جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

محله سرچشمه - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

محله سرچشمه

محله سرچشمه


 

محله سرچشمه از محلات فرعی محله سبزمشهد است و از شمال به محله سبزمشهد، از شرق به گذر چهارشنبه ای، از غرب به محله دوشنبه ای و از جنوب به محله نعلبندان منتهی می شود.
در محله سرچشمه مظهر قنات وجود داشته است که آب شرب اهالی شهر را تامین می کرد. گفته می شود در محله سرچشمه، آب تا سطح زمین بالا می آمده و وجه تسمیه محله به همین دلیل است، اما در سایر محلات برای دسترسی به مظهر قنات باید ارتفاعی را به پایین تر از زمین می رفتند. مرکز محله سرچشمه برخلاف سایر محلات شهر استرآباد (بافت قدیم امروزی گرگان) میدانگاهی است با پلانی نامنظم که در جبهه شمالی آن مصلی قرار گرفته است و به همین دلیل هم بعضی از مردم به آن «محوطه مصلا» می گویند.
در این محله، 2 گورستان بزرگ، 2 امامزاده ( امامزاده نور(ع) و امامزاده بی بی سبز (ع) ) و 2 مسجد محله ای وجود داشته است. این محله حد فاصل 2 بازار نعلبندان و بازار قیصریه است و از این رو بسیاری از تجار سرشناس شهر استرآباد در این محله زندگی می کرده اند که از آن جمله می توان از محمد صادق تقی اف ( تقوی)، حاج آقا محمد رضا قلی اف ( رضا قلی نژاد) و حاج محمد شفیع شفیع اف (شفیعی) نام برد.
در این محله عناصر معماری و تاریخی ارزشمندی وجود دارد. یکی از ارزشمندترین این ابنیه تاریخی امامزاده نور (ع) است که یکی از کهن ترین آثار برجای مانده از اعصار گذشته در شهر استرآباد است. بناهای این بنا متعلق به دوره سلجوقی بوده و آرامگاه اسحاق ابن موسی بن جعفر (ع) است. این بنا تزیینات بی نظیر دارد که از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد: آجر کاری و شاخصه های بسیار ارزشمند معماری، محرابی از دوره ایلخانی و صندوق و در چوبی با تزئینات پرکار است. از دیگر عناصر تاریخی محله سرچشمه می توان به حمام چشمه، مدرسه صالحیه، در مسجد و مجموعه های مسکونی و خانه های تاریخی منحصر به فردی مانند مجموعه تقوی، خراسانی، شفیعی، رضا قلی نژاد، شیرنگی، میرشهیدی، ریحانی، شعربافان از دوره قاجار و خانه های شیرنگی، شفیعی، خراسانی و گلدسته از دوره پهلوی اشاره کرد.
یکی از ویژگی های با ارزش خانه های تاریخی محله سرچشمه پر تجمل و پر تزیین بودن این خانه ها و وسعت زیاد این گونه بناها نسبت به خانه های سایر محلات استرآباد است. نمونه های زیبایی از معدود خانه های 3 طبقه در این محله وجود دارد. گذرهای بن بست موجود در محله سرچشمه مانند بن بست موسوم به تقوی و بن بست ریحانی از زیباترین و خاطره انگیزترین کوچه های بافت قدیم گرگان هستند و به واسطه وجود جداره های تاریخی ارزشمند در آن ها، میراث مادی و معنوی عظیمی برای ساکنان این شهر به شمار می آیند.
یکی از کهن ترین درختان چنار مراکز محلات شهر استرآباد در میدان گاه محله سرچشمه وجود داشت. قطر این درخت آنقدر زیاد بود که 2 دهانه مغازه در آن ساخته شد. اما متاسفانه در دوره پهلوی اول از بین رفته است. علما و شخصیت های علمی بسیاری در این محله می زیستند که از آن جمله می توان از ملامحمدرضا رئیس العلما، شیخ محمدعلی فاضل، شیخ صادق علیمی، شیخ محمباقر فاضل، شیخ صفی الله کبیر، شیخ هادی کبیر نجفی، شیخ عبدالخالق کبیری، شیخ محمود شهیدی، شیخ عبدالصمد شهیدی و آقا سید حسن نبوی نام برد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


مکتوب
عکس نقاشی
ابتدا سنگ نوردان برای بالابردن تمرکز و...
9 ساله از گرگان
11 ساله ازتهران
9 ساله از گرگان
با فرا رسیدن فصل پاییز موسم برداشت انار...
ارسال مردمی
موشن گرافی
پروتئین در ساختار و عملکرد بافت های بدن...
محققان دانشگاه هاروارد می گویند چند میوه...
انگل ها مهمان ناخوانده در بدن انسان...
آزمایش خون شامل موارد یا شاخصه‌های...
ویدئو
پوستر+متن
گزارش تصویری از دومین جشنواره ملی ازدواج...
مدت نماهنگ: 1:22
مکتوب
برخی غذا‌ها باعث افزایش حافظه می‌شوند،...
ویدئو و اینفوگرافیک

پربازدیدترین های ماه اخیر

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
پیشگیری از کرونا
کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
مکتوب
خاطره آزاده گلستانی
خاطره آزاده گلستانی
موشن گرافیک
ربیع وحدت و همدلی
ربیع وحدت و همدلی
ویدئو
استوری آغاز ربیع الاول
استوری آغاز ربیع الاول
ویدئو
استوری هفته نیروی انتظامی
استوری هفته نیروی انتظامی
پوستر
استوری هفته وقف
استوری هفته وقف
ویدئو
مجموعه استوری ایام آخر ماه صفر
مجموعه استوری ایام آخر ماه صفر
پوستر+استوری+اینفوگرافی
آیین حلیم پزان در ایام آخر صفر
آیین حلیم پزان در ایام آخر صفر
گزارش تصویری
شهادت امام رضا (ع)
شهادت امام رضا (ع)
پوستر+ ویدئو
استوری رحلت پیامبر(ص)
استوری رحلت پیامبر(ص)
استوری
روز نابینایان
روز نابینایان
استوری + پوستر
پوستر روز جهانی استاندارد
پوستر روز جهانی استاندارد
پوستر
ورزش اسلک لاین
گزارش تصویری
ورزش اسلک لاین
ابتدا سنگ نوردان برای بالابردن تمرکز و تعادل این ورزش را ابداع کردند و به مرور اسلک لاین در سراسر جهان گسترش یافت. کمتر از یک دهه است این ورزش به کشورمان وارد شده است.
استوری روز حافظ
استوری روز حافظ
پوستر
قرار ما پای عمود خدمت
قرار ما پای عمود خدمت
پوستر
استوری اربعین
استوری اربعین
موشن استوری
نماهنگ جا مانده از اربعین 2
نماهنگ جا مانده از اربعین 2
ویدئو