جهش تولید | شنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

رسوم ترکمن(شب نشینی) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

رسوم ترکمن(شب نشینی)

رسوم ترکمن(شب نشینی)


جشن ها

در میان ترکمن ها جشن (طوی) ها به جز عروسی و ختنه سوران اکثرا جنبه مذهبی دارند و به آن ها بایرام گفته میشود مانند (قربان بایرام) عید قربان (اراز بایرام) عید فطر و نیز آخرین چهارشنبه ماه صفر یا چهارشنبه سیاه که در پایان ماهی که در آن بلا زیاد است مراسمی برپا می کنند. جشن ((رمضان)) به  مناسبت نیمه رمضان و جشن نیمه ماه شعبان و(آق قویین) نیز از اعیاد دیگر میتوان به (مولودی) و مراسم (طلب باران) اشاره کرد.
قربان بایرام
عید قربان که مهمترین جشن ترکمن ها است و در روز دهم ذیحجه با قربانی کردن دام ها برگذار می شود روز هفتم ذیحجه شروع می شود. این روز را روزی که از بوی خوش جشن خبر دهد مینامند. در این روز خانه و تمام اسباب و وسایل را تمیز میکنند. روز هشتم روز((عید مردگان)) است که برای مردگانشان ((پاسدق)) نذر می کنند که نوعی نان است. روز نهم ((دیری عید)) روز زنده ها است و بهترین و تمیزترین لباس هایشان را می پوشند. شب قبل از عید استحمامی مخصوص می کنند که به آن ((قربان شوره)) گویند و روز دهم یا ((قربانلیق)) روز قربانی کردن در راه خداست. روز های یازدهم و دوازدهم روز های صدقه دادن یا ((چاقرمق)) به معنی دعوت کردن است و برای خوردن آبگوشت قربانی همدیگر را دعوت می کنند. 
روز عید قربان هر خانواده در حدی که شرع معین کرده است گوسفند یا بز یا گاوی را ذبح می کنند. چنانچه کسی یک اسب و یک جفت گاو برای شخم زدن داشته باشد (امروزه موتور سیکلت به جای اسب و تراکتور به جای دو گاو کاری حساب میشود) قربانی بر او واجب است. صبح عید همگی تا هنگام قربانی کردن و باز کردن دهان با گوشت قربانی روزه هستند. مردان برای نماز جماعت به مسجد رفته و نماز عید قربان می خوانند و پس از آن در موقع ذبح چاله ای در زمین حفر می کنند و وسط آن قدری برآمدگی خاک را باقی می گذارند. روی آن مقداری خاکستر نمک و گندم (آرد) می گذارند. وقتی خون قربانی در چاله ریخت آن را با مواد فوق مخلوط کرده برای تبرک بر پیشانی میمالند البته این کار امروزه توسط روحانیون منع شده است.
هم چنین در روزهای عید بر سینه تپه ها بر میدانچه ها و ایوان خانه ها تاب ((سالانچق)) برپا می دارند و دختران و پسران و زنان و مردان و کودکان به تاب بازی مشغول میشوند. چرا که چنین باور دارند که بار گناه بر شانه های انسان است و با تاب خوردن (که کنایه ای از صعود است) گناه از شانه ها فرو می ریزد و میگویند در قدیم که دل سیاهی نبود با هم تاب می خوردند و این روز روز آشنایی جوانان با یکدیگر بود.
آراز بایرام
از دیگر اعیاد مذهبی ترکمن عید فطر است. در روز عید پس از خواندن نماز عید فطر با پوشیدن لباس های نو و تمیز به دید و بازدید می پردازند و به هم تبریک میگویند. این عید نیز با خیرات و مبّرات همراه است.
در ماه رمضان دو شب را جشن می گیرند که یکی شب ((یا رمضان)) یعنی شب چهاردهم ماه رمضان است. بعد از نماز مغرب یک روحانی به همراه عده ای که به خاطر صواب او را دنبال می کنند به در خانه ی یکایک اهالی رفته و با خواندن اشعاری به مردم قوت قلب میدهند که نیمی از ماه رمضان گذشته و چیزی از ماه رمضان باقی نمانده است. صاحبان منازل به آنها پول یا جنسی میدهند که بعد از جمع آوری میان روحانی و آن عده تقسیم می شود و شب دیگر شب قدر یا شب 27 ماه رمضان است که تا سحر را به شب نشینی و دعا خواندن و خوردن شیرینی و تنقلات می گذرانند.

آق قوئین
مردان ترکمن وقتی به سن 63 سالکی پای می گذارند به پاس بزرگداشت 63 سال زندگی پیامبر اسلام جشنی می گیرند که آن را جشن ((آق قوئین)) (گوسفند سفید) می نامند. چگونگی این جشن را منزلت و تمول شخصی معلوم می سازد. برای این جشن معمولا آبگوشتی می پزند وعده ای را به صرف آن دعوت می کنند. در صورتی که صاحب جشن توانایی مالی داشته باشد یکی دو بز و گوسفندی را ذبح کرده میان مردم تقسیم می کند یا جشن مفصل تری ترتیب می دهد. بعضی اشخاص ثروتمند در این جشن مراسم اسب دوانی و کشتی گیری نیز ترتیب می دهند و برای آن جوایزی مانند یک قطعه پارچه پیراهن و گاهی نمد و بره و گوسفند در نظر می گیرند.

مولودی
مولودی یا جشن تولد پیامبر را ترکمن ها بسیار مهم می دانند ترکمن ها اعتقاد دارند که حضرت محمد (ص) در دوازده ربیع الاول به دنیا آمده و هم در همین روز از دنیا رفته است. اگر این روز برابر با دوشنبه باشد که شب تولد پیامبر است مولودی بسیار پر هیجان می شود و مجلسی برگزار می کنند که تنها مردان حق شرکت در آن را دارند ساعت هایی را با شعر خوانی درباره پیامبر می گذرانند.

مراسم طلب باران
اگر باران نبارد مراسمی به نام ((سویی قازان)) برپا می شود. اهالی محل در یک چهارشنبه گوسفندی کشته و در مسجد به دعای مخصوص می پردازند. هنگام دعا دست ها کشیده است و انگشتان را به طرف پایین می گیرند و طلب رعد و برق و نزول باران می کنند. پس از دعا و صرف غذا در گروه های سی یا چهل نفری به همراه آخوندی به در منازل رفته و آرد جمع می کند. اگر اهالی خانه خواسته آن ها را برآورده کردند دعا می کنند تا فرزندی پسر نصیب آن ها گردد و در غیر این صورت برای آن ها فرزند دختر آرزو می کنند. و سپس با آن آرد آش می پزند و میان مردم تقسیم می کنند. این رسم که در میان گوگلان ها به ((توی تاتان)) معروف است با جمع آوری و فروش آرد ها و دادن صدقه در شب بعد پایان می یابد.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


تاریخ سرشار از رویداد‌ها و وقایعی است که...
نزدیک به یک سال است که ویروس کرونا مهمان...
رییس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی...
عضو انجمن زنان و مامایی ایران با تأکید...
ویدئو
غذای کودک باید سر ساعت معین و در محیط...
ماد ران امروزی دغدغه‌های زیاد‌ی دارند که...
روز مادر مبارکباد
اینفوگرافی
در شب میلاد حضرت فاطمه(س) ،عروس و داماد...
مادران شهدا شاهدانی بی ادعا هستند که با...
برنده لوح تقدیر بهترین پویانمایی از...
زوج گلستانی با جمع آوری بیش از ۲هزار و...
اینفوگرافی
این هنریکی از زیرشاخه‌های صنایع چوب نیز...
برخی افراد بر اثر خوردن ماهی همراه با...
عروسک دست‌ساز زنان روستای قلعه قافه از...
اینفوگرافی
با توجه به شیوع کرونا گلستانی ها امسال...
بهترین راه لاغری بدون بازگشت و سریع در...
اینفوگرافی

پربازدیدترین های ماه اخیر

نظرسنجی مخاطبین

مخاطب گرامی نظر شما در مورد برنامه های صدای مرکز چیست؟

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

از وام کمیته امداد تا اشتغالزایی
از وام کمیته امداد تا اشتغالزایی
خانمی که کارگاه خیاطی راه اندازی کرده است
احیا و حفظ طبیعت و منابع طبیعی با همت ۲دوستدار طبیعت در آزادشهر
احیا و حفظ طبیعت و منابع طبیعی با همت ۲دوستدار طبیعت در آزادشهر
همزمان با نزدیک شدن به روز درختکاری
درآمدزایی با پاکسازی محیط زیست
درآمدزایی با پاکسازی محیط زیست
تولید خلاقانه
درخت زندگی
درخت زندگی
ویدئو
زباله فرهنگی
زباله فرهنگی
کاریکاتور
نادرترین و عجیب‌ترین اتفاقات جهان
نادرترین و عجیب‌ترین اتفاقات جهان
تاریخ سرشار از رویداد‌ها و وقایعی است که هنوز هم توضیحی برای آن‌ها وجود ندارد، ولی حقیقت محض هستند.
از نارنجی تا خاکستری، تغییر رنگ شگفت انگیز گوزن مینیاتوری را ببینید + فیلم
از نارنجی تا خاکستری، تغییر رنگ شگفت انگیز گوزن مینیاتوری را ببینید + فیلم
شوکا کوچکترین گوزن ایران، نوعی گوزن کوچک بومی اورآسیا به رنگ سربی یا سرخ است که بیشتر در مناطق سردسیر و از جمله پارک ملی گلستان زندگی می‌کند.
چهره کودکان پشت ماسک
چهره کودکان پشت ماسک
نزدیک به یک سال است که ویروس کرونا مهمان مردم جهان شده و والدین تلاش می‌کنند تا با استفاده از ماسک کودکان خود را از گزند ابتلاء به جنجالی‌ترین ویروس قرن نجات دهند.
چه نکاتی را هنگام استفاده از نان و غلات رعایت کنیم؟
چه نکاتی را هنگام استفاده از نان و غلات رعایت کنیم؟
رییس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی گلستان نکاتی را درباره استفاده از نان و غلات ارائه داد.
علت وفات حضرت زینب (س) چه بود؟
علت وفات حضرت زینب (س) چه بود؟
رجب، سالگرد رحلت پیام آور کربلا
«آی جان عبادی» بانوی کارآفرین گلستانی
«آی جان عبادی» بانوی کارآفرین گلستانی
«آی جان عبادی» بانوی کارآفرین گلستانی با تکیه بر هنر و استعداد خود و بر اساس تجربه‌ای ۲۰ ساله در عرصه هنرهای دستی ترکمن و ساخت فرش‌های چرم به موفقیت رسیده است.
کدام زنان در معرض خطر سرطان سینه هستند؟
کدام زنان در معرض خطر سرطان سینه هستند؟
عضو انجمن زنان و مامایی ایران با تأکید بر اینکه سرطان سینه پس از سرطان پوست دومین بیماری شایع در میان زنان است، گفت: از فاکتور‌های اصلی ابتلا به این سرطان، جنسیت و سن افراد است که به طور معمول در سن یائسگی و پس از آن نمود می‌یابد که متاسفأنه در...
شکوفه‌های زودرس بهاری گلستان
شکوفه‌های زودرس بهاری گلستان
گرمای هوا در فصل زمستان موجب گل دادن درختان شده است، درختانی که در بهار شکوفه می‌دهند و این شکوفه‌ها تبدیل به میوه می‌شود، اما این روزها در گوشه و کنار شهر پر شده از درختانی که سرشار از شکوفه هستند.
با ایران حرف بزن
با ایران حرف بزن
ویدئوی مردمی
شب آرزوها؛ شبی که خدا بی حساب می‌بخشد
شب آرزوها؛ شبی که خدا بی حساب می‌بخشد
ویدئو + اینفوگرافی + متن
کودکتان غذا نمی‌خورد؟ راه حل چیست؟!
کودکتان غذا نمی‌خورد؟ راه حل چیست؟!
غذای کودک باید سر ساعت معین و در محیط روشن و خوشایند و در ظروف خوش رنگ در اختیار او قرار گیرد.