سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

لباس قزاق - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

لباس قزاق

لباس قزاق


لباس ملي قزاق ها...

در قديم لباس ملي قزاق ها ضمن سادگي و زيبايي خاصي داشت براي دوختن لباس ازمواد سنتي همچون پوست، چرم، نمد نازک، ماهوت استفاده مي کردند که قزاق ها آن را در شرايط خانگي خود آماده مي نموند لباس را هم از پارچه هاي وارداتي مانند ابريشم، مخمل، زربافت مي دوختند که خود معيار ويژه استطاعت صاحبش بود پارچه هاي نخي نيز به طور وسيع استفاده مي شدند از چرم و پوست پالتوي پوست، کلاه، شلوار و لباس رويي زيبا مي دوختند اساسا از پوست دام خانگي مثل بز، گوسفند، گاو، اسب استفاده مي کردند پوست کنده شده را خشک کرده ,سپس آن را با شير ترش (آيران) مخلوط شده با سبوس يا آرد مي ماليدند وپوست را لوله مي کردند بعد از سه , چهار روز آن را  با آب شسته در آب نمک قرار مي دادند بعد از خشک کردن در چند نوبت مخلوط باقي مانده را از داخلش با کارد مخصوصي تراشيده سپس پوست را با دست نرم مي کردند و پس از آنکه پوست به رنگ سفيد درآمد براي اين که بيشتر سفيد شود بر روي آن آبي گچ آلود مي ريختند پوست آماده را با پارچه دوخته استفاده مي کردند.
هنوز هم پیرزنان و کسانی که سنتهای قزاقها را رعایت می کنند پوستهای گوسفند قربانی شده را نگه میدارند و به آن ماست و... می زنند و به عنوان زیر انداز در مراسم رونمایی(بت آشار) تازه عروس استفاده می کنند.
براي تهيه پوستين و شلوارزمستاني پوست را دباغي وسپس  رنگ آميزي مي نمودند  مثلا رنگ زرد را از ريشه گياه هاي مختلف يا از برگ هاي درختان و رنگ نارنجي را از پوست خشک شده انار به دست مي آوردند در ميان مواد براي دوختن لباس قزاقي پشم حيوانات خانگي جايگاه ويژهاي داشت از آن به عنوان آستر براي پيراهن رويي و کلاه ها استفاده مي کردند انواع زيادي از لباسها را از نمد مي دوختند براي تهيه آن به طور عمده پشم سفيد به ويژه پشم نازکي ارزش زياد داشت که آن را از گردن گوسفند  به دست مي آوردند قزاق ها از قديم مي توانستند از پشم شتر و گوسفند ماهوت خشن درست کنند بهترين پارچه از پشم شتر هاي جوان به دست مي آمد, از ماهوت پشم گوسفند بيشتر تهيدستان  لباس مي دوختند. همزمان با مواد پشمي و پوستي استفاده از پارچه هاي وارداتي از جمله ابريشمي، نخي و غيره در قزاق هاي کوچ نشين متداول بود مصرف کنندگان اساسي پارچه هاي وارداتي اشراف زادگان بودند بعد از آن که مردم قزاق با روسيه نزديک شدند کالا هاي روسي از جمله پارچه ها جاي کالا هاي آسياي ميانه را گرفتند مواد کارخانه اي جاي پارچه هاي خانگي را گرفتند که اين موضوع با مسيرعمومي تخريب اقتصاد کالا به کالا رابطه داشت  در اواخر قرن نوزدهم واوايل قرن  بيستم قزاق ها اساسا لباس را از پارچه هاي نخي توليد کارخانه اي مي دوختند ثروتمندان پارچه هاي گران همچون مخمل، ابريشم، اطلس، زربافت مي خريدند و لباس را با پوست، گلدوزي و زيورهاي گوناگوني مي آراستند.

....لباس و کلاه هاي زنانه....

"کُيلِک" (پيراهن)  نوع قديمي لباس زنانه است "کويلِک" را از پارچه هاي مختلفي مي دوختند: براي لباس روزمره از پارچه ارزان، براي جشن از پارچه گران استفاده مي کردند.

"کَمزول" کت سبک زنانه است زنان قزاق دو نوع "کَمزول" داشتند: آستين بلند و آستين کوتاه اين نوع لباس را از پارچه هاي گران و محکم مثل مخمل با آستر يک لايي مي دوختند دختران جوان در قياس با زنان ميان سال "کَمزول" هايي پر رنگ و شاد مي پوشيدند حتي دختران فقيران هم  "کَمزول هاي" جشني با نقش ها و گلدوزي داشتند.

بوراما روسری سفید بزرگی بود که مانند دستار به دور سر و گردن می بستند که طول آن به12 متر می رسید و بیشتر زنان میانسال و پیرزنان آن را به کار می بردند در بین قزاقهای ایران به عنوان بک رسم فقط در زمان عروسی به عروس تازه وارد می بندند.
"شاپان" -  خلعت رويي قديمي زنانه است آن معمولا با آستين بلند و گسترده دوخته مي شد براي فصل سرد, آستر پشمي آن را با رويه مي بافتند "شاپان" جشني را قاعدتا از پارچه هاي گران مي دوختند گاهي با گلدوزي، نقش و نگار، پوست را تزيين مي کردند خلعت هاي شيک و زيبا ي آراسته شده دختران به عنوان لباس عروسي مراسم  نگهداري مي شدند.

"کوپي" – لباس زمستاني رويي زنانه غالبا از پوست روباه ساخته مي شد علاوه بر اين خانم هاي با بضاعت پالتوي پوست را از پوست هاي گران حيوانات پرپرز سفارش مي دادند.

کلاه هاي زنانه قزاق ها غير از وظيفه اصلي خود هم نشانه وضعيت خانوادگي را به عهده داشت دختران دو نوع کلاه مي پوشيدند: "تاقيا" و کلاه گرم پوستي "بوريک".

"بوريک" معمولا مال دختراني از خانواده ثروتمند بود "تاقيا" را با  دسته پرجغد که به عقيده قراق ها صاحبش را از چشم زدگي حفظ مي کند تزيين مي کردند.

"سَوکِله" - کلاه عروس قزاقي قابل توجه ويژه اي است که جزو حتمي جهيزيه بود و قبل ازرسيدن  دختر به سن بلوغ آماده مي شد "سَوکِله" را در مراسم جشن عروسي به سرعروس مي کردند بعد از ازدواج عروس آن را در اعياد مي پوشيد "سَوکِله" وضع اجتماعي خانم را در جامع مشخص مي کرد با تولد بچه اول زن کلاه مخصوص شوهردار"کيمِشِک" را به سر مي کرد و آن را تا ايام پيري از سر در نمي آورد.  

... لباس و کلاه هاي مردانه...

لباس مردانه شامل "ژِيده" – پيراهن، شلوار، "شاپان" و غيره بود شلوارهاي زيرپوش از پارچه هاي نازک و ساده،  شلوار هاي رويي از ماهوت، جير يا از پارچه هاي نخي دوخته شده بودند لباس رويي اصلي مرد ها "شاپان"خلعت بود در ميان قزاق ها  چنين رسم رواج يافته بود که به اشخاص محترم "شاپان" را به عنوان  هديه مي پوشاندند قزاق هاي ثروتمندبراي آنکه برتري خويش را در جامعه تاکيد کنند دو تا شاپان را همزمان مي پوشيدند: زيرش معمولي رويش گرانش را.

لباس گرم مردانه هم گون بود: "کوپي" که از پشم شتر يا گوسفند تهيه شده، "تولوپ" – پالتويي از پوست گوسفند و "ايشيک" – پالتوي گران قيمتي است که از پوست گرگ ساخته شد طبق رسم متداول "ايشيک" را جواني که به سن بيست و پنج سالگي نرسيده نبايد بپوشد به عقيده قزاق ها اگر جوان چنين "ايشيکي" را بپوشد  گويي دچار بلا و بيماري مي گردد.

کالاه دايمي مردانه مانند دختران قزاق "تاقيا" بود که آن را تمام سال مي پوشيدند: تابستان بعضي ها جداگانه، بعضي ها زير "بوريک" يا "قالپاق"، زمستان زير کلاه پوستي اصلي مثل "تيماق" مي پوشيدند  "تيماق" را قزاق ها مقدس مي شمردند آن را به هيچ وجه عوض نمي کردند، هديه نمي کردند، پا نمي زدند در ميان قزاق نوزاد نا رس را توي "تيماق" پرورش مي دادند وقتي که از کسي عذر خواهي مي کردند زير پايش "تيماقش" را مي انداختند قزاق ها حدود پانزده نوع از اين کلاه را دارند "قولاقشين" و "مالاقاين" نيز در شمار کلاه هاي زمستاني مردانه هستند.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویدئوی طنز
آیران قایران" (آیران به معنای ماست و...
مسابقه‌ی عکاسی کمدی حیات‌ وحش که هرساله...
سومین سرطان شایع در خانم‌ها در ایران و...
میل و هوس شدید به شیرینی جات می تواند به...
طناب زدن خانم‌ها چگونه باید باشد تا ضرر...
۶ نوع محتوا که هرگز نباید در شبکه‌های...
گزارش تصویری
موشن گرافی
موشن گرافی
یکی از علل اصلی که کودکان عرق می‌کنند...
پخت شیرینی “پیشمه” در بین ترکمن‌ها رواج...
زیبایی حیاط خانه‌ای روستایی در گرگان با...
گزارش تصویری
هوشیاری راننده و سد کردن مسیر با خودرو،...
اینفوگرافی
مصرف غذای وعده های اصلی در سحری ،کمک به...

پربازدیدترین های ماه اخیر

نظرسنجی مخاطبین

مخاطب گرامی نظر شما در مورد برنامه های صدای مرکز چیست؟

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

ساعات پایانی رای گیری؛ حضور گسترده مردم گلستان در شعب اخذ رای
ساعات پایانی رای گیری؛ حضور گسترده مردم گلستان در شعب اخذ رای
در ساعات پایانی رای گیری، حضور گسترده مردم گلستان در شعب اخذ رای همچنان ادامه دارد.
نماهنگ دست تو بده بمن
نماهنگ دست تو بده بمن
ویدئو
مردم میدان
مردم میدان
عکس
دفاع از حرم
دفاع از حرم
پوستر
اثر پلاک
اثر پلاک
موشن کمیک
استوری های پویش مرد میدان
استوری های پویش مرد میدان
پوستر
تجلی حضور
تجلی حضور
ویدئو
حضور حماسی مردم اق قلا
حضور حماسی مردم اق قلا
ویدئو
مسابقه عکس#مردم میدان
مسابقه عکس#مردم میدان
پوستر
روز حماسه
روز حماسه
ویدئو
روز انتخاب
روز انتخاب
عکس های روز انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای 1400
اسم -نمی برم
اسم -نمی برم
ویدئو
تعهد و تخصص
تعهد و تخصص
ویدئو
چطور در پویش ملی #مردم_میدان شرکت کنیم ؟
چطور در پویش ملی #مردم_میدان شرکت کنیم ؟
ویدئو+پوستر
استوری مرد میدان
استوری مرد میدان
کلیپ
شوخی با بازاریان
شوخی با بازاریان
ویدئوی طنز