جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

سبک زندگی ایرانی اسلامی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

سبک زندگی ایرانی اسلامی

سبک زندگی ایرانی اسلامی


 

تقویت سبک زندگی ایرانی اسلامی در دنیای امروز این ضرورت را ایجاب می‌کند که راه و روش این زندگی در دستور کار نخبگان حوزه و دانشگاه قرار گیرد و با توصیفی از وضع موجود، ضعف ها و اشکالات برای پیدا شدن یک راهکارها، تبیین و در اولویت کاری قرار گیرد.

از آنجایی که فرهنگ غرب به خاطر ابزارهای ارتباطی و رفت و آمدهای فراوان به کشورها،در جزییات زندگی ما نفوذ کرده و سبک زندگی ایرانی را در معرض آسیب قرار داده لذا چنانچه آسیب شناسی به موقع و دقیقی در این زمینه صورت نگیرد نخواهیم توانست به سبک زندگی اصیل اسلامی و ایرانی دست پیدا کنیم.

مشخص کردن نقاط آسیب پذیر توسط افراد خبره و نخبه در جامعه و بررسی اشکالات در قسمت‌هایی که مروج سبک زندگی غربی به صورت ناخواسته یا خواسته شده و آداب و سنت‌های رفتاری و تعاملات انسانی را هدف قرار داده این تأکید را به وجود می‌آورد که باید چاره جویی در مورد رفتارهای کنونی متناسب با نشاط و استعداد جوانان شکل گیرد.

حذف برخی از منازعات در سطح کلان و وانعکاس نیافتن آن در جامعه که می‌تواند باز خورد نامناسبی در افکار عمومی داشته باشد اولین گامی است که می‌تواند از سوی مسوولین به عنوان یکی از الگوهای مناسب در جامعه بروز نماید.بر این مبنا دستگاه‌های مرتبط با فرهنگ و توسعه تعلیم نیز با توجه به نقش خود، وظیفه دارند با هنجارسازی ارزش های ایرانی، فرهنگی را مطابق با سبک ایرانی اسلامی جامعه فراگیر نمایند و این بیانات را در حد شعار و حرف باقی نگذارند.

اگر بدون آنکه به لایه‌های زیرین سبک زندگی توجه کنیم و مستقیم به سراغ اصل آن برویم، دچار تفسیرهای افراط و تفریطی می‌شویم.تحولات باید در جهان‌بینی باشد و پس از آن، خود راهش را در سبک زندگی باز می‌کند.

کرده برای اصلاح سبک زندگی نباید به دنبال کل بنای فرهنگ برویم بلکه باید آجرهایش را دانه دانه اصلاح کنیم و چنانچه هر گوشه‌اش اصلاح شود کم کم همه چیزش اصلاح می شود.

باید حواسمان باشد که اصلاح سبک زندگی به سمت شعاری شدن نرود یادآورشد که رهبری در نامگذاری هرسال در کشور به دنبال ایجاد سبک زندگی ایرانی اسلامی بوده لذا نخبگان کشور باید بر لزوم توجه به این بیانات دور هم جمع شوند و یک سبک را برای جامعه بسازند.

سبک زندگی در اثر تحولات اقتصادی اجتماعی و فرهنگی در حد گریز ناپذیری تغییر می‌کند.

اما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم در قرن ۲۱ و با تکنوژی که به سمت جامعه آمده و فراگیر شده سبک زندگی انسان ایرانی مثل یک قرن گذشته باشد.اما مهم است که بدانیم در این تغییر و تحولات ناگزیر، آیا خط سیر و روند تعریف شده‌ای برای ما وجود دارد؟، یا این که جامعه و فرهنگ ایرانی که با مجموعه مسایلی که زندگی روزمره را رقم می‌زند به دست جریان پر شتاب و قدرتمندی سپرده شده که به شکل فرهنگ،خود را به ما القا کرده و ما را با خودش می‌برد؟

سوال اساسی اینجاست که بهره مندی از فن آوری ها به این معنا است که فرهنگی را که مربوط به مجموعه ای از بخش معنوی و ارزشی فرهنگ ما است از دست داده شود و همان فرهنگی که تکنولوژی را برای ما به همراه داشته است؟

قطعاً اگر با برنامه و تعریف مشخص از میزان استفاده از داده ها و پدیده های مدرن عمل نکنیم و پیش بینی دقیقی، برای سازگار کردن خود با پدیده‌های مدرن دنیای امروز نداشته باشیم هویت خود را از دست خواهیم داد.

چاره این است که به جای این که بصورت منفعل در مورد مسایلی که ناگزیر از پذیرش آنها هستیم وارد شویم به آن به عنوان اقتضاهای زندگی نگاه کنیم و با در نظر گرفتن جوانب این الزامات را بپذیریم.

با اشاره به اینکه استفاده از اینترنت یکی از ضرورت‌های زندگی است اما نباید برخورد از نوع منفی و سلبی با آن داشته باشیم،گفت: یکی از راهکارهای مناسب برای رسیدن به سبک زندگی مناسب برخورد اثباتی با پدیده‌ها است.

طیبه میرزا اسکندری در ادامه در مورد بروز رفتارهایی چون دروغ گویی، پرخاشگری و تغییر در پوشش در جامعه که مناسب با سبک ایرانی نیست می‌گوید: تغییر در نوع پوشیدن لباس که ما را از فرهنگ اصیل ایرانی جدا کرده به این دلیل است که نتوانستیم مسایل دنیای جدید را به صورت تدبیر شده و در چارچوب ارزش ها به جوانان به عنوان کسانی که نوع گرا و به دنبال اطلاعات تازه است منتقل کنیم و با بدون پاسخ گذاشتن آنها هم اکنون شاهد تأثیر پذیری این قشر از دنیای بیرون هستیم.

البته خیلی از رفتارهای اجتماعی از بالا به پایین است و اگر مسوولین ما در تعاملات خود ارزش های خوب ودرست ،مثل راستگویی را منعکس کنند طبیعتاً مردمی که در بدنه جامعه هستند با الگو برداری از آنها به این نتیجه خواهند رسید که بدون هیچ مشکلی می‌توانند راستگو باشند اما اگر در چشم مردم ،رفتارها و تعاملات نادرستی صورت بگیرد بدنه جامعه هم نمی تواند در عمل معتقد به این ارزشها باشد.

در این عرصه اگر قرار است ورود پیدا کنیم، باید همه مراکز فرهنگی با هماهنگی به برنامه ریزی و برنامه سازی بپردازند.عرصه سینما و تلویزیون بیشترین نقش را می‌تواند داشته باشد.در این عرصه گرچه فیلم‌هایی ساخته شده اما مافی نیست.یک حبه قند را می‌توان یکی از آنها دانست و یا اگر به سال‌های گذشته بازگردیم سریال پدر سالار نیز در همین سبک می‌گنجد.ر سانه‌های مکتوب و غیر مکتوب نیز وظایف خاص خود را دارند و در کنار آن نقش کتاب و آموزش در مدارس هم از دیگر مواردی است که می‌تواند به طور مستقیم بر روی فرزندان کشوذ تاثیر گذار باشد.

در هر صورت این اقدام نیازمند کار کارشناسی است و اگر قرار است مقطعی در این زمینه کاری صورت گیرد کاربردی نخواهد بود چون بر بازگشت به سبک زندگی خودمان باید زمان طولانی را صرف کنیم.

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


عکس نقاشی
مکتوب
ابتدا سنگ نوردان برای بالابردن تمرکز و...
9 ساله از گرگان
11 ساله ازتهران
9 ساله از گرگان
با فرا رسیدن فصل پاییز موسم برداشت انار...
ارسال مردمی
موشن گرافی
پروتئین در ساختار و عملکرد بافت های بدن...
محققان دانشگاه هاروارد می گویند چند میوه...
انگل ها مهمان ناخوانده در بدن انسان...
آزمایش خون شامل موارد یا شاخصه‌های...
ویدئو
پوستر+متن
گزارش تصویری از دومین جشنواره ملی ازدواج...
مدت نماهنگ: 1:22
مکتوب
برخی غذا‌ها باعث افزایش حافظه می‌شوند،...
ویدئو و اینفوگرافیک

پربازدیدترین های ماه اخیر

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
پیشگیری از کرونا
کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
مکتوب
حرف دل پرستاران بخش کرونا
حرف دل پرستاران بخش کرونا
ویدئو
احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت
احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت
مدیر کل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صمت از احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت با همکاری تشکل‌های بخش خصوصی خبر داد.
استوری پلیس مقتدر
استوری پلیس مقتدر
ویدئو+پوستر
استوری با هم برای امنیت و سلامت
استوری با هم برای امنیت و سلامت
عکس نوشته+ویدئو
امنیت سایبری و استوری هفته نیروی انتظامی
امنیت سایبری و استوری هفته نیروی انتظامی
اینفوگرافیک+ویدئو
نکات ایمنی در راه اندازی لوازم گرمایشی
نکات ایمنی در راه اندازی لوازم گرمایشی
بی احتیاطی در راه اندازی لوازم گرمایشی می‌تواند خطر بزرگی برای خانواده‌ها داشته باشد. با رعایت نکات ایمنی، جانِ خود و عزیزانمان را ایمن کنیم.
خاطره آزاده گلستانی
خاطره آزاده گلستانی
موشن گرافیک
ربیع وحدت و همدلی
ربیع وحدت و همدلی
ویدئو
استوری آغاز ربیع الاول
استوری آغاز ربیع الاول
ویدئو
استوری هفته نیروی انتظامی
استوری هفته نیروی انتظامی
پوستر
استوری هفته وقف
استوری هفته وقف
ویدئو
مجموعه استوری ایام آخر ماه صفر
مجموعه استوری ایام آخر ماه صفر
پوستر+استوری+اینفوگرافی
آیین حلیم پزان در ایام آخر صفر
آیین حلیم پزان در ایام آخر صفر
گزارش تصویری
شهادت امام رضا (ع)
شهادت امام رضا (ع)
پوستر+ ویدئو
استوری رحلت پیامبر(ص)
استوری رحلت پیامبر(ص)
استوری
روز نابینایان
روز نابینایان
استوری + پوستر
پوستر روز جهانی استاندارد
پوستر روز جهانی استاندارد
پوستر