سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۰

واقعه ۵آذر گرگان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

واقعه ۵آذر گرگان

واقعه ۵آذر گرگان


Loading the player...

دانلود

واقعه ۵آذر گرگان یکی از رویدادهای مهم انقلابی مردم استان گلستان است که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و شکل گیری نظام جمهوری اسلامی رخ داد. در این واقعه که چند ماه قبل از پیروزی انقلاب اتفاق افتاد مردم شهرستان گرگان، در اعتراض به حکومت شاهنشاهی به خیابان ها آمدند و علیه این رژیم تظاهرات کردند. اما ماموران ژاندارمری با گلوله به استقبال مردم آمدند و ده ها تن از جوانان و مردم انقلابی را به خاک خون کشیدند که منجر به شهادت ۱۴ نفر شد.

اولین ویژگی این قیام این است که در مقطعی اتفاق افتاد که مطبوعات در تحصن بودند و اطلاع رسانی بسیار ناچیز بود؛ صرفا بچه های انقلابی از طریق اعلامیه با خبرمی شدند و اعتصاب ۶۰ روزه مطبوعات بود لذا خبر از طریق رسانه های عمومی  و حتی از طریق رادیو اعلام نشد.

نکته دیگر مذهبی بودن این واقعه است؛ در ۲۹ آبان همان سال به حرم امام رضا حمله شد و در شهر مشهد کشت و کشتاری اتفاق افتاد و عده ای به شهادت رسیدند. به همین دلیل از سراسر استان مانند بندر گز و کردکوی گرفته تا علی آباد برای راهپیمایی و قیام به گرگان آمدند و بزرگترین راهپیمایی آن زمان بود.

این حادثه قلب خیلی از مراجع و امام راحل و مردم ایران را جریحه دار کرد که هفتم آن روز را عزای عمومی اعلام کردند.

این موضوع خشم مردم گرگان را بر افروخت و در روز 5 آذر در امامزاده عبدا... گرگان تجمع کردند تا در یک  تظاهرات آرام شرکت کنند.( بنا بر خاطرات مرحوم حضرت آیت ا... طاهری رایزنی با عمال رژیم تاثیر نداشته و حتی حاضر به مجوز دادن به تظاهرات آرام را ندادند با آنکه علما آرام بودن تظاهرات را تضمین کرده بودند.

ماموران به ویژه ،ماموران شهربانی قبل از انکه تظاهرات آغاز شود مسیر تظاهرات را به صورت مسلحانه بستند و به سمت تظاهر کنندگان نیز شلیک کردند.در این روز به بیمارستان بزرگ شهر هم رحم نکردند و به آنجا هم حمله کردند که در داخل بیمارستان جوانی به نام سید نظام الدین نبوی را به شهادت رساندند.داروخانه های شهر و آمبولانس ها هم از تیرباران ماموران در امان نبودند.

مردم گرگان و روستاهای منطقه و حتی شهرهای اطراف مثل کردکو ، بندر گز ، فاضل آباد و علی آباد کتول آن روز صبح در جوار مرقد مطهر امام‌زاده عبدالله – آن فرزند پاک امام موسی‌بن‌جعفر(ع) –  و دور فلکه امام زاده (شهدای فعلی) گرد ‌آمدند. در میان جمعیت از همه طبقات دیده می‌شدند : روحانی، فرهنگی، کارگر، کشاورز، محصل، دانشجو، بازاری، راننده، کاسب، کارمند، زن، مرد، پیر ، جوان، کودک .

 مردم صلوات میفرستادند و الله اکبر می گفتند و  شعار می دادند: مرگ بر شاه - درود برخمینی ، قبر امام هشتم گلوله باران شده- روز و شب شیعیان شام غریبان شده و لحظاتی بعد طنین رگبار گلوله‌ها با گاز و دود و خون و فریاد، تصویری از جنگ نابرابر حق و باطل  به نمایش در آورد. جنگی که یک سوی آن لشکر تا دندان مسلح طاغوت و در سوی دیگر آن عده‌ای از مردم بی‌دفاع قرار داشتند. انبوه نیروهای مسلح و مجهز رژیم هر بیننده‌ای را به شگفتی وا می‌داشت. دهها ماشین پر از ماموران مسلح آماده کشتار و سرکوب مردم مسلمان بودند. حتی دوتا از کامیونهای ماموران مجهز به تیربار بودند. جمعیت تظاهر کننده به حدود 30 هزار نفر می‌رسید . عده‌ای داخل محوطه‌ امام‌زاده و عده‌ای نیز در داخل و اطراف فلکه شهدا  ایستاده بودند. برخی از تظاهرکنندگان هم عکس امام و پلاکارتهایی مبنی بر محکومیت رژیم شاه در دست داشتند. ماموران با بلندگو به مردم اخطار می‌کرد که متفرق شوند ، ولی مردم نه تنها اعتنایی نمی‌کردند بلکه حتی عده‌ای از جوانان شجاع در جلوی جمعیت و مقابل نیروهای مسلح رژیم صف بسته بودند. ناگهان شلیک گلوله های آتشین دژخیمان به سوی جمعیت آغاز شد. در اولین دقایق تعدادی از عزیزان به خون غلتیدند و چون برگهای خزان به زمین افتادند و روح پاکشان به ابدیت پیوست و عده زیادی هم مجروح شدند.

وقتی بیمارستان به خون نشست! 

مأموران شاه در کوچه‌ها و خیابانهای شهر هر کجا مردم بی‌دفاع را می‌یافتند به گلوله می‌بستند حتی افرادی که ارتباطی با مراسم آن روز نداشتند را اگر می دیدند می کشتند.  مقاومت و سرسختی انقلابیون در فضایی از آتش و خون ادامه داشت . مردم قهرمان آن روز شجاعانه به هر طریق ممکن در مسیر تردد مأموران شاه مانع و مشکل ایجاد می‌کردند . به این منظور مردم خشمگین گرگان حتی دو ماشین آتش‌نشانی را در چهار راه‌ میدان عباسعلی به آتش کشیدند که منجر به مسدود شدن راه عبور و مرور مأموران شد. آن روز سینه‌‌های انقلابیون آماج تیرهای دژخیمان بود که عاشقانه و بی‌محابا گلوله‌های آتشین را چون گلهای شقایق در آغوش می‌گرفتند و لحظاتی بعد در خون پاک خود غوطه ور می شدند.

     آری مأموران شهربانی و هنگ ژاندارمری به کمک ماموران مخفی ساواک همچنان مشغول گشت‌زنی و سرکوب و کشتار مردم بی‌دفاع و مسلمان بودند. مأموران حتی به آمبولانسها حمله می کردند تا از انتقال مجروحین به بیمارستان جلوگیری نمایند . آنها همچنین به سوی مغازه‌های انقلابیون شهر نیز تیراندازی می ‌نمودند . بویژه مغازه‌هایی که تصویر حضرت امام خمینی را نصب کرده بودند. ضمنا غالب مغازهای گرگان آن روز بخاطر اعتراض به جنایت رژیم شاه در حرم مطهر امام رضا(ع)،  تعطیل و در اعتصاب بودند.

   چنانکه گفتیم صبح روز 5 آذر در اولین دقایق پس از تیراندازی، تعدادی از تظاهرکنندگان شهید و مجروح  شدند . لذا عده‌ای از مردم با هر وسیله ممکن مجروحین و شهدا را به بیمارستان انتقال دادندکه بیشتر مصدومین به بیمارستان پهلوی سابق (پنجم‌آذر فعلی) انتقال ‌یافتند. حجم  زخمی ها و مجروحین به حدی بود که از عهده‌ کادر درمانی پر تلاش و ایثارگر بیمارستان خارج بود . به همین علت مردم داوطلبانه و مشتاقانه به یاری آنها شتاقتند.

مأموران همچنان مشغول گشت‌زنی بودند ، تا اینکه حدودا ساعت یک یا یک و نیم بعدازظهر به خیابان مولن‌روژ (پنجم آذر فعلی) رسیدند و انبوه جمعیتی را که جهت کمک به مجروحین و اهدای خون به آنجا آمده بودند به گلوله بستند . در نتیجه در آنجا  جوانی به نام  آقای سید نظام‌الدین نبوی مورد اصابت گلوله مأموران قرار گرفت و مغزش متلاشی شد. در حالی که حمله به بیمارستان و آمبولانسها از نظر همه قوانین بین‌المللی ممنوع می‌باشد.

   آری آن روز روز خون باری برای مردم استان گلستان بویژه شهر گرگان بود ، هر کس را ماموران در خیابان ها می دیدند به گلوله می بستند . به طوری که  با حمله های مأموران بسوی مردم مسلمان و انقلابی در روز پنجم آذ ر، بیش از 100 نفر زخمی شدند و 14 نفر نیز شربت شهادت نوشیدند ، که از این تعداد برخی در دم و بعضی هم در روزهای بعد بر اثر شدت جراحات به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

 اسامی شهدای آن واقعه تاریخی به ترتیب الفبا به این شرح می باشد: 1- حسین(چنگیز) امیر لطیفی  2- صدیقه پروانه   3- سید اسماعیل حسینی  4- عباس خالداران   5- احمد سبطی  6- حجت‌الله عباسی 7- ابوالقاسم(جعفر) علاءالدین 8- نرگس قصابان  9- غلامحسین محبی‌راد  10- حسین مقصودلو  11-  سید نظام‌الدین نبوی  12- حسینعلی نصیری  13-  فرامرز ویزواری  14-  ابوالحسن هادی

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


البسه محلی باگذشت زمان از شئون مختلف...
ویدئوی طنز
آیران قایران" (آیران به معنای ماست و...
مسابقه‌ی عکاسی کمدی حیات‌ وحش که هرساله...
سومین سرطان شایع در خانم‌ها در ایران و...
میل و هوس شدید به شیرینی جات می تواند به...
طناب زدن خانم‌ها چگونه باید باشد تا ضرر...
۶ نوع محتوا که هرگز نباید در شبکه‌های...
گزارش تصویری
موشن گرافی
موشن گرافی
یکی از علل اصلی که کودکان عرق می‌کنند...
پخت شیرینی “پیشمه” در بین ترکمن‌ها رواج...
زیبایی حیاط خانه‌ای روستایی در گرگان با...
گزارش تصویری
هوشیاری راننده و سد کردن مسیر با خودرو،...
اینفوگرافی

پربازدیدترین های ماه اخیر

نظرسنجی مخاطبین

مخاطب گرامی نظر شما در مورد برنامه های صدای مرکز چیست؟

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

جلوه گری رنگ و نقش در لباس سنتی قوم قزلباش
جلوه گری رنگ و نقش در لباس سنتی قوم قزلباش
البسه محلی باگذشت زمان از شئون مختلف زندگی همچون اعتقادات، آداب ‌و رسوم، طبقات اجتماعی، شرایط تاریخی و غیره اثر پذیرفت که به‌راستی می‌توان تمامی فرهنگ یک سرزمین را در پوشاک مردم آن جلوه‌گر دانست. رنگ، شکل و دوخت هر تکه جامه نقش و معنای فرهنگی به خود...
میلاد امام رضا علیه السلام
میلاد امام رضا علیه السلام
نوای دلنشین السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا با حضور خادمین حرم مطهر رضوی در استان گلستان طنین‌انداز شد.
به دست آقا میسپره
به دست آقا میسپره
ویدئو+عکس
امام الرئوف
امام الرئوف
ویدئو
چمران، سمبل مقاومت از بیروت تا دهلاویه
چمران، سمبل مقاومت از بیروت تا دهلاویه
چمران در آمریکا، با همکاری بعضی از دوستانش، برای نخستین بار انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا را پایه ریزی کرد
امام خمینی (ره): مثل چمران بمیرید
امام خمینی (ره): مثل چمران بمیرید
امام خمینی (ره): شما‌ها چند سال دیگر نیستید در این عالم، چمران هم نیست؛ چمران با عزت و عظمت و با تعهد به اسلام جان خودش را فدا کرد و ... مثل چمران بمیرید!
نماهنگ دست تو بده بمن
نماهنگ دست تو بده بمن
ویدئو
تصاویر کادر درمان گلستان پای صندوق سیار انتخابات
تصاویر کادر درمان گلستان پای صندوق سیار انتخابات
کادر درمان بیمارستان پنج آذر گرگان با مشارکت گسترده رأی خود را در صندوق سیار حوزه سلامت انداختند.
استوری های پویش مرد میدان
استوری های پویش مرد میدان
پوستر
نتایج انتخابات شورای اسلامی گرگان و سایر شهرهای گلستان
نتایج انتخابات شورای اسلامی گرگان و سایر شهرهای گلستان
نتایج انتخابات شوراهای اسلامی شهرهای استان گلستان اعلام شد.
نخستین نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد/ رئیسی پیشتاز و تبریک دیگر نامزدها
نخستین نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد/ رئیسی پیشتاز و تبریک دیگر نامزدها
جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور؛ نخستین نتایج انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری تا این لحظه را اعلام کرد.
ساعات پایانی رای گیری؛ حضور گسترده مردم گلستان در شعب اخذ رای
ساعات پایانی رای گیری؛ حضور گسترده مردم گلستان در شعب اخذ رای
در ساعات پایانی رای گیری، حضور گسترده مردم گلستان در شعب اخذ رای همچنان ادامه دارد.
مردم میدان
مردم میدان
عکس
پوستر
تصاویر داستانی مربوط به خاطره ای از سردار حمید نظری درباره رزمندگانی که قصد شرکت در انتخابات داشتند اما شناسنامه همراهشان نبود...