رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

موزه مردم شناسی علی آباد - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

موزه مردم شناسی علی آباد

موزه مردم شناسی علی آباد


 

 

نخستین موزه مردم‌شناسی استان گلستان در شهرستان علی‌آباد کتول قرار دارد.

این موزه که با هدف معرفی فرهنگ و آداب و رسوم مردم شهرستان علی‌آباد کتول ساخته شده بر آن است ضمن حفظ این آداب و رسوم زمینه‌های جذب گردشگران داخلی و خارجی را نیز فراهم کند.

 

موزه مردم شناسي علي آباد كتول با مساحتي حدود 400 متر مربع در 12 بهمن سال 87 واقع در قسمت غربي شهر افتتاح شد.

موزه مردم شناسی شهرستان علی آباد کتول، داراي بخش هاي مختلفي از جمله آيين ها و آداب و رسوم مردم علي آباد كتول را نشان مي دهد.
از صنايع دستي اين شهرستان مي توان به قالي بافي، نمدبافي، بافت پارچه هاي ابريشمي و پشمي، خورجين دوزي، چادرشب بافي، سوزن دوزي، دوخت لباس هاي محلي كتولي و ساخت آلات موسيقي محلي كتولي اشاره كرد.

در معرفي بخش هاي مختلف موزه مردم شناسي علي آباد كتول يكي از بخش هاي جالب و ديدني آن را بخش عاروس ياري دانست که در ميان قوم كتول يكي از سنت ها و آيين ها مراسم ازدواج است و به ترتيب مراسم همسر گزيني، خواستگاري، نشان كردن و قند شكني، عروس ديدن، خريد عروسي، خبر عروسي، عقد، حنابندان و عروسي را شامل مي شود.

بخش پوشاك زنان كتولي شامل جامه، پيش جامه، جليقه، كلاه شهري، روسزي شال پشمي ته سري چارقد و تن پوش مردان كتولي شامل پيراهن، شلوار يا چوقا، جليقه و سرپوش آنها كلاه كاموايي، كلاه دوره دار و پاپوش مردان شامل ساق بند يا پاتوه، جوراب پشمي، چارق و دم پايي است.

هنر نمدمالي يكي از هنرهاي منسوخ شده در بين قوم كتول است كه اين كار تنها توسط مردان كتولي و در مناطق كوهستاني شهرستان علي آباد انجام مي گرفت، كه در موزه مردم شناسي علي آبادكتول اين هنر از حلاجي تا نمدمالي به نمايش گذاشته شده است.

در بخش ديگر اين موزه ابزار و ادوات موسقيايي متنوعي را به معرض ديد عموم بازديد کنندگان گذاشته اند.

 

آدرس موزه خیابان امام رضا، فردوس20، شهرک فرمانداری است.

 آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.