رونق تولید ملی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۸

شهید سليمان جمال ليواني - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

شهید سليمان جمال ليواني

Loading the player...

سليمان جمال ليواني

 

نام پدر : عباسعلي

محل شهادت : ماووت

تاریخ تولد : 1346

تاریخ شهادت : 1366

 

 

 
 

سليمان جمال ليواني

زندگينامه:

در سال 1346 در روستاي ليوان شرقي از توابع شهرستان بندرگز و خانوادهاي مذهبي پسري متولد شد كه پدرش نام او را به تأسي از قرآن، سليمان گذاشت تا همواره نام نيكش همچون سليمان نبي و بندگان خاص خداوند، ماندگار باشد.

دوران كودكي را با نشاط و جنب و جوش خاص اين دوره سپري كرد و مراحل تحصيل را يكي پس از ديگري، با موفقيت به پايان رساند تا اينكه در رشتهي علوم انساني موفق به اخذ مدرك ديپلم شد. وي به جهت علاقه به فراگيري علوم ديني و نيز تشويق خانواده، به حوزهي علميه قدم گذاشت. او كه از سن نوجواني با انقلاب آشنا شده بود، پس از پيروزي انقلاب نيز در جهت حفظ و تداوم دستارودهاي آن، فعاليتهاي چشمگيري از خود نشان داد.

با شروع جنگ تحميلي و هجوم توطئههاي رنگارنگ دشمنان بويژه استكبار جهاني، به عضويت نهاد بسيج درآمد. و ديگر بعنوان يك طلبهي بسيجي در ميدانهاي نبرد حضور مي‌يافت تا به رسالت انقلابي و ديني خود كه همانا دفاع از استقلال نظام مقدس كشورش بود، عمل كند.

وي معتقد بود جبهه، بهترين مكان براي خودسازي و جهاد در برابر دشمنان ميباشد. شهيد ليواني به ائمه اطهار(ع) و اهلبيت(ع) ارادت خاصي داشت. همواره در مجالس مذهبي شركت مي‏كرد. نسبت به همه عليالخصوص والدين بسيار متواضع، با ادب و خوش برخورد بود و چون از شعور انقلابي و درك بالايي برخوردار بود، همواره ديگران را نسبت به سه ركن اساسي انقلاب؛ يعني: ايمان، رهبري و، وحدت آگاه مي‏كرد. او بار ديگر قيل و قال مدرسه را رها كرد تا پيام خون شهدا و رهبرش را به جهانيان ابلاغ نمايد. تا اينكه در تاريخ 21/2/1366 در عمليات «كربلاي 10» واقع در «ماووت» عراق بر اثر اصابت تركش به شهادت ميرسد و جان به جان آفرين تسليم مينمايد و نام نيك خود را براي هميشه در كاروان شهداي تاريخ انسانيت ثبت مينمايد.

فرازهايي از وصيتنامه شهيد:

با درود و سلام بر معصومين(ع) و صالحين و شهدا اين سه گروه شفيع در روز جزا و انشاالله اعمال ما، باعث شادي اين سه گروه گردد و در نهايت بتوانم رضايت معبود(خدا) را بيشتر كسب نماييم.

بارالها اين چهارمين بار است كه وصيتنامه مينويسم، خدايا اگر با زياد شدن عمرم از كمال انسانيت دورتر ميشوم و نمي‏دانم رضايت شما را جلب كنم، خدايا شهادت را نصيبم بگردان، هر چند لايق نيستم ولي ما را لايق بگردان.

شما ملتي هستيد كه دشمنان اسلام را ذليل كرديد و باعث افتخار اسلام شديد.

امروز، روز استثنايي مي‏باشد و اينكه اسلام در معرض خطراست. اگر امروز ما، اسلام را ياري نكنيم و خداي نكرده امروز اسلام شكست بخورد. ديگر ما نسلهاي آينده نميتوانيم از اسلام صحبت كنيم، من به همين دليل روانه جبهه شدم تا اسلام عزيز را ياري كنم و وظيفه مسلماني خود را اداء كنم و به نداي حسين(ع) زمان لبيك بگويم.

اي امت بيدار دل!، نگذاريد كه تاريخ گذشتگان دوباره بر سر ملت ما پياده شود و از تاريخ درس بگيريد و به شما توصيه مي‌كنم كه به سه ركن انقلاب يعني ايمان، رهبري و وحدت خيلي خوب توجه كنيد.

دين اسلام را به طور آگاهانه و تحقيقي باور كنيد و يقين به تمام قوانين اسلامي بياوريد.

امام را تنها نگذاريد و مطيع كامل ولايت فقيه باشيد. امام امت به حقيقت كه حجت الهي است. به خدا مردم، امام نور است و اين نور فقط بر قلبهاي نوراني مؤثر است، هر كلام امام، همچون قطرهاي خون شهيد است كه تزريق خوني است بر پيكر جامعه.

اي امت اسلامي به مسئله وحدت كه امام امت هم در اين مسئله صحبت نمودند، بيشتر از هر چيزي اهميت دهيد. اختلاف سليقهها را كنار بگذاريد و دنباله رو نمايندگان حضرت امام باشيد.

به فرصتطلب‏ها و منافقصفتهاي قدرت طلب مي‏گويم كه؛ بخدا قسم، اگر خودتان، از انقلاب، كنار نرويد. اين انقلاب شماها را غربال كرده و كنار خواهد زد.

اي ملت عزيز! الان يك عده شهيد را آوردهاند، اينان چه جانانه و مشتاقانه و عاشقانه و آگاهانه، جان به جانان ميدهند و از اين عالم خاك و از اين دنياي بيارزش چه چيز با ارزشتر و گرنبهاتر، يعني شهادت را گرفتند و به عالم ملكوت رفتند. اي ملت از شما عاجزانه ميخواهم كه بياييد و جبهه‌ها را پر كنيد و نگذاريد كه اين جنگ خداي نكرده، به شكست بيانجامد. آنوقت مي‏خواهيد جواب خون اين همه شهيد و مجروح و مفقود، اسير را چه بدهيد؟ اينرا بدانيد كه اين شهدا در روز قيامت از دست آناني كه خون اين شهدا را هدر بدهند با اباعبدالله الحسين(ع) شكايت ميكنند. به رسول الله(ص) شكايت مي‏كنند. اگر مي‏خواهيد در پيش معصومين و صالحين و شهدا رو سفيد باشيد اين جنگ را به نفع اسلام و مسلمين خاتمه دهيد و كار جنگ را يكسره كنيد.

برادران گرامي‌ام! عزيزان، تقواي الهي پيشه كنيد و به ياد خدا باشيد و هميشه در اين فكر باشيد كه خودتان را بسازيد تا خودتان را بشناسيد تا در نتيجه خدا را بشناسيد و اين را بدانيد كه بهترين مكان براي خودسازي جبهههاست.

با شيطان مقابله كنيد و نگذاريد كه شيطان بر شما غالب شود. شيطان را اسير خودتان كنيد نه اينكه شما اسير دست شيطان شويد. مبارزه با نفس كنيد كه بالاترين جهادهاست و نامش جهاد اكبر است به شكر خدا يكي از بركات جبهه‏هاي ما، اين است كه دو جهاد، جهاد اكبر و جهاد اصغر هر دو با هم در جبهههاي ما انجام ميگيرد.

خواهران، حجاب خودتان را به طور احسن انجام دهيد و فاطمه زهرا(س) را سرمشق تمامي كارهايتان قرار دهيد و شخصيت خودتان را حفظ كنيد و نگذاريد كه دست اجانب شخصيت شما زنان را لكهدار كنند.

پيروي از دين اسلام كنيد تا شخصيت خودتان را پيدا كنيد.

برادران عزيز طلبه! از شما مي‌خواهم در كنار درس سنتي حوزه به مسائل روز و مسائل سياسي اهميت دهيد و درس را براي رضاي خدا بخوانيد و عالم و با تقوا شويد. شما بايد جهان را از منجلاب و بدبختيها و شهوتها نجات دهيد. شما نمايندگان امام زمانيد و بايد در سطح جهان تبليغ اسلام كنيد و اسلام مظلوم را به جهان معرفي كنيد.

به جهاني كه نگذاشتند دستش به قوانين اصيل اسلامي برسد. به همين دليل، وظيفه شماها مهم است. آري شما وظيفه مهمي برگردن داريد. سعي كنيد كه به وظيفهي خود عمل كنيد.

به نسلهاي آينده بگوييد. كه چقدر ما شهيد دادهايم، چه شير مرداني را ما، در جبههها از دست دادهايم كه فقط و فقط براي استقلال و آزادي و جمهوري اسلامي بود.

امت اسلامي! نسل‌هاي آينده را براي مبارزه با قوم شيطان بسازيد.

شما بيشتر از هر چيز به خواندن قرآن و عمل به آن و خالصانه عمل كردن و با حضور قلب نماز خواندن و تنها نگذاشتن رهبر سفارش ميكنم.

به شما وصيت ميكنم كه به وصيت نامههاي شهدا عمل كنيد.

 
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.