سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱ تیر ۱۴۰۰

همه چیز درباره اهدای خون - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

همه چیز درباره اهدای خون

همه چیز درباره اهدای خون


در سال 1616 میلادی، ویلیام هاروی جریان خون را کشف کرد. سال ها طول کشید تا در سال 1900 میلادی، کارل لنداشتایز گروه های خونی را شناسایی کرد. (که برای آن جایزه نوبل گرفت) 37 سال پس از آن، نخستین بانک خون جهان در شیکاگو، در امریکا تأسیس شد. سازمان انتقال خون ایران نیز به طور رسمی، در مرداد سال 1353 و با هدف سامان دادن به وضع آشفته خون رسانی و ترویج فرهنگ اهدا و تهیه و توزیع خون و فرآورده های خونی سالم برای بیماران نیازمند، تأسیس شد. از آن پس، سالروز تأسیس این سازمان، «روز اهدای خون» نام گرفت.

امروزه با وجود پیشرفت های چشمگیر در زمینه علم پزشکی، هنوز هیچ گونه جایگزین مصنوعی برای خون ساخته نشده است و فقط خونی که انسان های نیکوکار اهدا می کنند، می تواند جان انسان های دیگر را از مرگ نجات دهد.

نبود جایگزین مناسب برای خون، محدود بودن مدت زمان نگهداری خون و فرآورده های خونی و نیاز همیشگی به خون و فرآورده های آن سبب شده است اهدای خون، اهمیت و جایگاهی ویژه بیابد.

روز اهدای خون

9 مرداد ، روز اهدای خون در ایران

مقدمه ای بر تاریخچه اهدای خون

در مرداد سال ۱۳۵۳ شمسی سازمان انتقال خون ایران با هدف سامان بخشیدن به وضع آشفته خون رسانی و به منظور ترویج فرهنگ اهدا، تهیه و تأمین خون و فرآورده های سالم و مطمئن و رایگان برای رفع نیاز بیماران نیازمند، به خصوص مبتلایان به تالاسمی، هموفیلی و لوسمی به وجود آمد.

از آن تاریخ به بعد، سالروز تأسیس این سازمان در نهم مرداد ماه، به عنوان روز اهدای خون نام گذاری شده است. جمع آوری خون از داوطلبانِ اهدای خون، و آماده سازی آن برای نجات بیماران و مصدومین، ایجاد پایگاه در بیمارستان ها و واحدهای سیار و ثابت جهت تهیه خون، ثبت اطلاعات لازم به منظور دعوت برای اهدای خون به هنگام ضرورت و توزیع خون و فرآورده های آن به مراکز درمانی و بیمارستان ها و ….. از جمله کارهای سازمان انتقال خون ایران می باشد.

طبق گفته کارشناسان، هر فرد بالغ (بین ۱۷ تا ۶۵ سال) با وزن متوسط پنجاه کیلوگرم، حدود پنج و نیم تا شش لیتر خون دارد و با اهدای ۲۵۰ سی سی تا ۴۵۰ سی سی از خون خود، نه تنها سلامتی خود را به مخاطره نمی اندازد،بلکه ضمن کمک به سلامتی خود،نجات بخش زندگی دیگری نیز خواهد شد.

اهدای خون همچنین می تواند در کشف بیماریهای نهفته در اهدا کنندگان خون کاملاً مؤثر باشد. هر فرد سالم می تواند در هر سال تا چهار بار با فاصله هشت هفته (دو ماه) خون اهدا کند.مهمترین هدف انتقال خون در ایران تأمین خون و فرآورده های سالم آن با بهترین کیفیت استاندارد مطابق با موازین تعیین شده بین المللی برای بیماران و نیازمندان و همچنین ترویج طب انتقال خون است.

اهداف سازمان انتقال خون به شرح ذیل می باشد:

۱- مشارکت در مراقبت از بیماران

۲- تأمین خون سالم و کافی

۳- بسیج اهدا کنندگان داوطلب

۴- همکاری با بیمارستان ها در حل مشکلات انتقال خون

۵- گسترش شبکه پایگاههای انتقال خون و…

خدمات سازمان انتقال خون شامل :

جمع آوری و توزیع خون و فرآورده های آن از طریق مراکز اهدا خون در سراسر کشور است. این سازمان تنها مرکز ارائه دهنده خون و فرآورده های خونی به بیمارستان ها و دیگر مراکز درمانی است.

انتقال خون چیست؟

انتقال خون در پزشکی جنبه حیاتی دارد و در موارد خاص توسط پزشک معالج تجویز می گردد.خون به اجزاء متفاوتی قابل تجزیه است که ممکن است به تنهایی یا به طور کامل در شرایط مختلفی به بیماران تزریق گردد. اجزاء خون به طور عمده عبارت اند از:

گلبول های قرمز ( برای کم خونی ها یا خونریزی ها) ،پلاکت ها ( برای بیماری های خونریزی دهنده، هنگامی که شمارش پلاکتی کاهش یافته است) وپلاسما ( که برای تأمین پروتئین های خون به کار می رود).

فواید اهدای خون چیست؟

مهمترین فایده اهدای خون، نجات زندگی و کسب رضایت الهی و از فواید دیگر اهدای خون آگاهی از سلامت جسمانی می باشد که از طریق کنترل های زیر انجام می پذیرد:

۱-ضربان قلب

۲- فشار خون

۳- دمای بدن

۴- تشخیص کم خونی و نوع گروه خونی.

آیا انتقال خون ایمن است؟

سازمان انتقال خون در ایران کلیه اهداء کنندگان را مورد بررسی قرار می دهد تا ایمنی اهداء کنندگان و دریافت کنندگان تأمین گردد. تمامی خون های اهداء شده ، در آزمایشگاههای سازمان برای اطمینان از سلامت تحت آزمایشات ذیل قرار می گیرد:

۱-HIV ( ایدز)

۲- هپاتیتB

۳- هپاتیتC

۴- سیفلیس

۵- گروه بندی خون

هنگام اهداء خون ، اهداء کننده باید به سؤالاتی که در مورد وضعیت سلامت وی پرسیده می شود پاسخ دهد. این سؤالات برای تشخیص و بررسی اهداء کنندگان پر خطر طرح شده است.

 

در صورت وجود سابقه موارد زیر در فرد اهداء کننده ، حتماً پزشک انتقال خون باید در جریان امر قرار بگیرد:

۱- مصرف برخی داروها

۲- آلرژی های مهم مانند آسم، تب یونجه و …

۳- فشارخون بالا

۴- دیابت

۵- بیماری های قلبی، ریوی، کلیوی و کبدی

۶- سابقه تزریق خون و فرآورده های آن

۷- خالکوبی و حجامت

۸- سابقه اعتیاد به مواد مخدر تزریقی

۹- سابقه صرع یا تشنج

۱۰- سابقه تماس جنسی مشکوک

۱۱- سابقه جراحی در شش ماه اخیر

۱۲- دوران حاملگی و شیردهی

اهدای اتولوگ چیست؟

روشی است که در آن بیمار خون خود را اهداء می کند و خون تا زمانی که وی به آن احتیاج دارد در شرایط مناسبی نگهداری می شود. اتولوگ برای بیمارانی که جهت عمل های جراحی اختیاری آماده می شوند، قابل انجام است. در این روش بیمار باید توسط پزشک معاینه شود تا از سلامت خود اطمینان حاصل نماید. بیمارانی که از خون خود استفاده می کنند ایمن ترین خون ممکنه را به خود تزریق می کنند. خطرات احتمالی ( به واسطه اجزاء خون مانند گلبول های سفید، پلاکت ها و پروتئین سرم ) با تزریق خون اتولوگ حذف می شود.

قبل از اهدای خون ، اهداء کنندگان چه کارهایی باید انجام دهند؟

اهدای خون تجربه لذت بخشی است ؛ پس باید به خاطر داشته باشید: قبل از اهدای خون یک غذای مناسب بخورید و میزان آب بیشتری نسبت به روزهای گذشته میل کنید. اگر ممکن است از خوردن آسپرین به مدت ۴۸ ساعت قبل از اهدای خون خودداری فرمائید. نام و مقدار داروهای مصرفی خود را به یاد داشته باشید.خوردن دارو از اهدای خون جلوگیری نمی کند ولی علت مصرف آن ممکن است از اهدای خون جلوگیری نماید.

مراحل اهدای خون:

اهدای خون یک روند ساده و ایمن است و تقریباً ۴۵ تا۶۰ دقیقه زمان لازم دارد. وسایل مورد استفاده ، یکبار مصرف و استریل هستند . ابتدا فرم ثبت نام توسط بیمار تکمیل می گردد سپس بیمار به چند سؤال در ارتباط با سلامتی خود پاسخ می گوید و معاینه بالینی ساده شامل: اندازه گیری فشارخون، دمای بدن و نبض به علاوه یک نمونه خون برای تشخیص کم خونی از بیمار انجام می شود. اهداء کننده روی تخت دراز کشیده و محل خونریزی توسط ماده آنتی سپتیک ، ضدعفونی می شود. و سپس در عرض ۶ تا۱۰ دقیقه خونگیری به عمل می آید.

اینفوگرافی مراحل اهدای خون

 
چه کسانی می توانند خون اهدا کنند؟
 

کسانی می توانند خون بدهند که:

17 تا 65 سال داشته باشند.

حداقل وزن آنها 50 کیلوگرم باشد.

تعداد نبض آنها میان 50 تا 100 ضربه در دقیقه باشد.

فشار خون آنها بین 90 تا 180 میلی متر جیوه باشد.

حداقل هموگلوبین خون آنها 5/12 گرم درد سی لیتر باشد.

حداقل فاصله زمانی میان هر اهدا، هشت هفته کامل باشد.

درجه حرارت بدن آنها بیشتر از 5/37 درجه سانتی گراد نباشد.

مزایای اهدای خون

اهدای خون افزون بر اجر دنیوی و اخروی، مزایایی دارد که عبارتند از:

1. نجات جان انسان ها؛

2. مورد معاینات پزشکی قرار گرفتن؛

3. کاهش بیماری های قلبی، عروقی و سکته قلبی، مغزی؛

4. کاهش اضطراب و ایجاد احساس پویایی و تعهد فردی؛

5. فعال شدن مراکز خون ساز بدن؛

6. تعیین گروه بندی RH و ABo خون؛

7. انجام آزمایش های ایمنی از نظر بیماری های ایدز، هپاتیت B و C و سیفلیس.1

مصرف کنندگان اصلی خون و فرآورده های آن در ایران، عبارتند از: بیماران تالاسمی؛ بیماران مبتلا به انواع هموفیلی؛ بیماران دیالیزی؛ بیماران نیازمند به جراحی های بزرگ (قلب، کلیه، مغز استخوان، ریه)؛ نوزادان مبتلا به زردی ناشی از ناسازگاری خون مادر و جنین؛ پیوند اعضا؛ سوختگی های شدید؛ کم خونی های مزمن و انواع سرطان ها به ویژه در مرحله شیمی درمانی.2


1. پایگاه اطلاع رسانی سازمان انتقال خون، 5/9/1386.

2. سایت کانون هلال احمر دانشگاه پیام نور اراک، 10/9/1388.

اهداکنندگان خون

اهداکنندگان خون به سه دسته کلی تقسیم می شوند:

1. اهداکنندگان پولی: این افراد در ازای دریافت پول یا کالای قابل تبدیل به پول، خون اهدا می کنند. از آنجا که ممکن است این افراد برای دریافت پول به پرسش های مربوط به رفتارها و سلامت خود پاسخ درست ندهند، سلامت خود و بیمار گیرنده خون را به خطر می اندازند. بنابراین، نمی توانند به عنوان منابع تأمین خون سالم معرفی شوند. ازاین رو، این شیوه اهدای خون در بیشتر نقاط دنیا منسوخ شده است.

2. اهداکنندگان جایگزین (فامیلی): این افراد فقط زمانی که خون آنها مورد نیاز یکی از اعضای خانواده یا آشنایان باشد، خون اهدا می کنند. خون اهداکنندگان جایگزین (فامیلی) سالم تر از اهداکنندگان پولی است. با این حال، گاه ممکن است آنها نیز به دلیل زیر فشار بودن از سوی اعضای خانواده یا نگرانی برای بیمار خود، به پرسش ها پاسخ درستی ندهند و سبب انتقال آلودگی به فرد گیرنده خون شوند. همچنین، بستگان بیمار ممکن است افرادی را با پرداخت پول به اهدای خون تشویق کنند. به این ترتیب، اهدای خون جایگزین می تواند دربرگیرنده سیستمی پنهانی از اهدای خون پولی باشد.

3. اهداکنندگان داوطلب: انگیزه اصلی این افراد در بخشیدن خون خود، کمک به دیگرن است. ثابت شده که اهدای خون داوطلبانه، مناسب ترین روش تأمین خون سالم است. اهداکنندگان این گروه بر اساس سابقه اهدای قبلی به سه زیرگروه تقسیم می شوند:

الف) اهداکنندگان بار اول: به کسانی گفته می شود که سابقه قبلی اهدای خون ندارند و این نخستین باری است که خون می دهند.

ب) اهداکنندگان با سابقه: کسانی که سابقه اهدای خون دارند، ولی از آخرین باری که خون داده اند، بیش از یک سال می گذرد یا به عبارتی در یک سال، کمتر از دو بار اهدای خون داشته اند.

ج) اهداکنندگان مستمر: افرادی در این گروه جای دارند که در طول یک سال، حداقل دو بار خون اهدا کرده اند. ثابت شده است این گروه سالم ترین و قابل اعتمادترین گروه داوطلبان را تشکیل می دهند. اهداکنندگان مستمر، حس مسئولیت بیشتری نسبت به جامعه و نیازمندان به خون دارند. آگاهی آنها از اهمیت اهدای خون و پیش گیری از عفونت های منتقل شونده بیشتر است و سالم ترین گروه اهداکنندگان خون هستند.1


1. سامانه اطلاع رسانی سازمان انتقال خون ایران.

مراحل اهدای خون

آیا تا به حال به پایگاه انتقال خون رفته اید؟ پایگاه انتقال خون، مکانیه که افراد برای هدیه کردن خون به اونجا می رن. خون های گرفته شده، در این پایگاه آماده می شه، در شرایط خاصی نگه داری می شه و بعد اونها رو برای استفاده بیماران به مراکز درمانی ارسال می کنند.

وقتی به پایگاه انتقال خون مراجعه می کنید، اولین چیزی که توجه شما رو جلب می کنه، تابلوها و پوسترهای متعدد و رنگارنگیه که به در و دیوار پایگاه نصب شده تا چند و چون کار دستتون بیاد. وقتی به واحد پذیرش می رید، بروشورهایی به شما می دن و از شما می خوان اونهارو مطالعه کنید تا اطلاعاتی درباره شرایط اهدای خون و موارد معافیت دستتون بیاد. اگه یکی از شرایط معافیت اهدای خون رو داشتید، بهتره از همون جا برگردید و از دادن خون منصرف بشید. البته شما می تونید از پزشک اهدای خون، راهنمایی بخوایید.

اگه واجد شرایط بودید، اول مشخصات شما پرسیده و ثبت می شه و بعد نوبت مصاحبه و معاینه پزشک است. در این مرحله، پزشک پرسش هایی رو درباره سوابق پزشکی، وضعیت فعلی و رفتارهای شخصی شما می پرسه و با یه معاینه کوتاه، کارش رو به پایان می رسونه. برای اندازه گیری میزان هموگلوبین، کافیه یه قطره خون از نوک انگشت شما بگیرن.

می خوام خون بدم

این مرحله از جریان اهدای خون، از نظر حفظ سلامت شما و گیرنده خون ارزش بسیاری داره و باید به پرسش های پزشک با دقت و صداقت پاسخ بدید.

تا حالا عبارت «خود حذفی محرمانه» به گوشتون خورده؟ این مرحله برای اونه که اگه کسی به پرسش ها به هر دلیلی پاسخ اشتباه داده، در این مرحله با فکر کردن به عاقبت کاری که انجام می ده، تصمیم درست بگیره.

اگه شرایط لازم رو داشتید، به اتاق خون گیری راهنمایی تون می کنن. سپس به راحت ترین شکل روی تخت دراز می کشید و خون گیری شروع می شه. در مدت 5 تا 10 دقیقه، 350 یا 450 میلی لیتر از شما خون دریافت می شه. پس از دادن خون، 15 دقیقه روی تخت استراحت می کنید. توصیه می کنیم پس از خون دادن، نوشیدنی و خوراکی مقوی بخورید تا ضعف نکنید و از خون دادن پشیمون نشید. همچنین، تا 4 ساعت به پوششی که خون گیر روی بازوی شما قرار داده، دست نزنید و با اون دست بار سنگین بلند نکنید. روزی که خون دادید، از انجام دادن کارهای سنگین و فعالیت های ورزشی طولانی نیز خودداری کنید.

حداقل تا یک ساعت پس از اهدای خون، دخانیات مصرف نکنید.

اگر پس از اهدای خون سرتون گیج رفت یا احساس ضعف کردید، سریع روی زمین دراز بکشید و پاهاتون رو بالا نگه دارید.

گاه ممکنه جای سوزن خون گیری کبود بشه و تا یکی ـ دو روز اثرش بمونه، ولی جای هیچ نگرانی نیست و این کبودی طبیعیه. حالا وقتشه خوراکی های مغزی و غنی از آهن بخورید. گوشت قرمز، مرغ و ماهی و حبوبات مواد مناسب و خوبی هستند.

خوب زیاد صحبت کردیم، شما رو به خدا می سپاریم و ما هم می ریم خون اهدا کنیم.

موارد معافیت از اهدای خون

اگه داوطلبی یکی از شرایط اهدای خون رو نداشته باشه، به اصطلاح از این کار معاف می شه. این معافیت می تونه موقت یا دائمی باشه.

سرماخوردگی و آنفلونزا، جراحی های دهان و دندان و مصرف برخی داروها مثل آنتی بیوتیک ها، آسپرین، ایندرال و دریافت واکسن از موارد معافیت موقته.

کسانی که فشار خون بالا یا پایین دارن، خانم های باردار و شیرده و اون هایی که سقط جنین داشتن هم نمی تونن تا مدتی خون بدن.

رفتارهای پرخطر، خال کوبی، طب سوزنی و سوراخ کردن گوش هم از موارد معافیت موقته که با گذشت زمان برطرف می شه و شخص باز می تونه خون اهدا کنه.

کسانی که بیماری هایی چون بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های ریوی شدید مثل آسم، سکته مغزی و دیابت قندی و؟ ؟؟ به انسولین مبتلا هستند، هیچ گاه نباید خون بدهند. باید سابقه ابتلا به بیماری های عفونی مانند هپاتیت B و C و ایدز رو هم به آنچه گفتیم، بیفزاییم. تا یادمون نرفته، بگیم که اون هایی که مواد مخدر مصرف می کنن هم نباید خون بدن.

وظایف سازمان انتقال خون ایران

سازمان انتقال خون باید با بیمارستان ها همکاری کنه تا مشکلات انتقال خون به حداقل برسه. باید در مراقبت از بیماران بکوشه و با راهکارهایی، نیروی مردمی رو به اهدای خون بدون چشم داشت مادی تشویق کنه. گسترش شبکه پایگاه های انتقال خون هم از وظایف این سازمان به شمار می ره. سازمان انتقال خون باید کارمندانش رو در همه زمینه های خدماتی آموزش بده تا بتونن درباره بیان مزایای اهدای خون، نیاز به اهدای خون و تدوین خط مشی های آموزشی و پژوهشی فعالیت کنند.

درمانگاه مشاوره هپاتیت

درمانگاه مشاوره هپاتیت، در سال 1373 فعالیت خودش رو آغاز کرده و مبتلایان به هپاتیت B و C رو شناسایی می کنه و به او نها آموزش های لازم رو می ده. فعالیت های دیگر درمانگاه مشاوره هپاتیت، آموزش بهداشت به بیماران تالاسمی و هموفیلیه. خدمات مشاوره قبل از ازدواج به افراد مبتلا به هپاتیت هم از دیگر کارهای درمانگاه مشاوره هپاتیت به شمار می ره.1


1. همان.

درمانگاه تالاسمی

درمانگاه تالاسمی از سال 1374 آغاز به کار کرده و مبتلایان به تالاسمی ماژور، اینترمدیا، آلفا تالاسمی و سیکل تالاسمی از طیف مراجعه کنندگان به این مرکز هستند. گروه فوق تخصصی هماتولوژی، گوارش، قلب، غدد، روان پزشک، پزشک متخصص داخلی و پزشک عمومی در درمانگاه تالاسمی فعالیت می کنند.1


1. همان.

زندگی دوباره

یه خبر؛ یه خبر خوب، شاید هم یه یادآوری برای شما؛ شمایی که اهل نیکی کردن به انسان هایی؛ شمایی که دلت می خواد شادی رو به چهره غم زده نیازمندان هدیه کنی. بی شک، می دونی، می تونی با ایثارت، جون بعضی از آدمایی رو که بر اثر تصادف و از دست دادن خون زیاد، ممکنه بمیرن، نجات بدی؟!

تو می تونی با ایثارت کمک کنی، بچه ای که به هموفیلی یا تالاسمی مبتلا ست و هر لحظه خودش و خانواده اش منتظر مرگش هستند، روزهای بیشتری با هدیه تو به زندگیش ادامه بده.

تو می تونی زندگی دوباره رو به بیماری که دچار سوختگی شدید شده یا بیماری که به پیوند عضو نیاز داره یا بیماری که سرطان داره و باید شیمی درمانی کنه، برگردونی.

تو می تونی با اهدای خونت، جون یه نوزاد، بچه، جوون، میان سال و بزرگ سال رو نجات بدی. فرقی نمی کنه باعث نجات زندگی کدوم یک از بنده های نیازمند خدا می شی، مهم اینه که با نهایت اخلاص، به کسایی که نمی شناسی، هدیه می دی و شادشون می کنی و این یکی از زیباترین ویژگی های انسانیه. رسول خدا صلی الله علیه و آله درباره شاد کردن نیازمندان فرموده است: «هر که مؤمنی را شاد کند، مرا شاد کرده و هر که مرا شاد کند، خدا را شاد کرده است».1

کسی که دلی رو شاد می کنه، در حقیقت، عالمی رو شاد کرده است.

شاید با ایثار تک تک شما، یه پدر یا یه مادر، دوباره به زندگی برگرده و مثل گذشته، سایه ای رو سر بچه هاش باشه. شاید با ایثار شما، کودکی که سال هاست بیماره و از وقتی چشم باز کرده، فقط درد کشیده، بتونه روزهای بیشتری رو به زندگی لبخند بزنه. ای خوش آن شمعی که روشن می کند ویرانه ای!

راستی اگه بعضی از شماها نبودید، الان روی خیلی از قاب عکسا یه رمان مشکی، خبر از واقعه ای تأسف بار می داد. ما به شما و این کار خدا پسندانتون افتخار می کنیم.

فکر می کنم همه همراهان گرامی ما موضوع برنامه رو حدس زده باشن. این بار هم می خوایم درباره ایثار حرف بزنیم. ایثار، از زیباترین صفت هایی است که خداوند در وجود انسان ها قرار داده. همون طور که می دونید، امروز، نهم مرداد، روز اهدای خون است.

حضرت علی علیه السلام درباره ایثار به نیازمندان می فرماید: «آگاه باش که برترین مؤمنان کسانی هستند که خود، خاندان و مال خود را در راه خدا تقدیم می کنند.»2 اگه خوب به این کلام مولا دقت کنیم، درمی یابیم اهدای خون، نوعی ایثار از خود به شمار می ره. پس خوشا به حال کسانی که از برترین مؤمنان هستند. سعدی، استاد سخن، در بیتی به کسانی که به فکر هم نوعان خودشون هستند، این چنین گفته:

کوته نظران را نبود جز غم خویش

صاحب نظران را غم بیگانه و خویش

کسانی که به هم نوعانشون با احترام می نگرند، صاحب نظرانی هستند که در پی آسایش دیگرانند تا آسایش خویش و اگر زخمی از حوادث روزگار به هم نوعشان می رسه در درمان آن می کوشند نه بر نمک پاشیدن بیشتر به زخم ها.

می دونید اولین کسی که ایثار کرد و خونش رو به هم نوعش اهدا کرد، چه کسی بود؟

اواسط قرن هفدهم میلادی، شخصی به نام جین باپتیست دنیس،3 نخستین کسی بود که خونش رو اهدا کرد و باعث شد رمانی به نام اهدای خون نوشته بشه. از آن زمان اسم تک تک کسانی که خونشون رو هدیه می کنن، به این کتاب اضافه می شه.

نیکویی کن اگر تو را دسترس است

کاین عالم، یادگار بسیار کس است

سنایی


1. کافی، ج 2، ص 188.

2. نهج البلاغه، نامه 69.

3. www.magiran.com

چرا باید خون اهدا کنیم؟

بهتره برای پاسخ دادن به این پرسش، از کلام زیبای خداوند استفاده کنیم. همه با هم قرآن رو باز می کنیم و با نام و یاد خدا، آیه 34 سوره مائده رو می خونیم: «آن که انسانی را زنده نگه دارد، مانند آن است که همه انسان ها را زنده نگه می دارد».

همون طور که در آغاز برنامه گفتیم، ما می تونیم با این هدیه سرخ، جون هم نوعانمون رو نجات بدیم. با توجه به اینکه شتاب در کار خیر، از جمله ویژگی های مؤمنان به شمار می ره، اهدای خون هم یکی از همین کارهای خیره که اجر معنوی و اخروی بسیار زیادی هم داره. پس بهتره که در این کار هم مثل کارهای خیر دیگه شتاب کنیم و رضایت خداوند رو به دست بیاریم.

از دلایل دیگه ای که می تونیم برای این کار خداپسندانه در نظر بگیریم، اینه که به فرموده حضرت علی علیه السلام «تندرستی، برترین نعمت است.»1 این نعمت از جانب خداوند بزرگ به انسان ها داده شده و برخی انسان ها نیز به دلایلی از این نعمت الهی به طور کامل برخوردار نیست. کسانی که از این نعمت برخوردارن، وظایفی هم در برابر آن دارن. حضرت علی علیه السلام وظیفه افراد سالم رو این گونه بیان می کند: «وقتی نعمتی به شما عطا شد، شکرگزار آن باشید.»2 پس بایسته است ما این نعمت خدادادی رو شکر کنیم و به پاس لطف بزرگی که خداوند به ما داشته، به فرموده رسول خدا صلی الله علیه و آله به نیازمندان «نیکی کنیم، همان گونه که خداوند به ما نیکی کرده است.»3 اهدای خون هم یکی از همین راه های نیکی کردن به نیازمندانِ.

بهتره بگیم کسایی که سالم و تندرستن، وظیفه دارن خونشون رو به نیازمندان اهدا کنن چون ممکنه خدایی ناکرده، روزی خودشون هم نیازمند ایثار دیگرون بشن.

دائم گُل این بستان، شاداب نمی ماند

دریاب ضعیفان را در وقت توانایی

حافظ

و دیگر اینکه انسان، تنها تولیدکننده و مصرف کننده خونه و ماده دیگه ای وجود نداره که بتونه جایگزین خون بشه. «دوای تو در تو و درد تو نیز در توست و در تو جهان بزرگ تری پیچیده شده است».4

به طور متوسط از هر سه نفر انسان، یک نفر در طول زندگی، به خون نیاز پیدا می کنه. «دو تا در رو برا این پهلوی هم می ذارن که به درد هم برسن».5

اگه خوب دقت کنیم، می بینیم ما انسان ها یه وسیله ایم؛ وسیله ای که خداوند ما رو برا کمک کردن به یکدیگر آفریده.

بنی آدم اعضای یکدیگرند

که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار

دگر عضوها را نماند قرار

تو کز محنت دیگران بی غمی

نشاید که نامت نهند آدمی


1. غررالحکم و دررالکلم، ح 11148.

2. همان، ح 6117.

3. بحارالانوار، ج 19، ص 127.

4. شعری منسوب به حضرت علی علیه السلام، شرح اصول کافی، ص 311؛ ریاض السالکین، ج 7، ص 219.

5. ضرب المثل فارسی.

خون چیست؟

راستی می دونید تعریف علم پزشکی از خون، این مایع حیات چیه؟ در علوم پزشکی، خون این گونه تعریف می شه: «خون یه بافته که تغذیه و تنفس سلول های بدن رو بر عهده داره. قلب با عمل تلمبه ای خودش، این بافت مایع رو تو رگ ها به جریان میندازه. خون مواد غذایی و اکسیژن رو به تمام سلول های بدن می رسونه و مواد زاید اون ها رو برای دفع شدن، به کلیه ها، کبد و شش ها می بره. در حقیقت، خون به عنوان اکسیر حیات برای هر انسانی مطرح می شه و کمبود میزان هموگلوبین، عوارضی مانند کسل بودن، بی رغبتی در شرکت در فعالیت های اجتماعی، احساس بی حسی در برخی اندام ها، احساس خشکی مو و ریزش مو را دربرداره».1


1. برگرفته از: http://www.ibto.ir.

فواید معنوی اهدای خون

این اقدام انسان دوستانه شما آرامش معنوی و احساس مفید بودن رو برای شما به ارمغان می آره. وقتی حس می کنید با ایثار شما، جون بسیاری از انسان ها نجات پیدا می کنه، شور و شعف خاصی به شما دست می ده و روحیه فداکاری و ایثار و از خودگذشتگی بیش از پیش در شما تقویت می شه.

از نظر پزشکی، وقتی انسان خون اهدا می کند، دستگاه های خون ساز بدن، خون جدید و تازه ای رو تو بدن تولید می کنن و این خون تازه و جوون، منابع انرژی رو با سرعت به ارگان های گوناگون بدن مثل عضله، قلب، کبد، کلیه و دیگر اندام ها می رسونه به همین دلیل، انسان پس از اهدای خون، احساس شور و شادی می کنه.1


1. نک: همان.

فواید علمی اهدای خون

بیشتر ما تصور می کنیم اهدای خون، فقط به سود نیازمندهاس و با این کار ما فقط می تونیم زندگی رو به دیگرون هدیه کنیم، در صورتی که اهدای خون، نقشی مهم در سلامت فرد اهداکننده داره، از جمله اینکه:

زمانی که شما برای اهدای خون به سازمان خون مراجعه می کنید، میزان فشار خونتون، ضربان قلبتون، گلبول های قرمز خونتون، دمای بدنتون بررسی می شه و در صورتی که از سلامت کامل برخوردار باشید، اجازه اهدای خون به شما داده می شه. همین آزمایش های ساده باعث می شه بسیاری از بیماری های شما مثل فشار خون بالا، ناراحتی های قلبی و مشکلات خونی در همون مراحل اولیه، شناسایی و پیشگیری بشن.

همچنین، پژوهشگران در تحقیقاتی به این نتیجه رسیده ان که افرادی که به طور مرتب و منظم خون اهدا می کنن، میزان آهن خونشون متعادل می شه؛ چون با هر بار خون دادن، آهن خون به حد طبیعی می رسه و غلظت خون رو کاهش می ده. این افراد تقریباً حدود سی درصد نسبت به افراد هم سن و سال خودشون، کمتر دچار بیماری قلبی ـ عروقی به ویژه سکته قلبی می شن.1


1. همان.

اهدای خون؛ شکوفایی احساسی زیبا

تا حالا خون اهدا کردین؟ اگه نکردین، کافیه یه بار این کار رو انجام بدین؛ چون اون حس انسان دوستی و مهربونی که تو وجودتون هست، شکوفا می شه و برای این ایثار زیبا، به خودتون افتخار می کنین و هرگاه خاطره روز اهدا خونتون یادتون می افته، خود به خود تشویق می شین که برین و دوباره خون بدین تا دوباره سرشار از اون احساس بشین. اون وقت می شین اهدا کننده مستعد.

به چه کسی اهدا کننده مستعد گفته می شود؟ اهداکنندگان مستعد، سالم ترین و قابل اعتمادترین گروه اهدا کنندگان هستن که می تونن حداقل دو بار در سال خون اهدا کنن.

اهدای خون؛ معادله ای مقدس

اهدای خون مثل یه معادله مقدس می مونه؛ یه معادله چند مجهولی، معلومش اهداکنندگانن و مجهولش آدمایی هستن که با استفاده از خون اهدا کنندگان، زنده می مونن.

این معادله این طوری تعریف می شه: مقداری از وقت شما به اضافه خون شما، مساوی نجات هم نوعان شما.

اهدای خون؛ یعنی شاد کردن

فقط با اهدای یه واحد از خونتون، می تونین جون بسیاری از هم وطناتون رو نجات بدین، به تمام نیازمندا فکر کنین! امروز یا هر روز دیگه، افراد نیازمند بسیاری منتظرند تا شما به سازمان انتقال خون مراجعه کنین و زندگیتون رو باهاشون تقسیم کنین. خدا مهربونه و تو وجود همه آدما مهربونی رو آفریده. بیاید با مهربونیامون دلا رو شاد کنیم.

تا توانی رفع غم از خاطر غمناک کن

در جهان گریاندن آسان است، اشکی پاک کن

ایثار از والاترین ارزش های انسانی است و خداوند، در رگ های همه ما سهمی رو برای ایثار کردن قرار داده. شایسته است کسانی که می تونن و مشکلی ندارن، از این سهم خدادادی برای کمک به نیازمندان استفاده کنن.

شمع شو، شمع که خود را سوزی

تا بدان، بزم کسان افروزی

جامی

آفرین بر شما؛ شما اهداکنندگانی که بدون هیچ چشم داشتی، ذره ای از وجودتون رو با نیازمندان تقسیم می کنین.

جایی برای حضور شما هم هست

خدا رو شکر که هیچ وقت طعم بیماری رو نچشیدین و همیشه سالم بودین. انگار این خونی که تو وجود شماست، نشانه امید به زندگیه، ولی خدا نکنه، کسی امیدش رو به زندگی از دست بده!

اندوه دل سوخته، دل سوخته داند

به شمایی که تا حالا این کار نیک رو انجام ندادی، پیشنهاد می کنم یه کم فاصله ات رو با بیمارا کم کنی. خودت رو بذار جای کسانی که امیدشون به زندگی کم رنگ شده، چه احساسی داری؟ غم انگیزه، درسته؟

پس بیایید بیماران نیازمند رو با ایثارمون یاری کنیم، بیاید همسفرشون بشیم تا به مقصد تندرستی برسن. بیایید طعم شیرین اهدای حیات رو بچشیم، بیایید دل ها رو شاد کنیم.

تن چو خواهد گذاشت هرچه که داشت

نیکبخت آن که تخم نیکی کاشت

امیرخسرو دهلوی

ای کاش روزی، صدقه دادن خون، مثل صدقه دادن پول، لباس و غذا مرسوم بشه و همه با قصد قربت این کار خیر و خداپسندانه رو انجام بدن. امروز هم مثل روزهای دیگه می گذره و تموم می شه، اما این شما هستید که این روز رو همیشه زنده نگه می دارید. اصلاً هر روزی که شما خون می دید، روز اهدای خونه.

می خوایم آخر برنامه یه شعار بدیم: ما تصمیم می گیریم با یاری خدا، همیشه خونمون رو اهدا کنیم. ما می خوایم اهداکننده مستعد باشیم.

اهداکنندگان قطرات زندگی بخش! روز ایثار و فداکاریتان مبارک!

قطره قطره زندگی

نباید بگذارم تو قطره قطره اشک شوی و بر خاک بیفتی و نفس کم بیاوری برای ادامه بودن. نباید بنشینم و بی دلیل، قطر قطره های خونم را هدر دهم و تو در رگ های وجودت، خون حیات را کم داشته باشی. من به لبخند تو نیازمندم، به اینکه باشی و زندگی، تو را داشته باشد. این تو نیستی که به من نیازمندی؛ منم که به تو مشتاقم. رگ های محبت و هیجان من تو را صدا می زنند، تو را می خوانند و نفس های نگرانم برای حتی یک لحظه بیشتر بودنِ تو به هر دری می‍ زنند تا چاره ای و درمانی بیابند. این گونه پریده رنگ نفس نکش! این گونه بی رمق و بی انگیزه پلک نزن! تو ادامه خواهی داشت. من قطره قطره خون خود را در رگ های تو جاری می کنم تا زندگی را از سر بگیری تا با من، مانند من، جهان را تجربه کنی. من سرخی رگ های دلواپسم را برنمی تابم، اگر که تو رگ های هستی ات از جریان بیفتند. من اگر هستم، تو نیز باید باشی.

من با عشق، با امید نفس می کشم و جریان دارم. من از زندگی، از مهربانی سخن می گویم و بشارت می دهم. باید تو را صدا کنم، باید دست هایت را بگیرم و این آیه های زیبای هستی را، آیه های امیدواری را در گوش تو نیز نجوا کنم. من خونی از جنس شوق و آرزو در رگ دارم و این سیال هستی برانگیز را با تو قسمت می کنم؛ با تو که شبیه من، اشتیاق زنده بودن داری. من قطره قطره به تو می پیوندم، آنگاه تکثیر می شوم، در تو جوانه می زنم و هر دو از نو متولد می شویم، از نو به زندگانی عشق می ورزیم. آنگاه بر آفریدگار این همه امید، این همه بخشندگی درود می فرستیم. چه زیباست خداوندی که رسم بخشیدن و کرامت را در جهان بنیان نهاد و این رسم عاشقانه را به من و تو آموخت تا برای هر عرصه ای، برای شکر هر نعمتی، حتی قطره های خون، دست به ایثار بزنیم؛ خدایی که خون حیات را در رگ های ما جاری کرد و عشق را در جام وجودمان ریخت و به ما آموخت، چگونه زنده بودن را قدر بدانیم و به یکدیگر هدیه دهیم.

سلام ای انسان! ای دوست! ای اشرف مخلوقاتِ پروردگار من! اینک با هدیه ای عاشقانه به سویت آمده ام. اینک بی منّت و بی دریغ، تو را شاد و بی اندوه می خواهم. اینک قطره ای از روح و امید خویش را به تو می بخشم تا سبک بار، از بستر حزن و ناامیدی برخیزی و در کوچه های زندگی جاری شوی. این هدیه را بپذیر که من تنها گماشته ای از جانب عشقم؛ از جانب پروردگار عاشق که من موظفم به ادای دینی این چنین خالصانه در پیشگاه تویی که آفریده و دست پرورده محبوب بالابلند منی. من به او مدیونم، من از او منت بسیار بر گردن دارم. پس تو را که عزیز اویی، عزیز می دارم و برای رضای او، دست های تو را در دست می گیرم و به یاری می فشارم. مرا دوست بدار و هدیه ام را بپذیر تا خداوند مرا دوست بدارد و دستم را بگیرد!

داستان برای اولین بار

از ماشین که پیاده شدم، یه دفعه سرم گیج رفت. تلو تلوخوران، خودم را به لبه بلوار رساندم و همانجا نشستم. نور خورشید از میان ابرها، بی رمق می گذشت و بر سرم فرود می آمد. چشمانم را بستم، تیزی گرمای خورشید را بر گونه هایم حس کردم.

همیشه می خواستم این کار را بکنم، ولی هیچ گاه فرصتش پیش نمی آمد، سرانجام امروز برای اولین بار، آن را عملی کردم.

از کودکی از بیمارستان می ترسیدم، ترس از آمپول نیز که جای خود داشت. با خود گفتم: من حالا بزرگ شده ام، پس نباید بترسم، ولی باز تا قدم در بیمارستان گذاشتم، ناگهان پاهایم سست شد. آهسته آهسته در راهرو گام برمی داشتم و با خود می گفتم: ترس ندارد که، خجالت بکش! همچنان به راهم ادامه دادم و راهروهای دراز و خاکستری بیمارستان را پشت سر گذاشتم.

ـ تو دیشب با خودت اتمام حجت کردی و تصمیم گرفتی، پس پای حرفت بمان! کلیه یا قلبت را که نمی خواهند بیرون بکشند....

هر لحظه ضربان قلبم بیشتر می شد، انگار حرف هایی که با خود می زدم، نتیجه بخش نبود. همچنان در راهروی بیمارستان می رفتم که به اتاقی بزرگ و پر از تخت رسیدم؛ به همان جا که باید می رسیدم. پرستار تختم را به من نشان داد. احساس می کردم چیزی راه گلویم را سد کرده و الان است که خفه شوم. می خواستم برگردم، ولی من این همه راه را نیامده بودم که برگردم. پس مانند بره ای آرام به سمت تختی با روکش سفید وحشتناکش رفتم، آهسته دراز کشیدم و آستینم را بالا زدم. پرستار بر بالینم آمد و با دستان سردش، سوزن تیز را در بازویم فرو کرد. لبانم را گزیدم، آنچه باید می شد، شد! به خونی که آرام آرام از رگ دست من بیرون می آمد و در کیسه ای آن طرف تر انباشته می شد، نگریستم. فکری از خاطرم گذشت و راه گلویم باز شد. دیگر لبانم را نمی گزیدم، فقط آرام لبخند می زدم؛ خون بیرون می آمد و حسی شیرین به جایش در قلبم وارد می شد؛ حس کمک به هم نوع و نجات جان دیگری. معامله خوبی بود و من راضی بودم.

خورشید همچنان می تابید، دیگر سرم گیج نمی رفت، از جایم برخاستم و به سمت زندگی روانه شدم.

توفیق اجباری

بالاخره به قول ننه ام، زبان سرخ سر سبزم رو بر باد داد. چطوری؟ می گم براتون.

کاردرست و پهلوون محل ما بودیم. هرچی مرام و غیرت و چه می دونم از این حرفا بود، همش مختص داش مجید گلوتون؛ یعنی این جانب بود.

هر روز صبح که از در خونه می زدیم بیرون و راهیه کار و کاسبی می شدیم، بادی به غبغب و به کرَم باشگاه بدن سازی، بادی به زیر بازو می انداختیم و چشم هرچی بدخواه مدخواه رو ناجور می سوزوندیم. مخلص کلام اینکه همه رو اسم من قسم می خوردند، ولی این وسط یه جوجه مهندس بود که بدجور تو حال ما می زد و زیاد خوش نداشتیم، دم پرمون بگرده. نمی دونم چرا همچین که می دیدمش، مورمورم می شد. همچین وزنی نداشت، می تونستم فیتیله پیچش کنم، ولی خوب، ضعیف کشی تو مرام ما نبود.

یه روز صبح که همچین خورشیده میزون بیرون نزده بود، سر کوچه چش تو چش شدیم. از زیر عینکش یه نگاه موشی به هیکلمون انداخت و سلام بی جونی نثارمون کرد.

ـ به! سلام آق مهندس! به سلامتی کجا این وقت صبح؟

ـ باید توضیح بدم؟

ـ نه، تو نمیری همین جوری پرسیدم. آخه دیدم از این برگه مرگه ها پخش می کنی، خواستم بدونم جریانش چیه. عزت زیاد!

جوابش ناجور تو ذوقمون زده بود، اما واس خاطر هم محله ایها که دور و برمون جمع شده بودند، به روش نیووردم. این بارم بی خیال شدیم. کج کردیم که بریم پی کارمون که یهو از پشت، صداش بلند شد:

ـ اینا یه سری اعلامیه از طرف سازمان انتقال خونه، واسه دعوت مردم به اهدای خون.

ـ اهدای خون؟

اینو که گفتم، یهو یه برقی پرید تو چشماش که تا ته دلمو لرزوند!

ـ آره اهدای خون. اصلاً ببینم آقا مجید! شما و رفقاتون که ادعای مردونگی می کنید، چرا نمی رید واسه اهدای خون؟

منم که نمی خواستم جلوی اون جوجه مهندس کم بیارم، فوری گفتم:

ـ کی گفته نمی ریم؟! همین امروز شال و کلاه کرده بودم واس همین کار.

ـ خیلی خوب شد، چون منم می خواستم برم. حالا که این طور شد، همه با هم می ریم.

این شد که من و جوجه مهندس و یه ده دوازده تا از رفقا، راهی مریض خونه شدیم. همه مونو عین گوشتای قربونی، رو تختا دراز کردن. هی با خودم می گفتم: آقا مجید! شما کجا و مریض خونه کجا؟! اگه ننه مون می فهمید، حسابی قش قرق به پا می کرد. راستش ما از آمپول و سوزن بدجوری می ترسیدیم. حالام تو رودربایستی گیر کرده بودیم وگرنه مثه بچگی فلنگو می بستیم و در می رفتیم. تو همین فکرا بودم که چشمم خورد به جوجه مهندس که رو تخت بغل دستیم دراز کشیده بود. عین خیالش نبود و با یه نمور لبخندی که گوشه لبش نشسته بود، رو کرد به من و گفت: می دونی خون شما می تونه جون چند تا آدمو نجات بده، شادیو به چند تا خانواده برگردونه، چند تا بچه رو خوش حال کنه؟ من که فکر نمی کردم این خون اینقدر مهم باشه، گفتم: خون داش مجید دیگه! یه نگاه بهم کرد و گفت: آقا مجید! همون طور که می دونی، مردی و مردونگی فقط به زور و بازو نیست. این جور کارا هم یه جور مردونگیه، مگه نه؟

اون روز با حرفای آق مهندس که حالا واسمون یه کم فرق کرده بود و یه جورایی دوسش داشتیم، اون قدر جوگیر شده بودیم که یه کیسه بزرگ خون دادیم. خلاصه وقتی برگشتیم خونه، سرمون حسابی گیج می رفت. تو دلم هم به خودم می خندیدم هم به این توفیق اجباری که نصیبمون شده بود. خداییش خون دادن هم کار بزرگیه واس خودش، اما حواستون باشه به اندازه خون بدید که تا چند روز، عین من سرگیجه نداشته باشید.

یا حق

طرح نمایشنامه رادیویی به همین نزدیکی...

[صبح زود، خانه، آشپزخانه، مادر و فرزندی سر میز صبحانه، صدای مجری برنامه صبحگاهی تلویزیون، پس از پخش موسیقی کوتاه]

مجری [با صدای با نشاطی]: بار دیگر سلام می کنیم به اون دسته از هم وطنای عزیزمون که از این لحظه، پای برنامه ما نشستند، همون طور که می دونید، امروز روز اهدای خونه. همه این روز رو با این شعار می شناسیم که انتقال خون، انتقال زندگی است. در خدمت دکتر محمدزاده هستیم.

[صدای مجری در پس زمینه قرار می گیرد]

مهران [با کنجکاوی]: مامان، انتقال خون یعنی چی؟!

آذر [درحالی که میز را جمع می کند]: یعنی خون خودتو به دیگران بدی.

مهران: چه جوری؟

آذر: بیا این لقمه رو بخور! میری پیش دکترا، اونا این کارو واست می کنن.

مهران [با نگرانی]: چرا خون خودتو باید به دیگران بدی؟

آذر [با خنده]: واسه اینکه کسایی هستن که به خون تو نیاز دارن. در ضمن، نگران نباش آقا پسر! کسی از کوچولوها خون نمی گیره! زود باش، داره دیرت می شه؟

مهران: یعنی فقط آدم بزرگا باید خون بدن؟!

آذر [صدایش را می کشد]: آره، فقط آدم بزرگا!

مهران: پس چرا دیشب که داداش محسن زنگ زد، گفت: می خواد بره خون بده، دعواش کردی؟! مگه اون بزرگ نشده؟! تازه خیلی ام قویه.

آذر: ای شیطون! تو چطور حرفای ما رو شنیدی؟

مهران: شنیدم دیگه! بگو چرا نذاشتی؟

آذر [با بی حوصله گی]: واسه اینکه آدم بزرگای زیادی هستن که این کار رو می کنن، آنقدر که دیگه نیازی به خون داداش محسن تو نیست، فهمیدی؟

مهران: از کجا می دونی؟

آذر: امان از دست تو، زود باش، زود باش! الان سرویست راه می افته، باز دیر می رسی!

[ظهر، خانه، صدای موسقی ملایمی در فضا پخش می شود.]

آذر [با گوشی حرف می زند]: من که بالاخره نفهمیدم، این بچه به کی رفته اینقدر شیطونه! [مکث] آره بابا، منم خیلی بهش گفتم [مکث]. اصلاً همه بچه های این دوره زمونه این طورین. صبح نمی دونی مهران چطور منو سین جین می کرد که چرا نذاشتم داداشش خون بده. [با نگرانی] نمی دونم این بچه کجا مونده، این قدر دیر کرده!... [مکث] آره بابا، حالا انگار همه ملت معطل خون محسن موندن. [مکث] اصلاً اون بچه خونش کجا بود، [مکث] نه عادت نداره. لیلا جون! من پشت خطی دارم، بعد باهات تماس می گیرم.

[گوشی را قطع می کند، صدای زنگ تلفن]

آذر: بله [مکث] درسته، بفرمایید! [مکث، با نگرانی] چی، چی گفتید؟

[بیمارستان، صدای قدم های زنانه که تند تند نزدیک می شود]

لیلا: چی شده آذر؟! مهران چطوره؟!

آذر [با حالت شوکه و خیلی آرام]: نمی دونم. دکترش می گه خیلی شانس آورده که ضربه مغزی نشده!

لیلا: خدا رو شکر!

آذر [با ناراحتی]: می گن به خون نیاز داره، می گن خونش از نمونه های خاصه که بانک خون بیمارستان تموم کرده، خیلی فوری به خون نیاز داره وگرنه....

لیلا [با نگرانی]: توکل بر خدا، ان شاءالله گیر میاد! حتماً بیمارستانای دیگه دارن.

آذر [با عصبانیت]: آره دارن، ولی پسر من نیازش خیلی فوری، تا اون خون برسه، ممکنه....

لیلا: به دلت بد نیار!

[اکوی صدای آذر که این جمله را می گوید واسه اینکه آدم بزرگای زیادی هستن که این کارو می کنن، اینقد که دیگه نیازی به خون داداش محسن تو نیست، فهمیدی؟ فهمیدی؟]

دکتر: خانم علوی، خانم علوی!

آذر [از افکارش بیرون می آید و با استرس]: بله! خون گیر آوردین؟!

دکتر: بله، جای نگرانی نیست، الانم حالش بهتره.

آذر [صدایش می گیرد]: چطوری، از کجا؟!

دکتر: خوشبختانه همراه یکی از مریضا که خونش به پسر شما می خورد، حاضر به اهدا شد و جون پسرتون رو نجات داد. حالا می تونید برید پیشش.

[صدای زنگ تلفن همراه آذر]

آذر: الو!

محسن [با نگرانی]: سلام مامان، چیزی شده؟ خاله لیلا یه چیزایی می گفت [سکوت]، مامان! مامان!

آذر [با اعتماد به نفس]: نه، چیزی نشده، همه چی رو به راهه [با حالتی که انگار تصمیمی مهم گرفته]، تو کجایی؟

محسن: دانشگاه، چطور؟

آذر: می دونی که امروز چه روزیه...؟!

پایان

کتابستان

ابوالقاسمی، حسن، دکتر حسین تیموری و دکتر احمد قره باغیان، عوارض انتقال خون، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1386.

ابوالقاسمی، حسن، مجتبی اشرفی و رحمان علیزادیان، بیماری های خون ریزی دهنده، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1386.

احمدی، جهانگیر، نازلی عمادی، علیرضا رستمیان و دیگران، پلاسما فرزیس، اصول، روش ها و کاربرد بالینی، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1387.

ادیبی مطلق، بهزاد، فرزانه توسلی، لطیف حمیدپور زارع و دیگران، راهنمای ایمنی زیستی آزمایشگاه، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران.

اسدی فر، بهنام و بشیر حاجی بیگی، کاربرد بالینی خون و فراورده های آن، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران.

امینی کافی آباد، صدیقه، روش های آزمایشگاهی در تشخیص هپاتیت های ویروسی، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1384.

پورمختار، مژگان، محمدرضا دیهیم، محمدعلی جلیلی و دیگران، بیوشیمی گلبول قرمز، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1386.

تیموری، حسین، خدیر مرسده، مریم خیری، دکتر مریم رهبری و دیگران، درسنامه سازمان جهانی بهداشت در ارتباط با خون و فراورده های خونی سالم، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1385.

جوادزاده، هایده، دکتر شکوفه صوابیه، مهدی عطار و دیگران، زنجیره سرد خون، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1386.

داودی، فرنوش، ماندانا صادقی و مانا مهران، درمان سلولی، افقی جدید در طب انتقال خون، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1384.

داودی، فرنوش، مرجان مکی پور و مهتاب مقصودلو، سلامتی خون و پالایش آن، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1384.

رضوان، حوری، ویروس ها و انتقال خون ـ روش های نوین کاهش خطر، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1383.

رهبری، مریم، پژوهشنامه مرکز تحقیقات انتقال خون، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1384.

رهگذر، سهیلا و علی اکبر پور فتح الله، آموزش، جذب، انتخاب و حفظ اهداکنندگان خون، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1383.

شایگان، مژگان و احمد قره باغیان، تعدیل ایمنی مرتبط با انتقال خون، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1385.

طب انتقال خون (هیلید)، گروه مترجمان سازمان انتقال خون ایران، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1387.

عبدی، جهانگیر و دکتر سهیلا ناسی زاده، راهنمای اساسی گروه های خونی، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1388.

عبدی، جهانگیر و دکتر سهیلا ناسی زاده، گروه های خونی انسانی (2 جلد)، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1386.

قره باغیان، احمد و دکتر نسرین وفایی، پژوهشنامه، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1385.

موسوی حسینی، کامران، پالایش و خالص سازی فراورده های دارویی مشتق از پلاسمای انسانی، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1385.

میررضایی، سید علی، خدمات انتقال خون متمرکز ـ الگوها و فرایندها، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1385.

هوشنگی، مهران و سیما ذوالفقاری انارکی، اصول و روش صحیح خون گیری در اهداکنندگان خون، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1386.

یاری، فاطمه، مباحث نظری و آزمایشگاهی در ایمونوشیمی، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1387.

یاوری، محمدطاهر، دکتر ناهید مرآت و مهدی عطار، تحولی نوین در جذب اهداکنندگان داوطلب، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1384.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
با تشکر و آرزوی موفقیت برای مردم که همیشه دولت رو... فرزاد معاونی ۱۳۹۹/۰۸/۳ ۰۹:۰۳

فرزاد معاونی
با تشکر و آرزوی موفقیت برای مردم که همیشه دولت رو با کمک و مساعدت و مشارکت مالی همراهی میکنن ...
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۹/۰۸/۳ ۰۹:۰۳

ویدئوی طنز
آیران قایران" (آیران به معنای ماست و...
مسابقه‌ی عکاسی کمدی حیات‌ وحش که هرساله...
سومین سرطان شایع در خانم‌ها در ایران و...
میل و هوس شدید به شیرینی جات می تواند به...
طناب زدن خانم‌ها چگونه باید باشد تا ضرر...
۶ نوع محتوا که هرگز نباید در شبکه‌های...
گزارش تصویری
موشن گرافی
موشن گرافی
یکی از علل اصلی که کودکان عرق می‌کنند...
پخت شیرینی “پیشمه” در بین ترکمن‌ها رواج...
زیبایی حیاط خانه‌ای روستایی در گرگان با...
گزارش تصویری
هوشیاری راننده و سد کردن مسیر با خودرو،...
اینفوگرافی
مصرف غذای وعده های اصلی در سحری ،کمک به...

پربازدیدترین های ماه اخیر

نظرسنجی مخاطبین

مخاطب گرامی نظر شما در مورد برنامه های صدای مرکز چیست؟

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

میلاد امام رضا علیه السلام
میلاد امام رضا علیه السلام
نوای دلنشین السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا با حضور خادمین حرم مطهر رضوی در استان گلستان طنین‌انداز شد.
به دست آقا میسپره
به دست آقا میسپره
ویدئو+عکس
امام الرئوف
امام الرئوف
ویدئو
چمران، سمبل مقاومت از بیروت تا دهلاویه
چمران، سمبل مقاومت از بیروت تا دهلاویه
چمران در آمریکا، با همکاری بعضی از دوستانش، برای نخستین بار انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا را پایه ریزی کرد
امام خمینی (ره): مثل چمران بمیرید
امام خمینی (ره): مثل چمران بمیرید
امام خمینی (ره): شما‌ها چند سال دیگر نیستید در این عالم، چمران هم نیست؛ چمران با عزت و عظمت و با تعهد به اسلام جان خودش را فدا کرد و ... مثل چمران بمیرید!
نماهنگ دست تو بده بمن
نماهنگ دست تو بده بمن
ویدئو
تصاویر کادر درمان گلستان پای صندوق سیار انتخابات
تصاویر کادر درمان گلستان پای صندوق سیار انتخابات
کادر درمان بیمارستان پنج آذر گرگان با مشارکت گسترده رأی خود را در صندوق سیار حوزه سلامت انداختند.
استوری های پویش مرد میدان
استوری های پویش مرد میدان
پوستر
نتایج انتخابات شورای اسلامی گرگان و سایر شهرهای گلستان
نتایج انتخابات شورای اسلامی گرگان و سایر شهرهای گلستان
نتایج انتخابات شوراهای اسلامی شهرهای استان گلستان اعلام شد.
نخستین نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد/ رئیسی پیشتاز و تبریک دیگر نامزدها
نخستین نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد/ رئیسی پیشتاز و تبریک دیگر نامزدها
جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور؛ نخستین نتایج انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری تا این لحظه را اعلام کرد.
ساعات پایانی رای گیری؛ حضور گسترده مردم گلستان در شعب اخذ رای
ساعات پایانی رای گیری؛ حضور گسترده مردم گلستان در شعب اخذ رای
در ساعات پایانی رای گیری، حضور گسترده مردم گلستان در شعب اخذ رای همچنان ادامه دارد.
مردم میدان
مردم میدان
عکس
پوستر
تصاویر داستانی مربوط به خاطره ای از سردار حمید نظری درباره رزمندگانی که قصد شرکت در انتخابات داشتند اما شناسنامه همراهشان نبود...
تجلی حضور
تجلی حضور
ویدئو