جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

روستای شاکوه(استاد ایمانیان) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

روستای شاکوه(استاد ایمانیان)

روستای شاکوه(استاد ایمانیان)


 

شاهکوه روستایی است کوهستانی واقع در البرز مرکزی که از شمال به گرگان و از جنوب شرقی به شاهرود و از جنوب غربی به دامغان می‌رسد.

و از نظر تقسیمات استانی در حوزه استان گلستان قرار می‌گیرد. این روستا در ارتفاع ۲۰۰۰ متری دریا قرار دارد و با شهرهای گرگان و شاهرود ارتباط زمینی از طریق راه شوسه دارد. شاهکوه به علت موقعیت کوهستانی خود دارای تابستان هایی معتدل و زمستان هایی سرد است و مردم آن به کارهای کشاورزی و دامپروری اشتغال دارند. در پاییز و زمستان مردم این منطقه به علت سردی هوا و عدم امکان کشت‌وکار به شهرهای گرگان و شاهرود کوچ می‌کنند. اما در تابستان شاهکوه جمعیت فراوانی را در خود جای می‌دهند و جمعیت آن به حدود پانصد خانواده می‌رسد. شاهکوه نخستین روستای اینترنتی ایران است. امکانات و ارتباطات اینترنتی در این روستا پیش از بقیه روستاهای ایران فراهم آمد و کلاسهای بزرگ آموزش اینترنت در این روستا پیر و جوان را به خود کشانده است. در این روستا کوهی به نام گوتخته وجود دارد که دیدنی است.

به گزارش بخش خبر شبکه فناوری اطلاعات ایران، به نقل از ایرنا، تاکنون یک میلیون نفر از سراسر دنیا از سایت شاهکوه دیدن کرده اند، روستای قرن آباد محل قشلاق شاهکوهی هاست، مردم این روستا منطقه را تبدیل به پایگاه تکنولوژی کرده‌اند و به جای اینکه کوچ کنند و آواره شهرها شوند اولین مرکز جامع ICTروستایی را بنا گذاشتند.

شاهکوهی‌ها پول روی هم گذاشتند تا مرکز ICTروستایی آنها بهترین باشد، سرعت اینترنت آنها۳۶ کی یا۵۶ کی نیست بلکه ۲ مگابیت در ثانیه، !سرعت عادی اینترنت در آنجاست یعنی دهها برابر سرعت اینترنت در تهران؟ ...این امکان را حتی برخی از وزارتخانه‌ها ندارند.

دیش‌های ماهواره‌ای خطوط اینترنتی آنجا هیچگاه قطع نمی‌ود و دائماً در حال مراقبت است، ممکن است یک روز اینترنت ریاست جمهوری قطع شود اما هیچوقت ارتباط شاهکوه با دنیای اطلاعات و شبکه جهانی اینترنت قطع نمی‌شود. مردم شاهکوه به همه جهان فهماندند که در هر نقطه‌ای حتی اگر در ارتفاعات پست و بلند یک کوه باشد می‌توان امکانات و تکنولوژی را در راه استفاده درست و صحیح به خدمت گرفت و ترقی کرد. مرکز ICTشاهکوه در حال حاضر در دو طبقه احداث شده طبقه اول پیشخوانی برای دولت دارد یعنی اگر ثبت احوال یا اداره گذرنامه ما این قابلیت را داشت تا از طریق اینترنت خدمات ارایه کند اهالی شاهکوه می‌توانستند به راحتی از طریق روستای خود گذرنامه الکترونیک دریافت کنند و یا شناسنامه بگیرند. روستای جلو افتاده از کشور امروز شاهکوه نه تنها از شهرها و مراکز استان‌ها بلکه از کشور جلو افتاده است و بقیه باید از آن الگو بگیرند. در این روستا در حال حاضر خدمات دورکاری ارایه می‌شود یا به عبارتی TELLE Workingبه حوزه مشاغل این روستا وارد شده است یعنی کار را از راه دور انجام می‌دهند. برخی از جوانان روستا از همان خانه‌های خود برای کارخانه سوئیچ کار می‌کنند، چند نفر هم کارهایشان را در تهران پیگیری می‌کنند. برخی هم طرف حساب و قرار داد دانشگاه شریف هستند آنها در هر نقطه‌ای از روستا حتی کنار باغ و بوستان به راحتی می‌توانند برای همه جای دنیا کار کنند. مذاکرات مهمی در جریان است تا سفارشاتی از یک شرکت آلمانی دریافت شود که در صورت موفقیت تعداد زیادی از بچه‌های روستا طرف قرارداد شرکت‌های آلمانی خواهند شد. این روستا نمادی از موفقیت فناوری اطلاعات در کشور است، دولت در مراحل اول هیچ کمکی به آن نکرد، هنگامی که ساختمان مرکز ICTروستا به مراحل پایانی خود نزدیک می‌شد با کمک وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات به پایان رسید. اکنون طبقه دوم ساختمان مرکز جامع ICTشاهکوه دارای یک سالن ۲۶۰ متری است که مرکز TELLE Workingهم محسوب می‌شود، دختران و پسران روستایی هر وقت بخواهند می‌توانند می‌توانند به آنجا بیایند و به انجام کارهایشان بپردازند. در این مرکز تاکنون ۲۷۰ نفر از روستاییان آموزش اینترنت و ITدیده اند،۲۵۰ نفر دیگر هم مشغول آموزش‌های مرتبط با ICTهستند که در میان آن جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه نیز دیده می‌شوند. قرار است با وزارت کار مذاکراتی انجام شود تا بتوان شغل دورکاری (TELLEWorking) را در کشور ایجاد کرد و برای آن وام‌های ویژه کارفرمایان در نظر گرفت. شاهکوه باعث شده است استان گلستان در زمینه ITپیشرفت‌های چشمگیری داشته باشد، اکنون در استان گلستان، شاهکوه و قرن آباد می‌توان باجه‌های تلفن اینترنتی یافت. قرار است اهالی شاهکوه و قرن آباد اشتغال ایجاد کنند آنها می‌خواهند با همکاری وزارت کار و امور اجتماعی منشاء ایجاد یکصد هزار شغل جدید در کشور باشند و الزامی است که در این زمینه مهاجر بپذیرند.

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


عکس نقاشی
مکتوب
ابتدا سنگ نوردان برای بالابردن تمرکز و...
9 ساله از گرگان
11 ساله ازتهران
9 ساله از گرگان
با فرا رسیدن فصل پاییز موسم برداشت انار...
ارسال مردمی
موشن گرافی
پروتئین در ساختار و عملکرد بافت های بدن...
محققان دانشگاه هاروارد می گویند چند میوه...
انگل ها مهمان ناخوانده در بدن انسان...
آزمایش خون شامل موارد یا شاخصه‌های...
ویدئو
پوستر+متن
گزارش تصویری از دومین جشنواره ملی ازدواج...
مدت نماهنگ: 1:22
مکتوب
برخی غذا‌ها باعث افزایش حافظه می‌شوند،...
ویدئو و اینفوگرافیک

پربازدیدترین های ماه اخیر

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
پیشگیری از کرونا
کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
مکتوب
حرف دل پرستاران بخش کرونا
حرف دل پرستاران بخش کرونا
ویدئو
احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت
احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت
مدیر کل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صمت از احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت با همکاری تشکل‌های بخش خصوصی خبر داد.
استوری پلیس مقتدر
استوری پلیس مقتدر
ویدئو+پوستر
استوری با هم برای امنیت و سلامت
استوری با هم برای امنیت و سلامت
عکس نوشته+ویدئو
امنیت سایبری و استوری هفته نیروی انتظامی
امنیت سایبری و استوری هفته نیروی انتظامی
اینفوگرافیک+ویدئو
نکات ایمنی در راه اندازی لوازم گرمایشی
نکات ایمنی در راه اندازی لوازم گرمایشی
بی احتیاطی در راه اندازی لوازم گرمایشی می‌تواند خطر بزرگی برای خانواده‌ها داشته باشد. با رعایت نکات ایمنی، جانِ خود و عزیزانمان را ایمن کنیم.
خاطره آزاده گلستانی
خاطره آزاده گلستانی
موشن گرافیک
ربیع وحدت و همدلی
ربیع وحدت و همدلی
ویدئو
استوری آغاز ربیع الاول
استوری آغاز ربیع الاول
ویدئو
استوری هفته نیروی انتظامی
استوری هفته نیروی انتظامی
پوستر
استوری هفته وقف
استوری هفته وقف
ویدئو
مجموعه استوری ایام آخر ماه صفر
مجموعه استوری ایام آخر ماه صفر
پوستر+استوری+اینفوگرافی
آیین حلیم پزان در ایام آخر صفر
آیین حلیم پزان در ایام آخر صفر
گزارش تصویری
شهادت امام رضا (ع)
شهادت امام رضا (ع)
پوستر+ ویدئو
استوری رحلت پیامبر(ص)
استوری رحلت پیامبر(ص)
استوری
روز نابینایان
روز نابینایان
استوری + پوستر
پوستر روز جهانی استاندارد
پوستر روز جهانی استاندارد
پوستر