رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

مسجد جامع امام اعظم ابوحنیفه در قزاق محله گرگان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

مسجد جامع امام اعظم ابوحنیفه در قزاق محله گرگان

مسجد جامع امام اعظم ابوحنیفه در قزاق محله گرگان


قزاق های گرگان از سال 1313 به جهت درگیری بلشویک ها و منشویک ها و آزار و اذیت قزاق های مسلمان در میانه این درگیری ها، با تحمل مشقات بسیار از منقشلاق و منگستائو گذشته و وارد این دیار شدند.

از توان قزاق ها در اولین سال های حضور در گرگان، در جهت پر کردن خندق پیرامون شهر که با تجمع آب در آن عاملی برای انتقال مالاریا و ... شده بود استفاده گشت.

نسل اول قزاق های ساکن گرگان به مشاغلی همچون کشاورزی، باربری، رانندگی کامیون و ...، مشغول بودند اما با گذشت زمان، بخش اعظمی از نسل های بعدی آنها به تحصیل پرداخته و اکنون علاوه بر فعالیت های تجاری، تعداد قابل توجهی از آنها در ادارات بخش دولتی و خصوصی مشغول فعالیت هستند.

بعد از فروپاشی شوروی و استقلال قزاقستان، حکومت این کشور تسهیلاتی را برای قزاق های مقیم دیگر کشورها جهت سکونت در قزاقستان فراهم کرد و از این رو بخشی از قزاق های گرگان و استان نیز به آن کشور مهاجرت کردند.

قوم نجیب و پرتلاش قزاق، که عمدتا" در قزاق محله گرگان سکونت دارند، در سال های طولانی حضور در گرگان، با حفظ آداب و رسوم خود، کمترین تنش را نیز با مردمان این دیار داشته و با مسالمت تمام در کنار گرگانیان مشغول زندگی هستند.

ابوطالب ندری عکاس گرگانی خبرگزاری مهر، عکس هایی  تهیه کرده که می توانید آنها را ببینید.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.