رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

سنساپورت - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

سنساپورت

سنساپورت


 

دانستنی های علمی:

گیاه "سَنساپوت" درختی از خانواده ی Chrysobalanaceae است. تعدادی زیادی از درختچه ها یا درختان کوچک جنس Licania عمدتاً در اثر پدیده ی جنگل زدایی از بین رفتند. به عنوان مثال گونه L. caldasiana که در کلمبیا وجود داشت و رشد می کرد، طی سال های اخیر منقرض شده است. به این گیاه در برزیل، درخت سیب میمون نیز گفته می شود.

این گیاه به صورت خودرو در جنگل های جنوب مکزیک تا پاناما و همچنین شمال کلمبیا رشد می کند. همچنین به عنوان گیاهی زینتی و سایه دار در آمریکای مرکزی نیز کشت می شود. 

 
 

خصوصیات گیاهشناسی:

سنساپوت درختی خوش فرم با عادت رشد مستقیم و زیبا است که تا ارتفاع 30 تا 40 متر نیز رشد می کند. این درخت یک تاج گرد و کروی با شاخه های ضخیم و برگ های انبوه دارد. 

تنه ی درخت به رنگ قهوه ای تیره یا مایل به ارغوانی بوده که روی آن نقاط و عدسک هایی کوچک به رنگ سفید یا سفید مایل به قرمز دیده می شود. تنه ی آن گاهی می تواند کمی محکم نیز باشد.

برگ ها، خزاندار، متناوب، گاهی به صورت مارپیچی، بیضوی شکل تا نیزه ای و باریک و در هر دو انتها به صورت نوک تیز می باشند. این برگ ها حدود 10 تا 30 سانتیمتر طول و 3 تا 9 سانتیمتر پهنا داشته و دارای رگبرگ میانی ضخیم است که هم در سطح بالایی و هم در سطح پایینی بسیار برجسته و نمایان می باشد. شاخ و برگ این درخت به رنگ برنزی و یا ارغوانی مایل به قرمز و بسیار پرجلوه هستند.

گل ها معطر، فراوان، بصورت خوشه ای و انتهایی بوده و خوشه ها به طول 10 تا 35 سانتیمتر هستند. این گل ها کوچک و دارای کرک های زیاد و گلبرگ های منحنی و لب برگشته و پرچم های برآمده و مشخص و متعدد می باشند. از هر خوشه فقط یک تا سه میوه توسعه پیدا می کنند.

میوه ها واژتخم مرغی یا گلابی شکل بوده و 12 تا 20 سانتیمتر طول و حدود 10 تا 14 سانتیمتر پهنا دارند. پوست میوه نازک، به رنگ قهوه ای تیره یا مایل به قرمز و دارای نقاط و عدسک های سفید رنگ هستند.

گوشت میوه گاهی مزه کدو تنبل را می دهد و به رنگ زرد یا زرد مایل به نارنجی نیز می باشد. گوشت میوه نرم، فیبردار، خشک یا آبدار و ترش و شیرین یا شیرین می باشد. معمولاً در هر میوه یک بذر گِرد یا تخم مرغی کشیده و پهن وجود دارد. این بذرها حدود 60 تا 10 سانتیمتر نیز طول دارند.

 
 

شرایط محیط رشد:

درخت سنساپوت یکی از گونه های نواحی گرمسیری است که بیشتر محدود به ارتفاعات کم (کمتر از 600 متر ارتفاع از سطح دریا) می شود.

در مکزیک، گل ها از ماه جولای تا سپتامبر شکوفا شده و میوه ها از آگست تا دسامبر همان سال می رسند. در کاستاریکا و هندوراس، میوه ها به یک سال زمان نیاز دارند تا بالغ گردند. 

 
 

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی:

چندین گونه از گیاهان این جنس به عنوان گیاهی زینتی استفاده می شوند. همچنین میوه های این جنس نیز غذای مهمی در تغذیه حیوانات به شمار می آیند که گاهاً توسط بشر نیز خورده می شوند. 

هر صد گرم از بخش خوراکی گیاه دارای 64.6-67.4 گرم آب، 0.23-0.29 گرم پروتئین، 0.26-0.49 گرم چربی، 0.9-2.5 گرم فیبر، 0.96-1.61 میلیگرم خاکستر، 10.5-33.2 میلیگرم کلسیم، 24.5-29.1 میلیگرم فسفر، 0.52-1.70 میلیگرم آهن، 0.157-0.273 میلیگرم کاروتن، 0.005-0.16 میلیگرم تیامین، 0.013-0.027 میلیگرم ریبوفلاوین، 1.466-1.530 میلیگرم نیاسین و 11-35.6 میلیگرم اسکوربیک اسید می باشد.

 
 

آفات و بیماری ها:

کرم های صدپا از طبقه ی Astraptes fulgerator گاهی به صورت پنهان روی این گیاه یافت شده اند اما به نظر نمی رسد که به طور پیوسته و منظم از این گیاه تغذیه کنند.

 
 

تکثیر:

تکثیر سنساپوت از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد.

 
 
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.