سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۰

نوروز خوانی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

نوروز خوانی

نوروز خوانی


نوروزخوانان، خنیاگران گمنام و دوره‌گردی بوده‌اند كه از 10، 15 روز مانده به نوروز، بر در هر خانه‌ای بهار را با شعر و آواز نوید می‌دادند.

نوروز خوانی یا بهار خوانی یا نوروزی، گونه‌ای از آواز خوانی است كه در گذشته در ایران رواج داشته ‌و اكنون رواج این گونه آواز خوانی بیشتر در استان‌های مازندران و گیلان است.
در نوروزخوانی افرادی كه به آنان نوروزخوان گفته می‌شود، پیش از آغاز فصل بهار به صورت دوره‌گردی به شهرها و روستاهای مختلف می‌روند و اشعاری در مدح بهار یا با ذكر مفاهیم مذهبی به صورت بداهه یا از روی حافظه می‌خوانند. این اشعار اكثرأ به زبان‌های طبری و گیلكی می‌باشد و بیشتر به صورت ترجیع بند بوده و توسط یك یا چند شخص همزمان خوانده می‌شود. در موقع خواندن اشعار كه با صدای بلند اجرا می شد و شماری از بچه های محل هم گرد آنها را گرفته و تمامی اهل خانه به تماشا می آیند. مردم آنها را طلایه داران بهار و خوشبختی می دانند و ورودشان را به فال نیك می گیرند.
با توجه به اینكه جشن نوروز از لحظه اعتدال بهاری آغاز می‌شود،در دانش ستاره‌شناسی، اعتدال بهاری یا اعتدال ربیعی در نیم‌ كره شمالی زمین به لحظه‌ای گفته می‌شود كه خورشید از صفحه استوای زمین می گذرد و به سوی شمال آسمان می‌رود.
این لحظه، لحظه اول برج حمل نامیده می‌شود و در تقویم هجری خورشیدی با نخستین روز ('هرمز' روز یا 'اورمزد' روز) از ماه فروردین برابر است كه در تقویم میلادی با 20، 21 یا 22 مارس مطابقت دارد.
در كشورهایی مانند ایران و افغانستان كه تقویم هجری شمسی به كار برده می‌شود، نوروز روز آغاز سال نو است، اما در كشورهای آسیای میانه و قفقاز، تقویم میلادی متداول است و نوروز به عنوان آغاز فصل بهار جشن گرفته می‌شود و روز آغاز سال محسوب نمی‌شود.
منطقه‌ای كه در آن جشن نوروز برگزار می‌شد، امروزه شامل چند كشور می‌شود و همچنان در این وی خاطرنشان كرد:كشورها جشن گرفته می‌شود.
برخی آیین‌های نوروز در این كشورها با هم متفاوت‌اند، مثلاً در افغانستان سفره هفت‌میوه می‌چینند؛ اما در ایران سفره هفت سین می‌اندازند.
جغرافیای نوروز با نام نوروز یا مشابه آن، سراسر خاورمیانه، بالكان، قزاقستان، تاتارستان، در آسیای میانه چین غربی (تركستان چین)، سودان، زنگبار، در آسیای كوچك سراسر قفقاز تا آستراخان و نیز آمریكای شمالی، هندوستان، پاكستان، بنگلادش، بوتان، نپال و تبت را شامل می‌شود.
همچنین كشورهایی مانند مصر و چین جزو سرزمین‌هایی نیستند كه در آنها نوروز جشن گرفته می‌شد، اما امروزه جشن‌هایی مشابه جشن نوروز در این كشورها برگزار می‌شود.
در تاریخ 30 مارس 2009 (10 فروردین 1388)، پارلمان فدرال كانادا، نخستین روز بهار هر سال را به عنوان نوروز (Nowruz Day)، عید ملی ایرانیان و بسیاری اقوام دیگر نامگذاری كرد.
در تاریخ 24 فوریه 2010 سازمان ملل متحد با تصویب یك قطعنامه در مقر سازمان ملل در نیویورك، عید نوروز را به عنوان روز بین‌المللی نوروز و فرهنگ صلح در جهان به رسمیت شناخت.
هنوز نشانه‌هایی از مراسم شادی ایام نوروز برای ما به یادگار مانده است چنان كه از چند هفته پیش از نوروز دسته‌هایی در شهر‌ها راه می‌افتند، ساز و دهل و سرنا می‌زنند و لباس رنگ به رنگ می‌پوشند و با اشعار شادی‌بخش و حركات مناسب و نغمات موزون مردم را به پایكوبی می‌كشانند، خود نیز دف‌زنان پای می‌كوبند و تهنیت سال نو می‌گویند.
در ایام قدیم هم درویشان، جلوی در خانه‌ها چادر می‌زدند و تبریك می‌گفتند یا در دهات دختران وپسران در روز عید به جشن و شادی و رقص و طرب می‌پرداختند.
از جمله آهنگ‌هایی كه در شمال ایران می‌خوانند یكی هم لحن خاصی است كه نوروزخوانی گفته می‌شود.
نوروزخوانان معمولا پانزده روز قبل از فرارسیدن عید نوروز به داخل روستاها می آیند و با خواندن اشعار در مدح امامان ترانه های محلی، طلیعه سال نو را به آنان مژده می دهند. نوروز خوانان چند نفر هستند كه یك نفر اشعار را می خواند، یك نفر ساز می زند، نفر دیگر كه به آن كوله كش ( باركش ) می گویند و به در خانه های مردم می روند و می خواند.
در نوروز زمینه وحدت، همدلی، انس، دوستی و محبت را فراهم نموده، كدورت ها را دور می كنیم و نشاط و شادابی را به اجتماع خود هدیه می كنیم و این همان حلقه واسط بین نسل ها در هر جامعه است.
در همه جوامع بشری این آیین ها و جشن ها وجود دارد، اما آنچه باعث ماندگاری نوروز در كشور عزیز اسلامی ایران شده، همین كاركردهاست به طوری كه بسیاری از آیین های نوروزی از جمله دید و بازدید، عیدی دادن، نظافت، سفر رفتن و . . . در آیین مقدس اسلام نیز مهر تایید خورده و در آن میراث فرهنگی نهفته است.
سرزمین ایران در محدوده ای جغرافیایی و تاریخی واقع شده كه در گذر ایام از همه فرهنگ ها متاثر شده است و اینك كه با تهاجم گسترده فرهنگی دشمنان مواجه ایم، حفظ هویت فرهنگی و تبیین و بازخوانی آیین ها و مناسبت های ملی و مذهبی یكی از راه های تقابل با آن است.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


البسه محلی باگذشت زمان از شئون مختلف...
ویدئوی طنز
آیران قایران" (آیران به معنای ماست و...
مسابقه‌ی عکاسی کمدی حیات‌ وحش که هرساله...
سومین سرطان شایع در خانم‌ها در ایران و...
میل و هوس شدید به شیرینی جات می تواند به...
طناب زدن خانم‌ها چگونه باید باشد تا ضرر...
۶ نوع محتوا که هرگز نباید در شبکه‌های...
گزارش تصویری
موشن گرافی
موشن گرافی
یکی از علل اصلی که کودکان عرق می‌کنند...
پخت شیرینی “پیشمه” در بین ترکمن‌ها رواج...
زیبایی حیاط خانه‌ای روستایی در گرگان با...
گزارش تصویری
هوشیاری راننده و سد کردن مسیر با خودرو،...
اینفوگرافی

پربازدیدترین های ماه اخیر

نظرسنجی مخاطبین

مخاطب گرامی نظر شما در مورد برنامه های صدای مرکز چیست؟

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

جلوه گری رنگ و نقش در لباس سنتی قوم قزلباش
جلوه گری رنگ و نقش در لباس سنتی قوم قزلباش
البسه محلی باگذشت زمان از شئون مختلف زندگی همچون اعتقادات، آداب ‌و رسوم، طبقات اجتماعی، شرایط تاریخی و غیره اثر پذیرفت که به‌راستی می‌توان تمامی فرهنگ یک سرزمین را در پوشاک مردم آن جلوه‌گر دانست. رنگ، شکل و دوخت هر تکه جامه نقش و معنای فرهنگی به خود...
میلاد امام رضا علیه السلام
میلاد امام رضا علیه السلام
نوای دلنشین السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا با حضور خادمین حرم مطهر رضوی در استان گلستان طنین‌انداز شد.
به دست آقا میسپره
به دست آقا میسپره
ویدئو+عکس
امام الرئوف
امام الرئوف
ویدئو
چمران، سمبل مقاومت از بیروت تا دهلاویه
چمران، سمبل مقاومت از بیروت تا دهلاویه
چمران در آمریکا، با همکاری بعضی از دوستانش، برای نخستین بار انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا را پایه ریزی کرد
امام خمینی (ره): مثل چمران بمیرید
امام خمینی (ره): مثل چمران بمیرید
امام خمینی (ره): شما‌ها چند سال دیگر نیستید در این عالم، چمران هم نیست؛ چمران با عزت و عظمت و با تعهد به اسلام جان خودش را فدا کرد و ... مثل چمران بمیرید!
نماهنگ دست تو بده بمن
نماهنگ دست تو بده بمن
ویدئو
تصاویر کادر درمان گلستان پای صندوق سیار انتخابات
تصاویر کادر درمان گلستان پای صندوق سیار انتخابات
کادر درمان بیمارستان پنج آذر گرگان با مشارکت گسترده رأی خود را در صندوق سیار حوزه سلامت انداختند.
استوری های پویش مرد میدان
استوری های پویش مرد میدان
پوستر
نتایج انتخابات شورای اسلامی گرگان و سایر شهرهای گلستان
نتایج انتخابات شورای اسلامی گرگان و سایر شهرهای گلستان
نتایج انتخابات شوراهای اسلامی شهرهای استان گلستان اعلام شد.
نخستین نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد/ رئیسی پیشتاز و تبریک دیگر نامزدها
نخستین نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد/ رئیسی پیشتاز و تبریک دیگر نامزدها
جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور؛ نخستین نتایج انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری تا این لحظه را اعلام کرد.
ساعات پایانی رای گیری؛ حضور گسترده مردم گلستان در شعب اخذ رای
ساعات پایانی رای گیری؛ حضور گسترده مردم گلستان در شعب اخذ رای
در ساعات پایانی رای گیری، حضور گسترده مردم گلستان در شعب اخذ رای همچنان ادامه دارد.
مردم میدان
مردم میدان
عکس
پوستر
تصاویر داستانی مربوط به خاطره ای از سردار حمید نظری درباره رزمندگانی که قصد شرکت در انتخابات داشتند اما شناسنامه همراهشان نبود...