا هستند که با...
برنده لوح تقدیر بهترین پویانمایی از...
زوج گلستانی با جمع آوری بیش از ۲هزار و...
اینفوگرافی
این هنریکی از زیرشاخه‌های صنایع چوب نیز...
برخی افراد بر اثر خوردن ماهی همراه با...
عروسک دست‌ساز زنان روستای قلعه قافه از...
اینفوگرافی
با توجه به شیوع کرونا گلستانی ها امسال...
بهترین راه لاغری بدون بازگشت و سریع در...
اینفوگرافی
نقاشی
فیلم و شعرخوانی
عکس تبریک یلدا

پربازدیدترین های ماه اخیر

نظرسنجی مخاطبین

مخاطب گرامی نظر شما در مورد برنامه های صدای مرکز چیست؟

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

«آی جان عبادی» بانوی کارآفرین گلستانی
«آی جان عبادی» بانوی کارآفرین گلستانی
«آی جان عبادی» بانوی کارآفرین گلستانی با تکیه بر هنر و استعداد خود و بر اساس تجربه‌ای ۲۰ ساله در عرصه هنرهای دستی ترکمن و ساخت فرش‌های چرم به موفقیت رسیده است.
کدام زنان در معرض خطر سرطان سینه هستند؟
کدام زنان در معرض خطر سرطان سینه هستند؟
عضو انجمن زنان و مامایی ایران با تأکید بر اینکه سرطان سینه پس از سرطان پوست دومین بیماری شایع در میان زنان است، گفت: از فاکتور‌های اصلی ابتلا به این سرطان، جنسیت و سن افراد است که به طور معمول در سن یائسگی و پس از آن نمود می‌یابد که متاسفأنه در...
شکوفه‌های زودرس بهاری گلستان
شکوفه‌های زودرس بهاری گلستان
گرمای هوا در فصل زمستان موجب گل دادن درختان شده است، درختانی که در بهار شکوفه می‌دهند و این شکوفه‌ها تبدیل به میوه می‌شود، اما این روزها در گوشه و کنار شهر پر شده از درختانی که سرشار از شکوفه هستند.
با ایران حرف بزن
با ایران حرف بزن
ویدئوی مردمی
شب آرزوها؛ شبی که خدا بی حساب می‌بخشد
شب آرزوها؛ شبی که خدا بی حساب می‌بخشد
ویدئو + اینفوگرافی + متن
کودکتان غذا نمی‌خورد؟ راه حل چیست؟!
کودکتان غذا نمی‌خورد؟ راه حل چیست؟!
غذای کودک باید سر ساعت معین و در محیط روشن و خوشایند و در ظروف خوش رنگ در اختیار او قرار گیرد.
ظرفیت های اشتغال در بندرگز
ظرفیت های اشتغال در بندرگز
ویدئو + مقاله
اعمال ماه رجب، ماه خدا
اعمال ماه رجب، ماه خدا
ایتفوگرافی+متن
ظرفیت های اشتغال در گُمیشان
ظرفیت های اشتغال در گُمیشان
مقاله
تولید ملی و خودکفایی ثمره اعتماد به جوانان
تولید ملی و خودکفایی ثمره اعتماد به جوانان
سازنده دستگاه هشدار دهنده نشت گاز مونوکسید کربن یکی از مخترعان جوان گلستانی است که نیاز به حمایت مسئولان دارد.
گلستان بزرگترین تولیدکننده یُد خاورمیانه
گلستان بزرگترین تولیدکننده یُد خاورمیانه
با فعالیت کارخانه یُد در گلستان، ایران به یکی از قطب‌های تولید یُد جهان تبدیل شده است.
هفت سر فصل اساسی گام دوم
هفت سر فصل اساسی گام دوم
اینفوگرافی
تخت سلطنت روی خون ملت
تخت سلطنت روی خون ملت
ویدئو
سیاست قطعی ایران درباره برجام
سیاست قطعی ایران درباره برجام
ویدئو