جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

سیّد ضیاءالدّین عمادی استرآبادی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

سیّد ضیاءالدّین عمادی استرآبادی

سیّد ضیاءالدّین عمادی استرآبادی


والد معظّمشان حضرت آیت الله مرحوم حاج سیّد محمّد استرآبادی از عالمان بزرگ شهر های نجف اشرف و تهران بودند که از شاگردان بزرگانی چون مرحوم آخوند خراسانی و مرحوم سیّد محمّد کاظم طباطبایی محسوب می شدند .

نسب گهربار معظّم له با چند واسطه به  امامزاده  سیّد عماد الدّین  حسینی علوی مدفون در یکی از مصافات هزار جریب می رسد که از طرف آن امامزاده عظیم الشأن نیز  با چند واسطه به حضرت امام زین العابدین«علیه السّلام» می رسد.

حضرت آیت اللّه مرحوم حاج سیّد ضیاءالدّن استرآبادی  از همان اوائل کودکی به همراه والد معظّمشان در دروس اساتید بزرگ نجف اشرف شرکت می کردند و از همان سنین کم با فضای علمی و معنوی حوزه های علمیّه آشنا شدند .

تحصیلات:

معظّم له پس از طی دروس مقدّمات و سطح نزد اساتیدی چون پدر بزرگوارشان و همچنین مرحوم آیت اللّه حاج آقا سیّد محمّد وحید در تهران ، به شهر مقدّس قم رهسپار شده و از جمله خوشه چینان خرمن معارف والای آن حوزه ی  غنی و بسیار عالی شدند .

ایشان در شهر مقدّس قم و در جوار کریمه  ی اهل البیت «علیهم السّلام» از محضر بزرگانی چون  حضرات آیات عظام ، حاج شیخ عبد الکریم حائری یزدی(مؤسّس حوزه علمیه ی قم)، مرحوم حاج سیّد حسین طباطبایی بروجردی ، مرحوم حاج سیّد محمّد تقی خوانساری ، مرحوم حاج سیّد صدر الدّین صدر و... بهره مند شده و از شاگردان مبرّز و ممتاز آن بزرگان محسوب می شدند.

لازم به ذکر است ایشان از جمله عالمانی بودند که در زمان بستری بودن مرحوم آیت اللّه العظمی بروجردی در بیمارستان فیروز آبادی شهر مقدّس ری ، به نزد ایشان رفته و از حضرتشان تقاضا کردند که ایشان دیگر به بروجرد نرفته و به شهر مقدّس قم هجرت کرده و زعامت این حوزه ی علمیه را بر عهده بگیرند که با موافقت مرحوم آیت اللّه بروجردی همراه بود .

معظّم له پس از تلاش های مستمر و  عالیه ی خود سر انجام در دو سن هفده و سی و پنج سالگی به تأ یید عالمان بزرگ حوزه های علمیه به درجه ی اجتهاد نائل آمدند و از بزرگانی چون  حضرات آیات عظام ، مرحوم حاج سیّد ابوالحسن اصفهانی ، مرحوم حاج سیّد محسن حکیم ، مرحوم حاج سیّد محمّد تقی خوانساری و... اجازه ی اجتهاد داشتند.

معظّم له  و بزرگان حوزه ی قم:

ایشان با بزرگان و اساتید معظّم حوزه ی علمیه قم روابطی بسیار نزدیک داشتند که توجّه و عنایت ویژه ی آن بزرگان  نشانه ی مقامات عالیه ی علمی و معنوی ایشان است.من جمله :

مرجع عالیقدر حضرت آیت اللّه العظمی حاج شیخ لطف اللّه صافی گلپایگانی «دام الظلّة» در جایی فرمودند :« ما زمانی که به درس مرحوم آیت اللّه حاج سیّد محمّد تقی خوانساری می رفتیم ، در ابتدای شروع مجلس که طلّاب وارد می شدند ، هر طلبه ای که به آقای خوانساری سلام می کرد ، ایشان با رویی خوش و با لبخند جواب سلام او را می دادند ، ولی وقتی که آقای استرآبادی وارد می شد ، ایشان تمام قد در مقابلشان بلاند می شدند و استاد در مقابل شاگرد تمام قد بلند می شد.(نقل به مضمون).»

فرزند آیت اللّه استرآبادی ، حاج سیّد حسین استرآبادی «دام الظلّة» برای بنده نقل می فرمودند که روزی جمعی از تجّار به خدمت آیت اللّه مرحوم بروجردی آمده بودند براس حساب وجوهات و... ، وقتی که مرحوم بروجردی با پرس و جو از ایشان مطّلع شدند که آنها از بازار تهران آمده اند ، ایشان را به آیت اللّه استرآبادی ارجاع داده بودند که گفته بودند از این به بعد این وجوهات را به ایشان بدهید و سه بار فرموده بودند « ایشان امین من هستند ...» .

همچنین در جای دیگری نقل کردند که  میان آن دو بزرگوار رابطه ی پدری و فرزندی برقرار بود و آیت اللّه استرآبادی به مرحوم بروجردی «پدر جان »عرض  می کردند و آیت اللّه بروجردی به ایشان «فرزندم »خطاب می کردند.

هجرت به تهران :

معظّم له پس از فوت مرحوم والدشان در سال هزار و دویست و شصت و پنج قمری ، به تهران هجرت کرده و در آنجا ریاست مدرسه ی علمیه ی محمّدیه را عهده دار شده و به سر پرستی طلّاب پرداختند ، و همچنین در تهران در مدرسه ی مروی و مسجد جامع بازار نیز تدریس داشتند .

مبارزات:

در ابتدا لازم به ذکر است که در حوزه ی علمیه ی قم چهار نفر از عالمان بودند که با هم دوستی و رفاقت صمیمانه ای داشتند  که آن چهار بزرگوار عبارت بودند از حضرات آیات ، مرحوم حاج سیّد ضیاءالدّین استرآبادی ، مرحوم امام خمینی ، مرحوم حاج سیّد محمّد صادق  لواسانی  و مرحوم حاج شیخ مرتضی حائری یزدی ( فرزند مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری مؤسّس حوزه ی قم مقدسه)، و این ارتباط و دوستی تا سالهای بعد هم ادامه داشته و متداوم بود .

معظّم له در زمینه ی مبارزات علیه حکومت صاغوتی پهلوی ، بسیار فعّال بودند  و از چهره های شاخص در این زمینه محسوب می شدند.

معظّم له در سال هزار و سیصد و چهل و دو به همراه عدّه ی زیادی از عالمان تهران که از آن جمله بزرگانی چون مرحوم آیت اللّه مطهّری و مرحوم آیت اللّه غفّاری و... بودند ، دستگیر و به زندان   منتقل شدند که بر اساس اسناد موجود در ساواک ، آن جمع عالمان دستگیر شده به مرورو آزاد شدند ، ولی معظّم له به همراه مرحوم آیت اللّه خندق آبادی همچنان در زندان  ماندند.

همچنین در زندان بر اثر آزار و اذیّت ها ، پای ایشان شکست و مدّت چند ماه در بیمارستان شهر بانی بستری شدند.

معظّم له بعد از استخلاص ، به شهر مقدّس نجف اشرف رفته و ضمن زیارت مولا  حضرت امیر المؤمنین «صلوات اللّه علیه» با مرحوم امام خمینی نیز دیدار کردند که در این دیدار مرحوم امام به ایشان می گویند :«شنیدم شما را اذیّت کردند .» و ایشان پاسخ می دهند :«چون در راه خدا و مذهب بوده انشاءاللّه مأ جور (اجر برنده) خواهیم بود .(نقل به مضمون).»

خصائص اخلاقی:

معظّم له صاحب مکارم و خصائص اخلاقی نیکویی بودند که این اخلاق و سیره ی الهی در زندگتنی ایشان کاملا مشهود بود .

یکی از اطرافیانشان نقل می کرد که در ایّام محرّم که مراسم ها و مجالس عزاداری در حسینیّه ایشان برگزار می شد ، هر کسی که وارد می شد ، چه جوان ، پیر ، کودک و...، ایشان تمام قد در مقابلشان از جا بلند می شد و احترام می کرد ، ما به ایشان عرض می کردیم که آقا شما با این سنّتان و این مریضی تان نمی خواهد زحمت بکشید ، ولی ایشان می فرمودند :«نه ، عزای جدّم است.»

همچنینفرزند  معظّم لهنقل می فرمودند :«ایشان  بر روی رساله ی عملیه ی خود ، نام آیت اللّه مرحوم بروجردی را نوشته بودند و در زیر آن با خط ریز نوشته بودند «با نظر حقیر»، روزی یکی از  اطرافیان که استاد دانشگاه و فرد باسوادی بود به ایشان عرض کرد که آقاجان شما اجازه بفرمایید که ما اسم آقای بروجردی را از روی رساله برداریم و نام شما را بنویسیم ، ایشان پس از اتمام حرف های او ، فرمودند :« اوّلا ای ن افتخار من است که نام استادم بر روی رساله ی عملیّه من باشد ، ثانیا من این کار را کردم که نام ایشان را زنده نگاه دارم ، ثالثا بر فرض شما همه ی این کار ها را هم کردید ، این داخل را می خواهید چه کنید ؟ »و در اینجا فرزن معظّم له اشاره به قبر مطهّرشان کردند و منظورشان این بود که این کار ها چه فایده ای برای قبر و قیامت من دارد؟.»

فعّالیّت ها :

معظّم له در زمینه ی فعّالیّت های عمران ینیز اقداماتی را انجام دادند از قبیل : ساخت حسینیه ی استرآبادی در محلّه ی پامنار که در زمان حیات پر برکتشان ، مجالس و مراسم های بسیاری با حضور معظّم له در این محل منعقد می شد .

ایشان همچنین قطعه زمینی را در جاده نهار خوران گرگان که از اموال پدری ایشان بود ، به سازمان آموزش و پرورش اهدا کردند.

همچنین مبلغی را به ساری جهت مرمّت قبر امامزاده سیّد  میر عماد الدّین « علیه السّلام» فرستادند .

ارتباط با دیگر علما :

ایشان با عالمان و بزرگان هم عصر خود روابطی بسیار نزدیک و دروستانه داشتند ، من جمله : ایشان با علّامه حاج سیّد محمّد حسین طباطبایی « رحمة اللّه علیه » عقد اخوّت داشته و از دوستان نزدیک ایشان بودند .

همچنین در آن اجازه ی اجتهادی که از جانب آیت اللّه حاج سیّد محمّد تقی خوانساری« رحمة اللّه علیه » برای ایشان صادر شده بود آمده : « یغبطه الاقران » یعنی او مورد  غبطه ی اطرافیان خود قرار گرفته .

تألیفات :

ایشان آثار بسیاری در زمینه ی تأ لیف دارند که هر کدام به حق از آثار بسیار ماندگار و نافع و درخشان جهان تشیّع می باشد ، از آن جمله : طریق الحّق (الکلام یجرّ الکلام) ، شیعه اثنی عشری ، عقائد الأمامیّة ، الحجّة المنتظر «علیه السّلام»، مناسک حج مطبوع ، رساله ی توضیح المسائل ، شرح زیارت جامعه ی کبیره ، رساله ی صلوة الّیل ، حاشیه بر عروة الوثقی ، رساله ای در زکوة ، ابدیّت روح و فانی نشدن آن و...

وفات :

فرزند معظّم له نقل می کردند که:«در ایّام آخر عمر شریف ایشان  که در خانه بستری بودند ، روزی خیلی با عجله به من فرمودند که :« برو لباسهای من را بیاور ، آقایان تشریف آورده اند .»من هرچه در اتاق نگاه می کردم کسی را نمی دیدم و ایشان با عجله همین جملات را تکرار می کردند .»

بله آن مرد ملکوتی و آن افلاکی خاک نشین که سالهای سال در آسمان مهر دلدار بال و پر گشوده بود  و بر  سر کوی  حضرات اهل البیت « علیهم السّلام » سائلی کرده و مقیم آستان پر برکت ایشان بود ، دیگر اکنون هوای  دیاری دیگر داشت ، هواه قرب ، هوای وصل ، هوای انس ...

سر انجام معظّم له پس از سالها عمر با برکت و نورانی و پس از عمری نشر معارف عالیه ی آل اللّه « صلوات اللّه علیهم اجمعین » در روز یکشنبه شانزدهم شعبان المعظّم سال هزار و  چهار صد و بیست و پنج  هجری قمری ( هزار و سیصد و هشتاد و سه شمسی) در بیت خود در تهران  چشم از جهان فرو بسته و به ملکوت اعلی پر کشید .

پیکر معظّم له پس از تشییعی با شکوه ، در حرم مطهّر حضرت عبد العظیم الحسنی « علیه السّلام » در شهر مقدّس ری ، در قطعه ی چهارصد و چهل و چهار  به خاک سپرده شد .
و سلام علیه یوم ولد و یوم یموت و یوم یبعث حیّا

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (4 آرا)
The average rating is 2.25 stars out of 5.


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
غلط گیری لطفا مصطفی ۱۳۹۸/۰۲/۲۴ ۰۵:۰۱

مصطفی
غلط گیری لطفا
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۸/۰۲/۲۴ ۰۵:۰۱

دو هفته به آغاز سال نو باقی مانده و با...
پدیده جوی شفق قطبی، شب تماشایی فنلاند را...
در این مطلب وب گردی ترکیبی طبیعی و خانگی...
تاریخ سرشار از رویداد‌ها و وقایعی است که...
نزدیک به یک سال است که ویروس کرونا مهمان...
رییس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی...
عضو انجمن زنان و مامایی ایران با تأکید...
ویدئو
غذای کودک باید سر ساعت معین و در محیط...
ماد ران امروزی دغدغه‌های زیاد‌ی دارند که...
روز مادر مبارکباد
اینفوگرافی
در شب میلاد حضرت فاطمه(س) ،عروس و داماد...
مادران شهدا شاهدانی بی ادعا هستند که با...
برنده لوح تقدیر بهترین پویانمایی از...
زوج گلستانی با جمع آوری بیش از ۲هزار و...
اینفوگرافی
این هنریکی از زیرشاخه‌های صنایع چوب نیز...
برخی افراد بر اثر خوردن ماهی همراه با...
عروسک دست‌ساز زنان روستای قلعه قافه از...
اینفوگرافی

پربازدیدترین های ماه اخیر

نظرسنجی مخاطبین

مخاطب گرامی نظر شما در مورد برنامه های صدای مرکز چیست؟

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

چه کار کنیم در خانه تکانی کمردرد نگیریم؟
چه کار کنیم در خانه تکانی کمردرد نگیریم؟
دو هفته به آغاز سال نو باقی مانده و با توجه به سخت بودن خانه تکانی احتمال دارد برخی‌ها دچار کمردرد ناشی از خانه تکانی شوند.
درخت زندگی
درخت زندگی
ویدئو
هنر شیطانی
هنر شیطانی
ویدئو
ده برابر قوی‌تر از آنتی بیوتیک!
ده برابر قوی‌تر از آنتی بیوتیک!
در این مطلب وب گردی ترکیبی طبیعی و خانگی که می‌تواند ۱۰ برابر از آنتی بیوتیک قوی‌تر باشد، معرفی شده است
از وام کمیته امداد تا اشتغالزایی
از وام کمیته امداد تا اشتغالزایی
خانمی که کارگاه خیاطی راه اندازی کرده است
احیا و حفظ طبیعت و منابع طبیعی با همت ۲دوستدار طبیعت در آزادشهر
احیا و حفظ طبیعت و منابع طبیعی با همت ۲دوستدار طبیعت در آزادشهر
همزمان با نزدیک شدن به روز درختکاری
درآمدزایی با پاکسازی محیط زیست
درآمدزایی با پاکسازی محیط زیست
تولید خلاقانه
زباله فرهنگی
زباله فرهنگی
کاریکاتور
نادرترین و عجیب‌ترین اتفاقات جهان
نادرترین و عجیب‌ترین اتفاقات جهان
تاریخ سرشار از رویداد‌ها و وقایعی است که هنوز هم توضیحی برای آن‌ها وجود ندارد، ولی حقیقت محض هستند.
از نارنجی تا خاکستری، تغییر رنگ شگفت انگیز گوزن مینیاتوری را ببینید + فیلم
از نارنجی تا خاکستری، تغییر رنگ شگفت انگیز گوزن مینیاتوری را ببینید + فیلم
شوکا کوچکترین گوزن ایران، نوعی گوزن کوچک بومی اورآسیا به رنگ سربی یا سرخ است که بیشتر در مناطق سردسیر و از جمله پارک ملی گلستان زندگی می‌کند.
چهره کودکان پشت ماسک
چهره کودکان پشت ماسک
نزدیک به یک سال است که ویروس کرونا مهمان مردم جهان شده و والدین تلاش می‌کنند تا با استفاده از ماسک کودکان خود را از گزند ابتلاء به جنجالی‌ترین ویروس قرن نجات دهند.
چه نکاتی را هنگام استفاده از نان و غلات رعایت کنیم؟
چه نکاتی را هنگام استفاده از نان و غلات رعایت کنیم؟
رییس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی گلستان نکاتی را درباره استفاده از نان و غلات ارائه داد.
علت وفات حضرت زینب (س) چه بود؟
علت وفات حضرت زینب (س) چه بود؟
رجب، سالگرد رحلت پیام آور کربلا
«آی جان عبادی» بانوی کارآفرین گلستانی
«آی جان عبادی» بانوی کارآفرین گلستانی
«آی جان عبادی» بانوی کارآفرین گلستانی با تکیه بر هنر و استعداد خود و بر اساس تجربه‌ای ۲۰ ساله در عرصه هنرهای دستی ترکمن و ساخت فرش‌های چرم به موفقیت رسیده است.
کدام زنان در معرض خطر سرطان سینه هستند؟
کدام زنان در معرض خطر سرطان سینه هستند؟
عضو انجمن زنان و مامایی ایران با تأکید بر اینکه سرطان سینه پس از سرطان پوست دومین بیماری شایع در میان زنان است، گفت: از فاکتور‌های اصلی ابتلا به این سرطان، جنسیت و سن افراد است که به طور معمول در سن یائسگی و پس از آن نمود می‌یابد که متاسفأنه در...