جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

پرواز نابودگر مدیترانه ای در باغهای گلستان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

پرواز نابودگر مدیترانه ای در باغهای گلستان

پرواز نابودگر مدیترانه ای در باغهای گلستان


Loading the player...
 

در کنار دغدغه های زیادی که باغداران با آن دست و پنجه نرم می کنند ، در چند سال اخیر مگس مدیترانه ای هم به لیست دغدغه های آنان اضافه شده ، حشره ای کوچک که نمی گذارد میوه ای با کیفیت به بازار برسد.

جولان نابودگر کوچک در باغهای گلستان:

هیچ سر و صدایی ندارد و آرام آرام خود را در لابلای شاخ و برگهای درختان پنهان می کند تا میوه های باغ کمی جان بگیرند و آماده خوردن شوند ، میوه هایی که با زحمت فراوان به بار می نشیند اما این حشره کوچک با اندام  ناچیزش فقط کافیست تا  درون آن رسوخ کند  . پرواز نابودگر مدیترانه ای در باغهای گلستان

مگس مدیترانه ای که زمانی در ماههای پایانی تابستان در باغ های گلستان جا خوش می کرد و بیشتر به خوشگذرانی در باغهای مرکبات تمایل داشت حالا اما دایره خوشگذرانی اش را بیشتر کرده و از اواخر خرداد باغداران گلستانی سایه سنگین مزاحمت آن را  بر روی میوه های درختان خود مشاهده می کنند.

اواخر خرداد دقیقا زمانی هست که میوه های تابستانی مراحل پایانی رسیدن را می گذرانند و باغداران بیشتر از هر زمان دیگری در تب و تاب برداشت دسترنج خود هستند.

مگس مدیترانه ای خوش اشتهاست و میل به تناول اکثر میوه ها در گلستان دارد ، از میوه های تابستانی مانند هلو و شلیل گرفته تا میوه های فصل سرد مانند خرمالو ، نارنگی و پرتقال.پرواز نابودگر مدیترانه ای در باغهای گلستان

کارشناس مسئول حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان می گوید : مگس میوه مدیترانه ای از مخربترین و خطرناکترین آفات کشاورزی محسوب می شود که می تواند به حدود 1 هزار گونه گیاه و محصول باغی حمله کند که در بین آنها بیش از همه به هلو ، زردآلو ، گلابی، گوجه، سیب، آلو، توت، به، انگور، خرمالو، انار، انجیر، مرکبات و بعضی از انواع گیاهان زراعی یک ساله حمله می کند.

بری افزود : این آفت با تغذیه از محتویات داخل میوه سبب تغییر رنگ موضعی ، پوسیدگی و در نهایت ریزش شدید میوه از درخت می شود.

مگس مدیترانه ای از کجا به گلستان آمد ؟  

مبدأ اصلی این آفت افریقاست، از سال 1829 میلادی بتدریج با دخالت انسان در اکثر مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیا و در سایر کشورها انتشار یافته است.

طول آن 5-4 میلیمتر به رنگ زرد ، سفید و سیاه با سری زرد رنگ و بزرگ با یک نوار قهوه ای روشن است.

مگس بالغ معمولاً در پشت برگ یا سطح زیرین میوه استراحت می کنند ، در شرایط عادی پرواز مگس کوتاه بوده و اغلب در سطح میوه های مجاور می نشیند اما در صورتی که در معرض باد شدید قرار گیرد تا مسافت 2 کیلومتری و حتی بیشتر می تواند پرواز کنند.

عمر مگس بالغ به درجه حرارت و رطوبت و چگونگی وضع تغذیه آن بستگی دارد و اگر اوضاع بر وفق مرادش باشد 6 تا 8 ماه هم زنده می ماند.

عضو هیئت علمی گروه گیاهپزشکی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان نبود قرنطینه محصولات کشاورزی را دلیل اصلی ورود آفاتی مانند همین مگس به کشور می داند و می گوید : محصول وارداتی باید در گام نخست وارد قرنطینه شده و دقیق مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد و سپس در گام بعدی وارد بازار شود اما متاسفانه نبود قرنطینه موجب ورود آفات به کشور می شود.

چالشی جدید ، برای توسعه باغداری :

این آفت هم در کمیت محصول به علت ریزش اثر می گذارد و هم سبب افت کیفیت محصول می شود زیرا به دلیل وجود لکه و سوراخهای بسیار ریز بر روی میوه بازار پسندی محصول مختل شده و فروش محصولات با مشکل مواجه شود.

کارشناس مسئول حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان گفت : وجود همین سوراخهای بسیار ریز و کوچک ذخیره میوه ها را در سردخانه و پرواز نابودگر مدیترانه ای در باغهای گلستانانبارها نیز دردسر ساز می کند که سبب خسارت جدی به تولیدکنندگان می شود.

بری می گوید : امسال به میوه های تابستانی مانند هلو و شلیل خسارت زیادی وارد نشد اما نگران محصولاتی مانند نارنگی و خرمالو هستیم که بیشتر از 1 هزار هکتار را در غرب گلستان شامل خواهد شد.

راههای مبارزه با این نابودگر کوچک :

جهاد کشاورزی در گلستان از زمانی که این موجود مزاحم را در باغهای استان مشاهده کرد از راههای مختلف مانند ارسال پیامک و برگزاری کلاسهای آموزشی به کشاورزان و باغداران راههای مبارزه با مگس را آموزش داد.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان در باراه راههای مختلف مبارزه گفت : بهترین و کم هزینه ترین راه مبارزه جمع آوری میوه های پای درخت و دفن آنها در عمق نیم متری خاک است زیرا لارو مگس هنوز داخل میوه وجود دارد.پرواز نابودگر مدیترانه ای در باغهای گلستان

کیانوش حق نما ادامه می دهد : دیسک سطحی کف باغ و پای درخت هم روش دیگر مراقبتی به شمار می رود زیرا با تخم‌گذاری مگس در داخل میوه، لارو با تغذیه از داخل میوه، رشد کرده و سپس شفیرۀ مگس میوه پس از آخرین سنِّ لاروی از درخت پائین آمده و وارد خاک می‌شود و مراحل زمستان‌گذرانی این آفت با حالت شفیرگی در داخل خاک انجام می‌گیرد.

طعمه گذاری با نصب تله های فرمونی برای جذب حشرات مگس نر هم روش دیگری است که برای مبازره با این آفت به باغداران پیشنهاد داده می شود.پرواز نابودگر مدیترانه ای در باغهای گلستان

به گفته حق نما در این روش باغداران باید توجه کنند اگر از روزی 2 تا مگس بیشتر داخل طعمه بیفتد باید تعداد تله ها بیشتر شود زیرا مرحله پر خطر به شمار می رود.

وی ادامه می دهد : آویزان کردن محلول آب که قرص جذب کننده حشرات نر و ماده ( سراتینکس ) در آن حل شده است به تعداد 50 تا 100 بطری در هر هکتار و جذب مگس ها با بوی پروتئین مورد علاقه آنها ، هیدرولیزه در بطری آب هم روشهای موثر دیگریست که می تواند مگس ها را نابود کند.

او با بیان اینکه نسل مگس ها در باغها زمانی به طور کامل از بین می رود که تمام باغداران برای مبارزه با آن همکاری کنند افزود : حدود 30 تا 40 درصد باغداران وجود این حشره را جدی نگرفته اند که می تواند دلایلی اقتصادی و یا احساس خطر نکردن داشته باشد.پرواز نابودگر مدیترانه ای در باغهای گلستان

او ادامه داد : جهاد کشاورزی در این راستا به باغداران کمک می کند و امسال برای کار تله گذاری و مبارزه شیمیایی در بیش از 1 هزار و 200 هکتار همراه آنها بود.

کامران سلطانی باغدار ساکن روستای کارکنده بندرگز که پارسال زیان زیادی را از نادیده گرفتن مگس ها در باغش متحمل شد گفت : پارسال حدود 7 تا 8 تن از محصول باغم را نتوانستم بفروشم اما امسال زودتر اقدام کردم و راههای مختلف مبارزه با آن مانند طعمه گذاری ، دفن میوه های ریخته شده و شخم سطحی کف باغ را انجام دادم

اما استفاده از روش مگس نر عقیم هم یکی از راهکارهای نوینی است که اکنون در کشورهای مختلف برای کنترل و مبارزه با مگس میوه استفاده می شود و موفق بود .

در ایران نیز به تازگی بر روی باغهای انار شهرستان ساوه اجرا شد.

در این روش ابتدا مگس‌های نر و ماده را پرورش داده و سپس در مرحله شفیرگی مگس‌های ماده را جدا و نابود می‌کنند و مگس‌های نر را تحت اشعه گاما عقیم کرده آنگاه در مزارع و باغات کشاورزی توسط هلیکوپتر و هواپیما رهاسازی می‌شود.

پس از جفت‌گیری مگس‌های ماده با نر عقیم در باغات، تخم‌های حاصل دیگر قابلیت باروری نداشته و عقیم می‌مانند که خود به خود پس از مدتی از بین می‌روند.

بری ، کارشناس مسئول حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان درباره امکان اجرایی شدن این روش در استان گلستان گفت : ما فعلا امکانات اجرای این روش در استان را نداریم و به نظر می رسد باید در سطح باغهای کوچک اجرایی شود.

استان گلستان حدود 35 هزار هکتار باغ دارد و 13هزار بهره بردار در بخش باغداری در این استان فعالیت می کنند.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


نزدیک به یک سال است که ویروس کرونا مهمان...
رییس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی...
عضو انجمن زنان و مامایی ایران با تأکید...
ویدئو
غذای کودک باید سر ساعت معین و در محیط...
ماد ران امروزی دغدغه‌های زیاد‌ی دارند که...
روز مادر مبارکباد
اینفوگرافی
در شب میلاد حضرت فاطمه(س) ،عروس و داماد...
مادران شهدا شاهدانی بی ادعا هستند که با...
برنده لوح تقدیر بهترین پویانمایی از...
زوج گلستانی با جمع آوری بیش از ۲هزار و...
اینفوگرافی
این هنریکی از زیرشاخه‌های صنایع چوب نیز...
برخی افراد بر اثر خوردن ماهی همراه با...
عروسک دست‌ساز زنان روستای قلعه قافه از...
اینفوگرافی
با توجه به شیوع کرونا گلستانی ها امسال...
بهترین راه لاغری بدون بازگشت و سریع در...
اینفوگرافی
نقاشی

پربازدیدترین های ماه اخیر

نظرسنجی مخاطبین

مخاطب گرامی نظر شما در مورد برنامه های صدای مرکز چیست؟

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

چهره کودکان پشت ماسک
چهره کودکان پشت ماسک
نزدیک به یک سال است که ویروس کرونا مهمان مردم جهان شده و والدین تلاش می‌کنند تا با استفاده از ماسک کودکان خود را از گزند ابتلاء به جنجالی‌ترین ویروس قرن نجات دهند.
چه نکاتی را هنگام استفاده از نان و غلات رعایت کنیم؟
چه نکاتی را هنگام استفاده از نان و غلات رعایت کنیم؟
رییس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی گلستان نکاتی را درباره استفاده از نان و غلات ارائه داد.
علت وفات حضرت زینب (س) چه بود؟
علت وفات حضرت زینب (س) چه بود؟
رجب، سالگرد رحلت پیام آور کربلا
«آی جان عبادی» بانوی کارآفرین گلستانی
«آی جان عبادی» بانوی کارآفرین گلستانی
«آی جان عبادی» بانوی کارآفرین گلستانی با تکیه بر هنر و استعداد خود و بر اساس تجربه‌ای ۲۰ ساله در عرصه هنرهای دستی ترکمن و ساخت فرش‌های چرم به موفقیت رسیده است.
کدام زنان در معرض خطر سرطان سینه هستند؟
کدام زنان در معرض خطر سرطان سینه هستند؟
عضو انجمن زنان و مامایی ایران با تأکید بر اینکه سرطان سینه پس از سرطان پوست دومین بیماری شایع در میان زنان است، گفت: از فاکتور‌های اصلی ابتلا به این سرطان، جنسیت و سن افراد است که به طور معمول در سن یائسگی و پس از آن نمود می‌یابد که متاسفأنه در...
شکوفه‌های زودرس بهاری گلستان
شکوفه‌های زودرس بهاری گلستان
گرمای هوا در فصل زمستان موجب گل دادن درختان شده است، درختانی که در بهار شکوفه می‌دهند و این شکوفه‌ها تبدیل به میوه می‌شود، اما این روزها در گوشه و کنار شهر پر شده از درختانی که سرشار از شکوفه هستند.
با ایران حرف بزن
با ایران حرف بزن
ویدئوی مردمی
شب آرزوها؛ شبی که خدا بی حساب می‌بخشد
شب آرزوها؛ شبی که خدا بی حساب می‌بخشد
ویدئو + اینفوگرافی + متن
کودکتان غذا نمی‌خورد؟ راه حل چیست؟!
کودکتان غذا نمی‌خورد؟ راه حل چیست؟!
غذای کودک باید سر ساعت معین و در محیط روشن و خوشایند و در ظروف خوش رنگ در اختیار او قرار گیرد.
ظرفیت های اشتغال در بندرگز
ظرفیت های اشتغال در بندرگز
ویدئو + مقاله
اعمال ماه رجب، ماه خدا
اعمال ماه رجب، ماه خدا
ایتفوگرافی+متن
ظرفیت های اشتغال در گُمیشان
ظرفیت های اشتغال در گُمیشان
مقاله
تولید ملی و خودکفایی ثمره اعتماد به جوانان
تولید ملی و خودکفایی ثمره اعتماد به جوانان
سازنده دستگاه هشدار دهنده نشت گاز مونوکسید کربن یکی از مخترعان جوان گلستانی است که نیاز به حمایت مسئولان دارد.
گلستان بزرگترین تولیدکننده یُد خاورمیانه
گلستان بزرگترین تولیدکننده یُد خاورمیانه
با فعالیت کارخانه یُد در گلستان، ایران به یکی از قطب‌های تولید یُد جهان تبدیل شده است.