جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

ساخت بزرگترین مجتمع پرورش ماهیان خاویاری دنیا به کجا رسید؟ - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

ساخت بزرگترین مجتمع پرورش ماهیان خاویاری دنیا به کجا رسید؟

ساخت بزرگترین مجتمع پرورش ماهیان خاویاری دنیا به کجا رسید؟


ساخت بزرگترین مجتمع پرورش ماهیان خاویاری دنیا به کجا رسید؟

معاون آبزی‌پروری شیلات گلستان با اشاره به آخرین پیگیری‌ها در خصوص ایجاد مجتمع پرورش ماهیان خاویاری در گمیشان، گفت: مطالعات مجتمع به اتمام رسیده و واگذاری زمین برای ایجاد ۴ مزرعه به‌صورت پایلوت در حال نهایی شدن است.

محمود سقلی اظهار کرد: استان گلستان از گذشته دور یکی از قطب‌های صید و استحصال ماهیان خاویاری و خاویار دریای خزر بوده و رتبه برتر در صید داشته است و توجه کمتری به پرورش ماهیان خاویاری در دهه‌های گذشته بوده است.

وی افزود: با کاهش صید از دریا، پرورش ماهیان خاویاری در اراضی ساحلی و غیر ساحلی به‌صورت پرورش منفرد خاویاری از دهه ۸۰ آغاز شد و اولین پروانه بهره‌برداری برای مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در استان، سال ۹۴ صادر شد.

معاون آبزی‌پروری شیلات گلستان با اشاره به اینکه در تمامی نقاط استان گلستان شرایط پرورش ماهیان خاویاری وجود دارد، تصریح کرد: در حال حاضر مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در شهرستان‌های کردکوی، بندرگز، آق‌قلا و علی آبادکتول در حال بهره‌برداری و در دیگر شهرستان‌ها در حال احداث و پیگیری مجوزها است. در شهرستان گمیشان نیز به‌صورت ویژه پیگیر ایجاد مجتمع پرورش ماهیان خاویاری در سطح ۵۰۰ هکتار و با ظرفیت تولید ۴۰۰۰ تن گوشت و ۳۰۰ تن خاویار هستیم.

وی با اشاره به اینکه این مجتمع، بزرگترین مجتمع پرورش ماهیان خاویاری در دنیا خواهد شد، تصریح کرد: مطالعات مجتمع ماهیان خاویاری در گمیشان به اتمام رسیده و در حال حاضر ۴ سرمایه‌گذار بخش خصوصی توانمند بررسی و برای ۴ مزرعه انتخاب و به شرکت شهرک‌های کشاورزی استان معرفی شده‌اند که مراحل نهایی واگذاری زمین در حال انجام است. در آینده نزدیک کار ساخت‌وساز در این ۴ مزرعه به‌صورت پایلوت، با ظرفیت هر مزرعه ۲۰ تن تولید گوشت و یک و نیم تن خاویار عملیاتی خواهد شد.

سقلی گفت: با توجه به محدودیت منابع آب‌های شیرین در استان، از ۲ سال گذشته استفاده از آب‌های لب‌شور در دستور کار شیلات استان قرار گرفته است. در این راستا مجوزهایی برای استفاده از آب‌های شور زیرزمینی برای پرورش ماهیان خاویاری در شهرستان‌هایی که دارای چنین پتانسیل‌هایی هستند، صادر شده که در حال حاضر یا به بهره‌برداری رسیده‌اند و یا در حال ساخت هستند.

معاون آبزی‌پروری شیلات گلستان خاطرنشان کرد: سال گذشته نزدیک به ۱۰۰ تن گوشت و خاویار در مزارع پرورش ماهیان خاویاری استان تولید شده و پیش‌بینی می‌کنیم این میزان امسال به ۱۵۰ تن برسد.

وی در خصوص مشکل فروش برخی پروش دهندگان ماهیان خاویاری، گفت: دلیل عمده این امر رکود به وجود آمده در بازار همانند بقیه کالاها متأثر از بروز بیماری کرونا و افزایش قیمت‌ها بوده است. بخشی از تولیدات کشور به سایر نقاط جهان صادر می‌شد که بعد از شیوع کرونا این موضوع کاهش‌یافته و یا انجام نمی‌شود. با هماهنگی اداره بازار آبزیان راهکارهایی برای عرضه زنده و همچنین بسته‌بندی ارائه شده تا عرضه ماهی افزایش یابد.

سقلی در خصوص انجام کار پژوهشی برای کاهش زمان زادآوری ماهیان خاویاری، اظهار کرد: در حال حاضر گونه هیبریدی با نام بِستر توسط موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور برای صنعت آبزی‌پروری معرفی شده است. مرکز انستیتو ماهیان خاویاری در کل کشور بررسی‌ها و پروژه‌های متعددی را بر روی رشد ماهیان خاویاری و رسیدگی جنسی آن‌ها انجام می‌دهند و دستاوردهای آنها اختیار پرورش‌دهندگان قرار می‌گیرد. مرکز تحقیقات شیلات استان پیگیر این گونه پژوهش‌ها است.

معاون آبزی‌پروری شیلات گلستان بیان کرد: پیرو نشست مشترک بین جهاد دانشگاهی و مجمع نمایندگان استان، نمایندگان استانداری و سازمان جهاد کشاورزی استان و اداره کل شیلات استان در تهران مقرر شد کمک‌های فن‌آوری جهاد دانشگاهی در راستای تسریع در رشد ماهیان خاویاری و رسیدگی جنسی در قالب پروژه‌ای به استان اعلام شود تا هماهنگی لازم در این رابطه صورت گیرد. مقرر شد کارشناسان جهاد دانشگاهی بازدیدی از ظرفیت‌های استان داشته باشند تا کمک علمی آنان در این راه میسر شود.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


عضو انجمن زنان و مامایی ایران با تأکید...
ویدئو
غذای کودک باید سر ساعت معین و در محیط...
ماد ران امروزی دغدغه‌های زیاد‌ی دارند که...
روز مادر مبارکباد
اینفوگرافی
در شب میلاد حضرت فاطمه(س) ،عروس و داماد...
مادران شهدا شاهدانی بی ادعا هستند که با...
برنده لوح تقدیر بهترین پویانمایی از...
زوج گلستانی با جمع آوری بیش از ۲هزار و...
اینفوگرافی
این هنریکی از زیرشاخه‌های صنایع چوب نیز...
برخی افراد بر اثر خوردن ماهی همراه با...
عروسک دست‌ساز زنان روستای قلعه قافه از...
اینفوگرافی
با توجه به شیوع کرونا گلستانی ها امسال...
بهترین راه لاغری بدون بازگشت و سریع در...
اینفوگرافی
نقاشی
فیلم و شعرخوانی
عکس تبریک یلدا

پربازدیدترین های ماه اخیر

نظرسنجی مخاطبین

مخاطب گرامی نظر شما در مورد برنامه های صدای مرکز چیست؟

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

«آی جان عبادی» بانوی کارآفرین گلستانی
«آی جان عبادی» بانوی کارآفرین گلستانی
«آی جان عبادی» بانوی کارآفرین گلستانی با تکیه بر هنر و استعداد خود و بر اساس تجربه‌ای ۲۰ ساله در عرصه هنرهای دستی ترکمن و ساخت فرش‌های چرم به موفقیت رسیده است.
کدام زنان در معرض خطر سرطان سینه هستند؟
کدام زنان در معرض خطر سرطان سینه هستند؟
عضو انجمن زنان و مامایی ایران با تأکید بر اینکه سرطان سینه پس از سرطان پوست دومین بیماری شایع در میان زنان است، گفت: از فاکتور‌های اصلی ابتلا به این سرطان، جنسیت و سن افراد است که به طور معمول در سن یائسگی و پس از آن نمود می‌یابد که متاسفأنه در...
شکوفه‌های زودرس بهاری گلستان
شکوفه‌های زودرس بهاری گلستان
گرمای هوا در فصل زمستان موجب گل دادن درختان شده است، درختانی که در بهار شکوفه می‌دهند و این شکوفه‌ها تبدیل به میوه می‌شود، اما این روزها در گوشه و کنار شهر پر شده از درختانی که سرشار از شکوفه هستند.
با ایران حرف بزن
با ایران حرف بزن
ویدئوی مردمی
شب آرزوها؛ شبی که خدا بی حساب می‌بخشد
شب آرزوها؛ شبی که خدا بی حساب می‌بخشد
ویدئو + اینفوگرافی + متن
کودکتان غذا نمی‌خورد؟ راه حل چیست؟!
کودکتان غذا نمی‌خورد؟ راه حل چیست؟!
غذای کودک باید سر ساعت معین و در محیط روشن و خوشایند و در ظروف خوش رنگ در اختیار او قرار گیرد.
ظرفیت های اشتغال در بندرگز
ظرفیت های اشتغال در بندرگز
ویدئو + مقاله
اعمال ماه رجب، ماه خدا
اعمال ماه رجب، ماه خدا
ایتفوگرافی+متن
ظرفیت های اشتغال در گُمیشان
ظرفیت های اشتغال در گُمیشان
مقاله
تولید ملی و خودکفایی ثمره اعتماد به جوانان
تولید ملی و خودکفایی ثمره اعتماد به جوانان
سازنده دستگاه هشدار دهنده نشت گاز مونوکسید کربن یکی از مخترعان جوان گلستانی است که نیاز به حمایت مسئولان دارد.
گلستان بزرگترین تولیدکننده یُد خاورمیانه
گلستان بزرگترین تولیدکننده یُد خاورمیانه
با فعالیت کارخانه یُد در گلستان، ایران به یکی از قطب‌های تولید یُد جهان تبدیل شده است.
هفت سر فصل اساسی گام دوم
هفت سر فصل اساسی گام دوم
اینفوگرافی
تخت سلطنت روی خون ملت
تخت سلطنت روی خون ملت
ویدئو
سیاست قطعی ایران درباره برجام
سیاست قطعی ایران درباره برجام
ویدئو