جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

نور مفیدی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

نور مفیدی

نور مفیدی


 

اجداد پدري و مادري وي از روحانيون بنام و مورد  اعتماد و احترام اين شهر بودند. پدرش در كسوت روحانيت نبود ولي به مسائل ديني چنان تقيّد داشت كه براي اشتغال به كار در دستگاه دولتي رژيم طاغوت شخصاً از حضرت آيت الله بروجردي اجازه گرفته بود.
مادرش قبل از ولادت او خوابي ديد كه آن را نزد برخي از بزرگان تعريف كرد . آنها به وي نويد دادند كه فرزند آينده اش روزگاري از بزرگان خواهد شد و به افتخار سربازي امام زمان(عج) نائل خواهد شد.
او در سنين كودكي با شور و شوق فراوان در مجالس مذهبي و ديني حضوري فعال داشت. علاقه وافر وي به اين امور باعث شد تا در سال1331 ، يعني در 12سالگي ، به حوزه علميه گرگان وارد شود.و مقدمات را در گرگان به پايان رسانيد .
گرگان در آن زمان او را اغنا نمي كرد ، پس در سال 1335 عازم مشهد مقدس شد و نزد اساتيد بزرگي همچون اديب نيشابوري دوم به تحصيل علم مشغول شد. در همين ايام دوستي و رفاقت او با حضرت آيت الله خامنه اي و آيت الله شهيد سيد عبدالكريم هاشمي نژاد آغاز شد. در سال 1337 به حوزه علميه قم رفت و سطوح عالي را نزد اساتيد بزرگي همچون حضرت آيت ا.. فاضل لنكراني گذراند. وي از همان اوان ورود به حوزه علميه قم شيفته شخصيت والاي حضرت امام خميني (ره) گرديد و در مناسبت هاي مختلف به بيت امام (ره) رفت و آمد داشت. پس از اتمام سطوح عاليه مدتي در درس امام رحمت الله حاضر شد. پس از فوت حضرت آيت الله بروجردي ، مُبلّغ مرجعيت امام بود و تنها رساله ي ايشان را ، با آن كه ممنوع بود ، پخش مي كرد . او با شروع نهضت از فعالان حركت اسلامي مردم ايران به شمار مي رفت و به همراه دوستان و همفكرانش در ترويج نهضت تلاش وافري داشت.
پس از تبعيد امام در درس حضرات آيات محقق داماد، اراكي، گلپايگاني و شيخ مرتضي حائري ، ميرزا هاشم آملي شركت كرد و به سرعت مورد توجه اساتيد خود قرارگرفت . پس از آن نيز در بين طلاب مازندران به عنوان طلبه اي فاضل و انقلابي و متدين شهرت يافت.
وي ضمن شركت در درس فقه و اصول ، به همراه دوست قديمي و هم بحثش آقاي دكتر سيد مصطفي محقق داماد در دروس فلسفه نيز حضور داشت و در جلسات هفتگي آيت الله شهيد مطهري كه با حضور جمعي از فضلا تشكيل مي شد شركت فعال داشت . در همين جلسات بود كه استاد شهيد مطهري به هوش سرشار وي پي برد. زماني كه استاد خبر مراجعت ايشان را به گرگان شنيد شديداً اظهار تأسف كرد و از اينكه يكي از شاگردان مبرز خود را از دست داده عميقاً ناراحت شدند.
در سال 1341 با همفكري حضرت آيت الله شهيد مصطفي خميني و حضرت آيت الله خامنه اي مقدمات ازدواج ايشان فراهم شد و وي با همشيره حضرت آيت الله فاضل لنكراني ازدواج كرد . او در طول سال هايي كه در قم اقامت داشت مرتباً به زادگاهش نيز رفت و آمد مي كرد و ضمن تبليغ ، به روشنگري نسل جوان مي پرداخت و حلقه اي از جوانان پر شور آن سامان را گرد خود جمع كرده بود . در همان اوايل شروع نهضت يك بار از سوي امام (ره) مأموريت يافت تا پيام ايشان را به علماي منطقه برساند و آنها را به مبارزه دعوت نمايد.
به حق مي توان گفت كه ايشان پرچمدار مبارزه با رژيم در منطقه مازندران و گرگان بود و در ترويج مرجعيت امام و توزيع رساله و اعلاميه هاي حضرت امام نقش پيشتاز و مؤثري داشت .
به همين جهت بارها از سوي ساواك قم در گرگان مورد تعقيب قرار گرفت و احضار شد. پس از فوت حضرت حجت الاسلام والمسلمين نبوي در سال 1354 به دعوت جمعي از اهالي گرگان به اين شهر بازگشت و به اقامه جماعت و تشكيل جلسات سخنراني و درس هاي تفسير قرآن و نهج البلاغه همت گماشت.
مسجد حاج آقا كوچك گرگان به سرعت به كانون مبارزه عليه رژيم طاغوت بدل شد و جوانان بسياري از گوشه و كنار در آن اجتماع مي كردند.
همزمان با شروع دوباره نهضت در شهرهاي قم و تهران و چند شهر بزرگ ايران، ايشان با همكاري علماي مبارز شهر به سازماندهي تظاهرات مردمي عليه رژيم پرداخت . آتش خشم مردم آن ديار فراگير شد. تا اينكه وي به دستور شخص شاه به تبعيد از گرگان به مدت 2 سال محكوم شد . سرانجام پس از گذراندن مدتي از محكوميت در شهرهاي بندرلنگه و مريوان با فشارهاي مردمي آزاد گرديد.
پس از پيروزي انقلاب اسلامي عهده دار كميته هاي موقت انقلاب شد . سپس به حكم شخص امام به سمت حاكم شرع دادگاه انقلاب منصوب شد و در مدتي كه در اين سمت مشغول انجام وظيفه بود هيچ گاه تسليم فضاي احساسي آن دوران نگرديد . همواره بر اساس عدل و انصاف و موازين قانوني و شرعي حكم كرد و حركت هاي افراطي بر احكام صادره توسط ايشان تاثير گذار نبود.
در اوايل سال 1358 با حكم شخص امام به عنوان امام جمعه و نماينده آن حضرت در اين منطقه منصوب گرديد. اين حكم در سال 1361 بار ديگر با حوزه اختيارات وسيع تري مورد تأكيد قرار گرفت.
او از همان اوايل انقلاب با الهام از تعاليم و سيره اهل بيت عليهم السلام و فرمايشات رهبركبير انقلاب  و با درايت و تدبير خاص خويش به مسئله وحدت شيعه و سني توجه خاصي مبذول داشت و روابط صميمانه اي را كه با اهل سنت منطقه تركمن صحرا از قبل از انقلاب آغاز كرده بود تعميق و توسعه بخشيد . وي با برخورد با عوامل تفرقه افكن ، سنگ بناي محكم وحدت را در اين منطقه بنيان نهاد. بي ترديد مي توان گفت كه استان گلستان با وجود تنوع قومي و مذهبي، نمونه اي كامل و عالي از وحدت  امت اسلامي است.
با شروع جنگ تحميلي اويكي از پشتيبانان اصلي رزمندگان دفاع مقدس بود و بارها با حضور در جبهه هاي جنگ حق عليه باطن ، به ويژه در بين رزمندگان لشكر 25 كربلا ، مايه دلگرمي آنان مي شد.
ارتباط بين فرماندهان و سرداران و رزمندگان شهيد با ايشان آن قدر وسيع بوده كه بعضاً مي توان از لابلاي صفحات وصيت نامه ي بعضي از آنان به عمق اين رابطه پي برد.
يادگاران دفاع مقدس نيز پس از سال ها ختم جنگ هنوز روابط گرم و صميمانه اي با ايشان دارند . علاوه بر اين وي نقش مؤثري در ساماندهي كمك هاي مادي به جبهه هاي نبرد داشت . در سال 1360 از سوي منافقين كور دل مورد سوء قصد قرار گرفت ؛ دو تن از محافظين وي به شهادت رسيدند و يك تن نيز به درجه جانبازي نائل شد.
سال ها بعد وقتي عامل ترور ايشان دستگير شد در پاسخ به اين پرسش كه تحليل سازمان از ترور ايشان چه بود؟ گفت: آقاي نور مفيدي عامل وحدت در منطقه بوده و بايد از بين برود تا با تشديد تضادها مشكلات نظام بيشتر شود.
وي از همان سال هاي اوليه انقلاب به مشكلات منطقه و به ويژه كشاورزي توجه خاصي داشته و هميشه در صدد حل آنها برآمده است. يكي از دل مشغولي هاي اصلي او توسعه منطقه گرگان در همه ي ابعاد بوده است . توسعه علمي، اقتصادي و گسترش مراكز علمي و آموزش عالي و واحدهاي صنعتي، برقراري آرامش و امنيت در همه ي زمينه ها اولويت اصلي برنامه هاي او بوده است. بر اين اساس خود نيز بنيان گذار مراكز علمي و فرهنگي بزرگي شد. حوزه علميه امام خميني، مدرسه علميه الزهرا و مؤسسه فرهنگي ميرداماد، كه هريك منشأ خدمات ارزنده اي بوده اند ، نمونه هاي بارز اين مراكز به شمار مي آيند. صدها نفر در اين مراكز با انديشه هاي اسلام ناب آْشنا شده و مراحل ترقي و تكامل را پيموده اند. وي آن گاه با درك مناسبات دنياي امروز و ضرورت ها با الهام از سيره عملي ائمه اطهار عليهم السلام و سيره بزرگان در طول تاريخ كه هميشه براي ترويج اهداف عاليه به فكر پشتوانه ي اقتصادي براي فعاليت هاي ديني و مذهبي و فرهنگي بوده اند اقدام به تاسيس موسسه اي با اجازه شخص امام (ره) نمود تا با فعاليت هاي سالم اقتصادي بتواند درآمدهاي آن را در امور فرهنگي و ديني و خدمات عام المنفعه صرف نمايد . لذا هيچ يك از واحدهاي اقتصادي ، ملك شخصي او نيست و در واقع بر طبق اساسنامه ، صرف امور عالم المنفعه مي شود.
از جمله خدمات عام المنفعه ايشان مي توان به ساخت مراكز آموزشي و درماني ، بازسازي مساجد و حسينيه ها در نقاط مختلف استان، تاسيس صندوق هاي قرض الحسنه ويژه طلاب و دانشجويان اشاره كرد.
پس از رحلت جانگداز رهبر كبير انقلاب بار ديگر به حكم مقام معظم رهبري، حضرت آيت ا... خامنه اي به سمت نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه گرگان منصوب شد و با همان اختيارات مشغول خدمت به مردم گرديد.
دفاع منطقي و مستدل او از ولايت فقيه و رهبري و نظام جمهوري اسلامي در همه ادوار پاسخگوي بسياري از شبهات و سبب تحكيم پايه هاي نظام و رهبري بوده است.
با همت و تلاش مستمر و طاقت فرساي ايشان و همكاري نمايندگان محترم استان، منطقه گرگان در سال 1376 به عنوان استاني مستقل در شمال كشور تأسيس شد. اين اقدام اساسي ترين گام در جهت توسعه پايدار استان محسوب مي شود.
فرودگاه گرگان نيز كه يكي از مهم ترين زير ساخت هاي توسعه همه جانبه قلمداد مي شود با همت و تلاش وي و ساير مسئولان و نمايندگان فقيد استان راه اندازي شده است. وي همچنين سه دوره با راي قاطع مردم به مجلس خبرگان راه يافت. بارزترين وجه شخصيتي آيت الله نورمفيدي سعه صدر و تحمل فوق العاده ايشان است. هميشه در برابر مخالفت هاي سرسختانه اي كه از اوايل انقلاب جمع قليلي با ايشان داشته اند با سعه صدر برخورد نموده و حتي براي يك بار نيز به اين دشمني ها پاسخ نگفته است.
مواضع روشن و انقلابي وي از او چهره اي متمايز ساخته است. دفاع از اصول انقلاب، حقوق مردم، آزادي فكر و انديشه، توجه خاص به نسل جوان ، از قبل از پيروزي انقلاب سبب شده تا نخبگان، دانشگاهيان و جوانان عموماً نسبت به ايشان قرابت خاصي احساس كنند.
از سوي ديگر صفاي باطن و اخلاق حسنه و سلامت نفس آيت الله او را در نظر عامه مردم نيز محبوب كرده است. در يك جمله حضور ايشان در استان ضمن آ نكه كمك مؤثري به توسعه و رشد و بالندگي اين منطقه است ، فضاي همدلي و صميميت را در بين اقوام و مذاهب مختلف ايجاد كرده و باعث شده است تا مردم از هر قوم و مذهبي يكدل و همصدا در جهت اهداف عالي ديني و ملي و منطقه اي حركت كنند.

ارتباط مردمي ايشان عليرغم مشاغل فراوان هيچ گاه قطع نشد و همواره به مناسبت هاي مختلف در جمع مردم شريف استان حاضر و از نزديك با آنان به گفتگو مي نشيند . وي با آن كه از ابتداي انقلاب با مسائل مختلف سياسي و اجتماعي روبرو بود ولي هيچ گاه در طول سال هاي پس از انقلاب تدريس در حوزه و ارتباط با مردم را قطع نكرده اند و هم اكنون نيز به تدريس خارج فقه مشغول مي باشد .

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


عکس
قوم ترکمن قالیبافی را در کنار دامداری،...
ویدئو+صوت+متن
در گزارش زیر لیستی از غذا‌هایی که به...
مکتوب
ابتدا سنگ نوردان برای بالابردن تمرکز و...
9 ساله از گرگان
11 ساله ازتهران
9 ساله از گرگان
با فرا رسیدن فصل پاییز موسم برداشت انار...
ارسال مردمی
موشن گرافی

پربازدیدترین های ماه اخیر

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

پویش رسانه ای ما امت محمدیم
پویش رسانه ای ما امت محمدیم
لطفا عکس ، شعر ، دلنوشته و آثار هنری خود با موضوع عرض ارادت به ساحت مقدس پیامبراعظم صلوات الله علیه و آله و سلم را برای ما ارسال کنید.
پویش عکس پروفایل و استوری
پویش عکس پروفایل و استوری" من محمد را دوست دارم"
پروفایل و استوری
هفته وحدت گرامیباد
هفته وحدت گرامیباد
پوستر
فرش ترکمن هنری از نسل های گذشته
صنایع دستی
فرش ترکمن هنری از نسل های گذشته
قوم ترکمن قالیبافی را در کنار دامداری، همچون هنری ارجمند و اجدادی و عاملی برای تقویت زیربنای اقتصاد خانوادگی و ایلی خود حفظ کرده‌اند.
نوای هودی‌خوانی لالایی کودکان ترکمن
نوای هودی‌خوانی لالایی کودکان ترکمن
ویدئو+صوت+متن
تولید انار در اقلیم نیمه بیابانی شمال گلستان
تولید انار در اقلیم نیمه بیابانی شمال گلستان
تولید انار در اقلیم خشک و نیمه بیابانی شمال گلستان با زمین‌های شور، ابتکار یک گلستانی است که نتیجه بخش بوده است.
برداشت طلای سرخ در گلستان
عکس
برداشت طلای سرخ در گلستان
«وامنان» روستایی از توابع آزادشهر در دل کوه‌های البرز چندسالی است به مرکز کشت زعفران در استان گلستان تبدیل شده و محصول برداشت شده مزارع آن، جزء با کیفیت ترین زعفران‌های کشور شناخته می‌شود.
توصیه های مقام معظم رهبری در جمع ستاد ملی کرونا
توصیه های مقام معظم رهبری در جمع ستاد ملی کرونا
عکس نوشته+اینفوگرافی
حرف دل پرستاران بخش کرونا
حرف دل پرستاران بخش کرونا
ویدئو
۱۸ غذایی که آرام آرام ما را می‌کشند
سبک زندگی
۱۸ غذایی که آرام آرام ما را می‌کشند
در گزارش زیر لیستی از غذا‌هایی که به آرامی شما را می‌کشند معرفی می‌شود. سعی کنید آن‌ها را نخورید و یا مصرف آن را تا آنجا که می‌توانید محدود کنید.
احداث گلخانه با استفاده از سیستم زمین گرمایشی
احداث گلخانه با استفاده از سیستم زمین گرمایشی
با استفاده از این سیستم دمای مورد نیاز گیاهان از عمق زمین و بصورت یکنواخت وارد محیط گلخانه می‌شود.
استوری موشن آغاز امامت امام زمان(ع)
استوری موشن آغاز امامت امام زمان(ع)
موشن گرافیک
امنیت سایبری و استوری هفته نیروی انتظامی
امنیت سایبری و استوری هفته نیروی انتظامی
اینفوگرافیک+ویدئو
احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت
احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت
مدیر کل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صمت از احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت با همکاری تشکل‌های بخش خصوصی خبر داد.
استوری پلیس مقتدر
استوری پلیس مقتدر
ویدئو+پوستر
استوری با هم برای امنیت و سلامت
استوری با هم برای امنیت و سلامت
عکس نوشته+ویدئو