سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

ویژه روز رادیو گرگان - نمایش محتوای صدا

 

 

ویژه روز رادیو گرگان

ویژه روز رادیو گرگان


 

 

تاريخچه رادیو مركز گلستان:
فعاليت راديويي اين مركز«راديو گرگان» از سال 1332 ه.ش با نام راديو ارتش آغاز شده. محل اداره و مركز توليد پخش در ابتداي كار در اداره پست و تلگراف شهر قرار داشت و فرستنده آن در «پارك شهر امروز» نصب بوده است.
توليد برنامه ها در آغاز حدود نيم ساعت بود كه به وسيله يك فرستنده 400واتي موج كوتاه به وسيله بيسيم روي رديف45متر به پخش برنامه ها مبادرت مي كرده است.
امكانات فني ، توليدي مركز درآن زمان منحصرا يك دستگاه ضبط و يك دستگاه ميز پخش صدا بود.
در سال 1338 با راه اندازي فرستنده يك كيلو واتي توليد برنامه هاي راديويي مركز به 2ساعت در روز افزايش يافت( 1 ساعت فارسي و 1 ساعت تركمني)
در 15 شهريور سال 1348 قدرت فرستنده راديويي گرگان به 10 كيلو وات افزايش يافت . پس از تفكيك راديو از اداره انتشارات راديو گرگان نيز مستقل گرديد و در محلي در خيابان ولي عصر  روبروي سينما كاپري سابق مستقر گرديد و تا اواخر 69 راديو گرگان در آن محل به فعاليت پرداخت.  از سال 1350 تا سال 1357 راديو گرگان و ساري تحت سرپرستي مركز رشت بودند و به عنوان زير مجموعه آن مركز به فعاليت مي پرداختند كه پس از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي ايران به طور مستقل فعالیت  خود را دنبال كردند. دو فرستنده 400 كيلو وات پرقدرت راديويي بندر تركمن در 12 فروردين 1362 شروع به كار نمود و از همان سال نيز توليد و پخش برنامه هاي برون مرزي مركز به زبان تركمني آغاز شد.
تاريخچه صدا و سيمای مرکز گلستان:
مجموعه ساختماني و سيستم راديويي كنوني مركز كه بهره برداري آن از شانزدهم اسفند ماه 1369 آغاز شده است ،امروز يكي از مجهز ترين و مدرنترين مراكز راديويي كشور بشمار مي رود.
اين مجموعه مجهز به 4 استوديو توليد و 2 استوديو پخش(فارسي و برون مرزي) ، بخشهاي اديت و باشنوايي، فني، ماكروويو، واحد هاي توليد فارسي ، تركمني محلي و برون مرزي، اطلاعات و اخبار، آرشيو ، كتابخانه، فضاي اداري، نماز خانه، رستوران و ... است.
مجموعه ساختمان توليد و پخش مركزگلستان از مهمترين ثمرات و دستاوردهاي انقلاب اسلامي محسوب مي شود.مجموعه  ساختمان توليد و پخش صدا و سيماي مركز گلستان در زميني به وسعت سي و پنج هزار متر مربع واقع شده است  و 3900 متر مربع زير بنا دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس کوتاه :


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
جدول فركانس هاي راديويي و تلويزيوني سايت خيلي... اميرمهدي ۱۳۹۷/۰۶/۱۱ ۱۲:۰۷
فعلا که گرگان هم ماهواره پارازیت داره هم شبکه... علی ۱۳۹۵/۰۹/۱۶ ۰۸:۵۰

اميرمهدي
جدول فركانس هاي راديويي و تلويزيوني سايت خيلي قديمي شده، لطفا به روز رساني اش كنيد. با سپاس

پاسخ : بله چشم
پست شده در ۱۳۹۷/۰۶/۱۱ ۱۲:۰۷
علی
فعلا که گرگان هم ماهواره پارازیت داره هم شبکه استانی-پس لطف کنیمن رادیو بدین برگردیم به سال 32
پست شده در ۱۳۹۵/۰۹/۱۶ ۰۸:۵۰