سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۰

موشن گرافی قدرت نظامی ایران - نمایش محتوای صدا

 

 

موشن گرافی قدرت نظامی ایران

موشن گرافی قدرت نظامی ایران


دانلود

مسائل امنیتی مهم‌ترین موضوعی است که برای ادامه حیات هر کشوری مورد نیاز است و بدون وجود امنیت نه اقتصاد معنا دارد نه فرهنگ و نه آموزش و تمام فعالیت‌ها در هر کشوری در سایه امنیت تحقق می‌یابد.


وقتی که به روزهای آغازین پیروزی انقلاب اسلامی در سال 57 بر می‌گردیم به یاد می‌آوریم به دلیل آشفتگی‌های حاصل از یک تحول بزرگ و چشم‌های دوخته شده از سوی ابرقدرت‌ها به این انقلاب، امنیت اولین موضوع مورد توجه انقلابیون بود و آنها توان خود را به این سمت معطوف نموده بودند تا این نهال نو رسیده را از گزند تند‌بادهای حادثه حفظ کنند.تغییرات خیره‌کننده ناشی از انقلاب اسلامی در موضوعات دفاعی، نظامی و امنیتی:

ایران در قبل از انقلاب، دارای سیاست خارجی و دفاعی مستقلی نبود و به عنوان یک کشور تابع، در قلمرو قدرت بلوک غرب با محوریت آمریکا در نظام دو قطبی حاکم بر روابط بین‌الملل عمل می‌کرد.

ارتش ایران به خاطر نقشی که آمریکایی‌ها تحت عنوان سیاست دو ستونی برای ایران به عنوان «ژاندارم منطقه خلیج فارس» تعریف کرده بودند، کاملاً تحت کنترل ایالات متحده بود، به طوری که هزاران مستشار نظامی آمریکایی در بخش‌های کلیدی ارتش حضور داشتند.

ایران قبل ازانقلاب در راستای تأمین منافع غرب در منطقه ایفای نقش می‌کرد و همین وضعیت موجب می‌شد تا کشور ما که دارای تمدنی چند هزار ساله بود؛ از جنبه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، علمی، فناوری، نظامی و تسلیحاتی دچار عقب ماندگی‌های شدید شود.

یک نگاه مقایسه‌ای به نتایج و کارکردهای انقلاب اسلامی در صحنه عمل نسبت به دوره قبل از انقلاب و کشورهای هم طراز، از یک طرف گویای تغییرات بزرگ و غیرقابل انکار و خیره کننده ناشی از انقلاب در 38 سال گذشته و از طرف دیگر ترسیم‌کننده یک دورنمای ایده‌ال و آرمانی برای آینده است و این همه در شرایطی به‌دست آمده که دشمنان خارجی و ایادی داخلی آنان، همواره در تلاش بوده‌اند تا از هر اهرمی برای تحت فشار گذاردن کشور و ناکام گذاشتن طرح‌ها و برنامه‌های آن بهره گیرند.

تبدیل ایران به قدرت مهم منطقه در سایه اقتدار نظامی دفاعی:

به طورکلی دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب اسلامی نشان می‌دهد که ایران قبل ازانقلاب با ایران بعد از انقلاب تفاوت فاحشی را در زمینه‌های مختلف نظامی و دفاعی دارد که مرور اطلاعات به دست آمده از این پژوهش همگی مؤید این نکته است که موفقیت‌های ایران اسلامی در حوزه‌های مختلف نظامی دفاعی مرهون تلاش نخبگان ایرانی و صبر و استقامت ملت ایران و رهنمودهای مقتدرانه رهبر معظم انقلاب بوده و خواهد بود با اذعان به این امر که انواع تحریم‌های خارجی که بی‌رحمانه بر ملت ما تحمیل شد؛ نتوانست جلوی این پیشرفت‌ها را بگیرد و ایران توانا و مقتدر همچنان سربلند به تلاش‌های خود ادامه می‌دهد تا جائی‌ که اهداف ترسیم‌شده در سند چشم‌انداز تمام و کمال تحقق یابد.

تولید انواع راکت و موشک های بالستیک، انواع تانک، نفربر و تولید تسلیحات سبک، انواع هواپیما و تولید قطعات مختلف، تولید رادارهای پیشرفته و سامانه‌های هوایی و ماهواره جزیی از دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه نظامی و دفاعی است.

در واقع قدرت نظامی دفاعی ایران، نه تنها از عوامل بسیار مهم در تأمین امنیت ملی کشور است، بلکه دستاوردهای این حوزه معادله قدرت در منطقه را نیز به نفع جمهوری اسلامی ایران تغییر داده است.

تفکر انقلاب اسلامی به ایران امنیت و عزت داده است:

انقلاب و تفکر انقلاب به کشور عزت، امنیت و پیشرفت داد و آن‌چیزی که می‌تواند در مقابل تهدیدها بایستد تفکر انقلابی است.

غرب و در صدر آن استکبار جهانی به رغم شکست سیاست‌های غلطشان در برابر ملت بزرگ ایران در طول این مدت دست از شیطنت‌های خود برنداشتند و به جای آن که تصویر مخدوش خود در اذهان ملت ایران را بهبود بخشند، ناعادلانه‌ترین تحریم‌های سیاسی و اقتصادی را عیله ملتی که خواستار استقلال هستند، اعمال کردند.

آنها در تصور باطلی بسر می‌بردند چرا که ملت ایران با داشتن رهبری چون امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و حضرت آیت الله خامنه ای که بر موضوع ˈما می توانیمˈ تکیه داشتند، هرگز به زانو در نیامد و توانست از این تهدیدات فرصت‌های نوینی را ایجاد کند.

افزایش قدرت نظامی و دفاعی ایران در سایه تحریم‌های ظالمانه استکبار:

در دوران دفاع مقدس، کشورهای غربی حتی از دادن سیم خاردار به ایران دریغ می‌کردند اما امروز ایران اسلامی به جایگاهی دست پیدا کرده که در بخش‌های مختلف هوایی، دریایی، زمینی و پدافند هوایی توانسته است مرزهای دانش را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارد.

امروز درعرصه پدافند هوایی که به فرموده رهبر معظم انقلاب در خط مقدم دفاع از کیان نظام اسلامی قرار دارد، با بهره‌گیری از دانش و تخصص نیروهای جوان، کارآمد، متعهد و متخصص ایران اسلامی، کوچکترین تحرک دشمن در کیلومترها دورتر از مرزهای کشورمان شناسایی و رهگیری می‌شوند.

 
تمامی این دستاوردها را در شرایط سخت تحریم بدست آورده‌ایم به گونه‌ای که امروز ایران مقتدر در بسیاری از عرصه‌های علوم و فناوری یک کشور پیشتاز است.

همزمان با این تلاش و برای مقابله با انواع تحریم ها، و بنا بر توصیه های مقام معظم رهبری راهبرد اقتصاد مقاومتی دردستورکار قرار گرفت که به معنی اتکا به توانمندی و ظرفیت‌های داخلی برای حفظ پویایی سیاسی و اقتصادی است.

نهادینه شدن فرهنگ مقاومت در سایه انقلاب اسلامی:

اکنون ایران از نظر اقتدار دفاعی در جایگاهی قرار گرفته است که در معادلات نظامی منطقه و در حفظ ثبات و امنیت یک وزنه مهم به‌شمار می‌رود و نکته مهم‌تر در این فرآیند، نهادینه شدن فرهنگ مقاومت در همه عرصه‌ها اعم از جنگ نظامی یا نبرد دیپلماتیک و یا رویارویی با تحریم‌های اقتصادی است.

آمریکا در همه سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش کرد تا مقاومت ملت ایران را درهم بشکند و با القای ناتوانی نظام جمهوری اسلامی از طریق جنگ و تحریم، انتظار از نفس انداختن ایران را داشت و تلاش کرد با تنگ کردن عرصه اقتصاد، مقاومت ملت ایران را همزمان در دو عرصه نظامی و اقتصادی به چالش بکشد اما ملت ایران در مقابل همه فشارها ایستادگی و در عمل اثبات کرد که ایستادگی‌اش در مقابل تهاجم دشمنان مبتنی بر حفظ ارزش‌های انقلابی است.

ملت ایران، نه تنها در سال‌های مقاومت در دوران دفاع مقدس در برابر ابر قدرت‌های غرب و شرق، سر خم نکرد بلکه اکنون نیز مصمم‌تر از گذشته خود را برای مقابله با همه توطئه‌های قدرت‌های استکباری آماده کرده است.

تهدیدها نشان‌دهنده قدرت ایران است:

امروز ایران اسلامی در مقایسه با گذشته حتی در سنجش با بسیاری از کشورهای منطقه که از حمایت و همراهی غرب برخوردارند، از توان دفاعی بالاتری برخوردار است و با اقتدار درمقابل توطئه‌ها و تهدید‌ها ایستاده است.

به تعبیر رهبر معظم انقلاب، کثرت تهدیدها نشان‌دهنده قدرت نظام اسلامی است، زیرا اگر جمهوری اسلامی قدرت و تأثیرگذاری بالایی نداشت، بدخواهان ملت ایران این گونه سراسیمه خود را به آب و آتش نمی‌زدند.

مقاومت و ایستادگی ملت ایران‌، پیام روشنی برای دشمنان دارد، در واقع مقاومت از دیدگاه ملت ایران، به یک اصل استراتژیک تبدیل شده است که با دو ویژگی نهادینه‌سازی فرهنگ مقاومت در جامعه و دیگری بر مبنای راهبردهای هوشمندانه در کنار ساز و کارهای دفاعی براساس دانش و علوم و فنون دفاعی روز مورد اهتمام مسئولان نظام جمهوری اسلامی قرار گرفته است.

ترسیم دکترین دفاعی ایران بر پایه قدرت بازدارندگی:

اما پس از تجربه تلخ جنگ 8 ساله امروز روش آمریکایی ها و هم‌پیمانانش در موجهه با ایران تفاوت پیدا کرده است به شکلی که آمریکا با استقرار پایگاه‌های دریایی و زمینی و هوایی و در اختیار گذاشتن پیشرفته‌ترین تسلیحات نظامی خود به متحدانش در منطقه، کوشیده است ایران را در حوزه تهدیدهای امنیتی به چالش بکشاند.

آمریکا در یک دهه گذشته همچنین با ترویج ایران هراسی، میلیاردها دلار سلاح و هواپیماهای جنگنده به کشورهای عربی منطقه خلیج فارس فروخته است و این روند نشان می‌دهد هدف قدرت‌های استکباری به چالش کشاندن ایران درحوزه امنیت و عرصه دفاعی است بنابراین با توجه به این تهدیدها یکی از شاخص‌های مهم در دکترین دفاعی ایران، توسعه توان بازدارندگی در بعد نرم افزاری و سخت افزاری است.

در این زمینه جمهوری اسلامی ایران در سه دهه گذشته به‌رغم قرارگرفتن درموقعیت‌های سخت و حساس با پشت سر نهادن جنگ تحمیلی ۸ساله و با گذر از تحریم‌های سنگین، دکترین دفاعی را بر پایه قدرت بازدارندگی پیش برده است.

از دیدگاه تحلیلگران اندیشکده مطالعات راهبردی و بین‎‎‎الملل امریکا، ایران با وجود تحریمهای گسترده، قابلیتهای زیادی را در استرتژی دفاعی در اختیار دارد و در عرصه مقابله با دشمن در حوزه‌های مختلف پیشرفتهای قابل ملاحظه‌ای داشته است که بر مبنای حرکت مداوم و قابلیت مقاومت در مقابل دشمن طراحی شده است.

از نگاه تحلیل‌گران نظامی، اقتدار دفاعی ایران براساس مدل صیانت از مرزها و امنیت ملی طراحی شده است و در این مدل ایران ضمن تضمین حفظ تمامیت ارضی، جایگاه خود را به‌عنوان یکی از قدرتهای اصلی در حوزه خلیج فارس، تثبیت کرده است.

اقتدار دفاعی و نظامی ایران اجازه تصور غلط را به دشمنان نمی‌دهد:

جمله پایانی این که با گذشت سی و هشت سال از انقلاب شکوهمند اسلامی، امروز ایران اسلامی از چنان امنیت، اقتدار، عزت، عظمت، توانمندی و بازدارندگی دفاعی در عرصه های مختلف برخوردار است که اجازه نمی‌دهد هیچ تصوری در اذهان دشمنان این نظام برای تعدی به این کشور ایجاد شود و همه این‌ها در سایه انقلابی است که دو بال مرجعیت و مردم را در کنار هم با روحیه انقلابی و تفکر دینی در خود می‌بیند.

 

آدرس کوتاه :