سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

شهرستان مینودشت - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

شهرستان مینودشت

شهرستان مینودشت


شهرستان مینودشت در ناحیه شرقی استان گلستان در دنباله دامنه كوه های البرز شرقی واقع شده است. مساحت این شهرستان در حدود 1576 كیلومتر مربع جمعیت آن بالغ بر 127422 نفر است. نام قدیم مینودشت حاجیلر بوده، این شهرستان با توجه به مناظر طبیعی، تفرجگاه های زیبا، وجود آثار باستانی صنایع دستی و تولید ابریشم و تولید عسل یكی از جاذبه های گردشگری استان محسوب می شود.
از جمله اماكن گردشگری باستانی شهرستان مینودشت شامل: پارك ملی گلستان، آبشار لوه،سو،گلستان، جنگل باقر آباد و فارسیان،موزه های حیاط وحش و تاریخ طبیعی پارك ملی گلستان، تنگه چلچای، آقا چشمه، ماهی پران، دشت حلقه، غار باستانی كیارام است.
قدیمی ترین بقایای حضور انسان كه در استان گلستان شناخته شده غار كیارام می باشد كه به 100 هزار سال پیش و دوره پارینه سنگی میانه ( موسترین ) تعلق دارد. همچنین دشت حلقه به عنوان وسیع ترین سایت باستانی استان نیز كه 238 هكتار وسعت دارد در این شهرستان قرار گرفته است
نام قدیم مینودشت حاجیلر بوده‌است. گفته می‌شود در گذشته گروهی از ایلات آذربایجان در زمان صفویان، هم زمان با مهاجرت گروهی از مردم استان فارس به این سامان کوچ داده شده‌اند.
بخشی از پارک ملی گلستان در محدوده این شهرستان قرار دارد و دارای جنگلهای انبوه و متراکمی است.
جغرافیا
مینودشت از جنوب به استان سمنان و خراسان، از شرق به استان خراسان، از غرب به گنبد کاووس و از شمال به شهرستان کلاله محدود می‌شود. این شهرستان در سال ۱۳۶۹ از گنبد کاووس جدا شد و به صورت شهرستان مستقل درآمد.
ناهمواریهای این شهرستان از دو قسمت کوهستانی و جلگه‌ای تشکیل شده‌است. قسمت کوهستانی آن دنباله کوههای البرز شرقی است. نقاط کوهستانی آن از سوی شرق از طریق ارتفاعات پارک ملی گلستان به ارتفاعات بجنورد متصل می‌گردد. قسمت جلگه‌ای تنها در مرکز و ضلع غربی، وسعت کمی دارند که بسیار حاصلخیز هستند.
از لحاظ اقليمي از دو قسمت كوهستاني و جلگه اي تشكيل شده آب و هواي آن در ارتفاعات معتدل و كوهستاني و در نواحي كم ارتفاع و جلگه اي به آب و هواي معتدل نيمه گرمسيري تبديل مي شود .
بادهاي گرم پاييزي ،زمستانهاي سرد ، تابستانهاي گرم ومرطوب وهواي دلچسب و مطبوع بهار از ويژگيهاي منحصر به فرد شهرستان مينودشت است . مينودشت بدليل شرايط جغرافيايي منابع آبي متنوعي دارد كه ( داراي ۴ رودخانه و ۲۰ چشمه ) رودخانه هاي نرمآب و چهل چاي در بخش مركزي و چشمه هاي گرو در دوزين ، ارويس در ده چناشك ،آق چشمه در تفرجگاه چهل چاي و مينو در مبارك آباد از معروفترين آنها بشمار ميروند. ضمن اينكه سد نرمآب نيز بروي رودخانه نرمآب در دهنه روستاهاي جنگلده در حال احداث است و رودخانه هاي چهل چاي و خرمالو از آزادشهر نيز به اين سد از طريق تونل هدايت ميشوند .

از روستاههای مهم مینودشت دهستان القجر می‌باشد. این روستا خود از اجتماع چند روستا (محله) بوجود آمده‌است. یکی از محله‌های اصلی و قدیمی آن محله ممشتی (ممشلی) می‌باشد. اکثریت مردم القجر را مردم ترک زبان قزلباش تشکیل می‌دهند.
یکی دیگر از مهمترین دهستانهای شهرستان مینودشت ، دهستان دوزین می‌باشد که در حدود ۴۰ کیلومتری شهر مینودشت واقع شده است. اهالی دهستان دوزین اکثرا به زبان فارسی محلی صحبت می‌کنند و شغل اغلب آنها کشت توتون و گندم می‌باشد. یکی از روستاههای مهم مینودشت از دیرباز، روستای قلمی می‌باشد که در ۶ کیلومتری این شهر در مسیر جاده مینودشت - آزادشهر قرار گرفته‌است. در کنار این روستا شهرک صنعتی مینودشت قراردارد. در این روستا امامزاده اسحاق نیز وجود دارد که زایران از اطراف برای زیارت آن می‌آیند. این روستا دارای قو میت‌های قزلباش (بومی ساکنین اصلی روستا)و از مهم‌ترین خانواده‌های قزلباش ممشلی هستند. از جمله خانواده‌های اصلی و مهم این روستا حاج عباس ممشلی و حاج موسی و جعفر ممشلی(ماله‌ها) می‌باشند که در این روستا سکنی گزیدند. دلیل نام گذاری قلمی در گذشته وجود نی زار در این منطقه بوده‌است در مجاور این روستا بلوچ‌ها (گرگیج‌آباد) و سیستانی‌ها (سنچولی‌آباد) وجود دارند.
مردم
ترکیب جمعیتی این شهرستان متنوع است و شامل اقوام فارس (بیشتر خراسانی، شاهرودی و سیستانی)، آذری، ترکمن و بلوچ هستند. زبان‌های گفتاری رایج فارسی، ترکی و ترکمنی بوده و فارسی زبان مشترک مردم است.
شهرستان مينودشت يكي از مناطق‌ استان گلستان است كه از شمال به كلاله و گنبد كاووس،‌از‌ باختر‌ و جنوب به آزادشهر و از خاور به شهرستان‌های جاجرم و مانه و سملقان(استان خراسان شمالي) محدود است. قالي‌بافي مهم ترين صنعت دستي مردمان شهرستان مينودشت را تشكيل مي‌دهد. آرامگاه مختوم قلي شاعر شهير و پرآوازده تركمن كه در روستاي آق تقاي در فاصله‌60 كيلومتري مرز پل قرار دارد، مهم ترين جاذبه‌ي گردشگري اين شهرستان و كلاله است. مختوم‌قلي يكي از شخصيت‌هاي ادبي و حماسي تركمن به شمار مي‌آيد و به ويژه در ادب و هنر جمهوري تركمنستان از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است. قلعه ماران در ناحيه حاجي لر مينو دشت نيز يكي ديگر از مهم ترين ديدني هاي اين منطقه است. بنا به يك روايت تاريخي قلعه ماران همان پايتخت دوم پارت‌ها (اشكانيان) است كه تيرداد آن را ساخت و به دارا موسوم شد و گفت مي‌شود همان «داريون» يوناني‌هاست.

مکان های دیدنی و تاریخی

آرامگاه مختوم قلي شاعر شهير و پرآوازده تركمن كه در روستاي آق تقاي در فاصله 60 كيلومتري مرز پل قرار دارد، مهم ترين جاذبه‌ي گردشگري اين شهرستان و كلاله است. مختوم‌قلي يكي از شخصيت‌هاي ادبي و حماسي تركمن به شمار مي‌آيد و به ويژه در ادب و هنر جمهوري تركمنستان از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است. قلعه ماران در ناحيه حاجي لر مينو دشت نيز يكي ديگر از مهم ترين ديدني هاي اين منطقه است. بنا به يك روايت تاريخي قلعه ماران همان پايتخت دوم پارت‌ها (اشكانيان) است كه تيرداد آن را ساخت و به دارا موسوم شد و گفت مي‌شود همان «داريون» يوناني‌هاست. 

صنايع و معادن

صنايع مرتبط با كشاورزي در شهرستان مينودشت رواج دارد. كارخانه‌هاي پنبه پاك‌كني و محصولات ديگر اين شهرستان در اين منطقه به فراواني وجود دارند. از معادن اين شهرستان اطلاعات مستندي در دست نيست.  

کشاورزی و دام داری

مينودشت به لحاظ شرايط آب و هوايی مناسب و خاك حاصل‌خيز منطقه ای كشاورزی است. آب و هوای كشاورزی از رودها و چشمه ها تأمين شده و محصولات كشاورزی آن گندم، جو و پنبه است. كشاورزي در اين منطقه مكانيزه بوده و كم‌تر به شيوه‌ي سنتي اجرا مي شود. دام داري در كنار كشاورزي از كارهاي رايج مردمان اين ناحيه به شمار مي‌آيد.  

مشخصات جغرافيايي

مينودشت در درازای جغرافيايی 55 درجه و 22 دقيقه و پهنای جغرافيايی 37 درجه و 13 دقيقه واقع است و بلندی آن 180 متر از سطح دريا است. مركز شهرستان، در 20 كيلومتری جنوب خاوری گنبد كاووس و در مسير جاده مشهد- گرگان قرار دارد. اين شهرستان از شمال به كلاله و گنبد كاووس،‌از‌ باختر‌ و جنوب به آزادشهر و از خاور به شهرستان‌های جاجرم و مانه و سملقان(استان خراسان شمالي) محدود است. آب و هوای مينودشت معتدل و مرطوب بوده و بيش‌ترين و كم‌ترين درجه گرما، به ترتيب 40 درجه بالای صفر و 5 درجه زير صفر گزارش شده است. هم‌چنين ميزان بارندگی سالانه به طور متوسط حدود 450 ميلی متر است. شهرستان مينودشت طبق آمار سال 1375 دارای 251561 نفر جمعيت بود. شهر مينودشت در سرشماری 1375، 21011 نفر جمعيت داشت و شامل 4275 خانوار بود. مردم مينودشت آريايی نژادند و به زبان فارسی و تركی سخن می گويند. مسيرهاي ارتباطي و دسترسي به اين منطقه را راه مينودشت - گنبد كاووس به درازای 20 كيلومتر، راه مينودشت - آزادشهر به درازای 24 كيلومتر و مسير مينودشت - بجنورد به درازای 218 كيلومتر تشكيل مي‌دهند. 
پيشنيه تاريخي :شهر مينودشت از اوايل حكومت پهلوي اول شامل سه محله پسرك ، خورديماق ، قره محمود لو بوده است . عمده مردم اين منطقه قزلباش بوده و به زبان تركي تكلم مي كنند . و از زمان صفويه به صورت طايفه اي مستقر شدند .بقاياي بيش از ۵۵ اثر تاريخي و كاوشهاي باستان شناسي ، نشان از يك پيشينه بسيار كهن و غني از فرهنگ و تمدن اين مرز و بوم دارد .در آثار مختلفي كه از مورخان باقي مانده اسامي مختلف منطقه به كرات به چشم ميخورد و مستند ترين اثر و پيشينه تاريخي كه بتواند به زمان خاصي از حيات در اين منطقه اشاره كرد كوچاندن گروهي از طوايف آذر بايجان و فارس به اين محل وسكني گزيدن در منطقه اي بين خوارزم و استر آباد ( كبود جامه) است.
وجه تسميه
منطقه و شهرستان مينودشت از ابتدا به ساكن داراي چهار اسم اصلي بوده كه بترتيب عبارتند از:
كبود جامه – حاجيلر – سنگر – مينودشت
الف)كبودجامه:قديمي ترين نامي كه به شهرمينودشت نسبت داده شده «كبود جامه» است حمدالله مستوفي درباره كبود جامه گويد« ولايتي سر سبز بوده است و اكنون چون جرجان خراب است ، مجموع ولايت داخل كبود جامه است. حاصلش ابريشم و انگوروغله بسيار مي باشدو ولايتي عريض است» عوفي در لباب الاباب مي نويسد«كبود جامه قومي بودند كه ميان استر آباد و خوارزم زندگي ميكردند. و شهري بنام «شهرك نو » يا «شهر نو»داشتند ،كه خرابه هاي آن هنوز در سرزمين گوگلان ديده ميشود .» علامه قزويني در حواشي خود بر لباب مي آورد ،كه كبود جامه نام حشمي است كه ميان استر آباد و خوارزم مي نشسته اند و شهري داشتتند موسوم به «شهر نو » گروهي از طوايف آذر بايجان و فارس به اين محل كوچانده شده وسكني گزيدند در آن زمان به منطقه بين خوارزم و استر آباد كبود جامه ميگفتند.
ب)حاجيلر:بعد از كلمه كبود جامه نام « حاجيلر » به اين منطقه اطلاق شد،كه بنابرموثق حاجيلرها،طايفه اي از گرايلوها مي باشند،كه آنها هم بخشي از كبود جامه ها بوده اند. درحقيقت،گرايلوها و حاجيلرها گروهي ازايلات مهاجرآذربايجان بودند،كه در زمان صفويه ،همزمان با مهاجرت گروهي ازمردم استان فارس به اين سامان كوچ رانده شده اند همچنين حاجي لر نام ايل وحشمي نيز مي باشد كه در اين ناحيه سكني گزيده بودند. محمدحسن خان جلايردر استراباداعلام استقلال مي كند،وحكومت مركزي براي سركوب اين قيام سپاهي را به منطقه اعزام مي كند. محمد حسن خان جلاير به محلي بنام قلعه ماران (منطقه اي بسيار وسيع وچشم نوازما بين راميان و روستاي قلعه قافه) متواري مي شود. درآنجا يكي از معتمدين محمدحسن خان به نام «حاجي» مخفيگاه اورابه حكومت مركزي گزارش داده و حكومت مركزي هم به رسم پاداش منطقه قلعه ماران ومناطق مجاور آنراكه بعدها «حاجيلر»ناميده شد، به او واگذار مي كند.
ج) سنگر :استفاده از نام «سنگر» بعد ازحاجيلربوده است.سنگر،محله محدودي دربخش پسرك (از محلات شهرمينودشت)مي باشد. علت نامگذاري آن اين بوده كه در يك مقطع زماني خاص بين مردم حاجيلر و مهدي شاه(يكي ازخوانين فندرسك) جنگي صورت گرفت،كه مردم حاجيلر به نشانه ي دفاع از حريم شهر پرداختند، و در محله پسرك فعلي سنگر گرديدند از آن پس كلمه سنگر به اين شهراطلاق شد. كه نامي كاملا نامرتبط بوده است.
د) مينودشت:
اين منطقه از سا ل ۱۳۱۶(به روايت دكتر ستوده ۱۳۱۸)بعد از استحكام حاكميت رضاشاه به جهت طبيعت بكروچشم اندازهاي بسيار زيبا يي كه داشته است،دشت سبز،دشت بهشت،دشت مينو و نهايتاً مينودشت نامگذاري مي شود. البته به پيشنهاد رضا شاه و در سفري كه به اين منطقه داشته اطلاق گرديده و.تاكنون نيز به همين نام باقي مانده است.
لازم بذكر است كه شاخصه و معرفه ( دار الولايه ) در اسفند ماه سال ۱۳۹۱ با پيگيريهاي فرماندار وقت (مصيب عنابستاني ) وتصويب شوراي فرهنگ عمومي به پاس ولايتمداري و غيرتمندي و هميشه در صحنه بودن مردم شر يف به اين شهرستان اطلاق گرديد.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویدئوی طنز
آیران قایران" (آیران به معنای ماست و...
مسابقه‌ی عکاسی کمدی حیات‌ وحش که هرساله...
سومین سرطان شایع در خانم‌ها در ایران و...
میل و هوس شدید به شیرینی جات می تواند به...
طناب زدن خانم‌ها چگونه باید باشد تا ضرر...
۶ نوع محتوا که هرگز نباید در شبکه‌های...
گزارش تصویری
موشن گرافی
موشن گرافی
یکی از علل اصلی که کودکان عرق می‌کنند...
پخت شیرینی “پیشمه” در بین ترکمن‌ها رواج...
زیبایی حیاط خانه‌ای روستایی در گرگان با...
گزارش تصویری
هوشیاری راننده و سد کردن مسیر با خودرو،...
اینفوگرافی
مصرف غذای وعده های اصلی در سحری ،کمک به...

پربازدیدترین های ماه اخیر

نظرسنجی مخاطبین

مخاطب گرامی نظر شما در مورد برنامه های صدای مرکز چیست؟

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

ساعات پایانی رای گیری؛ حضور گسترده مردم گلستان در شعب اخذ رای
ساعات پایانی رای گیری؛ حضور گسترده مردم گلستان در شعب اخذ رای
در ساعات پایانی رای گیری، حضور گسترده مردم گلستان در شعب اخذ رای همچنان ادامه دارد.
نماهنگ دست تو بده بمن
نماهنگ دست تو بده بمن
ویدئو
مردم میدان
مردم میدان
عکس
دفاع از حرم
دفاع از حرم
پوستر
اثر پلاک
اثر پلاک
موشن کمیک
استوری های پویش مرد میدان
استوری های پویش مرد میدان
پوستر
تجلی حضور
تجلی حضور
ویدئو
حضور حماسی مردم اق قلا
حضور حماسی مردم اق قلا
ویدئو
مسابقه عکس#مردم میدان
مسابقه عکس#مردم میدان
پوستر
روز حماسه
روز حماسه
ویدئو
روز انتخاب
روز انتخاب
عکس های روز انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای 1400
اسم -نمی برم
اسم -نمی برم
ویدئو
تعهد و تخصص
تعهد و تخصص
ویدئو
چطور در پویش ملی #مردم_میدان شرکت کنیم ؟
چطور در پویش ملی #مردم_میدان شرکت کنیم ؟
ویدئو+پوستر
استوری مرد میدان
استوری مرد میدان
کلیپ
شوخی با بازاریان
شوخی با بازاریان
ویدئوی طنز