سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

سیّد ضیاءالدّین عمادی استرآبادی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

سیّد ضیاءالدّین عمادی استرآبادی

سیّد ضیاءالدّین عمادی استرآبادی


والد معظّمشان حضرت آیت الله مرحوم حاج سیّد محمّد استرآبادی از عالمان بزرگ شهر های نجف اشرف و تهران بودند که از شاگردان بزرگانی چون مرحوم آخوند خراسانی و مرحوم سیّد محمّد کاظم طباطبایی محسوب می شدند .

نسب گهربار معظّم له با چند واسطه به  امامزاده  سیّد عماد الدّین  حسینی علوی مدفون در یکی از مصافات هزار جریب می رسد که از طرف آن امامزاده عظیم الشأن نیز  با چند واسطه به حضرت امام زین العابدین«علیه السّلام» می رسد.

حضرت آیت اللّه مرحوم حاج سیّد ضیاءالدّن استرآبادی  از همان اوائل کودکی به همراه والد معظّمشان در دروس اساتید بزرگ نجف اشرف شرکت می کردند و از همان سنین کم با فضای علمی و معنوی حوزه های علمیّه آشنا شدند .

تحصیلات:

معظّم له پس از طی دروس مقدّمات و سطح نزد اساتیدی چون پدر بزرگوارشان و همچنین مرحوم آیت اللّه حاج آقا سیّد محمّد وحید در تهران ، به شهر مقدّس قم رهسپار شده و از جمله خوشه چینان خرمن معارف والای آن حوزه ی  غنی و بسیار عالی شدند .

ایشان در شهر مقدّس قم و در جوار کریمه  ی اهل البیت «علیهم السّلام» از محضر بزرگانی چون  حضرات آیات عظام ، حاج شیخ عبد الکریم حائری یزدی(مؤسّس حوزه علمیه ی قم)، مرحوم حاج سیّد حسین طباطبایی بروجردی ، مرحوم حاج سیّد محمّد تقی خوانساری ، مرحوم حاج سیّد صدر الدّین صدر و... بهره مند شده و از شاگردان مبرّز و ممتاز آن بزرگان محسوب می شدند.

لازم به ذکر است ایشان از جمله عالمانی بودند که در زمان بستری بودن مرحوم آیت اللّه العظمی بروجردی در بیمارستان فیروز آبادی شهر مقدّس ری ، به نزد ایشان رفته و از حضرتشان تقاضا کردند که ایشان دیگر به بروجرد نرفته و به شهر مقدّس قم هجرت کرده و زعامت این حوزه ی علمیه را بر عهده بگیرند که با موافقت مرحوم آیت اللّه بروجردی همراه بود .

معظّم له پس از تلاش های مستمر و  عالیه ی خود سر انجام در دو سن هفده و سی و پنج سالگی به تأ یید عالمان بزرگ حوزه های علمیه به درجه ی اجتهاد نائل آمدند و از بزرگانی چون  حضرات آیات عظام ، مرحوم حاج سیّد ابوالحسن اصفهانی ، مرحوم حاج سیّد محسن حکیم ، مرحوم حاج سیّد محمّد تقی خوانساری و... اجازه ی اجتهاد داشتند.

معظّم له  و بزرگان حوزه ی قم:

ایشان با بزرگان و اساتید معظّم حوزه ی علمیه قم روابطی بسیار نزدیک داشتند که توجّه و عنایت ویژه ی آن بزرگان  نشانه ی مقامات عالیه ی علمی و معنوی ایشان است.من جمله :

مرجع عالیقدر حضرت آیت اللّه العظمی حاج شیخ لطف اللّه صافی گلپایگانی «دام الظلّة» در جایی فرمودند :« ما زمانی که به درس مرحوم آیت اللّه حاج سیّد محمّد تقی خوانساری می رفتیم ، در ابتدای شروع مجلس که طلّاب وارد می شدند ، هر طلبه ای که به آقای خوانساری سلام می کرد ، ایشان با رویی خوش و با لبخند جواب سلام او را می دادند ، ولی وقتی که آقای استرآبادی وارد می شد ، ایشان تمام قد در مقابلشان بلاند می شدند و استاد در مقابل شاگرد تمام قد بلند می شد.(نقل به مضمون).»

فرزند آیت اللّه استرآبادی ، حاج سیّد حسین استرآبادی «دام الظلّة» برای بنده نقل می فرمودند که روزی جمعی از تجّار به خدمت آیت اللّه مرحوم بروجردی آمده بودند براس حساب وجوهات و... ، وقتی که مرحوم بروجردی با پرس و جو از ایشان مطّلع شدند که آنها از بازار تهران آمده اند ، ایشان را به آیت اللّه استرآبادی ارجاع داده بودند که گفته بودند از این به بعد این وجوهات را به ایشان بدهید و سه بار فرموده بودند « ایشان امین من هستند ...» .

همچنین در جای دیگری نقل کردند که  میان آن دو بزرگوار رابطه ی پدری و فرزندی برقرار بود و آیت اللّه استرآبادی به مرحوم بروجردی «پدر جان »عرض  می کردند و آیت اللّه بروجردی به ایشان «فرزندم »خطاب می کردند.

هجرت به تهران :

معظّم له پس از فوت مرحوم والدشان در سال هزار و دویست و شصت و پنج قمری ، به تهران هجرت کرده و در آنجا ریاست مدرسه ی علمیه ی محمّدیه را عهده دار شده و به سر پرستی طلّاب پرداختند ، و همچنین در تهران در مدرسه ی مروی و مسجد جامع بازار نیز تدریس داشتند .

مبارزات:

در ابتدا لازم به ذکر است که در حوزه ی علمیه ی قم چهار نفر از عالمان بودند که با هم دوستی و رفاقت صمیمانه ای داشتند  که آن چهار بزرگوار عبارت بودند از حضرات آیات ، مرحوم حاج سیّد ضیاءالدّین استرآبادی ، مرحوم امام خمینی ، مرحوم حاج سیّد محمّد صادق  لواسانی  و مرحوم حاج شیخ مرتضی حائری یزدی ( فرزند مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری مؤسّس حوزه ی قم مقدسه)، و این ارتباط و دوستی تا سالهای بعد هم ادامه داشته و متداوم بود .

معظّم له در زمینه ی مبارزات علیه حکومت صاغوتی پهلوی ، بسیار فعّال بودند  و از چهره های شاخص در این زمینه محسوب می شدند.

معظّم له در سال هزار و سیصد و چهل و دو به همراه عدّه ی زیادی از عالمان تهران که از آن جمله بزرگانی چون مرحوم آیت اللّه مطهّری و مرحوم آیت اللّه غفّاری و... بودند ، دستگیر و به زندان   منتقل شدند که بر اساس اسناد موجود در ساواک ، آن جمع عالمان دستگیر شده به مرورو آزاد شدند ، ولی معظّم له به همراه مرحوم آیت اللّه خندق آبادی همچنان در زندان  ماندند.

همچنین در زندان بر اثر آزار و اذیّت ها ، پای ایشان شکست و مدّت چند ماه در بیمارستان شهر بانی بستری شدند.

معظّم له بعد از استخلاص ، به شهر مقدّس نجف اشرف رفته و ضمن زیارت مولا  حضرت امیر المؤمنین «صلوات اللّه علیه» با مرحوم امام خمینی نیز دیدار کردند که در این دیدار مرحوم امام به ایشان می گویند :«شنیدم شما را اذیّت کردند .» و ایشان پاسخ می دهند :«چون در راه خدا و مذهب بوده انشاءاللّه مأ جور (اجر برنده) خواهیم بود .(نقل به مضمون).»

خصائص اخلاقی:

معظّم له صاحب مکارم و خصائص اخلاقی نیکویی بودند که این اخلاق و سیره ی الهی در زندگتنی ایشان کاملا مشهود بود .

یکی از اطرافیانشان نقل می کرد که در ایّام محرّم که مراسم ها و مجالس عزاداری در حسینیّه ایشان برگزار می شد ، هر کسی که وارد می شد ، چه جوان ، پیر ، کودک و...، ایشان تمام قد در مقابلشان از جا بلند می شد و احترام می کرد ، ما به ایشان عرض می کردیم که آقا شما با این سنّتان و این مریضی تان نمی خواهد زحمت بکشید ، ولی ایشان می فرمودند :«نه ، عزای جدّم است.»

همچنینفرزند  معظّم لهنقل می فرمودند :«ایشان  بر روی رساله ی عملیه ی خود ، نام آیت اللّه مرحوم بروجردی را نوشته بودند و در زیر آن با خط ریز نوشته بودند «با نظر حقیر»، روزی یکی از  اطرافیان که استاد دانشگاه و فرد باسوادی بود به ایشان عرض کرد که آقاجان شما اجازه بفرمایید که ما اسم آقای بروجردی را از روی رساله برداریم و نام شما را بنویسیم ، ایشان پس از اتمام حرف های او ، فرمودند :« اوّلا ای ن افتخار من است که نام استادم بر روی رساله ی عملیّه من باشد ، ثانیا من این کار را کردم که نام ایشان را زنده نگاه دارم ، ثالثا بر فرض شما همه ی این کار ها را هم کردید ، این داخل را می خواهید چه کنید ؟ »و در اینجا فرزن معظّم له اشاره به قبر مطهّرشان کردند و منظورشان این بود که این کار ها چه فایده ای برای قبر و قیامت من دارد؟.»

فعّالیّت ها :

معظّم له در زمینه ی فعّالیّت های عمران ینیز اقداماتی را انجام دادند از قبیل : ساخت حسینیه ی استرآبادی در محلّه ی پامنار که در زمان حیات پر برکتشان ، مجالس و مراسم های بسیاری با حضور معظّم له در این محل منعقد می شد .

ایشان همچنین قطعه زمینی را در جاده نهار خوران گرگان که از اموال پدری ایشان بود ، به سازمان آموزش و پرورش اهدا کردند.

همچنین مبلغی را به ساری جهت مرمّت قبر امامزاده سیّد  میر عماد الدّین « علیه السّلام» فرستادند .

ارتباط با دیگر علما :

ایشان با عالمان و بزرگان هم عصر خود روابطی بسیار نزدیک و دروستانه داشتند ، من جمله : ایشان با علّامه حاج سیّد محمّد حسین طباطبایی « رحمة اللّه علیه » عقد اخوّت داشته و از دوستان نزدیک ایشان بودند .

همچنین در آن اجازه ی اجتهادی که از جانب آیت اللّه حاج سیّد محمّد تقی خوانساری« رحمة اللّه علیه » برای ایشان صادر شده بود آمده : « یغبطه الاقران » یعنی او مورد  غبطه ی اطرافیان خود قرار گرفته .

تألیفات :

ایشان آثار بسیاری در زمینه ی تأ لیف دارند که هر کدام به حق از آثار بسیار ماندگار و نافع و درخشان جهان تشیّع می باشد ، از آن جمله : طریق الحّق (الکلام یجرّ الکلام) ، شیعه اثنی عشری ، عقائد الأمامیّة ، الحجّة المنتظر «علیه السّلام»، مناسک حج مطبوع ، رساله ی توضیح المسائل ، شرح زیارت جامعه ی کبیره ، رساله ی صلوة الّیل ، حاشیه بر عروة الوثقی ، رساله ای در زکوة ، ابدیّت روح و فانی نشدن آن و...

وفات :

فرزند معظّم له نقل می کردند که:«در ایّام آخر عمر شریف ایشان  که در خانه بستری بودند ، روزی خیلی با عجله به من فرمودند که :« برو لباسهای من را بیاور ، آقایان تشریف آورده اند .»من هرچه در اتاق نگاه می کردم کسی را نمی دیدم و ایشان با عجله همین جملات را تکرار می کردند .»

بله آن مرد ملکوتی و آن افلاکی خاک نشین که سالهای سال در آسمان مهر دلدار بال و پر گشوده بود  و بر  سر کوی  حضرات اهل البیت « علیهم السّلام » سائلی کرده و مقیم آستان پر برکت ایشان بود ، دیگر اکنون هوای  دیاری دیگر داشت ، هواه قرب ، هوای وصل ، هوای انس ...

سر انجام معظّم له پس از سالها عمر با برکت و نورانی و پس از عمری نشر معارف عالیه ی آل اللّه « صلوات اللّه علیهم اجمعین » در روز یکشنبه شانزدهم شعبان المعظّم سال هزار و  چهار صد و بیست و پنج  هجری قمری ( هزار و سیصد و هشتاد و سه شمسی) در بیت خود در تهران  چشم از جهان فرو بسته و به ملکوت اعلی پر کشید .

پیکر معظّم له پس از تشییعی با شکوه ، در حرم مطهّر حضرت عبد العظیم الحسنی « علیه السّلام » در شهر مقدّس ری ، در قطعه ی چهارصد و چهل و چهار  به خاک سپرده شد .
و سلام علیه یوم ولد و یوم یموت و یوم یبعث حیّا

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (4 آرا)
The average rating is 2.25 stars out of 5.


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
غلط گیری لطفا مصطفی ۱۳۹۸/۰۲/۲۴ ۰۵:۰۱

مصطفی
غلط گیری لطفا
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۸/۰۲/۲۴ ۰۵:۰۱

ویدئو
البسه محلی باگذشت زمان از شئون مختلف...
ویدئوی طنز
آیران قایران" (آیران به معنای ماست و...
مسابقه‌ی عکاسی کمدی حیات‌ وحش که هرساله...
سومین سرطان شایع در خانم‌ها در ایران و...
میل و هوس شدید به شیرینی جات می تواند به...
طناب زدن خانم‌ها چگونه باید باشد تا ضرر...
۶ نوع محتوا که هرگز نباید در شبکه‌های...
گزارش تصویری
موشن گرافی
موشن گرافی
یکی از علل اصلی که کودکان عرق می‌کنند...
پخت شیرینی “پیشمه” در بین ترکمن‌ها رواج...
زیبایی حیاط خانه‌ای روستایی در گرگان با...
گزارش تصویری
هوشیاری راننده و سد کردن مسیر با خودرو،...

پربازدیدترین های ماه اخیر

نظرسنجی مخاطبین

مخاطب گرامی نظر شما در مورد برنامه های صدای مرکز چیست؟

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

رهبر انقلاب در روزهای آینده واکسن ایرانی کرونا می‌زنند
رهبر انقلاب در روزهای آینده واکسن ایرانی کرونا می‌زنند
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR از تزریق نوبت اول واکسن ایرانی کرونا به رهبر انقلاب در روزهای آینده خبر داد.
عطر آگین شدن فضای گلستان به بوی حرم رضوی
عطر آگین شدن فضای گلستان به بوی حرم رضوی
حضور خادمان رضوی در گلستان فضای استان را سرشار از حال و هوا و بوی حرم امام رضا علیه السلام کرده است.
جلوه گری رنگ و نقش در لباس سنتی قوم قزلباش
جلوه گری رنگ و نقش در لباس سنتی قوم قزلباش
البسه محلی باگذشت زمان از شئون مختلف زندگی همچون اعتقادات، آداب ‌و رسوم، طبقات اجتماعی، شرایط تاریخی و غیره اثر پذیرفت که به‌راستی می‌توان تمامی فرهنگ یک سرزمین را در پوشاک مردم آن جلوه‌گر دانست. رنگ، شکل و دوخت هر تکه جامه نقش و معنای فرهنگی به خود...
میلاد امام رضا علیه السلام
میلاد امام رضا علیه السلام
نوای دلنشین السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا با حضور خادمین حرم مطهر رضوی در استان گلستان طنین‌انداز شد.
به دست آقا میسپره
به دست آقا میسپره
ویدئو+عکس
امام الرئوف
امام الرئوف
ویدئو
چمران، سمبل مقاومت از بیروت تا دهلاویه
چمران، سمبل مقاومت از بیروت تا دهلاویه
چمران در آمریکا، با همکاری بعضی از دوستانش، برای نخستین بار انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا را پایه ریزی کرد
امام خمینی (ره): مثل چمران بمیرید
امام خمینی (ره): مثل چمران بمیرید
امام خمینی (ره): شما‌ها چند سال دیگر نیستید در این عالم، چمران هم نیست؛ چمران با عزت و عظمت و با تعهد به اسلام جان خودش را فدا کرد و ... مثل چمران بمیرید!
نماهنگ دست تو بده بمن
نماهنگ دست تو بده بمن
ویدئو
تصاویر کادر درمان گلستان پای صندوق سیار انتخابات
تصاویر کادر درمان گلستان پای صندوق سیار انتخابات
کادر درمان بیمارستان پنج آذر گرگان با مشارکت گسترده رأی خود را در صندوق سیار حوزه سلامت انداختند.
استوری های پویش مرد میدان
استوری های پویش مرد میدان
پوستر
نتایج انتخابات شورای اسلامی گرگان و سایر شهرهای گلستان
نتایج انتخابات شورای اسلامی گرگان و سایر شهرهای گلستان
نتایج انتخابات شوراهای اسلامی شهرهای استان گلستان اعلام شد.
نخستین نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد/ رئیسی پیشتاز و تبریک دیگر نامزدها
نخستین نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد/ رئیسی پیشتاز و تبریک دیگر نامزدها
جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور؛ نخستین نتایج انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری تا این لحظه را اعلام کرد.
ساعات پایانی رای گیری؛ حضور گسترده مردم گلستان در شعب اخذ رای
ساعات پایانی رای گیری؛ حضور گسترده مردم گلستان در شعب اخذ رای
در ساعات پایانی رای گیری، حضور گسترده مردم گلستان در شعب اخذ رای همچنان ادامه دارد.
مردم میدان
مردم میدان
عکس