جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

طبیعت رامیان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

طبیعت رامیان

طبیعت رامیان


 

موقعیت جغرافیایی و زیست محیطی :
شهرستان رامیان با جمعیتی بالغ بر 83209 نفر و مساحتی در حدود 780 کیلومتر در شرق استان و در فاصله 75 کیلومتری گرگان و 5کیلومتری جنوب جاده بین المللی آزادشهر – گرگان واقع شده است.
این شهرستان از شمال به شهرستان گنبد کاوس و از جنوب به استان سمنان و شهرستان شاهرود )و از شرق به شهرستان آزادشهر و از غرب به شهرستان علی آباد محدود است.
شهرستان رامیان از نظر طبیعی به دو قسمت جلگه ای و کوهستانی تقسیم می شود،که دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است.و با داشتن میزان بارش سالیانه 750 تا 800 میلی متر، یکی از پر بارانترین شهرستان های استان می باشد. این شهرستان در میان دو رودخانه قره چای و آق چای واقع شده است، که رودخانه قره چای از ارتفاعات شرقی قلعه ماران ،جوزچال و ملیچاران سرچشمه گرفته و پس از عبور از رامیان ،تالاب بی بی شیروان به مساحت بالغ بر 500 هکتار را تغذیه کرده و به گرگانرود می ریزد.
عمده فعالیت مردم رامیان کشاورزی ،دامداری ،نوغانداری ( پرورش کرم ابریشم کار) در کارگاه های استخراج ذغال سنگ (بعلت نزدیکی به معادن غنی زغال سنگ البرز شرقی ) و فعالیت در زمینه های صنایع دستی نظیر ابریشم بافی و تولید منسوجات ابریشمی (شال گردن ،شال کمر ،چادر شب ،روسری ،پیراهن های ابریشمی زنانه و مردانه و دستمال جیبی ) می باشد. گفتنی است پوشاک ابریشمی در مراسم آیینی و جشن و سرور در رامیان مورد استفاده قرار می گیرد.
محصولات عمده شهرستان رامیان برنج ،غلات ،توتون ،گندم ،دانه های روغنی ،تولیدات دامی و صیفی جات است.
شهرستان رامیان دارای تنوع جمعیتی بوده و اقوام ترک،ترکمن ،سیستانی ،قزلباش ،شاهرودی ،و خراسانی در کنار یکدیگر سکونت دارند. مردم رامیان به زبان ترکی گفتگو می کنند.

پیشینه تاریخی :
شهرستان رامیان از شهر های جدید و مهم استان گلستان است. رامیان در سال 1379 از شهرستان گنبد کاوس جدا و بصورت یک شهرستان مستقل تبدیل شد. شهرستان رامیان شامل سه شهر رامیان ،دلند و خان ببین و دو بخش مرکزی و فندرسک و چهار دهستان (دلند ،قلعه میران یا قلعه ماران ،فندرسک شمالی و جنوبی) و 55 روستا می باشد.
به استناد مدارک و شواهد تاریخی و آثار به جای مانده ،شهرستان رامیان از قدمتی طولانی و بسیار برخوردار است. در دوره اشکانیان ،یکی از پایتخت های آنان بوده است. و در زمان تصرف گرگان توسط یزید بن مهلب ،محل استقرار حاکم گرگان بوده است. در دوره اسلامی نیز شکوفایی خاص خود را داشته و مورد توجه حاکمان بود، و در دوره صفویه مردم رامیان را از منطقه        آذربایجان به این ناحیه کوچانیده اند.
در خصوص وجه تسمیه رامیان اشاره شده است ،که در زمانهای گذشته ، مردمانی به نام آرامیان در دو کیلومتری شمال رامیان محلی که به نام کهنه رامیان نامیده می شد، سکونت داشته است. آرامیها مردمانی سامی نِژاد بودند که پیش از اعراب در بابل قدیم (بغداد فعلی ) سکونت داشته اند.
در تاریخ مشیر الدوله مهاجرت این قوم را از شمال ایران دانسته است. بنابراین می توان گفت که مردمی از این قوم در ذاین محل ساکن بوده و به نام آنها این محل " آرامیان " نامیده شد ،که به مرور زمان حرف (آ) از کلمه آرامیان حذف و به رامیان تبدیل شد.
تاکنون در این شهرستان تعداد 87 اثر تاریخی – فرهنگی شناسایی شده است  که از این تعداد ،5 عدد آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. مهمترین آثار باستانی و تاریخی شهرستان رامیان  عبارتند از :
قلعه ماران :
قلعه ماران در 12 کیلومتری جنوب رامیان و بین شهرهای رامیان و علی آباد کتول قرار دارد. این قلعه دارای چشم اندازهای جالب و زیبا می باشد. در بالای آن چشمه آبی وجود دارد . قلعه ماران پیش از اسلام یکی از پایتخت های اشکانیان بوده است. در گذشته این قلعه به دلیل موقعیت مناسب ،دژی محکم برای پناه گرفتن بود.. چنانچه در زمان قاجاریه ،محمد زمان خان حاکم ایالت بر علیه فتحعلی شاه طغیان کرد ،برادر خود (امیر خان سردار با اموال و لوازم کافی به قلعه ماران فرستاد،که در صورت شکست به آن جا پناه برد. از جمله آثار آن زمان چاه های گندم است، که اکنون به صورت زغال در آمده است.

حمام قدیمی اروج :
این حمام در محل قدیمی کهنه بازار واقع شده است. پلان بنا به شکل مربع و مصالح بکار رفته در آن آجر ،لاشه سنگ در بدنه و ملات ساروج است.
حمام اروج در اوایل حکومت مظفرا لدین شاه بوسیله حاکم استر آباد "میر سعد الله خان میر فندرسکی "احداث شده که از سه سالن ،رختکن ،سالن استحمام و خزینه تشکیل شده و دارای 12 اطاق جناقی و سقف گنبدی (8گنبد نور گیر )ساخته شده است.
همچنین بنای مذکور دارای دو خزینه آب سرد و گرم ،حوض و پاشور و گرمخانه است.
از دیگر آثار تاریخی – فرهنگی می توان به قلعه کافر ،قلعه محمود ،قلعه نور ،قلعه امیر خان ،غار شیر آباد ،محوطه دره بیهان ،و تپه های تاریخی نقاره خانه ،انجیلو ،سنجران ،باقر آباد ،توران فارسی ،تقری تپه ،آق تپه ،شغال تپه و... و مسجد سادات ،مدرسه علمیه سعدیه ،دبستان ایرج ،قصر شاه نام برد.

جاذبه های دینی :
زیارتگاهها و امام زاده ها :
زیارتگاه پیر دوشنبه :
این زیارتگاه در 5 کیلومتری جنوب غربی شهرستان خان ببین و در روستای نامتلو قرار دارد.
زیارتگاه بی بی حلیمه خاتون :
این زیارتگاه در فاصله 30 کیلومتری جنوب غربی شهر رامیان و در روستای الهادی از توابع بخش مرکزی واقع شده است.
امام زاده قاسم :
امام زاده قاسم در داخل شهر و در غرب پارک جنگلی دلند قرار دارد.
امام زاده قاسم :
این زیارتگاه در 10 کیلومتری شمال غربی شهر خان ببین و در روستای لاله باغ قرار دارد.
زیارتگاه بی بی :
این زیارتگاه در 5 کیلومتری شمال خان ببین و روستای نی تپه قرار دارد.
بقعه متبرکه پیر:
این زیارتگاه در جنوب شهر خان ببین و در روستای کلوکن قرار دارد .
بقعه نورالدین :
این زیارتگاه در 10 کیلومتری شمال غربی آزادشهر و در روستای چاله پلرز از توابع بخش مرکزی واقع شده است .
جاذبه های طبیعی :
شهرستان رامیان به سبب محصور بودن در میان جنگل و کوهستان و نیز قرار گرفتن در میان دو رودخانه قره چای و آق چای ، دارای چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبا و بدیعی است .
غار و آبشارهای شیرآباد :
غار شیرآباد یکی از غارهای مهم طبیعی و زیبا بوده که دست بشر در ساخت آن دخالتی نداشته است . که ضمن جاری بودن آب از آن ، زیستگاه بسیار مهم برای برخی از گونه ها از جمله سمندر کوهستانی ایرانی که بومی سرزمین ما است ، می باشد . غار شیرآباد اندکی بالاتر از آبشار ها قرار دارد . که همانند آبشار ، نام شیرآباد بر آن نهاده اند. افسانه و روایات متعدد و پیچیده ای       درمحل وجود دارد ، عده ای آنرا دیو سفید می نامند. قسمت اعظم غار تاریکی مطلق حکم فرماست. در انتهای غار نیز چشمه ای وجود دارد ، که منشاء ایجاد غار در طول قرن های گذشته است . به دلیل ویژگی های ساختمانی و جنس زمین ، حرکت آب باعث تشکیل استخر ، سنگ های استالاگیت و بستر گلی شده است . به دلیل شیب های تند رشته کوه البرز در ناحیه شرقی و وجود چشمه سارهای فراوان در دامنه کوه قلعه ماران ، آبشار های کوچک و بزرگی در حوالی غار شکل گرفته است . ارتفاع یکی از آنها در حدود 20 متر و آب های نقره ای خام که با درخشندگی و هیاهو از این ارتفاع داخل استخرهای پایین دست فرو می ریزند ، بعنوان عنصر ممتاز طبیعی به شمار می آیند .
گل رامیان : 
این منبع آبی در فاصله 5 کیلومتری جنوب شهر رامیان و در دامنه کوه های پوشیده از جنگل و در نزدیکی ذخیره گاه جنگلی زربین رامیان واقع گردیده است . گل رامیان محدوده ای است که ازسه طرف به جنگل و از یک طرف به زمین های زراعی متصل بوده و آب آن از کف زمین می جوشد . این منبع آبی بیضی شکل می باشد که طول آن 90 و عرض آن 80 و عمق آن 44 متر است .

پارک جنگلی دلند :
این پارک در 11 کیلومتری غرب آزادشهر و در شرق دلند ودر مجاورت جاده بین المللی آزادشهر به گرگان واقع شده است . پوشش گیاهی آن بلوط ، ممرزستان ، آزاد وانجیلی بوده و به ندرت سپیدار و افرا درآن یافت می شود . و دارای امکانات رفاه ( مسیرآسفالته ، آب رسانی ،       برق رسانی ، پارک کودک ، نمازخانه ، سرویس بهداشتی و ......) می باشد .

ذخیره گاه جنگلی زربین رامیان :
این ذخیره گاه در 15 کیلومتری آزادشهر و در 5 کیلومتری ضلع جنوبی رامیان واقع شده است . و دارای دو بخش عمده شرقی – غربی بوده که توسط رودخانه قره چایی از هم جدا شده اند. و پوشش گیاهی آن آمیخته از درختان پهن برگ و سوزنی برگان می باشد . و بر روی بلندی ها در جبهه های رو به غرب و شرق ، جامعه زربین به طور بارز از گیاهان دیگر متمایز است . 
باغ ملی رامیان :
باغ رامیان به مساحت 5/2 هکتار در شمال شهر رامیان واقع گردیده است . این باغ تاریخی که زمان شکل گیری آن مربوط به اوایل پهلوی است ، دارای یک ساختمان پهلوی نیز می باشد .
تا دو دهه اخیر درختان سرو و کاج و چنار که از اوایل پهلوی در این باغ موجود بوده اند که امروز بیشتر آنها پاکسازی شده و جای آن درختان مرکبات کاشته شده است . در گذشته یکی از مسیرهای آبرسانی شهر رامیان که از کوههای اطراف جاری می شد از داخل این باغ می گذشته است . و از مکان شهرداری فعلی به سمت شمال غرب جاری بوده است .
چشمه گلبرگ : 
این چشمه در جنوب شرقی رامیان و به فاصله 5 کیلومتری از آن واقع شده است .
چشمه سید کلاته :
این چشمه به فاصله 7 کیلومتری جنوب رامیان قرار گرفته است .

 

 

 

 

 

 

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


مکتوب
ابتدا سنگ نوردان برای بالابردن تمرکز و...
9 ساله از گرگان
11 ساله ازتهران
9 ساله از گرگان
با فرا رسیدن فصل پاییز موسم برداشت انار...
ارسال مردمی
موشن گرافی
پروتئین در ساختار و عملکرد بافت های بدن...
محققان دانشگاه هاروارد می گویند چند میوه...
انگل ها مهمان ناخوانده در بدن انسان...
آزمایش خون شامل موارد یا شاخصه‌های...
ویدئو
پوستر+متن
گزارش تصویری از دومین جشنواره ملی ازدواج...
مدت نماهنگ: 1:22
مکتوب
برخی غذا‌ها باعث افزایش حافظه می‌شوند،...
ویدئو و اینفوگرافیک

پربازدیدترین های ماه اخیر

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

استوری موشن آغاز امامت امام زمان(ع)
استوری موشن آغاز امامت امام زمان(ع)
موشن گرافیک
امنیت سایبری و استوری هفته نیروی انتظامی
امنیت سایبری و استوری هفته نیروی انتظامی
اینفوگرافیک+ویدئو
کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
پیشگیری از کرونا
کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
مکتوب
حرف دل پرستاران بخش کرونا
حرف دل پرستاران بخش کرونا
ویدئو
احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت
احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت
مدیر کل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صمت از احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت با همکاری تشکل‌های بخش خصوصی خبر داد.
استوری پلیس مقتدر
استوری پلیس مقتدر
ویدئو+پوستر
استوری با هم برای امنیت و سلامت
استوری با هم برای امنیت و سلامت
عکس نوشته+ویدئو
نکات ایمنی در راه اندازی لوازم گرمایشی
نکات ایمنی در راه اندازی لوازم گرمایشی
بی احتیاطی در راه اندازی لوازم گرمایشی می‌تواند خطر بزرگی برای خانواده‌ها داشته باشد. با رعایت نکات ایمنی، جانِ خود و عزیزانمان را ایمن کنیم.
خاطره آزاده گلستانی
خاطره آزاده گلستانی
موشن گرافیک
ربیع وحدت و همدلی
ربیع وحدت و همدلی
ویدئو
استوری آغاز ربیع الاول
استوری آغاز ربیع الاول
ویدئو
استوری هفته نیروی انتظامی
استوری هفته نیروی انتظامی
پوستر
استوری هفته وقف
استوری هفته وقف
ویدئو
مجموعه استوری ایام آخر ماه صفر
مجموعه استوری ایام آخر ماه صفر
پوستر+استوری+اینفوگرافی
آیین حلیم پزان در ایام آخر صفر
آیین حلیم پزان در ایام آخر صفر
گزارش تصویری
شهادت امام رضا (ع)
شهادت امام رضا (ع)
پوستر+ ویدئو
استوری رحلت پیامبر(ص)
استوری رحلت پیامبر(ص)
استوری