رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۸

زندگینامه دکتر عبدالقیوم ابراهیمی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

زندگینامه دکتر عبدالقیوم ابراهیمی

زندگینامه دکتر عبدالقیوم ابراهیمی


Loading the player...

دکتر عبدالقیوم ابراهیمی در 19 بهمن 1311 در شهر گرگان متولد شد. او دوره ابتدایی را در دبستان عنصری و دوره 5 ساله دیپلم علمی و ششم طبیعی خود را در دبیرستان ایرانشهر گذراند.

وی لیسانس و فوق لیسانس خود را در رشته زراعت و اصلاح نباتات از دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز اخذ نمود

ابراهیمی پس از فارغ التحصیلی در دانشگاه تبریز بی درنگ از دانشگاه پاریس پذیرش گرفت. وی با تحصیل در رشته گیاه شناسی و بیماری گیاهی، موفق به اخذ گواهینامه از انستیتوی آگرنومیک پاریس و دکترا از دانشگاه پاریس در سال 1342 شد و هم زمان تحقیقات گسترده ای بر روی بیماری ها ی گندم در ایران انجام داد.

ابراهیمی پس از مراجعت به ایران، نزدیک به یک سال به علت وضع بد اقتصادی در شرکت سهامی دانه های روغنی بهشهر در تهران به عنوان کارشناس آفات و بیماری های پنبه مشغول به کار شد و پس از آن در سال 43 – 1342  به عنوان دانشیار دانشگاه کشاورزی دانشگاه اهواز مشغول کار بود.

ابراهیمی در سال 1968 میلادی برای گذراندن فرصت مطالعاتی عازم امریکا شد که در این مسافرت، ضمن برخورداری از بورس دولتی ایران، بورس تحصیلی امریکا و بورس چهار هفته ای National Science  Fondation بنیاد علمی  بین اللملی  امریکا را نیز دریافت کرد.

دکتر ابراهیمی در دانشگاه ایالتی امریکا در ایالت آیوا ( IWOA) در شهر ایمز (AMES) مقاله بیماری نارون را با همکاری استادش چاپ کرد.

او همچنین دوره پیشرفته بیماری های گیاهی را در دانشگاه گذراند و مدرک فوق دکترای Ostdoctoral را اخذ نمود.

ابراهیمی طی سال های 76- 1975 و 86 – 1985 میلادی به مدت یکسال برای فرصت مطالعاتی به دانسگاه های ویسکانسین در شهر مدیسن (Madison) دانشگاه ایلی نویز (Illinois) در شهر ماباین رفت و تحقیقاتی بر روی مقاومت تعداد دیگری از سبزیجات مهم و مقاومت نارون ها انجام داد.

دکتر ابراهیمی در مراجعت از امریکا، بذر نارون چینی، مقاوم به مرگ نارون های مجتمع (اوجاو ملج) را به ایران آورد و پس از تگثیر، در بسیاری از نقاط ایران گسترش داد.

این درخت علاوه بر این که به مرگ نارون مقاوم است، سایه بسیار خوبی مثل بید مجنون دارد و در تمام نقاط ایران غیر از شهرهای سواحل خلیج فارس قابل رویش است.

ابراهیمی در سال 1367 شمسی دانشگاه آزاد اسلامی گرگان را بنیانگذاری کرد و طی سال ها ی تصدی ریاست اش، دانشگاهی آبرومند با مساحتی بالغ بر 20 هکتار ساخت که دانشجویان بسیاری در آن تحصیل می کنند و کارشناسان متعددی از آن فرغ التحصیل شده اند.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.