سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۰

نفس کویر - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

نفس کویر

نفس کویر


مستند نفس کویر از تولیدات سیمای گلستان و در مورد اقدامات مفید پروفسور محمد پسرکلی در بخش خاک و کشاورزی می باشد.

محمد پسر ک لی در 11 تیر ماه 1327 در روستای معصوم آباد گرگان چشم به جهان گشود. در سومین بهار زندگیش پدر را از دست داد و  با فقر مالی و رنج خستگی ناپذیر توسط  فاطمه، مادرش تربیت و پرورش یافت.

محمد دوره ی ابتدایی را در زادگاهش گذراند و در مراحل بالاتر تحصیلی با پای پیاده و گاهی هم با دوچرخه برای کسب دانش و آموختن بیشتر به روستای سرخنکلاته روستای مجاور معصوم آباد رفت.

وی دیپلم متوسطه را در رشته ریاضی در گرگان اخذ کرد و سپس در رشته جنگلداری ( مقطع فوق دیپلم) در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان پذیرفته شد و توانست با کسب عنوان دانشجوی ممتاز به مقطع لیسانس رشته جنگلداری مازندران راه یابد.

پسر ک لی عاشق آموختن بود، به همین سبب در سال سوم  لیسانس به دانشگاه ایالتی شهر تمپی ایالت آریزونا رفت و دوره لیسانس و فوق لیسانس کشاورزی را نیز در این دانشگاه با موفقیت به پایان رساند.

وی در ادامه تحصیل با کسب عنوان دانشجوی ممتاز به مقطع دکترای رشته علوم آب و خاک دانشگاه آریزونا در شهر توسان راه یافت و موفق به کسب مدرک " فوق دکترای مهندسی آب و خاک" شد.

پسر ک لی به دلیل سال ها تلاش موفقیت آمیز در تدریس، ترویج و تحقیق به عنوان استاد نمونه در دانشگاه آریزونا معرفی و انتخاب شد.

وی هم اکنون با 27 سال سابقه به عنوان استاد و محقق در بخش علوم گیاهی دانشکده کشاورزی دانشگاه آریزونا مشغول به کار است.

در این مدت طی چند بار به دعوت دانشگاه های علوم کشاورزی تهران و گرگان برای تدریس و تحقیق به ایران آمده و همکاری دلسوزانه و مسئولانه با محققان و دانشجویان ایرانی داشته است.

پسر ک لیدر سال 2005 میلادی از میان 200 هزار استاد دانشگاه در سراسر جهان به دلیل انجام بیشترین فعالیت تدریس، تحقیق و ترویج در مسائل کشاورزی، از سوی سازمان جهانی بیوگرافی امریکا واقع در نیویورک به عنوان دانشمند سال جهان برگزیده شد.

پروفسور پسر ک لی همچنین مدال طلای صلح آزادی دنیا را در سال 2006 میلادی نیز از سوس این سازمان بین اللملی ذکر شده کسب کرد.

از طرف دانشگاه میشیگان امریکا نیز به عنوان یکی از 50 دانشمند برتر علمی دنیا نیز معرفی و دانشگاه کمبریج انگلستان هم  به عنوان یکی از 100 رهبر علمی دنیا برگزید.

این استاد با افتخار، کاشف گیاهی است که می تواند در صحرا، بدون نیاز به آب روید. به همین سبب رسانه های امریکا به او لقب پدر فضای سبز و بیابان های دنیا را داده اند.

دکتر پسر ک لی دارای همسر امریکایی است  و یک فرزند پسر به نام محمد مهدی دارد که دانشجوی پزشکی دانشگاه آریزونا است.

این شهروند ماندگار گرگان، 7 اثر در بخش گشاورزش، منابع طبیعی و محیط زیست دارد که به عنوان کتاب های مرجع در دانشگاه های دنیا تدریس می شود.

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.