سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

فعالیت های انقلابی مردم گلستان - نمایش محتوای خبر 2

 

 

اخبار سایت

فعالیت های انقلابی مردم گلستان

فعالیت های انقلابی مردم گلستان


فعالیت های انقلابی مردم گلستان

13 بهمن ماه 57 مردم شهر های آزادشهر ، رامیان ، گنبد و روستاهای اطراف به صورت برنامه ریزی شده جمع شدند و به شهر علی آباد کتول رفتند و راهپیمایی عظیمی را شکل دادند. مردم شهر های هم جوار برای راهپیمایی به یک شهر می رفتند این کار هم راهپیمایی  را عظیم تر میکرد و همچنین به همراهی افرادی که از جریانات انقلاب آگاهی نداشتند منجر میشد و از همه مهمتر اینکه خاطرات آن مبارزات برای آیندگان نیز ثبت و ضبط میشد.

در 16 بهمن 57 کمیته همبستگی گرگان که متشکل از بازاریان، پزشکان و دانش آموزان وروحانیون وکشاورزان و... بود این کمیته اعلامیه صادر می کرد و ضمن حمایت از امام و تبریک بازگشت ایشان از مردم خواستند که مبارزه خود را تا پیروزی شکوهمند و غرور آفرین ادامه دهند در آنجا از انجمن شهر ، نماینده گرگان در مجلس خواستند تا استعفا دهد. و مردم با این اعلامیه ها از آنها خواستند که کناره گیری کنند وهمبستگی خود را با انقلاب اعلام کنند. این اعلامیه ها یا بومی بود که در شهرستان ها ی منطقه چاپ می شد و یا یک اعلامیه کشوری که از تهران و یا پاریس به دست مردم می رسید و توزیع و تکثیر می شد.

 

این اعتصاب مردم گرگان ، بزرگترین اعتصاب در شمال کشور بود و جزء بزرگترین و برجسته ترین اعتصابات کشور به حساب می آمد که در جلوی بیمارستان 5 آذر کنونی گرگان برگزار شد و مردم خواستند که فرماندار گرگان و همچنین سرگرد سلیم زاده افسرشهربانی وسرهنگ واعظی رئیس شهربانی  وقت باید برکنار و محاکمه  شوند در طول یک هفته برخی از مسئولین ادارات و دادستان شهر با مردم اعلام همبستگی کردند و حتی مخارج صبحانه وناهارو شام معترضین را نیز مردم می دادند اعتصاب یک هفته ادامه داشت ودراین روز به فرمان نماینده آیت الله طالقانی اعتصاب با یک راهپیمایی به پایان رسید.

در 18 بهمن ماه 57 مانند دیگر روزهای ایام مردم راهپیمایی و اعلامیه پخش می کردند .در شهرستان بندر گز هم از خیلی روزها قبل حرکت های عظیم و انقلابی شکل گرفت به نحوی که در 13 دی ماه 57 غلامرضا اسدی عرب این جوان انقلابی به شهادت رسید و در 14 دی ماه برای ایشان مراسم تشیع جنازه برگزار گردید واین مراسم تبدیل به راهپیمایی عظیمی شد اما در  مراسم سوم این شهید یعنی 16 دی ماه ، 10 نفر از مردم انقلابی استان گلستان و بهشهر به شهادت رسیدند و این در واقع دلخراش ترین واقعه برای گرگان و بندرگز بود.

19بهمن ماه 57 در این روز که از غم انگیز ترین روز های تاریخ در استان گلستان بود در خیابان امام خمینی گرگان (پهلوی سابق) مردم به سمت چهارراه میدان در حال حرکت بودند و متوجه شدند که یک مامور شهربانی به دار آویخته شده است و همین امر سبب شد تا مأموران شهربانی وقت نیز تمامی مغازه های شهر در آن قسمت را به آتش بکشند که حدود 70 مغازه بود و حتی اجازه ندادند که مأموران آتش نشانی آتش را خاموش کنند و دراین واقعه 6 نفر را شهید و تعدادی را زخمی نمود.

در 20 بهمن ماه 57 اتفاق بسیار دلخراشی دریکی از شهرستان ها افتاد تعدادی افراد نا آگاه و جاهل چماق به دست با شعار "جاوید شاه جاوید شاه" به مردم گنبد  حمله کردند به نحوی که حتی به زنان باردار نیز رحم نکردند و مغازه های مردم را به آتش کشیدند .

یکی از اتفاقات این بود که عصر 21 بهمن مردم گرگان برای  انتقام از شهادت مظلومانه دوستان و همشهریان خود  در جلوی درب شهربانی جمع شدند و از تمامی شهر ها و روستا های اطراف در این مراسم  حضور پیدا کردند و سپس مردم به ماموران حمله کردند و16 نفر از آنان را به انتقام خون شهدا به هلاکت رساندند.  مردم پیروز میدان شدند و  در نهایت مردم در 22 بهمن ماه 57   پیروزی انقلاب را جشن گرفتند.

 

 

آدرس کوتاه :


گزارش تصویری آرشیو

ویدئو
برای نخستین بار تکثیر گونه خاویاری...
توزیع 4 میلیارد تومان کمک خیران به...

اطلاعیه های استان

آغاز محدودیت‌های ۱۰روزه در شهر‌های با وضعیت قرمز و نارنجی
از امروز در گلستان
آغاز محدودیت‌های ۱۰روزه در شهر‌های با وضعیت قرمز و نارنجی
محدودیت‌های کرونایی اصناف، تردد ها، حضور کارمندان درادارات و نظارت بر رعایت بهداشت در شهر‌های قرمز از امروز آغاز شد.
اعمال محدودیت های کرونایی طی ۲ هفته در گلستان
اعمال محدودیت های کرونایی طی ۲ هفته در گلستان
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان از اعمال محدودیت های کرونایی در شهرهای نارنجی و قرمز استان خبرداد.
آغاز ثبت اطلاعات سکونتی سرپرستان خانوار از امروز
آغاز ثبت اطلاعات سکونتی سرپرستان خانوار از امروز
ثبت نام تمامی مالکان شهری و روستایی در سامانه املاک و اسکان از ساعت ۸ صبح امروز آغاز شده است.
مشاهده آرشیو