جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ فروردین ۱۳۹۹

زعفران در آزادشهر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

زعفران در آزادشهر

زعفران در آزادشهر


 

علیرغم اینکه شرایط آب و هوای استان برای کشت رعفران مناسب نیست ولی با همت اهالی روستای وامنان آزادشهر این منطقه به قطب طلای سرخ در شمال مبدل شده است.
روستای وامنان از توابع بخش چشمه ساران شهرستان آزادشهر واقع در شرق گلستان است که کشت زعفران از چند سال قبل در این منطقه شروع شده است
اقلیم مناسب، تجربه موفق مردم، امکان توسعه کشت در اقلیم های مشابه استان، وجود سابقه کشت در روستای وامنان آزاد شهر از دیگر نقاط قوت کشت زعفران در استان است.
این روستا با روستای های نراب، کاشیدار، سیب چال و گلستان همسایه است، شغل مردم روستا اکثرا کشاورزی و دامداری است.
کشت زعفران در منطقه موجب شده که در سالهای اخیر میزان بازگشت و مراجعه اهالی برای تولید این محصول به روستا افزایش یابد.
سال زارعی گدشته در 25 هکتار از اراضی روستای وامنان در شهرستان آزادشهر حدود 26 هزار و 250 کیلوگرم گل تازه زعفران و در مجموع 375 کیلوگرم زعفران خشک تولید و روانه بازار شد.
برداشت زعفران از چندی پیش در سطح این روستا آغاز شد و به گفته کارشناسان پیش بینی می شود میزان تولید در سال 92 افزایش داشته باشد.
شرایط آب و هوایی خشک و ارتفاع هزار متری از سطح دریا، روستای وامنان را برای کشت زعفران مناسب کرده است.
کارشناسان پیش بینی می کنند کشت زعفران در سالهای آینده در این شهرستان رونق بیشتری یابد و به کشت اول در منطقه تبدیل شود.
مناطق کوهستانی شهرستان شرایطی مناسبی برای کشت محصول زعفران دارند. با توجه به مستعد بودن شرایط جوی مناسب در مناطق کوهستانی و بالادست فارسیان و کشت زعفران در روستای وامنان، برداشت این محصول این چندی قبل شروع شده است.
اکنون این محصول در روستاهای کاشیدار، سیبچال و وامنان کشت می شود.
از مزیتهای مهم این محصول نسبت به سایر محصولات صرفه اقتصادی آن است. اشتغالزایی، درآمد زایی و کیفیت برتر این محصول موجب شده تا منطقه به قطب تولید زعفران در استان تبدیل شود.
به تاکید کارشناسان آشنایی کشاورزان با شیوه تولید محصول زعفران و ایجاد صنایع تبدیلی و وابسته می تواند در رونق اقتصادی کشاورزی تاثیر بسزایی داشته باشد.
زعفران گیاهی است نیمه گرمسیری و در نقاطی که دارای زمستانهای ملایم و تابستان گرم و خشک باشد بخوبی می‌روید، مقاومت زعفران در مقابل سرما زیاد است و لیکن چون دوران رشد آن مصادف با پائیز و زمستان و اوایل بهار است طبعا در این ایم به هوای مناسب و معتدلی نیاز دارد..
در دوره خواب یا استراحت گیاه (تابستان) بارندگی یا آبیاری برای آن مضر است بنابراین کشت و کار آن در مناطق گیلان، گلستان،و مازندران و مناطق گرم جنوب کشور معمول نیست.
اراضی آفتاب گیر و بدون درخت که ضمنا در معرض بادهای سرد نیز نباشد برای رشد زعفران مناسب است، حداکثر دمای این گیاه بین 40 تا 35 درجه سانتیگراد و در ارتفاع بین 1300 تا 2300 متر از سطح دریا عملکرد خوبی را نشان داده است.


از آنجایی که پیاز زعفران مدت نسبتا زیادی (7 - 5 سال) در زمین می‌ماند خاک زمین باید سبک یا ترکیبی از شن و رس باشد که پیاز بتواند در این مدت علاوه بر تامین مواد غذایی ، در مقابل شرایط خاص منطقه‌ای نیز مقاومت کند.
بنابراین برای رشد و نمو مناسب گیاه و تولید محصول مرغوب و مطلوب زمینهای حاصلخیز و زهکشی شده بدون درخت با خاک (لومی ، لیمونی ، رسی و شنی) و آهک‌دار که PH آن بین 8 - 7 باشد بر زمینهای شور، فقیر و مرطوب ، اسیدی ترجیح داد.
زعفران در زمینهایی که دارای قلوه سنگ یا علفهای هرز یا مواد آلی پوسیده نشده باشد محصول خوبی نمی‌دهد.

.
محدودیت منابع آبی و فقدان انگیزه در جوانان برای اشتغال در بخش کشاورزی از نقاط ضعف استان در بخش زعفران است که باید رفع شود و در حال حاضر طرح توسعه کشت زعفران استان که توسط سازمان جهاد کشاورزی به شورای برنامه ریزی و توسعه استان ارائه شده بود به منظور بررسی بیشتر به کارگروه اقتصادی استان ارجاع شد.
استاندار گلستان نیز از مهمترین مزیت های کشت زعفران یک سال کشت و برداشت چندین ساله است، وزن کم، عدم نیاز به وسایل جابجایی مخصوص، سهولت جابجایی، مقاومت بالا در برابر سرما و آفات، داشتن بازار بزرگ در کشور و دنیا از دیگر مزیت های این کشت است.
به گفته کارشناس مسئول زارعت و باغبانی جهاد کشاورزی برای اولین بار زعفران در روستاهای کوهستانی این شهرستان علی آبادکتول کشت شد.
البته  با کشت 20 متر مربع بصورت تدریجی کشت زعفران در روستاهای غریب آباد، چه جا و سیاره مرز کوه آغاز شده است علت آن آب و هوای مناسب، خاک خوب و هوای سرد و خنک برای گیاه دارویی مطلوب است.
مدت به گل نشستن این گیاه از زمان کشت پیاز آن حدود دو ماه است . 95 درصد کشت زعفران دنیا در ایران و 70 هکتار هم در وامنان آزادشهر انجام می شود که علی آباد کتول نیز به جمع تولید کنندگان این محصول پیوسته است.

 

 

 

 

 

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


پربازدیدترین های اخیر

رهبر ما
فضای مجازی گلستان

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

خونه می مونم کتاب می خونم
کمپین
خونه می مونم کتاب می خونم
پوستر و متن
حلول ماه شعبان و اعیاد شعبانیه مبارکباد
از هفتم فروردین
حلول ماه شعبان و اعیاد شعبانیه مبارکباد
پوستر
پویش خانواده سالم
پویش خانواده سالم
بازیهای خانوادگی، لحظات شاد، خلاقیت های هنری و آموزشی
سین هشتم شهید سلیمانی
تولیدات فضای مجازی
سین هشتم شهید سلیمانی
پوستر
جهش تولید
جهش تولید
مجموعه پوستر
ماجراهای آقای فُلان ای بابا
ماجراهای آقای فُلان ای بابا
انیمیشن
یا باب الحوائج
تسلیت
یا باب الحوائج
پوستر
پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹
سال جهش تولید
پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹، سال جدید را سال «جهش تولید» نام‌گذاری کردند.
بازجویی از آقای فلان
بازجویی از آقای فلان
انیمیشن طنز
شعر و برف
شعر و برف
ویدئو
چرا باید در خانه بمانیم
کرونا
چرا باید در خانه بمانیم
متن
نقاشی روی شن
نقاشی روی شن
ویدئو
در خانه بمانیم
کمپین
در خانه بمانیم
پوستر
درخت به ما زندگی می دهد
روز درختکاری
درخت به ما زندگی می دهد
کارتون
سوالات رایج در مورد کرونا
سوالات رایج در مورد کرونا
پوستر