رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

معرفی کتاب لحظه‌های انقلاب - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

معرفی کتاب لحظه‌های انقلاب

معرفی کتاب لحظه‌های انقلاب


Loading the player...

دانلود

تاکنون کتاب‌های متعددی در ارتباط با تاریخ انقلاب اسلامی و مسائل پیرامون آن منتشر شده است که ما نیز به بخشی از آن‌ها پرداخته‌ایم. اما کتابی که در این شماره می‌خواهیم به آن بپردازیم، یکی از دقیق‌ترین و بهترین کتاب‌هایی است که به تشریح آخرین ماه‌های مانده به پیروزی انقلاب اسلامی پرداخته است. «لحظه‌های انقلاب» نوشته محمود گلابدره‌ای همین اثر است. کتابی ۴۵۶ صفحه‌ای که از زبان نویسنده آن که به عنوان شاهدی عینی در بسیاری از اتفاقات پیش آمده در واپسین روزهای حکومت رژیم پهلوی حضور داشته است، به شرح این وقایع پرداخته است.

قلم روان و تسلط نویسنده بر گنجینه‌ای غنی از واژگان باعث شده تا «لحظه‌های انقلاب» علاوه بر ثبت بسیاری از رویدادهای مهم تاریخ این کشور، به عنوان یک اثر شاخص ادبی نیز به شمار آید. اثری که در سطر به سطر آن می‌توان ردپای توانایی نویسنده چیره دستی را دید که به دور از جانبداری و تعصب به توصیف هرآنچه که دیده پرداخته است تا «لحظه‌های انقلاب»، تبدیل به نمونه‌ای مشابه به کتاب مهم «تاریخ بیهقی» در روزگار ما بشود.

شیوه نگارش کتاب گزارش نویسی است که با تلفیق روایت و قصه سعی کرد تا به مدلی جدید در گزاش‌نویسی (البته در زمان خودش) دست پیدا کند. البته این شیوه باعث نشده تا حالت مستندگونه اثر از بین برود و درواقع بزرگترین نقطه قوت این کتاب، نزدیک بودن آن به واقعیات است. هرچند که نوشتن در روزهای پر از التهاب آن دوران و همراهی و همگامی با حرکت اجتماعی بزرگ مردم برای ثبت این لحظات کاری بسیار سخت بوده است و نگارش مستند و دقیق وقایع در چنین شرایطی از عهده هر نویسنده‌ای برنمی‌آمد.

لحظه‌های انقلاب از معدود کتاب‌های نگارش شده در ارتباط با تاریخ انقلاب اسلامی است که در آن از هیچ تصویری استفاده نشده است و در عوض آن نویسنده سعی کرده تا خود همه آن چیزی که مشاهده کرده، به خوبی توصیف کند تا نمایی کامل و بدون نقص از آنچه که اتفاق افتاده پیش چشم مخاطبش ترسیم کند.

شاید به همین خاطر باشد که شهید دکتر مفتح در ارتباط با این کتاب گفته بود: «با مطالعه مختصری از قسمت‌های کتاب «لحظه‌های انقلاب»، محتوا را غنی، عبارات را جالب و زیبا یافتم. نویسنده سعی کرده تا آن‌جا که خود ناظر عینی حوادث بوده، وقایع انقلاب را نقل کند. در قسمت‌هایی که دیدم، امانت و صداقت نویسنده متجلی بود.»

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.