جهش تولید | شنبه، ۹ فروردین ۱۳۹۹

ماشین های سوگوار - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

ماشین های سوگوار

ماشین های سوگواردر دهه محرم حال و هوای شهرها رنگ و بوی محرم می‌گیرد، برخی از جوانان در این چند روز اقدام به ماشین‌نویسی خودرو می‌کنند.

کمتر کسی پیدا می‌شود که درسفرهای زمینی‌اش در جاده‌های ایران با اتوبوس، سواری و یا کامیونی که اطرافش با جملات یا اشعاری تزیین شده، بر نخورده باشد.

ماشین‌نوشته‌ها احتمالأ از هند و پاکستان به مرور به ایران راه یافتند. در ایران ماشین‌نوشته‌ها در بین وسایل نقلیۀ سنگین بیشتر و در بین وانت بارها و ماشین‌های سواری کمتر به چشم می‌خورد. این نوشته‌ها بستگی به روحیات و علاقه‌مندی رانندگان دارد و از جملات حکیمانه تا نوشته‌های بی‌مایه و طنز را می‌توان در بین این ماشین‌نوشته‌ها مشاهده کرد.

چند سالی می‌شود که این ماشین‌نوشته‌ها جنبۀ همه‌گیرتری پیدا کرده‌اند، به خصوص در ماه محرم.

در ایران تعداد زیادی از مردم بیش از یک سوم ماه محرم را به سوگواری مشغولند و با برپا کردن مجالس و پوشیدن لباس‌ سیاه، پخش نوحه‌های عزاداری با صدای بلند در خیابان‌ها و خودروها و همچنین راه افتادن دسته‌های سینه‌زنی و غیره سعی در نشان دادن میزان تأثر خود از واقعۀ کربلا دارند. به‌تازگی برخی از این مردم تصمیم گرفته‌اند ماشین‌های سواری‌شان را نیز در سوگواری خود شریک کنند.

به این شکل که شیشه‌ها و بدنۀ خودرو را با رنگ سرخ که شبیه قطرات خون است، آرایش می‌دهند که یادآور خون ریخته‌شده در کربلاست و جملاتی در مدح یاران حسین و گاهی هم در سرزنش لشکر مقابل می‌نویسند. زمانی که شدت ناراحتی بیشتر باشد، با مالیدن گل بر روی خودرو سعی در تخفیف آلام و دردهای خود می‌کنند.

در گرگان از اول ماه محرم بیشتر مسجدها و تکیه‌ها کسانی هستند که با تهیۀ شابلون و رنگ اقدام به نوشتن بر روی خودروهای علاقه‌مندان می‌کنند. مخلوط آب و خاک را هم در پمپ رنگ ریخته و دور تا دور ماشین رنگ می‌پاشند.

کسانی که خطاطی را می‌پسندند، می‌توانند با مراجعه به بیشتر مغازه‌های خوشنویسی بر روی پارچه و پارچه‌نویس‌ها، جملۀ دلخواه خود را بر روی خودروشان خطاطی کنند. خوشنویس‌ها گاهی به رایگان و گاهی با دریافت هزینۀ اندکی این کار را برای مشتاقان انجام می‌دهند. به قول خودشان این کار عشق است و پول با آن برابری نمی‌کند.

برای نوشتن بر روی ماشین از رنگ‌های پارچه و رنگ‌های قابل شسته شدن استفاده می‌شود و بیشتر از اول محرم تا روز عاشورا به تعداد مراجعین‌شان می‌افزاید.

امسال پیش از آغاز ماه محرم پلیس راهنمایی و رانندگی رانندگان را از نوشتن بر روی خودروها منع کرده بود، ولی در روز دوم محرم مجوز این کار را صادر کرد، به شرط آنکه پلاک خودرو مشخص باشد و همین‌طور این نوشته‌ها جلو دید راننده را نگیرد. البته، بیشتر کسانی که این کار را انجام می‌دهند، می‌گفتند که حتما اگر پلیس جریمه هم بکند ما جریمه‌اش را می‌پردازیم و شعار‌های مورد علاقه‌مان را بر روی ماشین خواهیم نوشت.

راننده‌ها با هدف‌های گوناگون ماشین‌های خود را حامل این شعارها می‌کنند:  برخی برای جلب توجه و گروهی هم به منظور سوگواری و نشان دادن ارادت خود به خاندان حسین که نمونه‌هایی از آن را در گزارش مصور این صفحه می‌بینید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


پربازدیدترین های اخیر

رهبر ما
فضای مجازی گلستان

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

خونه می مونم کتاب می خونم
کمپین
خونه می مونم کتاب می خونم
پوستر و متن
حلول ماه شعبان و اعیاد شعبانیه مبارکباد
از هفتم فروردین
حلول ماه شعبان و اعیاد شعبانیه مبارکباد
پوستر
پویش خانواده سالم
پویش خانواده سالم
بازیهای خانوادگی، لحظات شاد، خلاقیت های هنری و آموزشی
سین هشتم شهید سلیمانی
تولیدات فضای مجازی
سین هشتم شهید سلیمانی
پوستر
جهش تولید
جهش تولید
مجموعه پوستر
ماجراهای آقای فُلان ای بابا
ماجراهای آقای فُلان ای بابا
انیمیشن
یا باب الحوائج
تسلیت
یا باب الحوائج
پوستر
پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹
سال جهش تولید
پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹، سال جدید را سال «جهش تولید» نام‌گذاری کردند.
بازجویی از آقای فلان
بازجویی از آقای فلان
انیمیشن طنز
شعر و برف
شعر و برف
ویدئو
چرا باید در خانه بمانیم
کرونا
چرا باید در خانه بمانیم
متن
نقاشی روی شن
نقاشی روی شن
ویدئو
در خانه بمانیم
کمپین
در خانه بمانیم
پوستر
درخت به ما زندگی می دهد
روز درختکاری
درخت به ما زندگی می دهد
کارتون
سوالات رایج در مورد کرونا
سوالات رایج در مورد کرونا
پوستر