سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

طبیعت رامیان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

طبیعت رامیان

طبیعت رامیان


 

موقعیت جغرافیایی و زیست محیطی :
شهرستان رامیان با جمعیتی بالغ بر 83209 نفر و مساحتی در حدود 780 کیلومتر در شرق استان و در فاصله 75 کیلومتری گرگان و 5کیلومتری جنوب جاده بین المللی آزادشهر – گرگان واقع شده است.
این شهرستان از شمال به شهرستان گنبد کاوس و از جنوب به استان سمنان و شهرستان شاهرود )و از شرق به شهرستان آزادشهر و از غرب به شهرستان علی آباد محدود است.
شهرستان رامیان از نظر طبیعی به دو قسمت جلگه ای و کوهستانی تقسیم می شود،که دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است.و با داشتن میزان بارش سالیانه 750 تا 800 میلی متر، یکی از پر بارانترین شهرستان های استان می باشد. این شهرستان در میان دو رودخانه قره چای و آق چای واقع شده است، که رودخانه قره چای از ارتفاعات شرقی قلعه ماران ،جوزچال و ملیچاران سرچشمه گرفته و پس از عبور از رامیان ،تالاب بی بی شیروان به مساحت بالغ بر 500 هکتار را تغذیه کرده و به گرگانرود می ریزد.
عمده فعالیت مردم رامیان کشاورزی ،دامداری ،نوغانداری ( پرورش کرم ابریشم کار) در کارگاه های استخراج ذغال سنگ (بعلت نزدیکی به معادن غنی زغال سنگ البرز شرقی ) و فعالیت در زمینه های صنایع دستی نظیر ابریشم بافی و تولید منسوجات ابریشمی (شال گردن ،شال کمر ،چادر شب ،روسری ،پیراهن های ابریشمی زنانه و مردانه و دستمال جیبی ) می باشد. گفتنی است پوشاک ابریشمی در مراسم آیینی و جشن و سرور در رامیان مورد استفاده قرار می گیرد.
محصولات عمده شهرستان رامیان برنج ،غلات ،توتون ،گندم ،دانه های روغنی ،تولیدات دامی و صیفی جات است.
شهرستان رامیان دارای تنوع جمعیتی بوده و اقوام ترک،ترکمن ،سیستانی ،قزلباش ،شاهرودی ،و خراسانی در کنار یکدیگر سکونت دارند. مردم رامیان به زبان ترکی گفتگو می کنند.

پیشینه تاریخی :
شهرستان رامیان از شهر های جدید و مهم استان گلستان است. رامیان در سال 1379 از شهرستان گنبد کاوس جدا و بصورت یک شهرستان مستقل تبدیل شد. شهرستان رامیان شامل سه شهر رامیان ،دلند و خان ببین و دو بخش مرکزی و فندرسک و چهار دهستان (دلند ،قلعه میران یا قلعه ماران ،فندرسک شمالی و جنوبی) و 55 روستا می باشد.
به استناد مدارک و شواهد تاریخی و آثار به جای مانده ،شهرستان رامیان از قدمتی طولانی و بسیار برخوردار است. در دوره اشکانیان ،یکی از پایتخت های آنان بوده است. و در زمان تصرف گرگان توسط یزید بن مهلب ،محل استقرار حاکم گرگان بوده است. در دوره اسلامی نیز شکوفایی خاص خود را داشته و مورد توجه حاکمان بود، و در دوره صفویه مردم رامیان را از منطقه        آذربایجان به این ناحیه کوچانیده اند.
در خصوص وجه تسمیه رامیان اشاره شده است ،که در زمانهای گذشته ، مردمانی به نام آرامیان در دو کیلومتری شمال رامیان محلی که به نام کهنه رامیان نامیده می شد، سکونت داشته است. آرامیها مردمانی سامی نِژاد بودند که پیش از اعراب در بابل قدیم (بغداد فعلی ) سکونت داشته اند.
در تاریخ مشیر الدوله مهاجرت این قوم را از شمال ایران دانسته است. بنابراین می توان گفت که مردمی از این قوم در ذاین محل ساکن بوده و به نام آنها این محل " آرامیان " نامیده شد ،که به مرور زمان حرف (آ) از کلمه آرامیان حذف و به رامیان تبدیل شد.
تاکنون در این شهرستان تعداد 87 اثر تاریخی – فرهنگی شناسایی شده است  که از این تعداد ،5 عدد آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. مهمترین آثار باستانی و تاریخی شهرستان رامیان  عبارتند از :
قلعه ماران :
قلعه ماران در 12 کیلومتری جنوب رامیان و بین شهرهای رامیان و علی آباد کتول قرار دارد. این قلعه دارای چشم اندازهای جالب و زیبا می باشد. در بالای آن چشمه آبی وجود دارد . قلعه ماران پیش از اسلام یکی از پایتخت های اشکانیان بوده است. در گذشته این قلعه به دلیل موقعیت مناسب ،دژی محکم برای پناه گرفتن بود.. چنانچه در زمان قاجاریه ،محمد زمان خان حاکم ایالت بر علیه فتحعلی شاه طغیان کرد ،برادر خود (امیر خان سردار با اموال و لوازم کافی به قلعه ماران فرستاد،که در صورت شکست به آن جا پناه برد. از جمله آثار آن زمان چاه های گندم است، که اکنون به صورت زغال در آمده است.

حمام قدیمی اروج :
این حمام در محل قدیمی کهنه بازار واقع شده است. پلان بنا به شکل مربع و مصالح بکار رفته در آن آجر ،لاشه سنگ در بدنه و ملات ساروج است.
حمام اروج در اوایل حکومت مظفرا لدین شاه بوسیله حاکم استر آباد "میر سعد الله خان میر فندرسکی "احداث شده که از سه سالن ،رختکن ،سالن استحمام و خزینه تشکیل شده و دارای 12 اطاق جناقی و سقف گنبدی (8گنبد نور گیر )ساخته شده است.
همچنین بنای مذکور دارای دو خزینه آب سرد و گرم ،حوض و پاشور و گرمخانه است.
از دیگر آثار تاریخی – فرهنگی می توان به قلعه کافر ،قلعه محمود ،قلعه نور ،قلعه امیر خان ،غار شیر آباد ،محوطه دره بیهان ،و تپه های تاریخی نقاره خانه ،انجیلو ،سنجران ،باقر آباد ،توران فارسی ،تقری تپه ،آق تپه ،شغال تپه و... و مسجد سادات ،مدرسه علمیه سعدیه ،دبستان ایرج ،قصر شاه نام برد.

جاذبه های دینی :
زیارتگاهها و امام زاده ها :
زیارتگاه پیر دوشنبه :
این زیارتگاه در 5 کیلومتری جنوب غربی شهرستان خان ببین و در روستای نامتلو قرار دارد.
زیارتگاه بی بی حلیمه خاتون :
این زیارتگاه در فاصله 30 کیلومتری جنوب غربی شهر رامیان و در روستای الهادی از توابع بخش مرکزی واقع شده است.
امام زاده قاسم :
امام زاده قاسم در داخل شهر و در غرب پارک جنگلی دلند قرار دارد.
امام زاده قاسم :
این زیارتگاه در 10 کیلومتری شمال غربی شهر خان ببین و در روستای لاله باغ قرار دارد.
زیارتگاه بی بی :
این زیارتگاه در 5 کیلومتری شمال خان ببین و روستای نی تپه قرار دارد.
بقعه متبرکه پیر:
این زیارتگاه در جنوب شهر خان ببین و در روستای کلوکن قرار دارد .
بقعه نورالدین :
این زیارتگاه در 10 کیلومتری شمال غربی آزادشهر و در روستای چاله پلرز از توابع بخش مرکزی واقع شده است .
جاذبه های طبیعی :
شهرستان رامیان به سبب محصور بودن در میان جنگل و کوهستان و نیز قرار گرفتن در میان دو رودخانه قره چای و آق چای ، دارای چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبا و بدیعی است .
غار و آبشارهای شیرآباد :
غار شیرآباد یکی از غارهای مهم طبیعی و زیبا بوده که دست بشر در ساخت آن دخالتی نداشته است . که ضمن جاری بودن آب از آن ، زیستگاه بسیار مهم برای برخی از گونه ها از جمله سمندر کوهستانی ایرانی که بومی سرزمین ما است ، می باشد . غار شیرآباد اندکی بالاتر از آبشار ها قرار دارد . که همانند آبشار ، نام شیرآباد بر آن نهاده اند. افسانه و روایات متعدد و پیچیده ای       درمحل وجود دارد ، عده ای آنرا دیو سفید می نامند. قسمت اعظم غار تاریکی مطلق حکم فرماست. در انتهای غار نیز چشمه ای وجود دارد ، که منشاء ایجاد غار در طول قرن های گذشته است . به دلیل ویژگی های ساختمانی و جنس زمین ، حرکت آب باعث تشکیل استخر ، سنگ های استالاگیت و بستر گلی شده است . به دلیل شیب های تند رشته کوه البرز در ناحیه شرقی و وجود چشمه سارهای فراوان در دامنه کوه قلعه ماران ، آبشار های کوچک و بزرگی در حوالی غار شکل گرفته است . ارتفاع یکی از آنها در حدود 20 متر و آب های نقره ای خام که با درخشندگی و هیاهو از این ارتفاع داخل استخرهای پایین دست فرو می ریزند ، بعنوان عنصر ممتاز طبیعی به شمار می آیند .
گل رامیان : 
این منبع آبی در فاصله 5 کیلومتری جنوب شهر رامیان و در دامنه کوه های پوشیده از جنگل و در نزدیکی ذخیره گاه جنگلی زربین رامیان واقع گردیده است . گل رامیان محدوده ای است که ازسه طرف به جنگل و از یک طرف به زمین های زراعی متصل بوده و آب آن از کف زمین می جوشد . این منبع آبی بیضی شکل می باشد که طول آن 90 و عرض آن 80 و عمق آن 44 متر است .

پارک جنگلی دلند :
این پارک در 11 کیلومتری غرب آزادشهر و در شرق دلند ودر مجاورت جاده بین المللی آزادشهر به گرگان واقع شده است . پوشش گیاهی آن بلوط ، ممرزستان ، آزاد وانجیلی بوده و به ندرت سپیدار و افرا درآن یافت می شود . و دارای امکانات رفاه ( مسیرآسفالته ، آب رسانی ،       برق رسانی ، پارک کودک ، نمازخانه ، سرویس بهداشتی و ......) می باشد .

ذخیره گاه جنگلی زربین رامیان :
این ذخیره گاه در 15 کیلومتری آزادشهر و در 5 کیلومتری ضلع جنوبی رامیان واقع شده است . و دارای دو بخش عمده شرقی – غربی بوده که توسط رودخانه قره چایی از هم جدا شده اند. و پوشش گیاهی آن آمیخته از درختان پهن برگ و سوزنی برگان می باشد . و بر روی بلندی ها در جبهه های رو به غرب و شرق ، جامعه زربین به طور بارز از گیاهان دیگر متمایز است . 
باغ ملی رامیان :
باغ رامیان به مساحت 5/2 هکتار در شمال شهر رامیان واقع گردیده است . این باغ تاریخی که زمان شکل گیری آن مربوط به اوایل پهلوی است ، دارای یک ساختمان پهلوی نیز می باشد .
تا دو دهه اخیر درختان سرو و کاج و چنار که از اوایل پهلوی در این باغ موجود بوده اند که امروز بیشتر آنها پاکسازی شده و جای آن درختان مرکبات کاشته شده است . در گذشته یکی از مسیرهای آبرسانی شهر رامیان که از کوههای اطراف جاری می شد از داخل این باغ می گذشته است . و از مکان شهرداری فعلی به سمت شمال غرب جاری بوده است .
چشمه گلبرگ : 
این چشمه در جنوب شرقی رامیان و به فاصله 5 کیلومتری از آن واقع شده است .
چشمه سید کلاته :
این چشمه به فاصله 7 کیلومتری جنوب رامیان قرار گرفته است .

 

 

 

 

 

 

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


آیران قایران" (آیران به معنای ماست و...
مسابقه‌ی عکاسی کمدی حیات‌ وحش که هرساله...
سومین سرطان شایع در خانم‌ها در ایران و...
میل و هوس شدید به شیرینی جات می تواند به...
طناب زدن خانم‌ها چگونه باید باشد تا ضرر...
۶ نوع محتوا که هرگز نباید در شبکه‌های...
گزارش تصویری
موشن گرافی
موشن گرافی
یکی از علل اصلی که کودکان عرق می‌کنند...
پخت شیرینی “پیشمه” در بین ترکمن‌ها رواج...
زیبایی حیاط خانه‌ای روستایی در گرگان با...
گزارش تصویری
هوشیاری راننده و سد کردن مسیر با خودرو،...
اینفوگرافی
مصرف غذای وعده های اصلی در سحری ،کمک به...
موز از جمله میوه‌هایی است که وقتی در...

پربازدیدترین های ماه اخیر

نظرسنجی مخاطبین

مخاطب گرامی نظر شما در مورد برنامه های صدای مرکز چیست؟

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

سیاه رودبار؛ دهکده ملی صنایع دستی
سیاه رودبار؛ دهکده ملی صنایع دستی
روستای سیاه رودبار از توابع شهرستان علی آبادکتول استان گلستان، به عنوان دهکده ملی صنایع دستی، ثبت شده است
برداشت هلو در باغات گلستان
برداشت هلو در باغات گلستان
در انتهای فصل بهار، برداشت هلو در باغات استان گلستان آغاز شده است.
مناظره های انتخاباتی؛ فرصتی برای آشنایی صحیح با برنامه های داوطلبان ریاست جمهوری
مناظره های انتخاباتی؛ فرصتی برای آشنایی صحیح با برنامه های داوطلبان ریاست جمهوری
نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری عصر دیروز برگزار شد و فرصتی را فراهم کرد تا مردم با برنامه های اقتصادی داوطلبان آشنا شوند.
گلستان سیاه پوش در سوگ صادق آل محمد
گلستان سیاه پوش در سوگ صادق آل محمد
مراسم عزاداری سالروز شهادت امام جعفر صادق علیه السلام، دیشب و امروز با رعایت شیوه نامه‌ای بهداشتی در گلستان برگزار شد.
سلام بر تو‌ای روح خدا
سلام بر تو‌ای روح خدا
فرا رسیدن سالروز رحلت جانسوز بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، بزرگ مردی پارسا و مردمی‌ترین و متواضع‌ترین رهبر دنیا امام خمینی(ره) تسلیت باد.
به صورت متمرکز: برگزاری مراسم گرامیداشت امام خمینی(ره) در ۱۴شهرستان گلستان + فیلم
به صورت متمرکز: برگزاری مراسم گرامیداشت امام خمینی(ره) در ۱۴شهرستان گلستان + فیلم
دویست برنامه برای گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل عظیم الشان در گلستان برگزار می‌شود.
استوری انتخابات ۱۴۰۰
استوری انتخابات ۱۴۰۰
عکس نوشته و پوستر
دشت شقایق
دشت شقایق
دشت شقایق استان گلستان پناهگاه بسیاری از حیوانات بوده و قشنگ‌ترین گل‌ها و کمیاب‌ترین گیاهان را در خود جای داده است.
سازمان اطلاعات مخفی انگلیس
سازمان اطلاعات مخفی انگلیس
ویدئو
دیدگاهای رهبرانقلاب در مورد انتخابات
دیدگاهای رهبرانقلاب در مورد انتخابات
عکس نوشته+ویدئو+اینفو
همراه شو (1)
همراه شو (1)
ویدئو
"آیران قایران" سوپی دلچسب برای روز‌های گرم
آیران قایران" (آیران به معنای ماست و قایران به معنای جوشیده است) نام سوپی لطیف است که در سفره ترکمن‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد.
سرگرمی های خرس مادر و توله هایش+ فیلم
سرگرمی های خرس مادر و توله هایش+ فیلم
خرس قهوه ای مادر و دو توله اش در ارتفاعات شهرستان کردکوی هنگام بازی کردن، شکار دوربین عکاس حیات وحش شده اند.
متن کامل دستورالعمل بهداشتی انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات کشور منتشر کرد
متن کامل دستورالعمل بهداشتی انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
متن+اینفوگرافی
تصاویری جالب از مسابقه کمدی حیات وحش در سال ۲۰۲۱
تصاویری جالب از مسابقه کمدی حیات وحش در سال ۲۰۲۱
مسابقه‌ی عکاسی کمدی حیات‌ وحش که هرساله برگزار می‌شود، امسال پیش از اتمام، تعدادی از جالب‌ترین تصاویر دریافتی خود را به‌ اشتراک گذاشته است.